Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Καθημερινή λύση για ζεστά πόδια

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480

    Καθημερινή λύση για ζεστά πόδια

    Θέλω να πω για καθημερινές, κοντινές κατά κανόνα μετακινήσεις σε θερμοκρασίες κάτω από 10 βαθμούς και αν είναι δυνατόν οικονομικές. Αποκλείονται επομένως ολόσωμες φόρμες και ειδικά ισοθερμικά παντελόνια/εσώρουχα. Κάτι που μπορείς να βάλεις πάνω ή κάτω από το πολιτικό παντελόνι και να βγαίνει εύκολα ώστε να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις πηγαίνοντας στη δουλειά ή βραδινή έξοδο. Με ενδιαφέρει περισσότερο προστασία από το κρύο και λιγότερο από πτώση. Και λέγοντας πόδια εννοώ ολόκληρα, με έμφαση στην περιοχή των... μπουτιών που τρώνε το περισσότερο κρύο (εφόσον η μηχανή δεν τα καλύπτει). Μια πρόχειρη λύση είναι να χρησιμοποιώ το παντελόνι άπό το αδιάβροχο που μπαινοβγαίνει σχετικά εύκολα, αλλά ψάχνω κάτι καλύτερο. Τα ειδικά jeans που διαφημίζονται κάνουν τπτ; Αλλά επαναλαμβάνω με ενδιαφέρει να είναι ζεστό όλο το πόδι και όχι μόνο το γόνατο.

  2. #2
    Lord of the Strings Το avatar του/της SPORAKIAS
    Εγγραφή
    26/02/2005
    Μηνύματα
    931

    Re: Καθημερινή λύση για ζεστά πόδια

    Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
    Θέλω να πω για καθημερινές, κοντινές κατά κανόνα μετακινήσεις σε θερμοκρασίες κάτω από 10 βαθμούς και αν είναι δυνατόν οικονομικές. Αποκλείονται επομένως ολόσωμες φόρμες και ειδικά ισοθερμικά παντελόνια/εσώρουχα. Κάτι που μπορείς να βάλεις πάνω ή κάτω από το πολιτικό παντελόνι και να βγαίνει εύκολα ώστε να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις πηγαίνοντας στη δουλειά ή βραδινή έξοδο. Με ενδιαφέρει περισσότερο προστασία από το κρύο και λιγότερο από πτώση. Και λέγοντας πόδια εννοώ ολόκληρα, με έμφαση στην περιοχή των... μπουτιών που τρώνε το περισσότερο κρύο (εφόσον η μηχανή δεν τα καλύπτει). Μια πρόχειρη λύση είναι να χρησιμοποιώ το παντελόνι άπό το αδιάβροχο που μπαινοβγαίνει σχετικά εύκολα, αλλά ψάχνω κάτι καλύτερο. Τα ειδικά jeans που διαφημίζονται κάνουν τπτ; Αλλά επαναλαμβάνω με ενδιαφέρει να είναι ζεστό όλο το πόδι και όχι μόνο το γόνατο.
    το μονο που μπορεις να κανεις και το πιο φθηνο πιστευω ειναι το ισοθερμικο....

    τα τζιν που λες δεν εχουν καμια σχεση με το κρυο...απλως φτιαχνονται απο πιο ανθεκτικα υλικα για να αντεχουν στο σουρσιμο...

    εγω φοραω την cordoura με την ισοθερμικη επενδυση και κομπλαρω....χωρις πλακα ζεστενομαι κιολας(σε βαθμους κατω των 5.)

    αλλα εσενα αυτο μαλλον δεν σε βολευει ...

    Don't and drive just :a44: and fly

    ο καγκουρας...



  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480

    Re: Re: Καθημερινή λύση για ζεστά πόδια

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
    το μονο που μπορεις να κανεις και το πιο φθηνο πιστευω ειναι το ισοθερμικο....

    τα τζιν που λες δεν εχουν καμια σχεση με το κρυο...απλως φτιαχνονται απο πιο ανθεκτικα υλικα για να αντεχουν στο σουρσιμο...

    εγω φοραω την cordoura με την ισοθερμικη επενδυση και κομπλαρω....χωρις πλακα ζεστενομαι κιολας(σε βαθμους κατω των 5.)

    αλλα εσενα αυτο μαλλον δεν σε βολευει ...

    Ε ναι η κορντούρα πέρα ότι είναι ακριβή θα σκας αν μπεις σε κλειστό χώρο φορώντας τη. Θα κοιτάξω για κανένα προσιτό και "πολιτισμένο" ισοθερμικό...

    Thanks for the tip

  4. #4
    Εγειρεσθε αγωμεν εντευθεν Το avatar του/της soundstorm
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    175
    Εγω πριν 2χρονια ειχα παρει ενα μουφα μοτοσυκλετιστικο παντελονι.Εξωτερικα ηταν ενα ειδος πλαστικου και εσωτερικα ειχε μη αφαιρουμενη επενδυση.Ποτε δεν κρυωσα τον χειμωνα αλλα δεν φοριεται καλοκαιρι.40 Ευρω το ειχα παρει.Ισως να ειναι μια καλη λυση.
    www.tsakosart.gr
    Νοιωθω καλα που ειμαι απο τη χωρα σου Σωκρατη και ας εχω τσιμπλα στο ενα ματι.

  5. #5
    Ατσάτσος Το avatar του/της Atsatsos
    Εγγραφή
    24/02/2005
    Μηνύματα
    399
    Δοκίμασε ισοθερμικές κάλτσες
    Για μπούτια
    Ατσάτσα

  6. #6

    Re: Re: Re: Καθημερινή λύση για ζεστά πόδια

    Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
    Ε ναι η κορντούρα πέρα ότι είναι ακριβή θα σκας αν μπεις σε κλειστό χώρο φορώντας τη. Θα κοιτάξω για κανένα προσιτό και "πολιτισμένο" ισοθερμικό...

    Thanks for the tip
    Κάθε μέρα, όλο το χειμώνα φωράω cordura χωρίς επένδυση και από μέσα ισοθερμικό παντελόνι. Είναι ο δεύτερος χειμώνας που κάνω αυτό το σύστημα και ποτέ δεν έσκασα σε όσο ζεστό κλειστό χώρο κι αν μπήκα. Επίσης, ποτέ δεν κρύωσα πάνω στη μηχανή και μιλάμε για ταξίδια με καιρό που έχω πετύχει και χιόνια στο δρόμο! Αυτή τη δουλειά κάνει το ισοθερμικό: σου κρατάει ίση θερμοκρασία είτε είσαι σε κρύο είτε σε ζεστό χώρο. Δε σκας, δε κρυώνεις, ως κάποιο σημείο φυσικά.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450

    Re: Re: Re: Re: Καθημερινή λύση για ζεστά πόδια

    Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
    Κάθε μέρα, όλο το χειμώνα φωράω cordura χωρίς επένδυση και από μέσα ισοθερμικό παντελόνι. Είναι ο δεύτερος χειμώνας που κάνω αυτό το σύστημα και ποτέ δεν έσκασα σε όσο ζεστό κλειστό χώρο κι αν μπήκα. Επίσης, ποτέ δεν κρύωσα πάνω στη μηχανή και μιλάμε για ταξίδια με καιρό που έχω πετύχει και χιόνια στο δρόμο! Αυτή τη δουλειά κάνει το ισοθερμικό: σου κρατάει ίση θερμοκρασία είτε είσαι σε κρύο είτε σε ζεστό χώρο. Δε σκας, δε κρυώνεις, ως κάποιο σημείο φυσικά.
    πόσο κάνει περίπου ένα ισοθερμικό παντελόνι???
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  8. #8
    Ατσάτσος Το avatar του/της Atsatsos
    Εγγραφή
    24/02/2005
    Μηνύματα
    399
    Μη δώσεις πάνω από 15-20e
    Ατσάτσα

  9. #9
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.880
    Μια φλιζ φορμα απο μεσα και απο πανω αδιαβροχο,οτι πιο ζεστο κυκλοφορει ,αλλα καθολου ασφαλες.

    Το καλο ειναι οτι καβατζωνεις το αδιαβροχο και σκας με την φορμουλα σου,ετοιμος για ασκησεις μπαλαρινας(οπως εισαι και ζεσταμενος).

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της thrax
    Εγγραφή
    24/02/2006
    Μηνύματα
    89
    Πως σου φαινεται να επαιρνες ενα παντελονι για σκι (σνοουμπορντ, για πιο φαρδια γραμμη) που ειναι πολυ χοντρο και κραταει ζεστη και φορας απο μεσα και ενα τζινακι για οταν μπαινεις καπου. Ειναι και αδιαβροχα και πολυ ζεστα και εχεις και παντελονι για τα χιονια (αν σ ενδιαφερει). Βεβαια θελει μπαγκαζιερα γιατι δεν κουβαλιεται οταν το βγαζεις λογω ογκου (οσο ενα μπουφαν σχεδον)

Παρόμοια θέματα

  1. Κάτι για τα πόδια
    από zanny στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2020, 10:30
  2. Γκέτες; Οικονομική λύση για στεγνά πόδια;
    από anf125 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 17:53
  3. ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΤΗΛΕΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ
    από TARAXIAS στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2005, 11:55
  4. best λύση για ανορθωτή??
    από Afrikaner στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 16:51
  5. Εναλλακτικη Λυση για το TopCase
    από jprotop στο forum BMW
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2005, 12:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF