Σελίδα 4 από 23 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 343

Θέμα: Versys Vs Vstrom

  1. #46
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Να το συγκρινουμε με Multistrada, Aprilia Strada, Ktm DukeΙΙ640, XTX660 ,ante kai Yamaha Mt-03 που μαλλον ειναι της ιδιας φιλοσοφιας, τοτε μαλιστα.
    Γιώργο δεν έχει καμμιά σχέση το Versys μ΄αυτά που αναφέρεις, εκτός από το Multi. Η σχεδίαση του, νομίζω ότι απευθύνεται στο target group, του TDM και του νέου Tiger και θα ήθελαν κάτι μικρότερο.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    Μη με τρελαίνεις ρε φίλε μου gcrook που θα συγκρίνουμε το Versys με όλες τις ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΕΣ που έγραψες ενώ δε μπορούμε να το συγκρίνουμε με ένα 650 ψηλό δυκίλινδρο μηχανάκι.... :rotflmao: :rotflmao: Ελα σε παρακαλώ, λογικέψου, κάτι πρέπει να σε πείραξε και τα λες αυτά, δε μπορεί να είσαι τόοοοσο άσχετος! Φιλικά. (αν και δε μας μίλησες καλα) JohnPan
    ,....Καλα εσυ νομιζεις οτι ειναι θεμα κινητηρα.
    Ωραια λοιπον.
    Το Βερσις εχει δικυλινδρο εν σειρα.
    Το ΒεΣτρομ εχει V2.(και δεν ειναι απλα ενα ΨΗΛΟ ΔΙΚΥΛΙΝΔΡΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ).......
    Η μερα με την νυχτα.

    και απο αυτο μονο

    Το ενα ειναι ον οφ με κλιση προς τους δρομους και με απωτερο σκοπο να ταξιδευει φορτωμενο kai δικαβαλο ανετα.
    Το αλλο ειναι ενα σχεδον μοταρντ που δεν παει χωμα,η μαλλον πηγαινει οσο πηγαινει και ενα οποιοδηποτε μηχανακι με ασφαλτινα λαστιχα.

    Αλλα πλαισια αλλες αναρτησεις αλλη κλιση του σωματος, αλλος τροπος οδηγησης, αλλη φιλοσοφια αλλα χιλια δυο.
    Και εσυ που εγινες ξαφνικα υπερμαχος του Βερσις του εκανες κανα γερο τεστραιντ να δεις αν σου κανει;
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    Γιώργο δεν έχει καμμιά σχέση το Versys μ΄αυτά που αναφέρεις, εκτός από το Multi. Η σχεδίαση του, νομίζω ότι απευθύνεται στο target group, του TDM και του νέου Tiger και θα ήθελαν κάτι μικρότερο.
    Συμφωνοι, η σχεδιαση του δειχνει αυτο που λες.
    Αλλα εγω δεν μιλαω για target group, αλλα απλα για συγκριση μοτοσυκλετων με ομοειδη χαρακτηριστικα.

    Διεψευσε με αν νομιζεις οτι εχει νοημα η συγκριση μιας τετοιας μοτοσυκλετας, με το Βεστρομ.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  4. #49
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Αλλα εγω δεν μιλαω για target group, αλλα απλα για συγκριση μοτοσυκλετων με ομοειδη χαρακτηριστικα.

    Διεψευσε με αν νομιζεις οτι εχει νοημα η συγκριση μιας τετοιας μοτοσυκλετας, με το Βεστρομ.

    Δλδ πιστεύεις ότι όλα τα μονοκύλινδρα που έχουν -15 HP από το versys έχουν ομοεϊδή χαρακτηριστικά;

    Το μόνο κοινό που έχουν είναι μεγαλύτερη διαδρομή αναρτήσεων και street ζαντολάστιχα.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    Δλδ πιστεύεις ότι όλα τα μονοκύλινδρα που έχουν -15 HP από το versys έχουν ομοϊδή χαρακτηριστικά;

    Το μόνο κοινό που έχουν είναι μεγαλύτερη διαδρομή αναρτήσεων και street ζαντολάστιχα.
    (προσπαθω 3 λεπτα να κανω quote ολα σερνονται σημερα)...

    Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα - η + 15hp παιζουν ρολο.
    Ο σκοπος μιας μοτοσυκλετας σαν του Βερσις ειναι να οδηγειται ανετα σε συγκεκριμενα τερεν και η θεση οδηγησης να ειναι ανετη μεν, αλλα να θυμιζει μοταρντ δε και να επιτρεπει πιο ανετα την συμμετοχη του αναβατη στο στριψιμο και το κουμανταρισμα της μοτο γενικα.
    (Δεν μπορεις να νιωσεις το ιδιο ανετα βγαζοντας το σωμα η το ποδι (αλα μοταρντ) στο Βερσις και στο Βεστρομ.
    Επισης οι διαστασεις σε καμια περιπτωση δεν θυμιζουν ονοφ.
    Συν τοις αλλοις, ο ροπατος κινητηρας που μπαινει σε ολα τα μοντελα που προανεφερα ειτε μονοκυλινδρος ειτε δικυλινδρος, προφανως δειχνει οτι αυτα τα μηχανακια χρειαζονται ροπες απο χαμηλα για επαρχιακους δρομους με στροφες, αλλα και για να οδηγουνται ανετα και οικονομικα μεσα στην πολη.

    Πιστευω οτι τα μηχανακια που προανεφερα τηρουν τις ιδιες προδιαγραφες, οποτε ειναι αμεσα συγκρισιμα με το Βερσις ως προς τους παραγοντες αυτους.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  6. #51
    Κρουκη μπορει να εχεις δικιο σε αυτα που λες...αλλα ο αγοραστης θα τα βαλει στην "ιδια" κατηγορια και θα διαλεξει ενα απο αυτα...αν με καταλαβες...οποτε καλο δεν ειναι να "συγκριθουν" και απο "εμας"

    Warning!! Motorsports can be Dangerous....

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Μπα δεν τοχω σημερα........
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  8. #53
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα - η + 15hp παιζουν ρολο.

    Συν τοις αλλοις, ο ροπατος κινητηρας που μπαινει σε ολα τα μοντελα που προανεφερα ειτε μονοκυλινδρος ειτε δικυλινδρος, προφανως δειχνει οτι αυτα τα μηχανακια χρειαζονται ροπες απο χαμηλα για επαρχιακους δρομους με στροφες, αλλα και για να οδηγουνται ανετα και οικονομικα μεσα στην πολη.

    Πιστευω οτι τα μηχανακια που προανεφερα τηρουν τις ιδιες προδιαγραφες, οποτε ειναι αμεσα συγκρισιμα με το Βερσις ως προς τους παραγοντες αυτους.
    Οι 5-10-15 ίπποι παίζουν ρόλο, στους μελλοντικούς αγοραστες (και φυσικά ουσιαστικό ρόλο), αλλιώς δεν θα έχανε τα αυγα και τα καλάθια το Transalp απ΄το Vstorm.

    Το αν η θέση οδήγησης, ροπές από χαμηλά σε επαρχιακούς δρόμους άσχετα από 2κύλινδρο ή μονοκύλινδρο, άνεση κλπ αρκεί για να συγκριθούν δύο μοτοσυκλέτες, υποθέτω ότι το tuono μου και το srx μου είναι άμεσα συγκρίσiμα. Σωστά ;
    (Ισοπεδωτικό μεν το παράδειγμα μου, αλλά δεν έχω πειστεί ακόμα George)



  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    Οι 5-10-15 ίπποι παίζουν ρόλο, στους μελλοντικούς αγοραστες (και φυσικά ουσιαστικό ρόλο), αλλιώς δεν θα έχανε τα αυγα και τα καλάθια το Transalp απ΄το Vstorm.

    Το αν η θέση οδήγησης, ροπές από χαμηλά σε επαρχιακούς δρόμους άσχετα από 2κύλινδρο ή μονοκύλινδρο, άνεση κλπ αρκεί για να συκριθούν δύο μοτοσυκλέτες, υποθέτω ότι το tuono μου και το srx μου είναι άμεσα συγκρίσiμα. Σωστά ;
    (Ισοπεδωτικό μεν το παράδειγμα μου, αλλά δεν έχω πειστεί ακόμα George)


    To Transalp εχασε απο το V-Strom αλλα τα 20 αλογα δεν ηταν αρκετα για να γινει κατι τετοιο.
    Απλα δες αυτα τα δυο μηχανακι ααπτικα και πες μου εσυ σαν ανθρωπος (ασχετος) που θελει κατι μουρατο να κανει την δουλεια του σε ον-οφ κατα προτιμηση γιατι του ειπαν καποτε "Η Ελλαδα ειναι για ονοφ".
    Γιάυτο πουλησε και τοσο.
    Επισης αυτα τα μηχανακια εχουν πιο πολλες αμοιπτητες απ'ότι Ενα βεστρομ με ενα Βερσις.
    Επισης εξακολουθω να πιστευω οτι το Multistrada αλλα και To Strada ειναι οι κυριοι ανταγωνιστες του Βερσις.
    Εκτος και αν το επιχειρημα σου που αποκλειει το Στραντα εγκειται στο οτι το συγκεκριμενο ειναι μονοκυλινδρο και εχει λιγοτερα αλογα απο το βερσις.
    Χαιρω πολυ και το Μουλτι εχει λιγοτερα, αλλα αυτο δεν το αποκλειεις.

    Το δευτερο παραδειγμα σου οντως ειναι καπως "τραβηγμενο" αλλα επειδη κοντευουμε να χασουμε την ουσια του θρεντ πες μου σε παρακαλω (για να τα παρουμε ξανα τα πραγματα απο την αρχη) , πρωτα απ'όλα σε τι ακριβως διαφωνουμε.
    Δευτερον αν πιστευεις οτι το Βερσις και το βεστρομ ειναι επι της ουσιας συγκρισιμα, και οχι αν ο Ελληνας η ο Νιγηριανος θα επιλεξει το ενα εναντι του αλλου επειδη ετσι του ηρθε.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  10. #55
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    πρωτα απ'όλα σε τι ακριβως διαφωνουμε.
    Δευτερον αν πιστευεις οτι το Βερσις και το βεστρομ ειναι επι της ουσιας συγκρισιμα, και οχι αν ο Ελληνας η ο Νιγηριανος θα επιλεξει το ενα εναντι του αλλου επειδη ετσι του ηρθε.
    1) Πιστεύω ότι δεν είναι συγκρίσιμες οι μονοκύλινδρες μοτοσυκλεττες με το versys, λόγω κινητήρα, ίππων, βάρους κλπ

    2) Οχι επι της ουσίας δεν είναι συγκρίσιμα. Όντως έχουν πολλές διαφορές μεταξύ τους. Απο την άλλη πιστεύω ότι ο Έλληνας μελλοντικός αγοραστής θα τα συγκρίνει. (Σωστό ή λάθος έτσι θα γίνει. Αυτός δεν είναι και ο τίτλος του thread ; )


  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    1) Πιστεύω ότι δεν είναι συγκρίσιμες οι μονοκύλινδρες μοτοσυκλεττες με το versys, λόγω κινητήρα, ίππων, βάρους κλπ

    2) Οχι επι της ουσίας δεν είναι συγκρίσιμα. Όντως έχουν πολλές διαφορές μεταξύ τους. Απο την άλλη πιστεύω ότι ο Έλληνας μελλοντικός αγοραστής θα τα συγκρίνει. (Σωστό ή λάθος έτσι θα γίνει. Αυτός δεν είναι και ο τίτλος του thread ; )

    1) Ναι οντως,αυτο το καταλαβαινω τωρα...

    2) Τωρα μιλας ομορφα προστυχα και ωραια
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
    απο που κ ως που παει το βστρομ χωμα ,με τετοιες ζαντες λαστιχα κ βαρος?

    το βερσυς ειναι στο στυλ του μουλτι αλλα ειναι πολυ ασχημο κ δε θα πουλησει.
    ΕΝΩ ΤΟ ΒΕ ΣΤΡΟΜ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΕΕΕΕΕΜΟΡΦΟ...ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ!
    ...cause the place seems still alive...

  13. #58
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

    Διεψευσε με αν νομιζεις οτι εχει νοημα η συγκριση μιας τετοιας μοτοσυκλετας, με το Βεστρομ.
    Είμαι σίγουρος ότι πολύ σύντομα θα δούμε συγκριτικό στα περιοδικά. Αυτό για τον αγοραστή λέει πολλά. Τώρα αν οι μηχανικοί στα εργοστάσια δεν τα συγκρίνουν -που πολύ αμφιβάλλω γιατί όλα είναι θέμα marketing- νομίζω δεν είναι το θέμα που μας απασχολεί. Αλλωστε το θεμα του ποστ είναι η σύγκριση.

    Και τέλος αυτό που λες για το χώμα είναι και αυτό σχετικό, γιατί το λιγότερο βάρος και ο πολύ μικρότερος όγκος του Versys είναι μεγάλο ατού. Τεσπά, κανένα μηχανάκι δεν είναι για χώμα από τα δύο, οπότε...
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    Είμαι σίγουρος ότι πολύ σύντομα θα δούμε συγκριτικό στα περιοδικά. Αυτό για τον αγοραστή λέει πολλά. Τώρα αν οι μηχανικοί στα εργοστάσια δεν τα συγκρίνουν -που πολύ αμφιβάλλω γιατί όλα είναι θέμα marketing- νομίζω δεν είναι το θέμα που μας απασχολεί. Αλλωστε το θεμα του ποστ είναι η σύγκριση.

    Και τέλος αυτό που λες για το χώμα είναι και αυτό σχετικό, γιατί το λιγότερο βάρος και ο πολύ μικρότερος όγκος του Versys είναι μεγάλο ατού. Τεσπά, κανένα μηχανάκι δεν είναι για χώμα από τα δύο, οπότε...
    Eπειδη τα περιοδικα συγκρινουν οτι βρουν μπροστα τους δεν παει να πει οτι πραττουν σωστα, ουτε οτι ολα τα μηχανακια ειναι ιδια.
    Το τι κανουν οι μηχανικοι επισης ειναι αλλη ιστορια, τα εχεις μπλεξει σχετικα με το μαρκετινγκ, συζηταμε σαν ανθρωποι που γνωριζουν (εστω και λιγο) που απευθυνονται τα μηχανακια που βγαζουν οι εταιρειες, και οχι σαν φιλοσοφοι της καφετεριας που ρουφωντας τον φραπε σχολιαζουν με υφος 1000 καρδιναλιων τις χιλιοειπωμενες νεροβραστες αηδιες/κλισεδιες των περιοδικων.
    Το θεμα ειναι οτι αν εσυ πιστευεις οτι το μηχανακι σου συγκρινεται με το Βεστρομ και μαλιστα σε ικανοποιει σαν καλυτερο απο αυτο, τοτε μαλλον δεν ξερεις τι θελεις, και αγοραζεις με κριτηρια τουλαχιστον χαζα.
    Εσυ δηλαδη τι αγοραστης εισαι;
    Απο αυτους που θα δουν το βερσις να κανει πιο γρηγορα το 0-100 απο το Βεστρομ και θα νιωσεις οτι δικαιωνεσαι σαν καταναλωτης;
    Καλα τοτε.


    Ο ογκος και το βαρος που προανεφερες, ειναι ατου γενικα, αρκει το μηχανακι να ειναι ον-οφ (εστω και τιμητικα ο τιτλος).
    Στο κατω κατω και το δικο μου μπαινει χωμα (μιλαμε για χωμα και οχι σαχλαμαρες) και μαλιστα καλυτερα απο το Βερσις μιας και ειναι πολυ πιο ελαφρυ.
    Σε ικανοποιει αυτο σαν απαντηση;
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  15. #60
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    [B]Eπειδη τα περιοδικα συγκρινουν οτι βρουν μπροστα τους δεν παει να πει οτι πραττουν σωστα, ουτε οτι ολα τα μηχανακια ειναι ιδια.
    Αγαπητέ μου φίλε το απάντησα ήδη αυτό αλλά πάνω στη βιασύνη σου δε με διαβάζεις ψύχραιμα. Για τον αγοραστή μετράει. Και στα περιοδικά να μην βγει, ο αγοραστής θα συγκρίνει. Και εγώ θα συγκρίνω τι γουστάρω περισσότερο και μαγκιά μου να συγκρίνω ό,,,τι θέλω. Δεν είπα ότι είναι ίδια. Χαίρω πολύ. Ετσι δεν κάνουμε κουβέντα, με αφορισμούς και γενικότητες.

    Το τι κανουν οι μηχανικοι επισης ειναι αλλη ιστορια, τα εχεις μπλεξει σχετικα με το μαρκετινγκ, συζηταμε σαν ανθρωποι που γνωριζουν (εστω και λιγο) που απευθυνονται τα μηχανακια που βγαζουν οι εταιρειες,
    Εγώ τα έχω μπλέξει? Δεν είδες τι έκανε το μάρκετινγκ στο νέο Tiger? Το συγκρίνεις εσύ με το περσινό? Και για να στο πω αλλιώς να το καταλάβεις, έχεις την εντύπωση ότι αν έφτιαχνε σημερα το V-strom η σουζου, θα το έκανε όπως είναι τώρα?


    Το θεμα ειναι οτι αν εσυ πιστευεις οτι το μηχανακι σου συγκρινεται με το Βεστρομ και μαλιστα σε ικανοποιει σαν καλυτερο απο αυτο, τοτε μαλλον δεν ξερεις τι θελεις, και αγοραζεις με κριτηρια τουλαχιστον χαζα.
    Τώρα γιατί το πας σε διαμάχη, θες να τσακωθούμε? Οπαδοί είμαστε? Τα κριτήριά μου είναι δική μου υπόθεση. Να σε πω κι εγώ χαζό? Είναι πολύ εύκολο

    Για να κρατήσουμε λίγο το επίπεδο παρακαλώ, άμα είναι να ξεκατινιαστούμε μπορώ κι εγώ
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



Σελίδα 4 από 23 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. cbf-600 abs Vs Vstrom-650 ABS
    από p_sapelas στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2010, 16:32
  2. Ktm 660 vs Vstrom 650, Σημειώσατε 1 !!!
    από ktm640lc4 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2010, 04:20
  3. Bandit vs faser vs vstrom vs cbf
    από kkobits στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2008, 20:29
  4. Versys vs V'Strom
    από veagle στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2008, 22:17
  5. Bmw Gs1100 Vs Vstrom 6,5
    από φατα μουτρα στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2006, 15:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF