Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Αλλαγή λαδιών σε V-strom 1000

  1. #1

    Exclamation Αλλαγή λαδιών σε V-strom 1000

    Σήμερα άλλαξα λάδια και φίλτρο λαδιού στο mοtore πρώτη φορά μόνος μου!
    Πριν τρέξετε να γιουχάρετε φωνάζοντας σιγά το κατόρθωμα, σας προλαβαίνω εξηγώντας σας αυτό που παρατήρησα: Στο τζαμάκι αναγράφει 2700ml. H ένδειξη αυτή πρέπει να αφορά τη ποσότητα λαδιού που χρειάζεται ο κινητήρας χωρίς την αλλαγή φίλτρου διότι με πολύ καλό στράγγιγμα της μηχανής, πλαγιάζοντάς τη και δεξιά-αριστερά προκειμένου να φύγουν και οι τελευταίες σταγόνες απο το παλιό, συν το άδειο καινούριο φίλτρο, χρειάστηκα 3lit. + 50ml περίπου έωσότου η ένδειξη να δείχνει max.
    Αυτά τα ολίγα είχα να πω και ελπίζω να βοήθησα όλους όσους τυχών αναρωτώνται έστω και για τα απλά όπως εγώ!!
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  2. #2
    Φίλε μου δεν γιουχάρουμε κανέναν, διαβάζουμε προσεκτικά και αν ξέρουμε κάτι παραπάνω το παραθέτουμε...

    Προσωπικά δεν έχω κάνει ποτέ service σε μηχανή γιατί είχα για πολλά χρόνια scooter, όταν όμως το V-Strom μου βγεί απο την εγγύηση σκοπεύω να κάνω όσα πράγματα περισσότερα μπορώ μόνος μου, όχι μόνο για οικονομία, αλλά και για μεράκι, γιατί γουστάρω την κούκλα που καβαλάω και βολτάρω μαζί της να ¨ξέρω τι έχει¨ και να έχω ανα πάσα στιγμή ευθύνη της κατάστασης της και όχι να τρέμω αν ο μάστορας θυμήθηκε να πει στον πιτσιρικά που έχει στο συνεργείο να κοιτάξει και το τάδε πράγμα στα 5-10-15 μηχανάκια που είχε να φτιάξει εκείνη την ημέρα.

    Σιγά σιγά έχω μάθει αρκετά πράγματα λοιπόν και από εκεί και πέρα χρειάζεται πρακτική και όλα θα γίνονται όλο και πιο εύκολα. Ως γνωστόν κάθε αρχή και δύσκολη...

    Ένα καλό σημείο για να ξεκινήσει κανείς πάντως είναι το ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ manual του V-Strom που εξηγεί πάρα πολλά.

    Δυστυχώς δεν έχει βγει ακόμα Manual της Hanes για τα DL, τουλάχιστον όχι μέχρι τον Σεπτέμβριο που είχα κοιτάξει στον Παπασωτηρίου.

    Ξέφυγε η συζήτηση λίγο από τα λάδια αλλά δεν πειράζει γι’ αυτό είμαστε εδώ.

    Μια καλή ιδέα θα ήταν να υπήρχαν αναλυτικοί οδηγοί γι’ αυτά τα πράγματα στο site (αλλαγή λαδιών, αλλαγή τακάκια, συμπλήρωση υγρών φρένων κλπ –καλά το θέμα λίπανσης της αλυσίδας έχει εξαντληθεί!– ) Μήπως να ξεκινήσουμε την πρωτοβουλία οι κάτοχοι των V-Strom;


    Καλή συνέχεια στην περιποίηση της κούκλας σου λοιπόν!
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  3. #3
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Ερευνατε τας...γραφας!
    ΕΔΩ

    ΚΙ ΕΔΩ....
    πατε στο link "εγχειριδιο"
    :smilea:
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  4. #4
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489

    Re: Αλλαγή λαδιών σε V-strom 1000

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
    Σήμερα άλλαξα λάδια και φίλτρο λαδιού στο mοtore πρώτη φορά μόνος μου!
    Πριν τρέξετε να γιουχάρετε φωνάζοντας σιγά το κατόρθωμα, σας προλαβαίνω εξηγώντας σας αυτό που παρατήρησα: Στο τζαμάκι αναγράφει 2700ml. H ένδειξη αυτή πρέπει να αφορά τη ποσότητα λαδιού που χρειάζεται ο κινητήρας χωρίς την αλλαγή φίλτρου διότι με πολύ καλό στράγγιγμα της μηχανής, πλαγιάζοντάς τη και δεξιά-αριστερά προκειμένου να φύγουν και οι τελευταίες σταγόνες απο το παλιό, συν το άδειο καινούριο φίλτρο, χρειάστηκα 3lit. + 50ml περίπου έωσότου η ένδειξη να δείχνει max.
    Αυτά τα ολίγα είχα να πω και ελπίζω να βοήθησα όλους όσους τυχών αναρωτώνται έστω και για τα απλά όπως εγώ!!
    Φίλε μάλλον έχει γίνει μ@λ@κία...

    Στο 650 η ποσότητα είναι 2.300ml χωρίς αλλαγή φίλτρου και 2.700ml με αλλαγή.

    Στο συγκριτικό τεστ του ΜΟΤΟ (τ.322) αναφέρεται ότι απαιτείται η ίδια ποσότητα λαδιού και στο 1000 και στο 650, αυτή δηλαδή που προανέφερα...

    Ελπίζω να κάνει λάθος, αλλά σε κάθε περίπτωση πρέπει να ελέγξεις το μάνιουαλ σου για να σιγουρευτείς ή να μας ενήμερώσει κάποιος άλλος κάτοχος του 1000, γιατί 350ml επιπλέον λάδι είναι πολλά (αν τελικά ισχύουν τα παραπάνω νούμερα και για το χιλιάρι).

    Επίσης, αφού βάλεις το λάδι, πρέπει να δουλέψεις λίγο τον κινητήρα και μετά να ελέγξεις τη στάθμη από το τζαμάκι για να έχεις τη σωστή ένδειξη. Αν δεν το έχεις κάνει έτσι, καλύτερα να το ξαναδεις.

    Τέλος, έχω προσέξει σε όλες τις αλλαγές φίλτρου λαδιού (στο V-strom και σε αυτοκίνητα) ότι οι μάστορες βάζουν λίγο λαδάκι γύρω από το σημείο που αυτό βιδώνεται.

    Το εργαλείο με το οποίο βιδώνεται το φίλτρο το αγόρασες;
    'Ενα Jameson με πάγο...

  5. #5

    Re: Re: Αλλαγή λαδιών σε V-strom 1000

    Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
    Φίλε μάλλον έχει γίνει μ@λ@κία...

    Στο 650 η ποσότητα είναι 2.300ml χωρίς αλλαγή φίλτρου και 2.700ml με αλλαγή.

    Στο συγκριτικό τεστ του ΜΟΤΟ (τ.322) αναφέρεται ότι απαιτείται η ίδια ποσότητα λαδιού και στο 1000 και στο 650, αυτή δηλαδή που προανέφερα...

    Ελπίζω να κάνει λάθος, αλλά σε κάθε περίπτωση πρέπει να ελέγξεις το μάνιουαλ σου για να σιγουρευτείς ή να μας ενήμερώσει κάποιος άλλος κάτοχος του 1000, γιατί 350ml επιπλέον λάδι είναι πολλά (αν τελικά ισχύουν τα παραπάνω νούμερα και για το χιλιάρι).

    Επίσης, αφού βάλεις το λάδι, πρέπει να δουλέψεις λίγο τον κινητήρα και μετά να ελέγξεις τη στάθμη από το τζαμάκι για να έχεις τη σωστή ένδειξη. Αν δεν το έχεις κάνει έτσι, καλύτερα να το ξαναδεις.

    Τέλος, έχω προσέξει σε όλες τις αλλαγές φίλτρου λαδιού (στο V-strom και σε αυτοκίνητα) ότι οι μάστορες βάζουν λίγο λαδάκι γύρω από το σημείο που αυτό βιδώνεται.

    Το εργαλείο με το οποίο βιδώνεται το φίλτρο το αγόρασες;
    Βέβαια.. το αγόρασα και με αυτό το ξεβίδωσα και αντίστροφα.
    Πρόσεξε.. αρχικά είχα βάλει 2900ml όπως το είχα δει και στο συνεργείο.(σύμφωνα πάντα με τις ενδείξεις του μπουκαλιού..δε θέλω να φανταστώ πως κλέβει) και ήμουν λίγο πιο πάνω από την στάθμη στο σημείο max. Βάζω μπροστά για ένα λεπτό τη μηχανή προκειμένου να γυρίσουν τα λάδια -μάλιστα πρόσεξα και το κόκκινο λαμπάκι που κράτησε ελάχιστα παραπάνω αναμμένο απ'ό,τι συνήθως-Αμέσως μετά σβήνω και περιμένω λίγο προκειμένου να κάτσουν έτσι ώστε να δω τι γίνεται.. και διαπιστώνω πως θέλει και άλλα(!) Συμπληρώνω ξανά και με μεγάλη μου έκπληξη συνειδητοποιώ πως έχει τελειώσει και το τρίτο μπουκάλι!!! Ελέγχω ξανά και στο διπλό σταν αλλά και επάνω στη moto κοιτώντας άλλος αντί για εμένα και καταλήγουμε στο ό,τι χρειάζεται περίπου 50 ml ακόμα
    Ξεκαθαρίζω πως διαρροές λαδιών στη μοτοσυκλέτα δεν υπάρχουν ούτε κατά διάνοια.- (την ελέγχω διαρκώς). Το μόνο διαφορετικό που έκανα σε σχέση με το συνεργείο είναι πως την είχα και στράγγιζε περίπου 1.1/2 ώρα συν του ό,τι τη κούνησα αρκετές φορές κατά διαστήματα δεξιά-αριστερά και πραγματικά τη ξεζούμισα.
    Αφού την έκανα βόλτα μετά απ'ολα αυτά για να δω αν είναι όλα ok, την κοίταξα πάλι μετά από περίπου 3-4 ώρες και η στάθμη είναι αυτή που σας περιέγραψα πριν.

    Υ.Γ. Μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος στις τιμές που δίδονται για τo 1000 διότι παρατηρώ πως η διαφορά που αναφέρει το εν λόγο περιοδικό με και χωρίς φίλτρο για το 650 είναι της τάξης των 400ml.
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  6. #6
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489

    Re: Re: Re: Αλλαγή λαδιών σε V-strom 1000

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
    Υ.Γ. Μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος στις τιμές που δίδονται για τo 1000 διότι παρατηρώ πως η διαφορά που αναφέρει το εν λόγο περιοδικό με και χωρίς φίλτρο για το 650 είναι της τάξης των 400ml.
    Η διαφορά αυτή προκύπτει και από το εγχειρίδιο χρήσης της Suzuki, άρα είναι σωστή (edit = για το 650).

    Αν δεχτούμε ότι το φίλτρο λαδιού στο 650 και στο 1000 είναι ίδια, τότε προκύπτουν 2.700ml λαδιού χωρίς αλλαγή φίλτρου και 3.100ml με αλλαγή στο χιλιάρι, οπότε είσαι οκ...(50 ml παρακάτω δε λένε τίποτα)

    'Ενα Jameson με πάγο...

  7. #7

    Re: Re: Re: Re: Αλλαγή λαδιών σε V-strom 1000

    Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
    Η διαφορά αυτή προκύπτει και από το εγχειρίδιο χρήσης της Suzuki, άρα είναι σωστή.

    Αν δεχτούμε ότι το φίλτρο λαδιού στο 650 και στο 1000 είναι ίδια, τότε προκύπτουν 2.700ml λαδιού χωρίς αλλαγή φίλτρου και 3.100ml με αλλαγή στο χιλιάρι, οπότε είσαι οκ...(50 ml παρακάτω δε λένε τίποτα)

    Ουφ!.. ευτυχώς και εδώ που τα λέμε, 50ml υποθέτω εγώ πως πρέπει να είναι τα επιπλέον που λείπουν, εφόσον δε μπόρεσα να καλύψω τη διαφορά δεδομένου του ό,τι είναι Κυριακή και κατ'επέπεκτασην δεν ήταν δυνατόν να αγοράσω και άλλο λαδάκι.

    Όμως εδώ καταλήγουμε και σε ένα άλλο ζήτημα για πολλοστή φορά: Το ζήτημα του μηχανικού που μας αναλαμβάνει και το πόσο "ψείρας" είναι τελικά, διότι με αυτά τα δεδομένα καταλήγω άνετα στο συμπέρασμα πως σε όλες τις αλλαγές λαδιών έως τώρα η μηχανή μου κράταγε πάντα μέσα της 150 με 200ml από το παλιό.. :hypnotize
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  8. #8
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489

    Re: Re: Re: Re: Re: Αλλαγή λαδιών σε V-strom 1000

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
    Ουφ!.. ευτυχώς
    Υπάρχει πρόβλημα συννενόησης!

    Για το 650 είμαι σίγουρος για τα νούμερα...

    Για το 1000 δεν έχω ιδέα και σου είπα τι γράφει το περιοδικό....

    Τα νούμερα του περιοδικού (με τη διαφορά των 400ml) είναι οκ σε ό,τι αφορά πάλι το 650 (συμφωνούν δηλαδή με το μάνιουαλ του 650).

    Αν συμφωνούμε για τα 400ml (= ίδιο δηλαδή φίλτρο λαδιού), τότε το μόνο που μένει να ελέγξεις είναι η σωστή ποσότητα λαδιού :

    Είναι 2300>2700 όπως στο 650 ή 2700>3100 τελικά



    ΥΓ:Τέτοια επικοινωνία μόνο στα V-strom γίνεται... :rotflmao: :rotflmao:
    'Ενα Jameson με πάγο...

  9. #9
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Σύμφωνα με το σέρβις-μάνουαλ, το 1000άρι χρειάζεται...

    2,7 λίτρα με σκέτη την αλλαγή λαδιών
    2,9 λίτρα με αλλαγή λαδιών-φίλτρου
    3,3 λίτρα σαν πρώτη πλήρωση ή μετά από άνοιγμα κινητήρα

    Στο δικό μου θυμάμαι ότι στα 6.000χλμ και μετά από αλλαγή λαδιών-φίλτρου και αρκετό στράγγισμα, πήρε ακριβώς 3 κουτιά του ενός λίτρου...
    Τώρα 50 ml πάνω-κάτω δεν έχουν καμμία πρακτική αξία....

  11. #11
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD

    'Ενα Jameson με πάγο...

  12. #12
    ΟΥΦ!!!!!!! :rotflmao:
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγή καθρεπτών σε 600 από 1000
    από Saranos στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2010, 00:56
  2. Αλλαγή λαδιών σε Gsxr 600
    από jen στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2007, 12:44
  3. Αλλαγή Λαδιων σε Dl-650
    από easyrider450 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2007, 10:54
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2007, 10:46
  5. Αλλαγη λαδιων σε Pc (piii)
    από sonic22 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2005, 00:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF