Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Ερωτηση για κιβωτιο ταχυτητων Fazer

  1. #1

    Question Ερωτηση για κιβωτιο ταχυτητων Fazer

    Καλησπερα σε ολους,

    θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με το κιβωτιο ταχυτητων του Fazer.

    Φιλος μου εχει το Fazer 600 του 2004 κ εχει ενα προβλημα, το οποιο θα προσπαθισω να περιγραψω οσο πιο καλα γινεται. Λοιπον, οταν για παραδειγμα εχει μεσα 5η κ για καποιο λογο πρεπει να σταματισει αποτομα (δηλαδη χωρις να προλαβει να κατεβασει ταχυτητα), τοτε (αφου ειναι πια σταματημενος) δεν μπορει να κατεβασει τις ταχυτητες για να φτασει με την μια στην 1η ή την νεκρα. Εξηγω: αν για παραδειγμα εχει μεσα 5η δεν μπορει να πατισει συμπλεκτη κ να κανει 4 μαζεμενα κατεβασματα για την 1η. Το μονο που μπορει να κανει ειναι να κανει ενα-ενα το κατεβασμα να μαρσαρει-πατιναρει κ ετσι να φτασει στη νεκρα η την 1η. (δηλαδη π.χ 5η-4η μαρσαρισμα- κουμπωνει η 4η, 4η-3η μαρσαρισμα- κουμπωνει η 3η, κ ουτο καθ'εξης.)

    Αυτο ειναι προβλημα του κιβωτιου, ή ετσι ειναι απο τη μανα του; (γιατι αυτη τη γνωμη πηρε απο καποιον) Αν ειναι προβλημα, τι μπορει να φταιει;

    Εγω δεν μπορω να τον βοηθισω γιατι ουτε Fazer εχω ουτε μηχανολογικες γνωσεις. Ελπιζω να εγινα κατανοητος με το προβλημα (συμβαινει σε ολες τις ταχυτητες)

    Ευχαριστω παιδες, ακουω γνωμες!

  2. #2

    Re: Ερωτηση για κιβωτιο ταχυτητων Fazer

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Yianniss
    Καλησπερα σε ολους,

    θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με το κιβωτιο ταχυτητων του Fazer.

    Φιλος μου εχει το Fazer 600 του 2004 κ εχει ενα προβλημα, το οποιο θα προσπαθισω να περιγραψω οσο πιο καλα γινεται. Λοιπον, οταν για παραδειγμα εχει μεσα 5η κ για καποιο λογο πρεπει να σταματισει αποτομα (δηλαδη χωρις να προλαβει να κατεβασει ταχυτητα), τοτε (αφου ειναι πια σταματημενος) δεν μπορει να κατεβασει τις ταχυτητες για να φτασει με την μια στην 1η ή την νεκρα. Εξηγω: αν για παραδειγμα εχει μεσα 5η δεν μπορει να πατισει συμπλεκτη κ να κανει 4 μαζεμενα κατεβασματα για την 1η. Το μονο που μπορει να κανει ειναι να κανει ενα-ενα το κατεβασμα να μαρσαρει-πατιναρει κ ετσι να φτασει στη νεκρα η την 1η. (δηλαδη π.χ 5η-4η μαρσαρισμα- κουμπωνει η 4η, 4η-3η μαρσαρισμα- κουμπωνει η 3η, κ ουτο καθ'εξης.)

    Αυτο ειναι προβλημα του κιβωτιου, ή ετσι ειναι απο τη μανα του; (γιατι αυτη τη γνωμη πηρε απο καποιον) Αν ειναι προβλημα, τι μπορει να φταιει;

    Εγω δεν μπορω να τον βοηθισω γιατι ουτε Fazer εχω ουτε μηχανολογικες γνωσεις. Ελπιζω να εγινα κατανοητος με το προβλημα (συμβαινει σε ολες τις ταχυτητες)

    Ευχαριστω παιδες, ακουω γνωμες!
    Ναί συμβαίνει και είναι φυσιολογικό για ΟΛΕΣ τις μηχανές. Καινούριες-παλιές.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  3. #3
    Προβοκάστορας Το avatar του/της gloum
    Εγγραφή
    17/11/2006
    Μηνύματα
    307
    Συμβαίνει σε όλες τις μοτοσυκλέτες.Σπάνια σταματημένος να μπορείς να κατεβάσεις πάνω απο 3 σχέσεις.Αυτό που μπορεί να κάνει είναι να αφήνει την μηχανή να κυλάει ελάχιστα(έστω και με τα πόδια) ενώ συνεχίζει το κατέβασμα αφού έχει σταματήσει.Πάντως το fazer έχει θορυβώδες κιβώτιο.Καλύτερα..δείχνει ότ είναι ζωντανό μηχανάκιΠες του φίλου σου να μην ανησυχεί
    I love deadlines.I love the whoosing sound they make as they go by. Douglas Noel Adams


    Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει δείτε εδώ http://bilaguras.blogspot.com/

  4. #4
    Ευχαριστω για τις απαντησεις.

    Πραγματικα μου φανηκε πολυ περιεργο μιας κ δεν το ειχα ξανακουσει. Επισης δεν εχω συγκρατισει περιπτωση να θελω να κανω το ιδιο.Θα δοκιμασω επιτηδες αυριο με το δικο μου να το κανω αυτο κ θα σας πω.

    Ευχαριστω

  5. #5
    Προβοκάστορας Το avatar του/της gloum
    Εγγραφή
    17/11/2006
    Μηνύματα
    307
    No worries.Καλά χιλιόμετρα
    I love deadlines.I love the whoosing sound they make as they go by. Douglas Noel Adams


    Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει δείτε εδώ http://bilaguras.blogspot.com/

Παρόμοια θέματα

  1. Ερωτηση για ψεκασμο σε fazer
    από RizlaPlusPlus στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2012, 09:47
  2. Ερωτηση για κρανος SHOEI XR900 και εξατμιση για fazer s2
    από geos3 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2008, 14:05
  3. ερωτηση για ohlins fazer 600 '02
    από plamel στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2007, 04:20
  4. ερωτηση για αναρτηση fazer 600 '02
    από plamel στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2007, 20:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF