Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Αιμοδοσία Τετάρτης 14/7/04 (5-8 μ.μ.)

  1. #1
    Εγω αυτοπροσώπως !! Το avatar του/της Μανος
    Εγγραφή
    08/07/2004
    Μηνύματα
    20

    Αιμοδοσία Τετάρτης 14/7/04 (5-8 μ.μ.)

    Επειδή οι μέρες πλησιάζουν (μόλις 2 μέρες μένουν) κι επειδή πρέπει να οργανώσετε τον χρόνο σας , βάζω ξανά την υπενθύμιση.

    Την Τετάρτη λοιπόν (14/7/04) απο τις 5 μέχρι τις 7 με 8 μ.μ.
    Αιμοδοσία στην αίθουσα "Γ.Χιωτέλης" του Ανέμου (Δημοσθένους 224 - Καλλιθέα) απο κινητό συνεργείο αιμοληψίας του Λαικού Νοσοκομείου.

    Δεν σας λέω να έλθετε γιατι θα έχετε οφέλη!
    Σας λέω να έλθετε γιατι το γουστάρετε !!!
    Ενα μονο ξέρω , οτι δεν ξέρω τίποτε!

  2. #2
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224

    Re: Αιμοδοσία Τετάρτης 14/7/04 (5-8 μ.μ.)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Μανος
    ..........
    Δεν σας λέω να έλθετε γιατι θα έχετε οφέλη!
    Σας λέω να έλθετε γιατι το γουστάρετε !!!

    Καλη κινηση και μακαρι να υπαρχει ανταποκριση.
    Δυστυχως καποια γεροντια, ενω γουσταρουν, εχουν "χαλασμενο" αιμα και δεν μπορουν να δωσουν!
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  3. #3
    crs-k
    Καλη κινηση και μακαρι να υπαρχει ανταποκριση.
    Δυστυχως καποια γεροντια, ενω γουσταρουν, εχουν "χαλασμενο" αιμα και δεν μπορουν να δωσουν!
    ------------------------------------------------------------------------------------

    δυστυχως ετσι ειναι μολις με βλεπει η νοσοκομα μου φωναζη...... που πας ρε καραμητρο με 32 αιματοκριτη? εισαι και ραμολι..... θα σε μαζευουν με τα κουταλακια φουκαρα μου

  4. #4
    Ρε παιδιά πήγε να δώσει αίμα ένας γνωστός που είχε τατού και εφαγε πόρτα. Τι μαλακίες είναι αυτές;
    It aint easy livin like a gypsy

  5. #5
    πες μας σε πια αιμοδοσια λεσχης εγηνε αυτο? αν εγηνε απο λεσχη αυτο τοτε θα πρεπει να το ξερουμε να τους φερθουμε αναλογος. παντως στον ανεμο δεν εχει γηνη απο οσο ξερω εγω.
    πανω απο ολλα σεβασμος στην ιδιετεροτητα του ατομου. περα απο τα φιλικα πηραγματα, το να φερθης σε καποιον ετσι ειναι ανεπιτρεπτο.
    και εμενα δεν μου αρεσουν τα τατου, τα σκουλαρικια, και διαφορα τετοια. δεν τα κανω εγω και δεν θελω να τα κανουν τα παιδια μου. αλλα δεν θα φερθω ασχημα σε καποιον επηδη εχει κατι απο αυτα που δεν μου αρεσουν.
    γιωργος

  6. #6
    Όχι ΓΙΑΓΙΑ στο Κρατικό Νϊκαιας. Απλά είπαν ότι αν υπάρχει tatoo τότε το αίμα θα πρέπει να πάει για εξετάσεις επειδή δεν είναι σε θέση να ξέρουν οι γιατροί αν η βελόνα που χρησιμοποιήθηκε ήταν καθαρή.

    Στην ερώτηση "και αν δεν το ανέφερα ή φορούσα μπλούζα με μανίκια τότε τι;" δεν υπήρξε σαφής απάντηση.
    It aint easy livin like a gypsy

  7. #7
    οι συνηθεις υποπτοι. δεν ξερω αν στεκη ιατρικα αυτη η δικιολογια αλλα δεν μου αρεση.

  8. #8
    Κοίτα έχει κάποια λογική, αν το περιστατικό είναι επείγον και δεν υπάρχει χρόνος για εξετάσεις. Το ερώτημα είναι εγώ που θεωρώ ότι όλα αυτά είναι μαλακίες και δεν πω τίποτα δεν θα είναι όλα μέλι-γάλα (Εκτός φυσικά κι αν είμαι ήρωινομανής ή έχω AIDS)
    It aint easy livin like a gypsy

  9. #9
    Εγω αυτοπροσώπως !! Το avatar του/της Μανος
    Εγγραφή
    08/07/2004
    Μηνύματα
    20
    Παιδιά , το tatoo (πιθανότητα μόλυνσης) , όπως και παλιότερα η επίσκεψη στην Αγγλία (τρελλές αγελάδες) , αποτελούν για κάποια νοσοκομεία λόγο να μην σου πάρουν αίμα.
    Για τις τρελλές αγελάδες έχω καιρό να ακούσω οτι αρνούνται αίμα.
    Για το tatoo , εξαρτάται απο το νοσοκομείο.
    Το σίγουρο είναι οτι και να δώσεις αίμα , το νοσοκομείο δεν το δίνει έτσι όπως το παίρνει. Το επεξεργάζεται , βγάζει και άλλα παράγωγα απο αυτό και βέβαια το εξετάζει αν είναι κατάλληλο για να μην στείλουν κανένα φουκαρά άψαλτο.
    Προσωπικά πιστεύω πως αν υπάρχει πρόσφατο tatoo , ίσως είναι πιο τίμιο να σου πουν "δεν σου παίρνω αίμα" παρά να σου πάρουν και να μην το χρησιμοποιήσουν.
    Βέβαια με την διάδοση που έχουν πάρει τα tatoo , σε λίγο καιρό πιστεύω να έχει ξεπεραστεί το πρόβλημα (όπου υπάρχει). Αλλωστε απο όσο ξέρω τα εργαστήρια πλέον δεν είναι σκιτζήδες αλλά κάνουν σοβαρή δουλειά.

    Αν περάσει κανένας σήμερα απο τον Ανεμο, θα χαρώ πολύ να μιλήσουμε (θα είμαι εκεί όλη την διάρκεια της αιμοδοσίας).
    Ενα μονο ξέρω , οτι δεν ξέρω τίποτε!

  10. #10

    Aporoies peri aimodosias

    Pou vrisketai to club Mano?
    Poso tha diarkesei i aimodosia?
    It aint easy livin like a gypsy

  11. #11
    ireneepi
    Δυστυχως εμενα δεν μου παιρνουν αιμα...εδω και πολυ καιρο



    Εχω χαμηλα αιμοπεταλια,αιμοσφαιρια λενε...κατι που καθιστα αδυνατο το να δωσω αιμα...

  12. #12
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    ireepi μαλλον καλά κάνουν και δεν σου παίρνουν για το δικό σου καλό. Αν δεν είναι όλα τα επίπεδα σε κανονικά πλαίσια δεν σου παίρνουν αίμα για να μην σου δημιουργήσουν πρόβλημα καθώς το να έχεις κάποια τιμή χαμηλή σημαίνει πως ο οργανισμός σου δεν μπορεί να παράγει τις απαιτούμενες ποσότητες ή ότι κάπου τις είχε χρειαστεί με αποτέλεσμα να πρέπει να τις ξαναπαράγει.
    Επίσης δεν μπορούν να χρεισημοποιήσουν αίμα που δεν έχει φυσιολογικές τιμές διότι δεν θα έχει όφελος για τον λήπτη.

    Όσο για τα tattoo, ισχύει το θέμα αν είναι πρόσφατο. Οι αιμολήπτες δεν κάθονται να ασχοληθούν με τον κάθε ένα πότε το έκανε κτλ, και αναλόγως το πόσο ορεξάτος είναι σου συμπεριφέρεται ακόμα και σε αυτή την τόσο σημαντική κίνηση εκ μέρους σου.

    Για όσους δεν μπορούμε να δώσουμε..... δεν πηράζει, δεν φταίμε!
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  13. #13
    Εγω αυτοπροσώπως !! Το avatar του/της Μανος
    Εγγραφή
    08/07/2004
    Μηνύματα
    20
    Τελικά έγινε η αιμοδοσία και ήταν πολύ καλή (κυρίως για τα δεδομένα της εποχής αλλά και της ώρας που έγινε, όπως μου είπε η νοσηλεύτρια). 16 μονάδες μαζεύτηκαν στο σακούλι της τράπεζας
    και θα ήταν διπλάσιες αν μπορούσαν να δώσουν όλοι όσοι ήλθαν.

    Τις απαντήσεις σας τις είδα μόλις σήμερα το πρωι άρα , ο chopperator... έμεινε με την απορία....
    (Δημοσθένους 224 στην Καλλιθέα είναι φίλε, κοντά στο Ωνάσειο.
    Κάθε Πέμπτη μαζευόμαστε και τα λέμε. Αν είναι ο δρόμος σου απο εκεί , μετα τις 8.30 , χτύπα στο 6937241044 να σε καθοδηγήσω. Οι μπύρες είναι πάντα κρύες).

    Τελικά πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη στο συνεργείο αιμοληψίας.
    Έδιωξαν κόσμο και κοσμάκη (είτε απο πίεση , είτε απο χαμηλό αιματοκρίτη , είτε απο πρόσφατο ταξίδι σε ύποπτες χώρες, είτε απο προσφατη χρήση παυσίπονων) και καλά έκαναν.
    Δίνουμε αίμα για να βοηθήσουμε συνανθρώπους μας αλλά και τους εαυτούς μας. Όταν ο γιατρός κρίνει οτι δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό , σημαίνει οτι και για την δική μας ασφάλεια αλλά και για την ασφάλεια των άλλων , πρέπει να το δεχτούμε αυτό.

    Το ζητούμενο είναι πως υπήρξε μεγάλη προσφορά. Μόνο 3 ωρες είχαμε στην διάθεσή μας και εκτός των παιδιών που ήλθαν αλλά δεν μπόρεσαν να δώσουν , είχαμε και παιδιά που ήλθαν αλλά ήταν αργά (η γιατρίνα μου είπε οτι μετά τις 8 απαγορεύεται να παίρνουν αίμα. Θα έχουν σίγουρα τους λόγους τους).

    Μπορείτε , δεν μπορείτε να δώσετε η καλή διάθεση κάνει πολύ μεγαλύτερο καλό (στην ψυχή και στο μυαλό , το δικό σας και αυτών που δέχονται την προσοφρά σας).

    Απλά να τελειώσω λέγοντας οτι βοήθησα να μεταφέρουν τα πράγματα στο βαν , μετα την αιμοδοσία.
    Μου έτυχε να μεταφέρω το ψυγειάκι με τις μονάδες που ελήφθησαν. Απο τα πιο ευχάριστα βάρη που κουβάλησα !!!!!
    Ενα μονο ξέρω , οτι δεν ξέρω τίποτε!

Παρόμοια θέματα

  1. Καλημέρες Τετάρτης 14 Ιουλ. 2010
    από chris_honda στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2010, 08:32
  2. Kαλημέρες, Τετάρτης 14 Απρίλη '10
    από Operater στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2010, 11:28
  3. Καλημέρες Τετάρτης 14/10/2009
    από project.breeze στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2009, 21:47
  4. Καλημέρες Τετάρτης 14-2-07
    από villy στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2007, 22:31
  5. σημερα...14/8/04 WW
    από idi στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2004, 16:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF