Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 125

Θέμα: Η καταστροφη των βουνων

  1. #1
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224

    Η καταστροφη των βουνων

    Με αφορμη την φωτογραφια απο τα 3-5 Πηγαδια του TomasKTM, μου ηρθαν στο μυαλο κι αλλες εικονες που εχω κατα καιρους συναντησει σε πολλα βουνα της Ελλαδας μας ...

    Να αρχισουμε απο τον πανεμορφο ΚΑΠΟΤΕ Παρνασσό, που λογω της τεραστιας χιονοδρομικης "αναπτυξης" εγινε ξαφνικα "οικοδομικο τετραγωνο" ?

    Παντου ξεφυτρωσαν και ξεφυτρωνουν διαφορα "σαλε", εξαφανιζοντας την φυση, προς τερψιν των κατοχων κολωνακιωτικων τζιπαρων ...

    Οι χιονοδρομικες πιστες, θα επρεπε να γινονται ΜΟΝΟ στα μεγαλα υψομετρα ("αλπικα") οπου ΔΕΝ υπαρχει βλαστηση !!!

    Ελα ομως που θελουμε ΟΛΟΙ να ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ απ' το βουνο μας, ακομα κι οταν ΔΕΝ πληρει τις προδιαγραφες ...


    Αυτο εχει σαν αποτελεσμα, με καποιο ΜΑΓΙΚΟ τροπο, να κοβονται μερικες 1000δες δενδρα για το ανοιγμα της πιστας, και σιγα-σιγα αρκετες περισσοτερες 1000δες για την δημιουργια των εγκαταστασεων, εν ειδη συγχρονων πολεων με ΟΛΕΣ τις ανεσεις, για να φιλοξενησουν ΑΥΤΟΥΣ που ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΓΑΠΗΣΑΝ την φυση (γι' αυτο και θελουν και ΟΛΕΣ τις ανεσεις).

    Παραδειγματα υπαρχουν πολλα ...

    Ο κακομοιρος ο Χελμος (χ.κ. Καλαβρυτων) εχει το ΚΑΚΟ (γι' αυτον) προνομιο, η βλαστηση του να ξεπερναει τον μεσο ορο των 1650μ και να φτανει στα 2000μ. ...
    Τι τα θελουμε λοιπον τα δενδρα εκει πανω? Ρημαξτε τα!

    Το Πήλιο ρημαχτηκε σε χαμηλοτερο υψομετρο.

    Τα 3-5 Πηγαδια στο Βέρμιο (φωτο), μαλλον ειναι φυσικες οι πιστες ...

    Τωρα θελουν να καταστρεψουν και τον Ολυμπο ...

    ΔΕΝ εχει ορια η ματαιοδοξια μας ...


    Το μονο καλο (μεγαλο κακο ειναι αλλα τι να κανουμε) που βλεπω ειναι οτι καταστρεφοντας ΣΥΝΕΧΩΣ και ΑΔΙΑΛΕΙΠΤΩΣ την φυση, αλλαξαμε και το κλιμα, με αποτελεσμα οι ηθικοι αυτουργοι της καταστροφης αυτης φετος (τουλαχιστον) να ΤΙΜΩΡΟΥΝΤΑΙ, μη εχοντας που να πανε, μιας κι οι "πιστες" τους ΔΕΝ εχουν σταλα χιονι ...

    Απο την αλλη θα μου πεις, αυτοι ΔΕΝ βαζουν μυαλο με ΤΙΠΟΤΑ !!!

    Θα πανε και θα κοψουν αλλα δενδρα, οπου εχει ακομα χιονι και θα φτιαξουν αλλες, μεχρι να τα κοψουν ΟΛΑ και να πεθανουν (κι εμεις μαζι τους)!

    Βεβαια ακομα και τοτε (τοσο μυαλο εχουν), θα αναρρωτιουνται πως συνεβει αυτο ... :a24:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3_5_pigadia.jpg 
Προβολές:	381 
Μέγεθος:	75,0 KB 
ID:	72322
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  2. #2
    ρε Χρήστο και τα χιονοδρομικά σε πείραξαν τώρα;






    Χειρότερο κακό κάνουν οι 3 ΛΑΘΡΟΘΗΡΕΣ που είδαμε στον δρόμο για Χρυσοβίτσα (100 μέτρα απο την ταμπέλα που λέει "Καταφύγιο θηραμάτων - Απαγορεύεται το κυνήγι"

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    ρε Χρήστο και τα χιονοδρομικά σε πείραξαν τώρα;


    ........................

    Σου αρεσει η εικονα?
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Σου αρεσει η εικονα?
    Την προτιμώ απο την εικόνα της καμένης και μη αναστρέψιμα γυμνής από δασώδη βλάστηση Πεντέλης.



    (οτι τα εν ελλάδι χιονοδρομικά γίνονται σε κάθε κωλοχώρι χωρίς καμία μελέτη ή σκέψη για το περιβάλλον, συμφωνώ... )
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  5. #5
    Προβοκάστορας Το avatar του/της gloum
    Εγγραφή
    17/11/2006
    Μηνύματα
    307
    Όπως μας στρώσανε θα κοιμηθούμε και εμείς φίλε μου δυστυχώς.Ως ορειβάτης έχω δει απίστευτη καταστροφή παντού.Ως πάλιος enduras παρατηρούσα ότι κάθε χρόνο τα στενά μονοπάτια φαρδαίνανε μέχρι που γινόντουσαν σαν πίστες scramle..Αίσχος και πάλι αίσχος.Προστατεύστε τον γαμημένο τον πλανήτη..ΕΛΕΟΣ πια..TON ΠΛΑΝΗΤΗ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΜΑΣ.ΤΟΝ ΔΑΝΕΙΣΤΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ.ΒΑΛΤΕ ΤΟ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΑΣ...συγνώμη για το ύφος αλλά έχω αγανακτήσει.Θα γυρίσουν κάποιοι και θα πουνε." Ρε φίλε έγω θα κάνω την αλλαγή?Εδώ οι Κινέζοι χτίζουν,οι Αμερικάνοι μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα".Δεν λέω δίκιο έχουν..ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΣΕΙ Ο ΚΩΛΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ?ΜΗΝ ΠΕΤΑΣ ΤΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΤΟ ΣΚΟΥΠΙΔΙ ΚΑΤΩ!ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΚΩΛΟΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ!ΣΒΗΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΦΩΣ!ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΚΡΥΟ ΜΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΣΤΟΥΣ 504053503053 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΙΣΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΦΟΡΑΣ ΚΟΝΤΟΜΑΝΙΚΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ!ΒΑΛΕ ΜΙΑ ΜΠΛΟΥΖΑ ΚΑΙ ΚΛΕΙΣΕ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ!!!!!ουφ..και πάλι συγνώμη για το ύφος παιδιά...
    I love deadlines.I love the whoosing sound they make as they go by. Douglas Noel Adams


    Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει δείτε εδώ http://bilaguras.blogspot.com/

  6. #6
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Την προτιμώ απο την εικόνα της καμένης και μη αναστρέψιμα γυμνής από δασώδη βλάστηση Πεντέλης.
    ...........................

    Λιγο πολυ το ιδιο ειναι, αν κι η καταστροφη της Πεντελης εγινε για οικιστικους λογους ...

    Οι "χωριστρες" ομως?
    Για να "διασκεδαζουν" ποιοι?
    Μηπως ΟΛΟΣ ο κοσμος???

    Οχι βεβαια !!!

    Μονο οι "λιγοι" !
    Αυτοι για τους οποιους γινεται και το μεγαλυτερο μερος της καταστροφης του πλανητη !!!
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  7. #7
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Εγώ λέω να βάλουμε φωτιά στα πάντα να σταματήσεις ρε χρήστο να μας τα κάνεις μπαλόνια....

    Ωχουυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

    Γριά παράξενη....

    Να σταματήσεις κι εσύ να πηγαίνεις με το μοτοσακό σου στα μονοπάτια και να ποστάρεις φωτό μετά γιατί θα πάρω κι εγώ κι πολλοί άλλοι και αντι για μονοπάτι μετά θα έχεις χαράδρα. και θα πετάξουν και σκουπίδια και θα πετάξουν και κανένα τσιγάρο και και και....

    Οι λιγοι κι οι πολλοί.... και @@ μέντολες που λέει κι ο Βρωμύλος... Για να σε δω να αλλάζεις το γεγονός ότι οι λίγοι πάντα κάνουν ότι γουστάρουν....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #8
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
    ................
    Θα γυρίσουν κάποιοι και θα πουνε." Ρε φίλε έγω θα κάνω την αλλαγή?
    ...............

    Καποτε (πολυ παλια) ειχα κι εγω αυτον τον προβληματισμο, οταν ΟΛΕΣ οι προσπαθειες μου χανοντουσαν μεσα στην ΓΕΝΙΚΗ αδιαφορια ...

    Τοτε ενα πολυ πιο εμπειρος φιλος μου ειχε πει τα εξης ...

    Κοιτα Χρηστο ...
    Αυτο που θες ειναι να χτισεις εναν τεραστιο τοιχο!
    Σιγουρα ΔΕΝ θα το καταφερεις ΠΟΤΕ !!!
    Αυτο ομως που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις καποιες πετρουλες σ' αυτον τον τοιχο.
    Θα βρεθουν κι αλλοι που θα βαλουν τις δικιες του πετρουλες κι ετσι καποια στιγμη ο τοιχος ΣΟΥ θα ορθωθει !!!



    Απο τοτε το εχω σαν αρχη μου και ΔΕΝ ξαναπελπιστηκα, αλλα συνεχιζω να προσπαθω, ακομα κι οταν αισθανομαι ΠΟΛΥ ΜΟΝΟΣ!

    Φυσικα η χαρα μου ειναι μεγαλη, οταν βλεπω οτι κι αλλοι προσπαθουν κι ας μην τους ξερω ... Φιλε συνορειβατη ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  9. #9
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    .......................
    Να σταματήσεις κι εσύ να πηγαίνεις με το μοτοσακό σου στα μονοπάτια
    ......................

    Εγω στα μονοπατια παω ΜΟΝΟ με τα ποδια!
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  10. #10
    Προβοκάστορας Το avatar του/της gloum
    Εγγραφή
    17/11/2006
    Μηνύματα
    307
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k

    Φυσικα η χαρα μου ειναι μεγαλη, οταν βλεπω οτι κι αλλοι προσπαθουν κι ας μην τους ξερω ... Φιλε συνορειβατη ...
    Καλές βόλτες φίλε.Έχω και καιρό να ανέβω οπουδήποτε αλλά θα πάρω το αίμα μου πίσω.Πέμπτη φεύγω για Καλάβρυτα.Βουραικέ here i come (δεν είναι ανάγκη να είσαι σε υψόμετρο να χαρείς την φύση)
    I love deadlines.I love the whoosing sound they make as they go by. Douglas Noel Adams


    Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει δείτε εδώ http://bilaguras.blogspot.com/

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Εγω στα μονοπατια παω ΜΟΝΟ με τα ποδια!
    Έχει ένα δίκιο εδώ ο Νίκος, Χρήστε...

    Και η εντουράδα για τους λίγους γίνεται και μη μΕ πεις οτι κάνει καλό μεσα στην ησυχία να ακουγονται τα πραπρα να περνάνε...

    Και για να μείνω on topic...σε ότι αφορα το χιονοδρομικά

    Το πρόβλημα στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας είναι για ΑΛΛΗ μια φορά η χωρίς σχεδιασμό, μελέτη και σκέψη "ανάπτυξη" (ο βούδας να την κάνει )

    Τι θέλω να πω... Αν ο Παρνασσός ήταν σε άλλη χώρα ΔΕΝ θα υπήρχε περίπτωση να αφηνουν να ανεβαίνουν τα αυτοκίνητα και τα λεωφορεία σε ατελείωτες αργές ουρές μαρσάροντας και καίγοντας καύσιμα αλόγιστα, θα υπήρχε τελεφερίκ από το Λιβάδι (που είναι και εκτός δρυμού ή "δρυμού")

    Το ίδιο και στον Χελμό (το σχεδιο για την επέκταση της γραμμής του Βουραϊκού προς τα πάνω υπάρχει εδώ και χρόνια)


    Αντι αυτών, υπάρχει ο κωλόδρομος όπου συνωστίζονται τα πάντα
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  12. #12
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Έχει ένα δίκιο εδώ ο Νίκος, Χρήστε...

    Και η εντουράδα για τους λίγους γίνεται και μη μΕ πεις οτι κάνει καλό μεσα στην ησυχία να ακουγονται τα πραπρα να περνάνε...

    Προσωπικα (οσο κι αν ακουγεται αυτο παραξενα) ειμαι εναντιον ΚΑΙ της "εντουραδας" σε παρθενα δαση (πολυ δε περισσοτερο σε δρυμους) ...

    Μονο η ηπια διελευση και μονο απο "δρομους" με βρισκει συμφωνο ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Προσωπικα (οσο κι αν ακουγεται αυτο παραξενα) ειμαι εναντιον ΚΑΙ της "εντουραδας" σε παρθενα δαση (πολυ δε περισσοτερο σε δρυμους) ...
    γιατι πας στην Πάρνηθα τότε ρε συ;

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  14. #14
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Για αυτο εγω πηγαινω στα Αγραφα τα οποια,ενοσω δεν στρωνεται ασφαλτος στους δρομους τους,παραμενουν απο τις λιγες αγνες και "απολιτιστες" μεριες της Ελλαδας.Παντως επειδη ειμαστε τοσο μ@λ@κες ως λαος καποια στιγμη θα πεσει απαγορευση στην διελευση στα βουνα(οπως Γερμανια) και τοτε θα λεμε τι καλα που ειμασταν καποτε(και θα μας αξιζει)


    Τι του κανατε ρε του λυκου στην εκδρομη και ειναι ΟΛΟ γκρινια?
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  15. #15
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    γιατι πας στην Πάρνηθα τότε ρε συ;


    Ήπια διελευση, και ΜΟΝΟ απο "δρομους", σου λεει τιπτις ? :wacko:

    Χωρια που την εχω περπατησει ΟΛΗ καμμια 100στη φορες! :smilea:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2010, 09:39
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2003, 16:05
  3. Καποιος καλος γνωστης των διχρονων scooter?
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2003, 16:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF