Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 2 από 2

Θέμα: Γκέτες; Οικονομική λύση για στεγνά πόδια;

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480

    Γκέτες; Οικονομική λύση για στεγνά πόδια;

    Τι γνώμη έχετε για τις γκέτες πάνω από τα παπούτσια; Προφανώς καλύτερη λύση είναι οι αδιάβροχες μπότες ή μποτάκια. Οι γκέτες έχουν όμως το πλεονέκτημα ότι είναι πολύ πιο οικονομικές (γύρω στα € 20), μπορούν να φορεθούν πάνω από οποιοδήποτε (σχεδόν, δε λέμε γόβα ξώφτερνη ) παπούτσι και μεταφέρονται και εύκολα σε περίπτωση που χρειαστεί να επιστατευτόύν εσπευσμένα (ακόμα και στις τσέπες ενός μπουφάν). Ωστόσο, δοκιμάζοντας σήμερα σε ένα κατάστημα της Colori, είχα κάποιες αμφιβολίες κατά πόσο είναι πρακτικές... όχι για την αδιαβροχοποίηση, αλλά για αν είναι άνετες και ασφαλείς όπως εφαρμόζουν στο πέλμα του παπουτσιού... Κυρίως αν υπάρχει κίνδυνος να φας καμιά γλίστρα αν μπερδευτούν κάπου τα κορδονάκια που τις σφίγγουν ή λυθούν. Γι' αυτό αποφάσισα να ψάξω και αλλού και να ρωτήσω πιο ειδικούς.

    Λοιπόν;;;;;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450

    Re: Γκέτες; Οικονομική λύση για στεγνά πόδια;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
    Τι γνώμη έχετε για τις γκέτες πάνω από τα παπούτσια; Προφανώς καλύτερη λύση είναι οι αδιάβροχες μπότες ή μποτάκια. Οι γκέτες έχουν όμως το πλεονέκτημα ότι είναι πολύ πιο οικονομικές (γύρω στα € 20), μπορούν να φορεθούν πάνω από οποιοδήποτε (σχεδόν, δε λέμε γόβα ξώφτερνη ) παπούτσι και μεταφέρονται και εύκολα σε περίπτωση που χρειαστεί να επιστατευτόύν εσπευσμένα (ακόμα και στις τσέπες ενός μπουφάν). Ωστόσο, δοκιμάζοντας σήμερα σε ένα κατάστημα της Colori, είχα κάποιες αμφιβολίες κατά πόσο είναι πρακτικές... όχι για την αδιαβροχοποίηση, αλλά για αν είναι άνετες και ασφαλείς όπως εφαρμόζουν στο πέλμα του παπουτσιού... Κυρίως αν υπάρχει κίνδυνος να φας καμιά γλίστρα αν μπερδευτούν κάπου τα κορδονάκια που τις σφίγγουν ή λυθούν. Γι' αυτό αποφάσισα να ψάξω και αλλού και να ρωτήσω πιο ειδικούς.

    Λοιπόν;;;;;
    εγώ έχω πάρει με σκρατς αυτοκόλητο στο εσωτερικό...επίσης έχει κάτι λάστιχα για να σφίγγουν και δεν εχει κορδονάκια έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις πρόβλημα όπως στην περίπτωση με τα κορδονάκια...
    τα έχω δοκιμάσει σε απίστευτη μπόρα και δεν μπήκε νερό απο πουθενά...
    τώρα απο πρακτικότητα πιστεύω ότι είναι θέμα συνήθειας...εμένα έχουν σολα από κάτω και είναι μέχρι να συνηθήσεις την επιπλέον σόλα...
    εντάξει δεν μπορώ να πω ότι είναι το ίδιο με παπούτσι.....έχεις μια περίεργη αίσθηση αλλά εγώ τις φοράω μόνο σε περίπτωση καταρακτώδους βροχης αμα δω οτι μπάζουν τα παπούτσια...

    ωστόσο οι δικές μου επειδή έχουν σόλα δεν μπορούν να μεταφερθούν σε τσέπη οπότε αν δεν έχεις αποθηκευτικό χώρο δεν μπορείς να τις έχεις πάντα μαζί.....αυτό είναι το αρνητικό...

    μην πάρεις με τίποτα κάτι λαστιχένιες που κυκλοφορούν...σκίζονται πανεύκολα...εμένα σκίστηκαν στο μαγαζί όταν πήγα να τις φορέσω με τα παπούτσια...
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

Παρόμοια θέματα

  1. Κάτι για τα πόδια
    από zanny στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2020, 10:30
  2. Καθημερινή λύση για ζεστά πόδια
    από anf125 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2006, 07:37
  3. ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΤΗΛΕΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ
    από TARAXIAS στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2005, 11:55
  4. best λύση για ανορθωτή??
    από Afrikaner στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 16:51
  5. Εναλλακτικη Λυση για το TopCase
    από jprotop στο forum BMW
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2005, 12:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF