Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 83

Θέμα: κινεζικα παπια (Lifan,Shineray,Baotian,Zhongshen κτλ .Αποψεις

  1. #31
    Μαγαζατουρας Το avatar του/της warlord
    Εγγραφή
    01/05/2006
    Μηνύματα
    106
    paidia egw doylevw se ena magazi poy vafoyme,kanoyme aerografies exei kai synergio kai mazeyontai poloi mastores ekei mesa,exw akoysei loipon apo aytoys oti den einai kanena teras a3iopistias kai polles fores vgazoyn ton mastora ma**ka giati leei ftiaxneis kati kai sta 10 xiliometra mporoyn na sto feroyn pisw me kati allo xalasmeno,twra gia plastika sas lew oti ama spasei kati diskola pitheis ton kathe 'antiprosopo' na soy ferei antalaktiko alla apo thema poiotitas mpogias kai se merika shmeia apo plastika einai se kalyterh-ish poiotita apo kati honda toylaxiston,den 3erw apo papakia giati pote den eixa alla oi pitsirikades poy ta fernoyn gia aerografies den exoyn paraponakai poloi apo aytoys ta plhrwnoyn kai monoi toys(gia na mhnpei kapoios alloi plhrwnoyn ti parapono na exoyn)
    ayta

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lyk0s
    Εγγραφή
    23/06/2006
    Μηνύματα
    116
    Εγω εκει που δουλευω εχουν δυο scooter kymco 125, ενα kymco 250 και μια παπια dyanng η καπως ετσι.Αυτα τα εχουν για τις εξωτερικες εργασιες.Οπως καταλαβαινετε ξοδευτηκαν....

    Για την παπια που σε ενδιαφερει.Βαρκα στο γιαλο ειναι, αναρτησεις δεν εχει, φρενα δεν εχει, δεν τραβαει και πολυ, γενικα απλα παει... Βεβαια επειδη δεν θελω να ειμαι αδικος δεν ξερω τι συντηρηση του εχουν κανει εως τωρα η αν το εχουν τρακαρει και παει ετσι....

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2006
    Μηνύματα
    18
    Αυτο το ειδατε ;

    http://www.alexpak.gr/gr/entheto/page1.htm

    για τοσα λευτα οτι και αν εναι μαλλον αξιζει !

  4. #34
    Ο γαμπρος μου πηρε προσφατα το Βαοτιαν το παπι (παρολο που του ελεγα να μην το παρει)

    Το οδηγησα για λιγο, αλλα αρκετα για να βγαλω καποια συμπερασματα. Καταρχην ειναι πολυ αδυναμο! Παρα πολυ ομως! Η σελα ειναι τελειως ισια κ σκληρη. Τα φρενα δεν ξερω αν ειναι καλα γιατι οι τροχοι μπλοκαρουν με το παραμικρο λογω των αθλιων ελαστικων που φορανε (ναιλον). Επισης η συναρμογη των πλαστικων ειναι χαλια (νομιζα οτι ειχε φυγει καμια βιδα)

    Στα θετικα θα εβαζα την παρα πολυ μικρη καταναλωση,την τιμη αγορας κ συντηρισης κ το σαφες κιβωτιο.

    Παντως για να πω την αληθεια δεν εχω εμπειρια απο παπια, οποτε μπορει ολα να ειναι ετσι. Παντως ενα μαχ 100 καβασακι που ειχα οδηγησει καμια 10αρια χρονια πριν ηταν μαλλον σε ολα καλυτερο (ή μηπως εγω ημουν μικροτερος κ λιγοτερο απαιτητικος.

    Διαφωνω παντως με την αποψη οτι επειδη ειναι κινεζικο θα χαλασει. Δηλαδη τι το πολυπλοκο εχει ενας κινητηρας (πιστη αντιγραφη απο αλλους) παπιου με 7 αλογα υποδυναμη;

    Φανταζομαι απευθυνεται σε αυτους που θα ηθελαν ενα οικονομικο μεσο, να το πετανε οπου να ειναι, μονο για μεσα στην πολη (για πολυ μικρες αποστασεισ) κ να κουβαλαν τα ψωνια απο τον Σκλαβενιτη.

  5. #35
    Πολλά τα χρόνια... Το avatar του/της Antwnis
    Εγγραφή
    18/02/2003
    Μηνύματα
    274

    μια χαρά είναι

    Αμα μιλάμε για κοστος 700 - 800 ? για καποιον που 8ελει να κανει τη δουλεια του ειναι ότι πρέπει.
    Η διαφορά τιμης με τα σχεδον 2000 που εχει το HONDA ειναι τεράστιααα!
    Και 2 χρόνια να το κρατησει, εχει κάνει απόσβεση, μετα το πεταει, το χαρίζει η το πουλαει 100 ?
    Σε τελική ανάλυση, αν 8έλει κανεις μηχανή με απαιτησεις, δεν θα κοιταξει για παπια.
    Θα δώσει 2.500 και θα βρει ενα μεταχειρισμένο super!
    Όλα είναι έτσι, μέχρι να αποδειχθεί ότι είναι αλλιώς! :a39:

  6. #36
    Banned Το avatar του/της X_NR750
    Εγγραφή
    21/07/2006
    Μηνύματα
    691
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Yianniss


    Διαφωνω παντως με την αποψη οτι επειδη ειναι κινεζικο θα χαλασει. Δηλαδη τι το πολυπλοκο εχει ενας κινητηρας (πιστη αντιγραφη απο αλλους) παπιου με 7 αλογα υποδυναμη;


    Ναι αλλα τα υλικα (μεταλα,πλαστικα κλπ) ειναι πολυ χαμηλοτερων προδιαγραφων (ανοχων)

  7. #37
    Banned Το avatar του/της X_NR750
    Εγγραφή
    21/07/2006
    Μηνύματα
    691

    Re: μια χαρά είναι

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
    Αμα μιλάμε για κοστος 700 - 800 ? για καποιον που 8ελει να κανει τη δουλεια του ειναι ότι πρέπει.
    Η διαφορά τιμης με τα σχεδον 2000 που εχει το HONDA ειναι τεράστιααα!
    Και 2 χρόνια να το κρατησει, εχει κάνει απόσβεση, μετα το πεταει, το χαρίζει η το πουλαει 100 ?
    Σε τελική ανάλυση, αν 8έλει κανεις μηχανή με απαιτησεις, δεν θα κοιταξει για παπια.
    Θα δώσει 2.500 και θα βρει ενα μεταχειρισμένο super!

    Εγω παντως δεν θα επαιρνα παπια για να την κρατησω 2 χρονια μονο

    αλλωστε οσοι εχουν μεγαλη μηχανη χρειαζονται μια παπια για να κανουν τις δουλειες τους οικονομικα και ανετα μεσα στην πολη

    γιατι να θελουν να την πεταξουν στα 2 χρονια?

  8. #38
    Banned Το avatar του/της X_NR750
    Εγγραφή
    21/07/2006
    Μηνύματα
    691
    Παντως το Baotian 110 το εχουν αγορασει και 550? (παρα πολυ δελεαστικη τιμη)


    ΕΔΩ

  9. #39
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138

    και ομως...

    Εχω ενα Astrea Grand του "93 και με σχετικα λιγα χλμ 57000 αλλα εχει πεσει η αποδοση παρα πολυ λογω του οτι το χρησιμοποιει ο αδερφος μου (γνωστος δολοφωνος μηχανων).
    Ειχα μια συζητηση με εναν φιλο μου που δουλευει σε μια γνωστη εταιρια κουριερ πανω απο 10ετια (και αφτος μηχανοβιος) και ελεγα οτι το παπι θελω να το ανεβασω κκ και οτι σκεφτομαι να του βαλω τα κομματια απο το ΙΝΟνΑ......
    Μου ειπε οτι τα Κινεζικα ειναι σουπερ και οτι με μια 200€ βαζω κινητηρα καινουργιο.
    Οταν ειπα ναι ρε Γιαννη αλλα ειναι Κινεζικα....η απαντηση ηταν οτι στην εταιρια εχουν παρει Κινεζικα παπια και οτι ειναι πολυ ευχαριστημενοι.
    Οι κουριερ ως γνωστον κανουν πανω απο 500χλμ την ημερα και δεν συμφερει να εισαι με παπια που χαλανε...αρα μηπως ειχε δικιο?
    Εγω ειμαι εναντια στα κινεζικα για πολιτικο/κοινωνικους/ποιοτηκους λογους και δεν αγοραζω.
    Αν ομως δεν ειχα τα λεφτα και ειχα απολυτη αναγκη το παπι μαλλον θα επαιρνα το κινεζικο
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  10. #40
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2006
    Μηνύματα
    18
    XRider Μπορεις να μας πεις και συγκεκριμενη μαρκα απο τα παπια που εχουν παρει στην συγκεκριμενη εταιρια κουριερ (και μοντελο, κυβισμο.... αν μπορεις). Γιατι προφανος υπαρχουν και καλα αλλα και χαλια προιοντα απο την Κινα.

  11. #41
    Βόρειο μέλος Το avatar του/της xtreme69
    Εγγραφή
    07/05/2004
    Μηνύματα
    45
    Tα yamaha κατασκευαζονται στην Ινδονησια
    Τα modenas Μαλαισια
    Τα Kymco Κορεα

    Η zongshen συνεργαζεται με την Honda
    H ΒΜW συνεργαζεται με την Loncin
    H Piaggio συνεργαζεται με την Zongshen
    H Yamaha εχει την Linhai,την Fym και την JIANSHE
    Η Suzuki την QINGQI
    H Honda δεν θυμαμαι πια.

    Καθε παρτιδα μοτ/των που ερχεται απο Κινα ειναι κατα πολυ βελτιωμενη
    απο την προηγουμενη και σε λιγα χρονια δεν θα υπαρχει αλλη χωρα παραγωγης.


    good days are Xtreme days.

  12. #42
    Πολλά τα χρόνια... Το avatar του/της Antwnis
    Εγγραφή
    18/02/2003
    Μηνύματα
    274

    Σωστος!

    Σε λιγα χρονια, οντως, μονο ΚΙΝΑ
    Ρούχα, μηχανάκια, αυτοκίνητα έπιπλα τα παντα!!
    Ειναι αμέτρητοι οι @ούστηδες!!
    1.500.000.000 (και βάλε!!)
    Όταν το κάθε παπί τους κοστιζει 50? (!!!) απλά, δεν παίζονται.
    Προς το παρον είναι στη φάση μάθησης και κατανόησης της δυτικής κουλτούρας ακόμα.
    Σε μερικά χρόνια όμως, θα είναι οι master of the universe!
    Γιαυτο.... Προνοήστε!
    Αρχίσατε την εκμάθηση της κινέζικης γλώσσης!
    Όλα είναι έτσι, μέχρι να αποδειχθεί ότι είναι αλλιώς! :a39:

  13. #43
    Ειχα ενα Zongshen 110 για 4 μηνες(Γεναρης-Μαης 2004)...την δουλεια του την εκανε αν και οι αναρτησεις ηταν πολυ μαλακες και το μοτερακι δεν εβγαζε ουτε 3 αλογα απο οτι το εκοβα και ρουφαγε βενζινη αβερτα(αναλογικα μιλαμε)....Ειτε ανοιγες 2α ειτε 3η το ιδιο πραγμα εκανε.....Το πρωτο πραγμα που αλλαζεις ειναι λαστιχα....Πραγματικα της πλακας....Το μηχανακι ηταν της αδερφης μου και το ειχε παρει καινουργιο 1500+ ευρω πριν 3 χρονια περιπου και οταν το πουλησε περσυ(2 ετων με 10,000χλμ σε αψογη κατασταση) επιασε 550 ευρω....Της τα ελεγα αλλα δεν ακουγε :/

  14. #44
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2007
    Μηνύματα
    3
    Εγώ παιδιά έχω ενα innova εδώ και 4 χρόνια και δεν εχει παροθσιάσει κανένα πρόβλημα.Έχω οδηγήσει σχεδόν όλεσ τις μάρκες και αυτό που έχω να πώ είναι οτι απλως ειναι κορυφή.Πριν καιρό οδήγησα ένα zongshen 100cc και η εμπειρία ήταν φοβερή.Μα να μην σταματάει!! Δεν μπορώ να πω,έπαιρνε εύκολα μπροστά.Η τελική του ταχύτητα ήταν γύρο στα 55 με 60 km/h και το κυβότιο ταχυτήτων σου έδεινε την εντύπωση ότι οδηγούσες τρακτέρ. Δεν χρειάζεται να πώ ότι η 3η με την 4η δεν είχαν καμια διαφορα. Μετά απο ένα τεταρτο ατέλειωτης ευχαρήστησης παρατήρησα ότι άρχιζε να καίει λάδια.Συμπέρασμα:τα zongshen ,Lifan,Baotian,Hondan(τα έχω δει και αυτά) κτλ κτλ έίναι για τον π*****ο!! Όποιος θέλει να πάρει κατι πολύ φτηνό καλύτερα να παρει ποδήλατο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	zongshen_small.jpg 
Προβολές:	2589 
Μέγεθος:	4,8 KB 
ID:	91819

  15. #45
    Δεν φταίνε τα κινέζικα που δεν τρέχουν πολύ ,
    εμείς τρώμε πολύ ,και δεν μπορούν να μας πάνε .


    Ο καθένας βλέπει μόνο την πλευρά του βουνού που τον συμφέρει .

    Μα , άμα τα κριτήρια, είναι αποκλειστικά το οικονομικό , προς τι η συζήτηση για σύγκριση .

    Εγω έχω μια μηχανή που είναι είκοσι χρονών μοντέλο , και την κάνω γενικό rebuild , για να πάει άλλα τόσα θεού θέλοντος .

    Απο πότε η ζωή ενός δίτροχου μετριέται σε μήνες ...

    Το να κατηγορήσω τα κινέζικα είναι πανεύκολο , αφού σε όλα τους, είναι σώβρακα .

    Εγω θέλω να αντιστρεψω την ερώτηση , " ποιο είναι το ποιο ,και γαμώ , παπί του 2007 ? !! "

    Αφου το βρούμε , μετά κάνουμε σύγκριση με τα άλλα .

    Μπορει να μην υπάρχει κινεζος να σταθεί διπλά του , σε αυτήν τι περίπτωση παίρνουμε έναν μεγαλύτερο κουμπαρά , και κάνουμε υπομονή.

    Ενα τσουβάλι γραμμάτια έβαλα , για να πάρω την δικιά μου μεταχειρισμένη (20/9/93 )
    Ποιος είπε ότι η αγορά ενός σωστού δίτροχου είναι μια απλη υπόθεση !!

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ''ΧΑΖΕΣ'' τουμπες,χυμες κτλ.
    από AFTER στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 287
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2015, 16:38
  2. Αποψεις για το Modenas KRISS II
    από Spoky στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 01:12
  3. Παπια Η Μπομποσ ?
    από Spazz στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 02:00
  4. Powercommander αποψεις απο γνωστες.
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 00:52
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2003, 19:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF