Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 83

Θέμα: κινεζικα παπια (Lifan,Shineray,Baotian,Zhongshen κτλ .Αποψεις

  1. #16
    Γιατι ετσι σας αρέσει Το avatar του/της Alchimistis
    Εγγραφή
    17/11/2004
    Μηνύματα
    375
    Nαι είδαμε και το innova που δεν ειναι κινέζικο τι πατάτα βγήκε...
    Παντως δεν πιστεύω ολοι που γράφεται παραπάνω να έχεται δοκιμάσει ενα τετοιο μηχανάκι και να το κατηγορείτε...
    Σαν μερικούς που βγαίνουν και βρίζουν τα ducati και δεν το έχουν δεί ούτε σε φωτογραφία

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    169
    Θέλω να πώ την άποψή μου σε αρκετούς που έχουν απορία για το value for money.

    Για κάποιον ο οποίος θέλει να κρατήσει ένα παπάκι 2 χρόνια, όπως ήθελα εγώ, είναι ότι πρέπει. Γλυτώνεις 1000+ ευρώ στην αρχή και στα 2 χρόνια αν θέλεις μετά το πετάς. Τα λεφτά του τα έχει ήδη βγάλει
    Αν πάρει κάποιος κανονικό παπί καινούριο με 2000 χιλιάρικα, στα 2 χρόνια θα έχει χάσει την μισή του αξία, χώρια που πρέπει να ψάξει να το πουλήσει, πρέπει να το υπερπροσέχει όλο τον καιρό μην πάθει τίποτα και μην του το κλέψουνε κτλ κτλ.

    Στην περίπτωση που κάποιος θέλει ένα παπάκι για να κάνει την δουλειά του για πολύ καιρό,χρόνια, τότε εννοείται πως δεν μπορεί να βασιστεί σε ενα κινεζικο, θα του κοστίσει περισσότερο συνολικα.

    Τώρα για ασφάλεια που είπανε μερικοί, όλα τα καινούρια παπιά με ίδια λάστιχα πάνω κάτω το ίδιο πάνε στον δρόμο. Εγώ από την δικιά μου την κινεζούμπα δεν έχω κανένα παράπονο. Στρίβει και σταματάει σε λογικά πλαίσια για παπί.

  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
    Θέλω να πώ την άποψή μου σε αρκετούς που έχουν απορία για το value for money.

    Για κάποιον ο οποίος θέλει να κρατήσει ένα παπάκι 2 χρόνια, όπως ήθελα εγώ, είναι ότι πρέπει. Γλυτώνεις 1000+ ευρώ στην αρχή και στα 2 χρόνια αν θέλεις μετά το πετάς. Τα λεφτά του τα έχει ήδη βγάλει
    Αν πάρει κάποιος κανονικό παπί καινούριο με 2000 χιλιάρικα, στα 2 χρόνια θα έχει χάσει την μισή του αξία, χώρια που πρέπει να ψάξει να το πουλήσει, πρέπει να το υπερπροσέχει όλο τον καιρό μην πάθει τίποτα και μην του το κλέψουνε κτλ κτλ.

    Στην περίπτωση που κάποιος θέλει ένα παπάκι για να κάνει την δουλειά του για πολύ καιρό,χρόνια, τότε εννοείται πως δεν μπορεί να βασιστεί σε ενα κινεζικο, θα του κοστίσει περισσότερο συνολικα.

    Τώρα για ασφάλεια που είπανε μερικοί, όλα τα καινούρια παπιά με ίδια λάστιχα πάνω κάτω το ίδιο πάνε στον δρόμο. Εγώ από την δικιά μου την κινεζούμπα δεν έχω κανένα παράπονο. Στρίβει και σταματάει σε λογικά πλαίσια για παπί.
    Βασικά το μεγαλύτερο λάθος που κάνουμε είναι η ευκολία με την οποία μπαίνουμε σε αυτό το τρυπάκι. Αν πει να "πετάξει" η κίνα την παραγωγή της σε παπιά, θα στούμπωνε όλη η Ελλάδα στο σκουπίδι. Αυτή είναι μια από τις παραμέτρους που με αηδιάζει με τα κινέζικα προϊόντα γενικά. Τεράστιο λάθος.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2005
    Μηνύματα
    15
    Μόνο ο johnnyestia (από αυτους που χουν προσωπική εμπειρία) απάντησε.
    Κανένας άλλος που να έχει προσωπική εμπειρία από κινέζικα παπιά?

  5. #20
    Ρακό - μέλος Το avatar του/της villy
    Εγγραφή
    30/04/2006
    Μηνύματα
    291
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aetosa
    Μόνο ο johnnyestia (από αυτους που χουν προσωπική εμπειρία) απάντησε.
    Κανένας άλλος που να έχει προσωπική εμπειρία από κινέζικα παπιά?


    Ψάξε και λίγο στο φορουμ. Μην τα περιμένεις όλα στο πιάτο!
    Ήδη σε προηγούμενη απάντησή μου έχω βάλει 3 λινκς που λέγονται διάφορα και από παθόντες!

    Παίζουμε?

    Θέλω...
    Θέλω κι άλλες...
    Θέλω κι άλλες διακοπές...
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη............
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη το καλοκαίριιιιιιιιιιιι......

  6. #21
    Banned Το avatar του/της X_NR750
    Εγγραφή
    21/07/2006
    Μηνύματα
    691
    Στην 1η αλλαγη λαδιων του VFR στον εξουσιοδοτημενο Honda, ειδα 4 "Yocko Chocko" κινεζικα παπια με προβληματα στον κινητηρα

    ολα λιγο μετα το στρωσιμο, καινουργια δηλαδη

    ρωταω τον "επιστημονα" μαστορα γιατι και η απαντηση ηταν κατι μλκιες δικαιολογιες οτι φταινε οι κατοχοι

    ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑΑ


  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2005
    Μηνύματα
    15
    Ντάξει ρε villy, χαλάρωσε...τα διαβάσαμε. Άρα μην απαντήσει άλλος!!!

    Έλα παιδιά, όποιος έχει κι άλλες εμπειρίες, ας τις καταθέσει.

  8. #23
    Ρακό - μέλος Το avatar του/της villy
    Εγγραφή
    30/04/2006
    Μηνύματα
    291
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aetosa
    Ντάξει ρε villy, χαλάρωσε...τα διαβάσαμε. Άρα μην απαντήσει άλλος!!!

    Έλα παιδιά, όποιος έχει κι άλλες εμπειρίες, ας τις καταθέσει.


    Χαλαρός είμαι.

    Όταν λές "Μόνο ο johnnyestia (από αυτους που χουν προσωπική εμπειρία) απάντησε." φαίνεται σαν να μην διάβασες τις προηγούμενες εμπειρίες, γι'αυτό στο είπα.

    Απλά όταν κάποιος έχει γράψει επανηλημένως για ένα θέμα, δεν το βρίσκει σκόπιμο να επαναλαμβάνει τα ίδια και τα ίδια κάθε φορά που κάποιος ρωτάει. Φυσικά αν κάποιος έχει νέες πληροφορίες τις καταθέτει. Για να μην απαντάνε άλλοι δεν σημαίνει ότι σε σνομπάρουν.

    Παίζουμε?

    Θέλω...
    Θέλω κι άλλες...
    Θέλω κι άλλες διακοπές...
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη............
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη το καλοκαίριιιιιιιιιιιι......

  9. #24
    Retired Rider Το avatar του/της 675
    Εγγραφή
    30/08/2006
    Μηνύματα
    1.764
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
    Θέλω να πώ την άποψή μου σε αρκετούς που έχουν απορία για το value for money.

    Για κάποιον ο οποίος θέλει να κρατήσει ένα παπάκι 2 χρόνια, όπως ήθελα εγώ, είναι ότι πρέπει. Γλυτώνεις 1000+ ευρώ στην αρχή και στα 2 χρόνια αν θέλεις μετά το πετάς. Τα λεφτά του τα έχει ήδη βγάλει
    Αν πάρει κάποιος κανονικό παπί καινούριο με 2000 χιλιάρικα, στα 2 χρόνια θα έχει χάσει την μισή του αξία, χώρια που πρέπει να ψάξει να το πουλήσει, πρέπει να το υπερπροσέχει όλο τον καιρό μην πάθει τίποτα και μην του το κλέψουνε κτλ κτλ.

    Στην περίπτωση που κάποιος θέλει ένα παπάκι για να κάνει την δουλειά του για πολύ καιρό,χρόνια, τότε εννοείται πως δεν μπορεί να βασιστεί σε ενα κινεζικο, θα του κοστίσει περισσότερο συνολικα.

    Τώρα για ασφάλεια που είπανε μερικοί, όλα τα καινούρια παπιά με ίδια λάστιχα πάνω κάτω το ίδιο πάνε στον δρόμο. Εγώ από την δικιά μου την κινεζούμπα δεν έχω κανένα παράπονο. Στρίβει και σταματάει σε λογικά πλαίσια για παπί.
    πολυ σωστη απαντηση...

  10. #25
    Retired Rider Το avatar του/της 675
    Εγγραφή
    30/08/2006
    Μηνύματα
    1.764



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	top.gif 
Προβολές:	2943 
Μέγεθος:	4,9 KB 
ID:	71929

  11. #26
    Retired Rider Το avatar του/της 675
    Εγγραφή
    30/08/2006
    Μηνύματα
    1.764
    τζιαλινγκ

    1300 ευρω

    (αντιγραφη innova ,αν το δειτε απο κοντα θα με θυμηθητε..)




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	73010012.jpg 
Προβολές:	2996 
Μέγεθος:	20,8 KB 
ID:	71930

  12. #27
    Retired Rider Το avatar του/της 675
    Εγγραφή
    30/08/2006
    Μηνύματα
    1.764
    λιφαν

    1300 ευρω

    (αντιγραφη yamaha z125...ή περιπου)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	30780069.jpg 
Προβολές:	3012 
Μέγεθος:	24,0 KB 
ID:	71932

  13. #28
    daytona 675 : SS master Το avatar του/της jbear
    Εγγραφή
    17/11/2005
    Μηνύματα
    445
    Αντιγραφω απο περιοδικο:τιτλος "Πιο αυστηρα στανταρ ποιοτητας στην Κινα"
    "......Η κυβερνηση (της κινας) εχει επικεντρωθει προσφατα στο να φερει την ταξη σ αυτη τη διτροχη ζουγκλα,οπου οι χαμηλες τιμες προκαλεσαν εκρηξη εξαγωγων, με κοστος ομως τις αρνητηκες φημες που συνδεθηκαν με τον ορο "made in china".Ο πολεμος τιμων που ξεσπασε και εφερε το μεσο κοστος ενος σκουτερ 50 κ να πεφτει απ τα 375 δολαρια το '99 στα μολις 50 δολ. το '05, οδηγησε επισης σε δραματικη μειωση των επιπεδων ποιοτητας αλλα και σε ενδεια χρηματων αρα και διαγραφη πορων προς τα τμηματα R&D για την εξελιξη νεων προιοντων, κατι που σημανε την αποσυρση πολλων εταιριων απο καποιες αγορες...."

    Επισης καπου αναφερει οτι οι κινεζοι κατασκευαστες απο 250 το '99 αυξηθηκαν σε 815 το '05...

    Προσπαθουν να ανεβασουν τα στανταρ ποιοτητας στην Κινα, πως? ενας τροπος ειναι (οπως λεει) καθε εταιρια πρεπει να πληροι καποια ποιοτικα στανταρ, κλπ

    Πιασαν δουλεια γιατι δεν παει αλλο...
    Θελω ενα Ducati 1098 S ΤΩΡΑAAAA!!! :a07:

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    "Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία" - Σωκρατης

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2005
    Μηνύματα
    142
    εχω ενα κινεζικο παπακι εδω και τρια χρονια. Zongshen 50. Ειναι σχεδον ιδιο με το χοντα αστρεα σουπρα.
    Δεν ειχα τοτε μηχανη, ουτε διπλωμα για μηχανη, αλλα μονο το διπλωμα για μοτοποδηλατα που ειχα βγαλει στα 18 και για αυτο πηρα 50αρι. Δεν ειχα ουτε εμπειρια απο μηχανες καθολου, ουτε απο εξοπλισμο. Και το λεω αυτο γιατι οποιος ξερει απο μηχανες οπως και εγω σημερα θα καταλαβει τι κοροιδια εφαγα.
    Λοιπον εχουμε και λεμε. Τιμη €1200.
    Το 1ο πραγμα που ειδα αμεσως (αφου το αγορασα) και ηταν απαραδεκτο ηταν η ιπποδυναμη.
    Ενα (1) ολοκληρο αλογο !!!!!!!!!!!! Το μηχανακι δεν πηγαινε μια, και εκανε και τρελλες διακοπες στην ισχυ. Δεν θελω να μιλησω για αυτον που μου το πουλησε, αλλα βγαλτε μονοι σας τα συμπερασματα σας στην πορεια.
    Την αλλη μερα το πηγα πισω και μου ειπε οτι, ετσι ειναι αυτα και μπορει να βαλει ενα κιτ 72 cc να πηγαινει καλυτερα. Αμεσως μεσα το μηχανακι και το κανουμε 72 σεσε. Πλεον ειχε γραμμικη αποδοση , αλλα εξακολουθουσε να ειναι αναιμικο. Μετα απο στρωσιμο αλλαζουμε γραναζια , αλλα και παλι κατι λειπει. Τι λειπει ρε μαστορα? Ξερεις μου λεει ναι μεν εχει κυβικα , αλλα δεν εχει κεφαλη ροϊκα ικανη για να δουλεψει καλα ο κινητηρας. Τι λες ρε μαστορα, γιατι μου τα λες ενα ενα? Ξερεις μου λεει, γιατι (ειχαν περασει και μερικοι μηνες) τωρα τα φερνω και τα πουλαω με κιτ ετοιμα (ενω σε εσενα τον μ@λ@κ@ το πουλησα...)
    Πηγα σε ενα αλλο μαστορα τελικα και εβαλα κεφαλη απο αστρεα και το μηχανακι αλλαξε αρκετα και πλεον πηγαινει αξιοπρεπως.
    Παρατηρησεις:
    - απο βλαβες, εχει βγει μονο η ντιζα του ταχυμετρου την οποια εχω στερεωσει με σφικτηρες και καιει συχνα το λαμπακι των φωτων το οποιο αλλαζω με €2.
    - τα πλαστικα ειναι καλα, χωρις αψογη εφαρμογη αλλα καλης ποιοτητας βαφη.
    - τα λαστιχα αν και ναυλον δεν γλιστρανε και μαλιστα με εντυπωσιασε η συμπεριφορα τους.
    - τα φρενα ειναι σχετικα καλα και επαρκη και χωρις τριξιματα ακομη και το πισω ταμπουρο
    - ο κινητηρας μολις ζεσταθει δουλευει πλεον καλα και απολυτα γραμμικα χωρις διακοπες.
    - τελικωνει στο κοντερ (80 χλμ) και εχει και αλλο, αλλα θελει αλλο γραναζι. Δεν εκκινει γρηγορα απο φαναρι αλλα γεμιζει ψηλα τις ταχυτητες και με κεκτημενη ταχυτητα κινειται αξιοπρεπως.
    - η καταναλωση και η συντηρηση ειναι η γνωστη απλη και φθηνη οπως για ολα τα παπια
    - το αφηνω οπου να ειναι και δεν φοβαμαι μην το κλεψουν
    - δεν εχει ευκολη μεταπωληση και μαλον το παντρευεσαι ισοβια.
    - το χρησιμοποιω για μετακινησεις μεσα στην αθηνα σε συνθηκες σφικτης κινησης και ειναι μια χαρα.
    Συμπερασμα. Το μηχανακι αν εκανε καινουριο €800 ισως να ηταν πιο τιμιο. Παντως ειναι ενα παπακι με ολα τα καλα του, δεν εχει παρουσιασει σοβαρες βλαβες και γενικα το χρησιμοποιω σαν ενα φθηνο μεταφορικο μεσο που μεχρι σημερα εχω σχεδον αποσβεσει τα χρηματα που εδωσα.
    Αν θα το ξανααγοραζα? Οχι, γιατι τωρα πλεον ξερω τι θελω (εχω και ενα τιντιεμ 900) και συντομα θα αγορασω μαλον ενα σκουτερ για πιο ανετη και πολυτελη μετακινηση στην πολη.
    O καλύτερος εξοπλισμός προστασίας είναι το μυαλό, που μπορείς να τον φοράς και πάντα

  15. #30
    daytona 675 : SS master Το avatar του/της jbear
    Εγγραφή
    17/11/2005
    Μηνύματα
    445
    Αν αγοραζα τωρα παπι, παλι το ιδιο θα επαιρνα (modenas kriss 115) και αν ηθελα πιο φθηνο θα το επαιρνα στα 100 κυβ. που κανει 1.400?...
    Θελω ενα Ducati 1098 S ΤΩΡΑAAAA!!! :a07:

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    "Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία" - Σωκρατης

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ''ΧΑΖΕΣ'' τουμπες,χυμες κτλ.
    από AFTER στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 287
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2015, 16:38
  2. Αποψεις για το Modenas KRISS II
    από Spoky στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 01:12
  3. Παπια Η Μπομποσ ?
    από Spazz στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 02:00
  4. Powercommander αποψεις απο γνωστες.
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 00:52
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2003, 19:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF