Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: Επιβολη Προστιμου ναι..αλλα

  1. #16
    Συμφωνώ οτι ολοι πρέπει να φοραμε κράνη. Δεν υπαρχουν δικαιολογίες για να μην φοραμε.
    Η ιδέα να μας δίνουν ενα κράνος δωρεάν καλή ειναι αλλα προσωπικά θέλω να διαλέξω το κράνος που θα φοράω. Ο αντιπρόσωπος δεν θα μου δώσει πολλά περιθώρια να διαλέξω οτι θέλω. Αρα πάλι θα πάω αν αγοράσω κράνος. Ομως πολύ πιθανό να σωθούν ζωές απο το δωρεάν κράνος που θα παίρνει καποιος με την αγορά της μηχανής.(παρα καθόλου κατι ειναι κι αυτο).
    Fly With It!!

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από blk
    Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι θα προσπαθήσουν να βγάλουν το φ.π.α. απο τα κράνη και έτσι θα μπορούμε να τα πάρουμε σε καλύτερες τιμές.

    Μακάρι να γίνει.
    Δυστυχώς αυτή η συζήτηση ότι το κράνος θα πάψει να θεωρήται είδος πολυτελείας και από 19% θα πάει στα 9% ο ΦΠΑ γίνεται χρόνια, μακάρι, αλλά ...

  3. #18
    Νέο μέλος Το avatar του/της dhead
    Εγγραφή
    25/11/2006
    Μηνύματα
    24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
    Απ'το κρατος ποιος θα με προστατεψει ακομα και αν εχει σκατα στο κεφαλι!
    +1

  4. #19
    Περαστικό μέλος Το avatar του/της perastikos
    Εγγραφή
    10/01/2006
    Μηνύματα
    212
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
    Απ'το κρατος ποιος θα με προστατεψει ακομα και αν εχει σκατα στο κεφαλι!
    Αν δεν έχεις σκατά στο κεφάλι θα προστατευθείς μόνο σου, αλλά αυτό είναι τελείως άσχετο με το θέμα

  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από psaxioti
    Δυστυχώς αυτή η συζήτηση ότι το κράνος θα πάψει να θεωρήται είδος πολυτελείας και από 19% θα πάει στα 9% ο ΦΠΑ γίνεται χρόνια, μακάρι, αλλά ...
    η συζητηση αυτη ειχε ξεκινησει λιγο πριν τις τελευταιες εθνικες εκλογες και ειχαν δειξει ενδιαφερον και τα δυο μεγαλα κομματα.ο λογος που δεν εχει πραγματοποιηθει το μετρο φερεται να ειναι το γεγονος οτι για να αλλαξει συντελεστη φπα ενα προιον πρεπει να υπαρχει και η συμφωνη γνωμη της Ε.Ε για να μην τιθενται θεματα αθεμιτου ανταγωνισμου αναμεσα στα κρατη-μελη.


    αυτο που θα ηταν λογικο,η μαλλον ιδανικο,ειναι τα κρανη να απαλλασονται του φπα σε ολη την Ε.Ε.κατι τετοιο θα τα εκανε αυτοματως 20% φθηνοτερα.

    οσον αφορα τα περι σφηκας που αναφερθηκαν παραπανω...μη κολαμε στο αν υπαρχουν πολλες στην αθηνα αφου εκτος απο αυτες υπαρχουν επιση και αλλα οπως ιπταμενα τσιγαρα,πετραδακια απο προπορευομενα οχηματα κλπ

  6. #21
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.880
    Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
    Αν δεν έχεις σκατά στο κεφάλι θα προστατευθείς μόνο σου, αλλά αυτό είναι τελείως άσχετο με το θέμα
    Πολυ καπνιζεις και κοκκινησες.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    με τη λογική του "είμαι κύριος του ευατού μου" θα έπρεπε να καταργήσουμε και την κοινωνική ασφάλιση γιατί πολλοί είναι αυτοί που θα πουν ότι προτιμώ να πέρνω περισσότερα λεφτά παρά να τα δίνω ως κρατήσεις στο ΙΚΑ....
    το κράτος όμως έχει και μια κοινωνική διάσταση που αφορά την προστασία των πολιτών του (δεν είναι θέμα προστασίας της επένδυσής του, όπως ανέφεραν μερικοί)
    το κράτος πρέπει να προστατεύει τον ανήλικο που δεν έχει την πνευματική ωριμότητα
    τον διανοητικά καθυστερημένο, τον ηλικιωμένο...κτλ κτλ
    έτσι πρέπει να προστατεύει και τους μοτοσυκλετιστές που δεν έχουν την ωριμότητα να φοράνε κράνος....
    πέραν του ότι είναι πιο επικίνδυνη η οδήγηση χωρίς κράνος όπως ανέφεραν και οι προλαλλήσαντες...

    αυτό που μπορεί να κάνει το κράτος είναι:
    1) μείωση ΦΠΑ (έχει γίνει το σχετικό αίτημα από τον υπουργό Μεταφορών προς την ΕΕ)
    2) επιδότηση για την αγορά κράνους (δύσκολα εφαρμόσιμο - για πρακτικούς λόγους - και οικονομικά δυσβάσταχτο)

    Υ.Γ. η χορήγηση κράνους με την αγορά μοτοσυκλέτας δεν λύνει το πρόβλημα γιατί ο συνοδηγός που θα βρει κράνος???μήπως θα πρέπει να δίνουν τα καταστήματα 2 κράνη με την αγορά μηχανής???αδύνατον όπως καταλαβαίνετε...
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  8. #23
    Πολλά τα χρόνια... Το avatar του/της Antwnis
    Εγγραφή
    18/02/2003
    Μηνύματα
    274

    Διαβασα όλα τα ποστ...

    ...και πραγματικα, δεν μπορω να καταλάβω γιατι εμπλέκετε το "κρατος" στο θέμα κρανος.
    Με τη λογική αυτή, θάπρεπε να επιδοτεί και τα μπουφάν και τις μπότες και τα γάντια και οτιδήποτε έχει να κάνει με εξοπλισμό ασφαλείας (Μη μου πείτε ότι ο τύπος με το σουπερ ΑRΑΙ που φοράει σαγιονάρα, μαγιο και τ σερτ και παει για μπάνιο το καλοκαιρι με το GSXR είναι προστατευμένος!!!!)
    Υπάρχουν κράνη απο 70 - 80 ? που αν μη τι άλλο, μπορούν να προσφέρουν μια σχετικα αξιοπρεπή προστασία. Λέτε ο οποιοσδήποτε καβαλάει μηχανάκι, να μη μπορεί να διαθέσει αυτο το ποσο?
    Δεν υπάρχει περίπτωση.
    ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΦΟΡΑΕΙ.
    Και αμα δεν το γουστάρει, ότι και να λέμε, ότι και να γίνει πάλι δεν θα το φοράει.
    Δεν πιστευει οτι θα συναντήσει σφήκες, δεν θεωρεί ότι τον προστατεύει απο το κρύο, δεν γουστάρει να το κουβαλάει μαζί του, δεν θέλει να του πατικώνει το ζελεδαρισμένο μαλλί, δεν θέλει να τον εμποδίζει οταν οδηγάει και καπνίζει και φυσικά, ΔΕΝ θεωρεί ότι θα συμβει σε αυτόν ατύχημα ποτε!
    Γιαυτό βάζει το γκομενάκι στο SS με μίινι, γόβα και string (εννοείται ξεκράνωτο) και κάνει παντιλίκια το Σαββατόβραδα στις λεωφόρους!
    Πάρτε το χαμπάρι: ΔΕΝ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ και ούτε πρόκειται!!
    Έτσι είναι ο Ελληνάρας, δυστυχώς! (Ευτυχώς υπάρχουν και οι εξαιρέσεις)
    Όλα είναι έτσι, μέχρι να αποδειχθεί ότι είναι αλλιώς! :a39:

  9. #24
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Αρχικά δημιουργήθηκε από psaxioti
    Δυστυχώς αυτή η συζήτηση ότι το κράνος θα πάψει να θεωρήται είδος πολυτελείας και από 19% θα πάει στα 9% ο ΦΠΑ γίνεται χρόνια, μακάρι, αλλά ...
    ...αλλά να χαθεί η κονόμα?

    Και να κονομάνε μόνο από τα πρόστιμα?

    Μπορείς να πάρεις το φαΐ από το στόμα του σκύλου?

    Το μόνο που τους νοιάζει είναι πως θα κονομήσουν περισσότερα από την πλάτη μας
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  10. #25
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dhead
    Prosopika ego den kalovlepo genika to olo thema tou prostimou gia to kranos...(allo an to forao synexeia ayto den exei sxesi) Mh forontas to kranos den einai mia energeia pou mporei na dimiourgisei provlima sthn somatiki akeraiotita ton gyro mou, ara tha eprepe na htan epilogi mou an tha eprepe na to forao i oxi... alla krima ... ta korakia peinane
    koitakse file to kranos mporei na dimiourgisei provlima kai stous giro sou an esy den to foras!!! p.x an sou mpei esena kati sto mati den mporei n apeseis kapou epanw!!! auto pou egrapses tha elega oti isxiei gia to zwni tou autokinitou ati an ti foras i oxi den trexei kai tptp gia tous allous!!!

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    357
    Κάποτε ειχε ακουστε ί ότι το ΦΠΑ στα κράνη, θα γινόταν 9% απο 19%....αλλά μετά απο τις φήμες....ησυχία!!!

  12. #27
    Sorry για το ύφος, αλλά όλα αυτά τα "είμαι κύριος του εαυτού μου κλπ,κλπ...", σε ό, τι αφορά στο ζήτημα του κράνους είναι ελαφρώς πίπες. Κύριος του εαυτού σου είσαι, όταν η αποψάρα σου δεν επηρεάζει το κοινωνικό σύνολο.

    Αυτά περί γονιών και του τι θα κάνουνε άμα πάθει τίποτα ο γιόκας τους, μου είναι επίσης παντελώς αδιάφορα. Για να μπω στο ψητό λοιπόν, λέω πως σε περίπτωση στούκας, η πιθανότητες πολύ σοβαρής ζημιάς ή και θανάτου εκτοξεύονται στα ύψη, όταν δεν υπάρχει το κράνος. Τι θα γίνει, άμα πετύχω στον δρόμο έναν ξεκράνοτο και πηγαίνουμε και οι δυο με καμία 100άρα και βάλε?

    Ο ξεκράνοτος, πάει τα έχυσε τα μυαλουδάκια του 80%...Ούτε υποφέρει, ούτε πονάει, ούτε στα δικαστήρια θα τρέξει. Εμένα τον μ@Λ@ΚΑ που ήμουνα εκεί και τρακάραμε (είτε έφταιγα είτε όχι), ποιός θα μου ξε-γ@μήσει την ζωή, που σκότωσα έναν άνθρωπο?

    Επίσης έτσι για το νομικό της υπόθεσης, παραθέτω και ένα απόσπασμα από ένα γράμμα ενός παλικαριού σε περιοδικό:
    "...Η ανθρωποκτονία εξ αμελείας ενός αναβάτη χωρίς κράνος δεν απαλλάσσει τον αθώο εμπλεκόμενο στο τροχαίο από κάθε τιμωρία, επομένως προκειμένου να αθωωθεί ο φερόμενος ως "δράστης" θα κληθέι να αποδείξει εν τέλει ότι το θύμα σκοτώθηκε, αποκλειστικά, επειδή εκείνο δεν τήρησε τους κανόνες ασφαλείας. Επομένως, η ζωή του αθώου εμπλεκόμενου και φερόμενου ως "δράστη' μπορεί κυριολεκτικά να γίνει κόλαση στα καλά καθούμενα, ενώ και η αποζημίωση που επιδικάζεται είναι διαφορετική όταν σημειώνεται μια απλή σωματική βλάβη και διαφορετική όταν επέρχεται θάνατος. Συνεπώς, η άρνηση χρήσης κράνους θίγει πράγματι και άλλους πέραν του καθαυτού παραβάτη.
    Επίσης, το γεγονός ότι για την πρόκληση ενός τροχαίου ατυχήματος ευθύνεται ο άλλος εμπλεκόμενος και όχι ο αναβάτης χωρίς κράνος δεν καθιστά "αθώο"(ποινικά) τον άλλο οδηγό, ή μη υπόχρεο (αστικά) για αποζημίωση. Απλώς είναι διαφορετική η ποινική μεταχείρηση (αν υπήρχε τραυματισμός του αναβάτη που φορούσε κράνος, ο άλλος θα κατηγορούνταν για σωματική βλάβη εξ αμελείας, ένω αν επέλθει θάνατος θα κατηγορηθεί για ανθρωποκτονία εξ αμελείας..."

    Το ζήτημα του κράνους ξεπερνάει τον αναβάτη.

    Όσο για το κράτος, χεσμένο το έχω(γενικά και ειδικά), διότι και που τα παίρνει τα λεφτά, τα κάνει μπουγάτσες ή δεν ξέρω κι εγώ τι σκατά. Μια φορά τις οδικές συνθήκες δεν τις βελτιώνει.

    Αλλά δυστυχώς ορισμένα γίδια χρειάζονται μαντρί.
    Supa Scoopa And The Mighty Scoop

  13. #28
    εκονομικ ιμιγκραντ Το avatar του/της mrklyk
    Εγγραφή
    10/08/2006
    Μηνύματα
    43
    να και οι γενναιοι εξυπνοι αμερικανοι :a31: που αντιστεκονται στον φασισμο του κρανους

    http://usff.com/hldl/frames/50state.html

    και εδω οι νομοι στις 50 πολιτειες - ενδιαφερον... http://www.calsci.com/motorcycleinfo/PrintLaws.html

    ισως αυτο δειχνει οτι σε μια χωρα χωρις κρατος προνοιας και οπου ο καθενας εχει να χασει μονο το ιδιο του το κεφαλι και χρημα αμα χτυπησει, τελικα και το κρατος σε γραφει στα @@ του
    ασχετος...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. CBF-600 ναι αλλά ποιο;;
    από WILDCAT_mmm στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2008, 11:31
  2. fz1 ναι...αλλά όχι και ξεκράνωτη!!!
    από Jo.Da. στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2006, 13:07
  3. Streetfighters......ναι αλλα ποιο;
    από nassosxlvbros στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2005, 17:29
  4. μανιταρια (ναι αλλα ποια?)
    από as_pino στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2005, 16:20
  5. Ναι Μπύρα σήμερα 13/9 αλλα...
    από kapeos στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2004, 07:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF