Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Ποιότητα κατασκευής νέου V-Strom

  1. #1

    Ποιότητα κατασκευής νέου V-Strom

    Έχω αρχίσει να αμφιβάλλω λίγο για την ποιότητα του καινούριου V-Strom ABS 2006+. Ούτε χρόνο δεν έχει κλείσει και έχει "πετάξει" το χρώμα πάνω από τις αλουμινένιες επιφάνειες. Σημειώστε δε, ότι μένω 100 μέτρα από την θάλασσα, όμως ο αδερφός μου έχει το μοντέλο 2005 και στα σημεία αυτά δεν έχει το παραμικρό αν και η μηχανή του σχεδόν στάσιμη και ακάλυπτη όλο το χρόνο ενώ η δική μου χρησιμοποιείται χειμώνα-καλοκαίρι... φυσικά και στο σύνολο της μηχανής παρατηρώ σκουριές σε βίδες σε σύγκριση με το προηγούμενο μοντέλο.. Τα συμπεράσματα δικά σας.

    Βέβαια να τονίσω ότι έσπευσα κατευθείαν στην αντιπροσωπεία στα Χανιά, που η "φανταστική" εξυπηρέτηση με σκλάβωσε αλλά και τα "καρφιά" από τον αρχι-μηχανικό έπεφταν βροχή: " Η μηχανή έχει αγοραστεί απο το Ηράκλειο (Σφακιανάκης!) και γιατί δεν την πας εκεί" "Οι άλλοι τα πουλάνε και εμείς τα φορτωνόμαστε" "Δεν γνωρίζω αν θα σε καλύψει η εγγύηση" κλπ κλπ. Βέβαια ένα mail στην Suzuki Hellas, International ίσως "στρώσει" μερικούς..


    [img=http://img209.imageshack.us/img209/961/dsc00112fv8.th.jpg]

    [img=http://img243.imageshack.us/img243/889/dsc00114wo3.th.jpg]

  2. #2
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386

    Re: Ποιότητα κατασκευής νέου V-Strom

    Αρχικά δημιουργήθηκε από VforVSTrom
    Σημειώστε δε, ότι μένω 100 μέτρα από την θάλασσα, όμως ο αδερφός μου έχει το μοντέλο 2005 και στα σημεία αυτά δεν έχει το παραμικρό αν και η μηχανή του σχεδόν στάσιμη και ακάλυπτη όλο το χρόνο ενώ η δική μου χρησιμοποιείται χειμώνα-καλοκαίρι... φυσικά και στο σύνολο της μηχανής παρατηρώ σκουριές σε βίδες σε σύγκριση με το προηγούμενο μοντέλο.. Τα συμπεράσματα δικά σας.
    και ο αδερφός σου εκεί μένει?

    τί μηχανή έχει?


    το αλάτι (αλμύρα) κάνει όλη τη δουλειά...

    κανονικά θέλει πλύσιμο/ξέβγαλμα καθημερινά...

  3. #3
    BMW+KTM = GS 1450 EXC-F Το avatar του/της Nik0s
    Εγγραφή
    25/05/2004
    Μηνύματα
    3.596
    Η θάλασσα σε τέτοια απόσταση σίγουρα δεν βοηθάει.... είναι ότι χειρότερο για τις μηχανές.

    Πάντως, η πρώτη φωτό που έχεις βάλει εμένα προσωπικά δεν μου κάνει για αστοχία υλικού ή κακή ποιότητα, αλλά μάλλον σαν να έχει γδαρθεί το σημείο, από παπούτσι/τακούνι, βαλίτσα ή κάτι τέτοιο...
    - So, what do you do for a living ?
    - I'm into murders and executions.
    - I'm sorry ?
    - I said, I'm into mergers and acquisitions.

    Patrick Bateman
    -------------------------------------
    Bikepics Photo Album
    Ινδία: Δύο εβδομάδες στο Rajasthan

  4. #4
    Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ Το avatar του/της Tsakalaki
    Εγγραφή
    19/04/2006
    Μηνύματα
    281
    Θα συμφωνησω με το Νίκο όσον αφορά τη πρώτη φωτό αλλά και η δεύτερη δε μου λέει πολλά. δε λέω πως αυτά που μας περιγράφεις δε γίνονται, αλλά οι φωτό δε βοηθάνε γιατί έβαλες σημεία που μπορούν να γρατσουνιστούν εύκολα και μιλάω και για το σημείο στην χειρολαβή του συνεπιβάτη και την τιμονόπλακα...


    Ακόμα, θα συμφωνήσω όσον αφορά το καλό πλύσιμο....εδώ στα βόρεια, στη Θεσσαλονίκη όπου μένω εδώ και 11 χρόνια, υπάρχει το πρόβλημα με την υγρασία, ειδικά τον χειμώνα. η αλμύρα είναι άλλο πράμα, πιο ύπουλο...

    καλή συντήριση και μη μασάς απο τσαμπουάκδες του συνεργείου...φοβέρα θέλουν οι φούστηδες για να στρώσουν χαρκατήρα...


    καλά κουράγια, και καλοτάξιδο...
    The golden light above you show me where you're from
    The magic in your eye bewitches all you gaze upon
    You stand upon your hill and behop all around you
    They wonder where you're from oh yeah they wonder where I found you
    Oh my love it's a long way where you're from, it's a long way
    Aμμουλιανη, διακοπές 2007
    Ανακοίνωση - προειδοποίηση Υπουργείου Εσωτερικών - Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Θεσσαλονίκης

  5. #5
    μου φαίνεται πολύ μικρό για να το συζητάμε!

    βλέπω το ένα ειναι στο χερούλι! Πολύ πιθανόν μου φαίνεται συνεπιβάτης με ρολόι αλυσίδα όπως κρατιόταν να στο έκανε παρά να πέταξε λόγω υγρασίας.

  6. #6
    Παιδιά δείτε καλά τις φώτο.... το χρώμα έχει φουσκώσει και δεν έχει "κάτσει" στο αλουμίνιο. Έχει φύγει με το νερό του πιεστικού και όχι με χτύπημα από τακούνι, κεραυνό ή σπαθί θάντερκατς!! Μιλάμε για χρώμα σε μηχανή και όχι για σοβά στον τοίχο! Δεν είναι η πρώτη μου μηχανή... είχα και Xt600 και αργότερα ένα ΚΤΜ 640 (τα οποία δεν φημίζονται για την ποιότητα βαφής-πλαστικών) και δεν είχαν τίποτα!! Καταρχάς μαζί με τον αδερφό μου μένουμε και οι μηχανές είναι πλάϊ-πλάϊ!!! Μην τρελαθούμε κιόλας.. είναι αστοχία υλικού made in Japan


    Λοιπον επισυνάπτω κοντινότερες φώτο αλλά και μία από κάτω (απόδειξη ότι ξεφλουδίζει από μόνο του - μόνο με το χέρι να το ακουμπήσεις..)

    [img=http://img405.imageshack.us/img405/2663/dsc00112closewr5.th.jpg]

    [img=http://img402.imageshack.us/img402/1861/dsc00116closemz7.th.jpg]

  7. #7
    Για τα πίσω χερούλια νομίζω θα στα αντικαταστήσουν αν το πας εκει που το αγόρασες.Ωστόσο μην αναφέρεις την λέξη πιεστικό!

    Όσο για το λαιμό μην χαλιέσε θα του βάλεις λίγο χρωματάκι και όλα καλά!

  8. #8
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VforVSTrom
    Καταρχάς μαζί με τον αδερφό μου μένουμε και οι μηχανές είναι πλάϊ-πλάϊ!!! Μην τρελαθούμε κιόλας.. είναι αστοχία υλικού made in Japan
    τότε βουρ φίλε... και θα ζητήσεις αλλαγή των φθαρμένων κομματιών, όχι επισκευή...




    ΥΓ: ναι, μην αναφέρεις το πιεστικό, όχι γιατί δεν επιτρέπεται αλλά για να μην έχουν κάτι να πατήσουν για να στα πρήξουν περισσότερο...


  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/02/2007
    Μηνύματα
    21
    Οσο για την πρωτη φωτο για την σχαρα πισω εχεις δικιο!!!

    Κι εμενα το ιδιο εκανε...Φαινεται εχουν παρει την σχαρα απο το παλιο το V-strom (που ητανε ασημι) και την την βαψανε απο πανω μαυρη...

    Παντως αμα πας στην αντιπροσωπια πες μου τι εγινε να το κανονισω και εγω!!!

    Υπομονη.......

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από qazeroti
    Οσο για την πρωτη φωτο για την σχαρα πισω εχεις δικιο!!!

    Κι εμενα το ιδιο εκανε...Φαινεται εχουν παρει την σχαρα απο το παλιο το V-strom (που ητανε ασημι) και την την βαψανε απο πανω μαυρη...

    Παντως αμα πας στην αντιπροσωπια πες μου τι εγινε να το κανονισω και εγω!!!

    Υπομονη.......


    ωχ ναι τώρα που το κοίταξα καλύτερα αυτό έχουν κάνει!



  11. #11
    και εγω εχω το ιδιο προβλημα με τα πισω χερουλια-σκαρα απο τα δαχτυλιδια της κυριας μου
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

    http://www.nea-peramos.gr/

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
    ωχ ναι τώρα που το κοίταξα καλύτερα αυτό έχουν κάνει!



    Τουλάχιστον στο παλιό είχε 2-3 στρώσεις από χρώμα (φαίνεται αν το πιάσεις)! Σε εμάς με το νύχι φεύγει!!! Και στην τιμονόπλακα??? Έλεορρρρ!!!


    Να μην αναφερθώ στα λαστιχάκια στην βάση των καθρεπτών που αν τα ακουμπήσεις γίνεσαι μαύρος, αλλά και τα αντίβαρα στο τιμόνι που είναι ξεφτυσμένα!! Αυτά βέβαια είναι πτέσματα αλλά τα υπόλοιπα ούτε σύζητηση... πρέπει να καλυφθούν από την εγγύηση!

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VforVSTrom
    Να μην αναφερθώ στα λαστιχάκια στην βάση των καθρεπτών που αν τα ακουμπήσεις γίνεσαι μαύρος, αλλά και τα αντίβαρα στο τιμόνι που είναι ξεφτυσμένα!! Αυτά βέβαια είναι πτέσματα αλλά τα υπόλοιπα ούτε σύζητηση... πρέπει να καλυφθούν από την εγγύηση!


    +1000 άστα πήγα να σφίξω λίγο τις βίδες στους καθρέφτες και έγινα σαν ......
    http://www.snowclub.gr

  14. #14
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jokey
    +1000 άστα πήγα να σφίξω λίγο τις βίδες στους καθρέφτες και έγινα σαν ......
    η λυση για τους καθρεπτες ειναι απλη.περνεις θερμοσυστελομενο (26mm) και το βαζεις πανω απο το λαστιχο του καθρεπτη

    οσο για το προβλημα που εχει ο φιλος,δε πιστευω να φταιει η θαλασσα (ετσι και αλλιως εχει αλλα σημεια που πεταει το χρωμα) αλλα η κακη χρηση (τακουνι ή κλειδια).ομως απο την αλλη η εταιρεια θα πρεπει να γνωριζει οτι τα σημεια αυτα θα περασουν δυσκολες ωρες και να εβαζε περισσοτερο π.χ. βερνικι.

  15. #15
    Κατι ωραια σημαδακια στα χερουλια πισω τα εχω παρατηρησει και εγω. ΕΙπα οτι καποιος απο τους συνεπιβατες θα μου την εκανε αλλα βλεπω οτι γενικοτερα υπαρχει προβλημα με την βαφη. Το σκεφτηκα οτι μπορει να ειναι απο πανω βαφη αλλα τοσο ξεφτιλα?????
    Αν καποιος το ψαξει με την αντιπροσωπεια, ας ενημερωσει....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα νεου v-strom
    από calmen στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2009, 17:34
  2. Suzuki V-strom 650
    από petridist στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 07:58
  3. V strom 650 Vs FZ6 fazer
    από zoudis στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2004, 21:23
  4. Varadero - V-Strom
    από spirit στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2004, 22:35
  5. transalp?v-strom 650?freewind?aprilia pegaso?
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 00:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF