Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 83

Θέμα: κινεζικα παπια (Lifan,Shineray,Baotian,Zhongshen κτλ .Αποψεις

  1. #46
    kala ine giati pada exi endiaferon napigeneis bolta afou sou parousiazete kati kenourio les na doume simera tha mou figh to moter kato apo ta podia h h roda idou to erotima
    RUN RUN RUN

  2. #47
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Άσχετο!
    για το Kymco το 150 το καινούριο έχει ακουσει κανείς τίποτα???

  3. #48
    Retired Rider Το avatar του/της 675
    Εγγραφή
    30/08/2006
    Μηνύματα
    1.764
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    Άσχετο!
    για το Kymco το 150 το καινούριο έχει ακουσει κανείς τίποτα???
    εγω το οδηγησα!



    εχω οδηγησει innova 05'
    kaze-r
    και innova injection


    αυτο που με κανε να το γουσταρω περισσοτερο ειναι οτι το ενιωθα πιο στιβαρο απο τ αλλα και μ αρεσε πολυ η "ευελιξια" του κιβωτιου....5αρι

    τωρα οσον αφορα τα αλογα ...απ το καινουριο ιννοβα εχει μικρες διαφορες...δεν καταφερα να γεμισω και την 5η για να σου πω, στο στρωσιμο το χε το παλικαρι...

  4. #49
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Εγώ έκανα την μαλακία και έβγαλα το μοτέρ του GLX μου (αντιπροσωπείας άσπρο κόκκινο μπλε σέλα , από τα τελευταία 50 cc που ήρθανε στην Ελλάδα το 99 κάπου 700.000 δρχ) για να βάλω ένα μοτέρ λιφαν 3βαλβίδο 110 cc. Η όλη ιστορία με εργατικά , κάποιες ψιλομετατροπές , εξάτμιση και ψιλομερέμετια μου στοίχισε κάπου 400 -450 ευρώ

    Εντυπώσεις : Αρχικά εντυπωσιάστηκα με το τράβηγμα . Το μηχανάκι σηκώνονταν για πλάκα. Ανέβαινε στο Λυκαβηττό με 4η. Αλλα όταν ανέβαζα χιλιόμετρα μούγκριζε λες και θα έσκαγε . Ναι , σωστά καταλάβατε , είχα αφήσει τα μαμά γρανάζια του 50 cc μοτερ . Βάζω γρανάζια από Αστρα και το μηχανάκι ηρεμεί . Στην αθηνά πρεπει να του έκανα περιπου 7-8000 κμ . Κανένα πρόβλημα μηχανολογικό . Αν θυμάμαι καλά με 3 ευρώ έκανε καπού 100 με 110 κμ χοντρικά .Στην εθνική όμως ακόμα και τα 90ρια με περνάγανε σχετικά εύκολα .

    Όσο αναφορά τον δημοφιλή ορό μαλακία που αρχικά χρησιμοποίησα έχει να κάνει με την αγνοία μου τότε σχετικά με την ικανότητα του μοτέρ τότε να γίνει 100αρι με κομμάτια από το μοτέρ του Αστρα και με πολύ χαμηλότερο κόστος . Τετοιός βλάκας ήμουνα που το μοτέρ επειδή δεν ειχα μέσο να το κουβαλήσω αλλά και χώρο να το φυλάξω το χάρισα στο μάστορα .Τώρα σχετικά με το θέμα αξιοπιστίας και τιμής των κινέζικών δεν νομίζω οτι έχει κανείς απολυτό δίκιο . Ούτε και ισχύει πάντα τα κλασσικό μοτο των εμπόρων "ότι πληρώσεις παίρνεις " και " το φτηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι" .Είμαι σίγουρος οτι με τα μηχανάκια γίνεται οτι με τα ψυγεία και τις ηλ κουζίνες . Κατασκευάζει ενα εργοστάσιο ενα μοντέλο και από κει πέρα αλλάζουνε τα αυτοκόλλητα .Χτες κοίταζα ενα ψυγείο σε ένα μαγαζί και το βρήκα σε ΠΙΤΣΟΣ LG και BOSCH με διαφορές των 5 ευρώ .


    :rotflmao:
    Modenas Kriss 125

  5. #50
    odos malakia sou to glx pernei korifees metatropes sxetika ftina den xriazotan na doseis 500 ebro gia moter lifen pou pistebo ine apo ta xirotera 125 kai oso anafora thn aksiopistia esi exis dokimash mono to moter ( an kai poles fores parousiazei kai afto problhmata) eno emis milame gia to sinolo tou dld oti exoun xalia frena pou trizoun kai den stamatanekatholou h kokalonoun me timia kai oti olo to mhxanaki kanei san trizonh:hypnotize genika den exi kati kalo pano tou ala den se ebodizei na to pareis gia na kaneis thn doulia sou sthn polh
    RUN RUN RUN

  6. #51
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
    . Ούτε και ισχύει πάντα τα κλασσικό μοτο των εμπόρων "ότι πληρώσεις παίρνεις " και " το φτηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι"
    Συμφωνώ. Δεν ισχύει παντού και πάντα.

    Ποιός πληρώνει τις διαφημίσεις;
    Ποιός πληρώνει τους δημοσιογράφους κλπ έξοδα PR (παρουσιάσεις μοντέλλων πχ);
    Ποιός πληρώνει το τμήμα R&D;


    Γιατί να πληρώσω R&D ή δημόσιες σχέσεις μιας εταιρίας όταν θέλω να αγοράσω ένα παλαιό τεχνολογικά αερόψυκτο μονοκύλινδρο μηχανάκι διακοσίων cc;

    Δηλαδή τι πληρώνεις και τι παίρνεις σε ένα "επώνυμο" διακοσάρι ή εκατονεικοσιπεντάρι που σου ζητάν 3000-4500 ευρώ;

    Δεν θέλω να ισχυριστώ πως όλα είναι τα ίδια, αλλά προφανώς σε κάποιες περιπτώσεις επωνύμων μη Κινέζικων εταιριών, πληρώνεις πολύ πολύ παραπάνω από αυτό που παίρνεις..

  7. #52
    nai ala to idio isxish kai gia ta kinezika se pio pola den leo se ola ine san na petas ta lefta sou ine axrista xalane panefkola kai katadane kourastika ego pados den thadina 1000 ebro gia kati tetio protimo na doso ta dipla sia na to efxaristemie kai naxo to kefali mou isixo
    RUN RUN RUN

  8. #53
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2007
    Μηνύματα
    3
    Το θέμα είναι δεν κάνουν μόνο 1000Ε, αλλά 1300 μέχρι 1800.
    Κατά την γνώμη μου τα καλύτερα παπάκια είναι το GLX και το Town Mate.Δεν χαλάνε ποτέ, είναι σκυλιά!!

  9. #54
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Εγω δεν εχω οδηγήσει ποτέ κινέζικο. Ούτε και θ' αγοράσω ποτέ, εννοείται.

    Στο μαγαζί που δουλεύει ο μηχανικός μου εχω ακούσει ιστορίες καθημερινής τρέλλας απ' αυτές τις σκοτώστρες. Και 2 φορές πέτυχα ιδιοκτήτες στο απ' εξω απ' το Alex Pak (η ζελατίνα πάνω στη σέλα ακόμα ολοκαίνουργιο) να τσακώνονται με τον διευθυντή και να απαιτούν τα λεφτά τους πίσω.

    Καρμπυλατέρ που ξεβίδωσε και έπεσε στη μέση του δρόμου!

    Να μην "υπάρχουν οι ταχύτητες" γιατί το σασμάν είχε διαλυθεί! Ναι καλά ακούτε: Τα γρανάζια είχαν γίνει μικρά κομματάκια - κι' ολα αυτά στα 700χλμ!!!!!!

    Να "γέρνει" ολο το μηχανάκι απ' τη μια μεριά και μετά απο προσεκτική παρακολούθηση να έχει μαγκώσει το ελατήριο της πίσω ανάρτησης πάνω στο ψαλίδι!!!!!!!!
    Ε μετά εκσεντονίστηκε οταν το σπρώξαν με το χέρι ευτυχώς προς το πάτωμα.



    ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΑ!!!!!
    ΜΑΚΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ!!!
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2006
    Μηνύματα
    290
    Κάθε οικονομική προσέγγιση, ειδικά στα αρχικά στάδιά της τα έχει αυτά.
    Όπως και άλλοι κι εγώ έχω ακούσει να αγοράζει επιχειρηματίας 5-5 και 10-10 τα κινέζικα για τους ντιλιβεράδες του. Με 140 ευρώ που του ζήτησε ο πωλητής για κάθε νέο κινητήρα που θα χρειαζόνταν αλλαγή, πολύ αμφιβάλλω ότι θα είχε παραπονο

  11. #56
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/07/2007
    Μηνύματα
    2
    Olla ta Kinezika einai petamena lefta. Enas filos mou pire Baotian 50 apo to alex kai halase sta kala kathoumena ki ego eho di enduro Kineziko me 0 hiliometera (kenourio) na hanei ladia stin ekthesi pou to poulousan kai efiga trehontas. To Honda NX250 pou eho einai 17 hronon kai den hanei stagona. Se 10 hronia isos ta veltiosoun!!!!!

  12. #57
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2007
    Μηνύματα
    1
    Λοιπόν, αφορμή για την εγγραφή μου στο Forum ήταν αυτό εδώ το θέμα. Τυχαίνει να είμαι κάτοχος ενός Dayang DV 50 , εδώ και έξι χρόνια..
    Δεν είμαι φάν των κινέζικων παπιών, και παρόλο πιτσιρικάς, πριν το αγοράσω είχα κάνει μια μίνι έρευνα άγορας σε σχέση ποιότητας-τιμής. Όμως, μπορώ να πω οτι δεν το περίμενα οτι θα μου έβγαινε τόσο σούπερ. Ας πάρουμέ όμως τα πράγματα απο την αρχή.. Πίσω στο 2001, όταν είχα φάει κόλλημα να πάρω παπί και δούλευα ενα ολόκληρο καλοκαίρι στις οικοδομές. Πέρασα απο μια βιτρίνα και το είδα. Το ερωτεύτικα.. Ήταν ίδιο με την Supra εξωτερικά, αλλα αυτό το χρώμα, το κόκκινο του πάθους με τρέλανε ( η supra δεν έβγαινε τέτοιο χρώμα). Tην επόμενη ημέρα το αγόρασα. 550.000 δραχμές τότε. Το πήρα 50αρι γιατί δεν είχα δίπλωμα και δεν είχα ξανακαβαλήσει μηχανακί. Πρόσθεσα όμως και το κιτ των 72cc ώστε να πηγαίνει καλύτερα. Το πέτυχα. Ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος, με εγγύηση, και όλα μια χαρά.. Πέρασαν 2 χρόνια χωρίς να του αλλάξω ούτε μπουζί. Μέχρι που αποφάσισα να το κάνω 100cc, έδωσα γύρω στα 300 ευρώ και του έβαλα άλλο κύλινδρο ρεκτιφιαρισμένο, και καρμπιρατέρ μικούνι 24.
    Ο κινητήρας είχε λυθεί 2 φορές απο διαφορετικούς μηχανικούς και όμως, την πρώτη ζημιά μου την έκανε πριν 2 μήνες, και μάλλον έχει πρόβλημα το σασμάν των ταχυτήτων. Το μοτόρι δουλέυει κανονικά όμως.. ή μάλλον δούλευε κανονικά πριν μου το κλέψουν και το βρω 2 μέρες αργότερα σε ένα χωράφι μισοδιαλυμένο..

    Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο λυπήθηκα που το είδα έτσι, και το βρήκα εγώ μάλιστα, έψαξα όλη την περιοχή. Όλα τα πλαστικά σπασμένα εκτός το μπροστινό φτερό και το πίσω, έλειπε καρμπιταρέρ και εξάτμιση, και κάποιες άλλες μικροζημιές.. Δεν μπορούσα να το αφήσω έτσι όμως, του αγόρασα νέα ανταλλακτικά - εξάτμιση Motorsport με το μεγάλο στόμιο- καρμπιρατέρ Mikuni πάλι 24 όπως το παλιο, νέες αναρτήσεις ρυθμιζόμενες νικελομένες, και πλαστικά. Αυτή την φορά θα το κάνω όντως καλύτερο με κύλινδρο 97cc astrea, και την 6βολτη κεφαλή με άγριο εκκεντροφόρο για μεγαλύτερη συμπίεση. Απο βδομάδα το βάζω μέσα για λύσιμο και συναρμολόγηση.

    Διότι δεν έχει σημασία αν το παπάκι σου είναι κινέζικο η ιαπωνικό, όταν έχεις δουλέψει για να το αποκτήσεις, και έχεις δεθεί μαζί του με 22000 χιλιόμετρα (τόσα είχα κάνει) τότε δεν μπορέις παρα να το φροντίσεις, όπως αυτό σε φρόντιζε όταν πήγαινες με τα πόδια.

    Μπορεί η Honda να είναι ηγέτης, η Yamaha κολλοσός και η Kawasaki αξιόπιστη, εγώ όμως είμαι fan της Dayang. Προσοχή, όχι των κινέζικων παπιών, αλλα της συγκεκριμένης εταιρίας. Όσοι θέλετε να μάθετε το γιατί επισκευθείτε το επίσημο site της.

    Σας παραθέτω και μια φώτο με το παπί μου 2 μήνες πριν μου το κλέψουνε..


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00110.jpg 
Προβολές:	10117 
Μέγεθος:	64,1 KB 
ID:	98329

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisvolos
    Εγγραφή
    08/07/2007
    Μηνύματα
    879


    Καλησπέρα !

    Εδώ στο Βόλο μέχρι πέρισυ έβλεπα πολές τέτοιες κινέζικες σκοτώστρες ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΟΥ!!

    Αφού τρόμαζα και ελεγα ''λές να είναι καλά;'' αλλα.... μπαααα! έχουν μείνει πολύ λίγα κι'
    αυτά με διαλημένα πλαστικά και κινητήρα έτσι μόνο για θόρυβο!

    Άσε που αν σε κάτι κινέζικα τέτοια μηχανάκια βάλεις την κινέζικη κεφαλή που είναι για
    Honda Astrea τα λεπτά λειτουργείας του (γιατί για λεπτά μιλάμε) είναι μετρημένα!

    Και σε αυτές τις περιπτώσεις δυστυχώς ησχύει αυτό που λέμε ΟΤΙ ΔΙΝΕΙΣ ΠΕΡΝΕΙΣ!

    Καλό απόγευμα σε όλους μας

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Πάντως το δικό μας CJ70A δεν έχει πάθει κάτι από το 1995.

  15. #60
    Παιδια καλησπερα.
    Σημερα παρηγγειλα το καινουργιο DAYTONA SPRINTER 50. Επειδη δεν θα μεινει 50αρι και μαλλον αποκλειω και το κιτ των 72 cc, θα ηθελα απο οσους ξερουν να να προτεινουν μεταξυ του κιτ των 100 cc (ιδια μηχανη-αλλαγη τα κυλινδροπιστονα κλπ κλπ) ή της αλλαγης ολοκληρης της μηχανης με μια Lifan 110 cc... Λεφτα παιζουν, απλα εχω το διπλωμα των 50 cc και θελω κατι λιγο πιο δυνατο για να παω στη δουλεια μου (πολλες ανηφορες κτλ κτλ)

    -Μπορει καποιος που ξερει να μου πει τα υπερ και τα κατα και των δυο κιτ (εκτος απο το οικονομικο) ???
    Ευχαριστω

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ''ΧΑΖΕΣ'' τουμπες,χυμες κτλ.
    από AFTER στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 287
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2015, 16:38
  2. Αποψεις για το Modenas KRISS II
    από Spoky στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 01:12
  3. Παπια Η Μπομποσ ?
    από Spazz στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 02:00
  4. Powercommander αποψεις απο γνωστες.
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 00:52
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2003, 19:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF