Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: Καλιμπρα ερωτηση

  1. #1
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138

    Καλιμπρα ερωτηση

    Ερωτηση
    Μηχανη μετα απο ατυχημα που παει καλιμπρα,ερχεται και γινεται οπως ηταν η μετα απο καιρο ξαναπαιρνει?
    Εχω καλιμπραρισμενο το παπι και ξερω..αλλα θελω να ακουσω και αλλες γνωμες.Κυριως απο αυτους που πηγαν σε καλιμπρα.
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  2. #2
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217

    Re: Καλιμπρα ερωτηση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
    Ερωτηση
    Μηχανη μετα απο ατυχημα που παει καλιμπρα,ερχεται και γινεται οπως ηταν η μετα απο καιρο ξαναπαιρνει?
    Εχω καλιμπραρισμενο το παπι και ξερω..αλλα θελω να ακουσω και αλλες γνωμες.Κυριως απο αυτους που πηγαν σε καλιμπρα.
    ΕΦΟΣΟΝ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΚΑΙ "ΤΡΑΒΗΧΤΕΙ-ΜΕΤΡΗΘΕΙ" σωστα στην καλιμπρα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα φιλε μου
    Keep spamming!!!:a13:

  3. #3
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Μοτο με πλαισιο αλουμινου μετα απο τρακα και καλιμπρα (σωστα ολα) απο κραδασμους,μικροχτυπηματα,λακουβες κλπ..παραμενει σωστη?
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Νομίζω οτι είναι απο τις δουλειές που πραγματικά μετράει η τέχνη και μαστοριά και η πείρα.
    Το "οπως ήταν πρίν" είναι μάλλον αδύνατο.
    Το "πολύ κοντά" πιστεύω είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα.
    Αν είσαι στην φάση "δεν νιώθω διαφορά με πρίν" είσαι οκ.
    Τα παπιά στραβώνανε και σε ανέβασμα πεζοδρόμιο.

  5. #5
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Δεν μιλαω για παπακι.Απλα απο καλιμπρα ξερω γιατι εχω παει το παπι μου 2 φορες.
    Για μοτο με ενδιαφερει...
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Στα "αλουμίνια" τα πράγματα είναι περίπλοκα γιατί στην πραγματικότητα δεν νομίζω να βρισκεις εύκολα τι κράμα και τι διεργασίες κατασκευής χρησιμοποιεί ο κάθε κατασκευαστής.
    Θεωρητικά μπορούμε να λέμέ οτι θέμε αλλά ίσως να είναι και π@π@ριές τελικά.
    Εκεί νομίζω πρέπει να ακούσεις το μάστορα που το χει ξανακάνει.

  7. #7
    Πόσο κοστίζει για να πας μια μοτο σε συνεργειο με καλιμπρα? Εχω μια παλια μηχανη κ η μπροστινη ροδα με ισιο τιμονι στριβει λιγο αριστερα

  8. #8
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mitsakos_1985
    Πόσο κοστίζει για να πας μια μοτο σε συνεργειο με καλιμπρα?
    Αν είναι κοντα στο σπίτι σου, τίποτε ...

    Αν είναι αρκετά μακριά, ρώτα ένα γκοντζαμάνη ..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Αν είναι αρκετά μακριά, ρώτα ένα γκοντζαμάνη ..
    Νομίζω αν "τραβάει" λίγο δεν χρειάζεται φόρτωμα

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Νομίζω αν "τραβάει" λίγο δεν χρειάζεται φόρτωμα
    Τότε δεν χρειάζεται και καλίμπρα Πάτερ.. .

    Της δίνει για γερή από την ανάποδη μερια πάνω σε ντουβάρι και έιναι μπρούκλης...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    ΜΕΛΛΩΝ ΤΖΕΝΤΑΪ... Το avatar του/της tifoso4ever
    Εγγραφή
    13/05/2004
    Μηνύματα
    471
    Θεωρητικα, τα αλουμινενια πλαισια ΔΕΝ επισκευαζονται / ισιωνονται σε καλιμπρα...Και μαλλον δεν θα επερεπε, αφου το αλουμινιο και τα κραματα του υποφερουν απο το "φαινομενο μνημης" οπως το αποκαλουν, και το πιθανοτερο ειναι να σπασει κατα τη διαδικασια επαναφορας του πανω στην καλιμπρα, στην εργοστασιακη κατασταση, και ΑΝ επιζησει, μαλλον θα αρχισει να ξαναστραβωνει απο μονο του - ελαχιστα αλλα θα το κανει - μετα απο λιγο καιρο...
    ΔΕΝ εχω κανει διατριβη, πανω στο θεμα αυτο, αλλα απο οσα εχω διαβασει εχω καταληξει σε αυτα τα συμπερασματα...
    Πρακτικα, οσους γνωστους ηξερα με στραβωμενο αλουμινενιο πλαισιο, απλα το πεταξαν...
    Η τεχνολογια αλλαζει και ισως να εχουν αλλαξει τα δεδομενα και να λεω μπουρδες, αλλα...
    ΔΕΝ θα εμπιστευομουν να καβαλησω μηχανη με επισκευασμενο αλουμινενιο πλαισιο...

  12. #12
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    11 χρονια δουλευα στην Eλληνικη.Βιομηχανια.Αλλουμινιου ΕΛΒΑΛ,στο τμημα θερμης ελασης.με εξαγωγες σε εταιρειες αυτοκινητοβιομηχανιας και μοτοβιομηχανιας (bmw,kawasaki)αλλα και ναυπηγικα κραματα,καθως και αλλα για αεροναυπηγικη.
    να ξερετε οτι τα διαφορα κραματα αλουμινιου,απο τα πιο μαλακα 1050,8050,8079 στα ημισκληρα 3003,5005,5052 ως τα παρα πολυ σκληρα 5182,5086 κτλ κτλ μετα απο ισιωμα στο συγκεκριμενο σημειο χανουν τις μηχανικες τους ιδιοτητες και εχουν την ταση σε ενδεχομενη καταπονηση να ακολουθησουν την πρωτυτερα οδο(στραβωμα).
    για να ξανααποκτηθουν οι μηχανικες αντοχες χρειαζεται χυτευση εκ νεου,ομογενοποιηση σε φουρνους ανοπτησης,θερμη ελαση κτλ κτλ

  13. #13
    Μέλος σώματος ... Το avatar του/της andgeo
    Εγγραφή
    21/10/2005
    Μηνύματα
    905
    ούτε o Chuck δεν σε σώζει ...
    Respect mah authoritah!!!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2009
    Μηνύματα
    197
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
    Θεωρητικα, τα αλουμινενια πλαισια ΔΕΝ επισκευαζονται / ισιωνονται σε καλιμπρα...Και μαλλον δεν θα επερεπε, αφου το αλουμινιο και τα κραματα του υποφερουν απο το "φαινομενο μνημης" οπως το αποκαλουν, και το πιθανοτερο ειναι να σπασει κατα τη διαδικασια επαναφορας του πανω στην καλιμπρα, στην εργοστασιακη κατασταση, και ΑΝ επιζησει, μαλλον θα αρχισει να ξαναστραβωνει απο μονο του - ελαχιστα αλλα θα το κανει - μετα απο λιγο καιρο...
    ΔΕΝ εχω κανει διατριβη, πανω στο θεμα αυτο, αλλα απο οσα εχω διαβασει εχω καταληξει σε αυτα τα συμπερασματα...
    Πρακτικα, οσους γνωστους ηξερα με στραβωμενο αλουμινενιο πλαισιο, απλα το πεταξαν...
    Η τεχνολογια αλλαζει και ισως να εχουν αλλαξει τα δεδομενα και να λεω μπουρδες, αλλα...
    ΔΕΝ θα εμπιστευομουν να καβαλησω μηχανη με επισκευασμενο αλουμινενιο πλαισιο...
    Συμφωνω με tifoso4ever,ουτε εγω θα εμπιστευομουν αλ.πλαισιο απο επισκευη,και αυτα ηταν και τα λογια του μαστορα μου οταν τον ρωτησα αμα ειναι καλη ιδεα να παω το τοτε hornet μου(08 μοντελο)για ισιωμα(και να φανταστεις το πλαισιο του δεν ειναι αλουμ.).

  15. #15
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
    11 χρονια δουλευα στην Eλληνικη.Βιομηχανια.Αλλουμινιου ΕΛΒΑΛ,στο τμημα θερμης ελασης.με εξαγωγες σε εταιρειες αυτοκινητοβιομηχανιας και μοτοβιομηχανιας (bmw,kawasaki)αλλα και ναυπηγικα κραματα,καθως και αλλα για αεροναυπηγικη.
    να ξερετε οτι τα διαφορα κραματα αλουμινιου,απο τα πιο μαλακα 1050,8050,8079 στα ημισκληρα 3003,5005,5052 ως τα παρα πολυ σκληρα 5182,5086 κτλ κτλ μετα απο ισιωμα στο συγκεκριμενο σημειο χανουν τις μηχανικες τους ιδιοτητες και εχουν την ταση σε ενδεχομενη καταπονηση να ακολουθησουν την πρωτυτερα οδο(στραβωμα).
    για να ξανααποκτηθουν οι μηχανικες αντοχες χρειαζεται χυτευση εκ νεου,ομογενοποιηση σε φουρνους ανοπτησης,θερμη ελαση κτλ κτλ
    Όπερ μεθερμηνευόμενον σημαίνει "άνθρακες ο θησαυρός".


    Είναι ακριβώς όπως τα περιγράφει ο Σπύρος.

    Είχαμε στην Πάτρα έναν μάστορα που αγόρασε καλίμπρα κι άρχισε να σιάχνει ότι του πηγαίνανε. Ένα χρόνο μετά μετακόμισε το συνεργείο του (στη Ναύπακτο νομίζω). Κανένα από τα μηχανάκια που του πήγανε (μεταξύ αυτών κι ένα δικό μου) δεν ξανάγινε μηχανάκι.

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Παιδες ερωτηση για κάγκελα στο transalp
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 09:20
  2. Ερωτηση Για Ολους...
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 11:43
  3. Ερωτηση Για Fmf
    από ctpanoramix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 15:58
  4. Ερώτηση
    από cityfly στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 15:46
  5. Ερωτηση Για Fmf
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF