Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Μια ιστορια θα σας πω....

  1. #1
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304

    Μια ιστορια θα σας πω....

    Όχι για τον Μπαμπη τον φλου(που λεει κι ο Παυλος) αλλα για τα οσα κωμικοτραγικα συμβαινουνε με μια Γραμματεια στο ΤΕΙ Πατρας…

    Η ιστορια αρχιζει περυσι καλοκαιρι όταν και αποφασισα να δωσω κατατακτηριες στην σχολη Μηχανολογων του ΤΕΙ Πατρας.Εχω πτυχιο Χημικων Μηχανικων από το Πολυτεχνειο Πατρας αλλα από επαγγελματικη αποκατασταση…παπαλα.Οποτε λεω να δωσω κατατακτηριες και να μπω και στο ΤΕΙ από οπου μπορω μετα από καποιο καιρο να παρω κι ένα δευτερο πτυχιο για καποια παραπανω επαγγελματικα δικαιωματα.Ωραια σαν σκεψη οποτε μπηκε μπροστα για να εφαρμοστει,κι’αρχιζει η περιπετεια του Γιαννακη….
    Τελη Αυγουστου 2005 περναω από την Γραμματεια του τμηματος και βρισκω μια βοηθο η οποια μου λεει ότι η γραμματεας εχει αδεια και θα ερθει μετα από καμμια 10αρια μερες.Περναω μετα από κανα 10ημερο αλλα η γραμματεας πουθενα.Τεσπα λεω και κατά τα τελη Σεπτεμβρη περναω ξανα και (καλα καταλαβατε) δεν ξαναβρισκω την γραμματεα.Η κοπελλα που ηταν εκει,μιας και είναι γνωστη,μου βρισκει έναν Οδηγο Σπουδων και μου λεει ότι οι κατατακτηριες εξετασεις είναι μεσα Νοεμβριου 2005 και τα μαθηματα είναι Φυσικη,Χημεια και Μαθηματικα.Αλλα μου λεει ότι δεν ηταν σιγουρη και ότι θα επρεπε να βρω την ιδια την γραμματεα.
    Αφου πηγα μερικες φορες ακομα στο ΤΕΙ(υπενθυμιζω ότι η γραμματεια λειτουργει ΔΕ-ΤΡ-ΠΕ-ΠΑ για το φοβερο διαστημα της …μιας ωρας από 12-1!!!)τελικα κατά τα μεσα Οκτωβρη βρισκω την γραμματεα και μου ανακοινωνει ότι εγω ως αποφοιτος Παν/μιου ΔΕΝ δινω τα ιδια μαθηματα με τους αλλους ,αλλα Θερμοδυναμικη,Μηχανικη 2 και Μηχανικη Ρευστων.Για οσους ξερουν το αντικειμενο είναι σαφως πιο ζορικα και δεν ηταν δυαντον να προετοιμαστω σε 20 μερες για να δωσω με καλες πιθανοτητες.Οποτε περυσι πηγαν περιπατο οι κατατακτηριες!!

    Και παμε στο φετος!...

    Αρχες Σεπτεμβρη ξανα στο ΤΕΙ!Η γραμματεας(καλα καταλαβατε!) δεν ηταν εκει,μιας και από ότι φαινεται στο ΤΕΙ οι αδειες διαρκουν …λιιιιγο παραπανω
    Όταν με το καλο πετυχαινω την γραμματεα(και αφου της ζηταω ταπεινα συγγνωμη που διακοπτω την ραστωνη τους) μου λεει ότι οι κατατακτηριες για φετος είναι παλι μεσα Νοεμβρη.Ξεκιναω λοιπον κι εγω να βρω τους διδασκοντες στα μαθηματα και σημειωσεις κι αρχισα διαβασμα.Αυτα αρχες Σεπτεμβρη,μην ξεχνιομαστε!
    Πεσαμε και στις απεργιες οποτε(Ελλαδα ειμαστε....) οποτε οι εξετασεις πανε για τελη Νοεμβρη.Ανα δεκαημερο περναω από το ΤΕΙ και οι ημερομηνιες ολο πανε πισω πισω.Πριν από καμμια 15αρια μερες μου ειπανε ότι-επιτελους-οι εξετασεις είναι 18-19-20 Δεκεμβρη,παρεα με την γαλοπουλα….
    Σημερα εχουμε 11 Δεκεμβρη και παιρνω τηλ να μαθω τις ωρες διεξαγωγης.Μου απανταει η βοηθος και μου λεει ότι στις 18-19-20 θα δωσουνε Μαθηματικα-Φυσικη-Χημεια.Ακολουθει διαλογος:

    (Εγω ο ερμος):Ναι,ποιες είναι οι ωρες των εξετασεων?
    (Γραμματεας):Δευτερα 18 Μαθηματικα στις 9 το πρωϊ,Τριτη 19 Φυσικη στις 11 και Τεταρτη 20/12 Χημεια στις 11 το πρωϊ,
    (Εγω) Μαλιστα,αλλα εγω όπως ξερετε δινω αλλα μαθηματα λογω του ότι ειμαι πτυχιουχος Πανεπιστημιου.Εγω ποτε γραφω?
    (Γραμματεας) Αααα,ξερετε αλλαξε ο κανονισμος(την προηγουμενη βδομαδα αλλα σιγα μην σας ειδοποιησουμε κιολας..)!ΔΕΝ δινετε αλλα μαθηματα αλλα δινετε τα ιδια με τους αλλους(!!!).Και μαλιστα αν περασετε ΔΕΝ σας αναγνωριζεται κανενα μαθημα από το Πανεπιστημιο!!!

    Ποιο είναι το ζουμι?

    Εγω ο μ@λ@κας ειμαι εδώ και δυομισυ μηνες σε διαδικασια προετοιμασιας με εξεταστεα υλη που τελικα δεν ισχυει και από την γραμματεια ΔΕΝ ξερουν την τυφλα τους.Και μου λενε παλι σημερα.11 του μηνος κατσε διαβασε…πεντεξι μερες κι ελα να δωσεις ααααλλα μαθηματα(στα οποια πρεπει να γραψω καλα,μην ξεχνιομαστε!)

    Καλα ρε εκει στην γραμματεια σας τι διολο κανετε,κοιμαστε?Δουλευετε τοοοοσο επαγγελματικα που μου ερχεται να βαλω τα γελια ή τα κλαματα!!!!

    Αλλοιμονο στους καημενους τους φοιτητες που υποτιθεται ότι εξυπηρετειτε!
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  2. #2
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    καλα να παθεις !! Να πας να γινεις υδραυλικος στο μπαρμπα-γιωργο αν θες επαγγελματικη αποκατασταση !


  3. #3
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    καλα να παθεις !! Να πας να γινεις υδραυλικος στο μπαρμπα-γιωργο αν θες επαγγελματικη αποκατασταση !

    Kαλα και τωρα μη νομιζεις,βγαζω το μεροκαματο(ή το παντεσπανι μου,οπως το παρει κανεις!) δουλευοντας delivery.Αλλα ειναι κατι στιγμες που αναρρωτιεσαι,ειναι δυσκολο ρε γαμωτο αν εισαι σε μια δουλεια ΝΑ την κανεις καλα και επαγγελματικα??Οτι και να΄σαι,απο σκουπιδιαρης μεχρι γιατρος!
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    πωωωω στραβη!!καλα ξεμπερδεματα!.....

  5. #5
    Ελα στην δικια μας σχολη να δεις τα χαλια μας(μηχανολογια Σερρων)Εκει να δεις εξυπηρετηση......
    High score στην πασιεντζα προσπαθουν να κανουν:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Παντως επρεπε να ρωταγες και καμια παραταξη μπας και σου λεγαν τιποτα....




    Αλλα πιστεψε με καλυτερα που δινεις φυσικες και τετοια παρα μηχανικες και θερμοδυναμικες.Αντε καλη επιτυχια

  6. #6
    Ααααα, καλά........για πές μου μια γραμματεία σχολής που να έχει σωστή λειτουργία ώς εξυπηρέτιση (οχι πως δεν υπάρχει απο κάποια άτομα αλλά είναι τέτοια η κατάσταση που και γι αυτούς που θέλουν να εξυπηρετίσουν είναι δύσκολο) κι ώς ωράριο που είναι ανοικτή για τους σπουδαστές της σχολής!!!???
    CALCULATOR ISLAND

  7. #7
    Εγειρεσθε αγωμεν εντευθεν Το avatar του/της soundstorm
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    175
    Α ρε φιλε.Και εγω μια απο τα ιδια.Εδω και 3 μηνες προσπαθω να βγαλω αδεια ασκησεως επαγγελματος......εδω και 3 μηνες...
    www.tsakosart.gr
    Νοιωθω καλα που ειμαι απο τη χωρα σου Σωκρατη και ας εχω τσιμπλα στο ενα ματι.

  8. #8
    Γιάννη, αυτό με τις κατατακτήριες το πέρασε και η γυναίκα μου και μάλιστα στην Πάτρα...
    Όσον αφορά τα μαθήματα του πανεποστημίου αυτό που έκανε ήτνα αφού πέρασε, να πιάσει τους καθηγητές των μαθημάτων που είχε κάνει στο πρώτο της πτυχίο και να τους ζητήσει να πάρει απαλλαγή σε εκείνο το μάθημα και κατα 90% τα κατάφερνε...
    Το άλλο με την γραμματεία, τι να πω,
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

  9. #9
    Ωραία... Τι να σου πω ρε φιλαράκι καλά ξεμπερδέματα με τους αργόσχολους.
    Πάντως έτσι τραγική είναι η κατάσταση στα πανεπιστήμια,ακριβώς όπως τα περγράφεις.

  10. #10
    Εγώ να πω απλα...

    Αν το εν λόγω ίδρυμα ήταν ιδιωτικό ΔΕΝ υπήρχε περίπτωση να γίνουν τα παραπάνω, ούτε θα έλειπε τόσο η γραμματέας όυτε θα εξυπηρετούσε 12-1...


    (επειδή στην ελλάδα ξορκίζουμε τα ιδιωτικά πανεπιστήμια σαν κάτι κακό )



    Καλά ξεμπερδέματα ρε Γιάννη.

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #11
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185
    Τι να σου πω; Για τη γραμματεία του ΤΕΙ χαλκίδας που είναι μέσα, ζητάς μια πληροφορία (ποτέ μα ποτέ όμως δε ξέρουν τίποτα) και σου λένε έλα στις 12 οταν θα ανοίξουμε (η ώρα όμως είναι 11:50 και βλέπεις μέσα ότι σκοτώνονται στη δουλειά (έφτιαχναν φραπέ!!!!!!!! )

    Για τη γραμματεία του ΤΕΙ Πειραιά που είναι τα ίδια χάλια; τριτη-τετάρτη-πέμπτη είναι ανοιχτά 12:00-14:00!! ναι, οκ! πολύ δουλειά! 2 άτομα δουλεύουν κ οι άλλοι κάνουν πηγαδάκι κ λένε κατινιές! Τι να λέμε τώρα!!

    μια φορά είχε ζητήσει ένας φίλος μου μια δήλωση για εμένα επειδή δε μπορούσα να πάω κ του λένε (ήταν δευτέρα)
    -έλα αύριο (12-14)!
    -μα είναι για ένα παλικάρι που δε μπορεί να έρθει.
    -Τρι-τε-πε 12-14 παιρνουμε τις δηλώσεις!
    -μα δε θελω να καταθέσω! ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΤΕΤΕ ΜΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙ!
    -μα δε γινεται, ελα αυριο. έχουμε δουλειά τώρα! (και έλεος ρε παιδιά! έπαιζε πασιέντζα!!!!! ήμαρτον!!)


    μετά από λίγο βρισίδι την πήρε τελικά!


    Τι λέμε τώρα! αμφιβάλω κ αν έπρεπε να δώσεις άλλα μαθήματα αρχικά φίλε Vstrommer71

    όταν έχεις φάει 4 χρόνια με τους καραγκιόζηδες καταλαβαίνεις τι γίνεται!
    4/11/2006 Ο καλύτερα βελτιωμένος κουλάντζας!!!
    The MRT will be back soon!!!

  12. #12
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gian_nykt
    Ααααα, καλά........για πές μου μια γραμματεία σχολής που να έχει σωστή λειτουργία ώς εξυπηρέτιση (οχι πως δεν υπάρχει απο κάποια άτομα αλλά είναι τέτοια η κατάσταση που και γι αυτούς που θέλουν να εξυπηρετίσουν είναι δύσκολο) κι ώς ωράριο που είναι ανοικτή για τους σπουδαστές της σχολής!!!???
    Κι ομως φιλε μου υπαρχει!Η Γραμματεια των Χημικων Μηχανικων εδω στην Πατρα λειτουργει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ 9-2 καθημερινα και υπαρχει και μια ευγενεστατη κυρια η οποια δινει λυση σε καθε προβλημα φοιτητη.Αυτο εγινε βεβαια αφου φωναξανε πριν απο καποια χρονια οι φοιτητες...
    Αλλα τετοιο χαλι πρωτη φορα το ειδα,εκει στο ΤΕΙ αστα να πανε ειναι η κατασταση
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
    Κι ομως φιλε μου υπαρχει!Η Γραμματεια των Χημικων Μηχανικων εδω στην Πατρα λειτουργει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ 9-2 καθημερινα και υπαρχει και μια ευγενεστατη κυρια η οποια δινει λυση σε καθε προβλημα φοιτητη.Αυτο εγινε βεβαια αφου φωναξανε πριν απο καποια χρονια οι φοιτητες...
    Αλλα τετοιο χαλι πρωτη φορα το ειδα,εκει στο ΤΕΙ αστα να πανε ειναι η κατασταση
    Αμ....είδες?...κατόπιν εορτής, κι αυτό ευτυχώς και εισακούστηκε αλλιώς...ακόμα τα ίδια θα ήταν....κι όπως έγραψα δεν είναι όλες οι γραμματείες έτσι.....αλλά οι περισσότερες, χωρίς βέβαια πολλές φορές να φταίνε τα άτομα που δουλεύουν μέσα, μιάς και οι συνθήκες (φόρτος εργασίας-χώρος κλπ) και οι ώρες λειτουργίας εξ αρχής δεν βολεύουν.
    CALCULATOR ISLAND

  14. #14
    Προβοκάστορας Το avatar του/της gloum
    Εγγραφή
    17/11/2006
    Μηνύματα
    307
    Γραματεία φύσικου Σαλλλλλλλλλλλόνικας.Καθημερινή λειτουργία 11-12.Πηγαίνω πέμπτη στις 11.45 με δικό μου ρολόι 11.47 με δικό τους.Απλά να ΑΦΗΣΩ ένα χαρτί γιατί σε ένα δύωρο έπερνα τραίνο και κατέβαινα Αθήνα.Το χαρτί αυτό έπρεπε μέχρι τέλος εβδομάδας να ήταν εκεί οπως και δήποτε..ΠΛησιάζω στο παράθυρο.Καλημέρα κλπ κλπ κλπ..Α δεν γίνεται...η προισταμένη πρέπει να υπογράψει ότι το άφησες.Βρε γλυκιά μου(την ξέρω την κοπέλα που μου μιλούσε) έχω τραίνο σε δύο ώρες γιατι Παρασκευή είχα δουλεία στην αθήνα που δεν έπαιρνε αναβολή.Ακολουθεί ο εξής διάλογος

    -Πρέπει να έρθει η προισταμένη
    -Μα σε 15 λεπτά κλείνετε και εγώ δεν μπορώ να είμαι αύριο εδω
    -Πρέπει να έρθει η προσταμένη
    -Και που είναι η προισταμένη??
    -Λείπει σε άδεια
    -......Φώναξε την υπεύθυνη που έμεινε για αυτην την δουλειά
    -Ποια??
    -Την τάδε(ευτυχώς ήξερα και αυτήν)(Ακολουθούν παζάρια κανένα δεκάλεπτο,έιναι αυτό που λένε αν δεν θέλουν να σε βοηθήσουν δεν το κάνουν)

    Για να μην σας κουράζω..μετά από ένα ΤΕΤΑΡΤΟ έρχεται ο τύπος που ήταν μέσα και άκουγε ΟΛΗ την διαδικασία και λέει το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ

    -Αργήσατε κύριε..Πήγε 12 η γραματεία έκλεισε.........

    Δεν έχω δύναμη να μιλήσω άλλο
    I love deadlines.I love the whoosing sound they make as they go by. Douglas Noel Adams


    Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει δείτε εδώ http://bilaguras.blogspot.com/

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum

    -Αργήσατε κύριε..Πήγε 12 η γραματεία έκλεισε.........

    ... και ρωτάω εγώ...
    Που είναι τα κάμαρια μας να κάνουν καταλήψεις για κάτι τέτοια θέματα;
    ΠΟΥΘΕΝΑ!
    και γιατί να είναι κάπου άλλωστε, αφού οι φοιτητοπατέρες βολεύονται εκτος ωραρίου και όποτε γουστάρουν...
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  2. Mια ιστορια θα σας πω....
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2007, 16:53
  3. μια ιστορια θα σας πω!!2
    από wolfman13 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2004, 22:00
  4. μια ιστορια θα σας πω!!
    από wolfman13 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2004, 15:29
  5. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ, θα σας πω τον πόνο μου!!!
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 21:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF