Σελίδα 23 από 23 ΠρώτοΠρώτο ... 13181920212223
Προβολή αποτελεσμάτων 331 έως 343 από 343

Θέμα: Versys Vs Vstrom

  1. #331
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Το Versys το είχα κάνει μια χαλαρή βολτούλα και δεν μπορώ να πω πολλά,μού άρεσε όμως το στήσιμό του,η απόκριση τού γκαζιού και τα φρένα.
    Ένα αρνητικό που βρήκα(και που διάβασα αργότερα σε τεστ)ήταν η θέση τών μαρσπιέ που,μέχρι να τα συνηθίσεις σε βαράγανε στο καλάμι.
    Δεν ξέρω πώς θα ταξιδεύει με μια μεγαλύτερη ζελατίνα,αυτή που έχει πάντως υστερεί τού VStrom.

    Το Στρομ είναι ένα πολύ καλό πακέτο τιμής-απόδοσης,προσωπικά δεν μού άφησε κανένα παράπονο στον ενάμιση χρόνο που συμβιώσαμε,
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefkeft

    εχει ρυθμιζομενες αναρτησεις κατι που νομιζω δεν εχει το v strom (ε?)
    Λάθος νομίζεις,ρυθμιζόμενες έχει,τίς οποίες όταν έσφιξα λίγο το μηχανάκι έστριβε πολύ καλά για τον όγκο και τη γεωμετρία του.

    Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η όρθια(ή σχετικά όρθια)θέση οδήγησης θεωρείται ξεκούραστη.
    Έτσι νόμιζα κι εγώ αλλά στην πράξη είδα άλλα.:wacko:
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  2. #332
    Παν μέτρον άριστον! Το avatar του/της STROMRIDER
    Εγγραφή
    27/09/2008
    Μηνύματα
    7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
    Ως νέος, νεότατος, παλιόψαρο στο θέμα μοτό, μια που δεν ψάχνω για μηχανή για μέσα στην Αθήνα αλλά για βόλτα ή ταξίδι η σύγκριση Vstrom-Versys μου φάνηκε αυτονόητη. Είναι δικύλινδρα, έστω και αν το ένα είναι V και το άλλο σε σειρά (ΟΚ έχει μια διαφορά στο πως αποδίδουν τη δύναμη θεωρητικά, γιατί στην πράξη οι δυναμομετρήσεις άλλα λένε) είναι στα ίδια κυβικά, είναι περίπου στα ίδια κιλά, είναι και τα δύο με σχετικά αργή γεωμετρία εμπρός, έχουν σχετικά μεγάλο όγκο, μεγάλη σέλα με περίπου το ίδιο ύψος, συγκρίσιμες επιδόσεις (ένα-δυό δέκατα εδώ και εκεί δεν είναι σοβαρή διαφορά) και πλασάρονται ως "μεγάλων αποστάσεων". Και τα δύο, στις διαφημίσεις τους δείχνονται σε ορεινό δρόμο... Δηλαδή η εταιρείες τα πουλάνε ως soft τουριστικά με δυνατότητα για στρίψιμο και οδηγούν από μόνες τους στη σύγκριση. Το Vstrom βέβαια έχει χωμάτινες διαστάσεις ελαστικών και 11 πόντους μεγαλύτερο μεταξόνιο, όπως και μοχλικό πίσω... Σε αντίθεση με την SS διάσταση ελαστικών του Versys, που το τοποθετεί στο σπορ άκρο της κατηγορίας, μαζί με το multistrada. Η κοντή κλιμάκωση των 3 πρώτων σχέσεων το κάνει και πιο 'ζωηρό' στην πόλη και η έλλειψη μοχλικού δείχνει τον περισσότερο ασφάλτινο χαρακτήρα που ήθελε η Kawasaki να προσδώσει. Κρίσιμο στοιχείο που οδηγεί στη σύγκριση είναι και ότι το Versys με ABS είναι στα ίδια λεφτά με το Vstrom με ABS. Όσο και οι παλιοί να μη συμφωνείτε με τη χρήση του, για εμάς τα νεούδια είναι ανεκτίμητο, κάποια χαζοπτώση θα γλιτώσουμε.

    Το θέμα είναι λοιπόν υποκειμενικό. Στατικά, το Versys δείχνει πολύ ελαφρύτερο και εν κινήσει στην πόλη μάλλον πιο ευέλικτο. Βοηθάει ότι σε αφήνει να έχεις πιο κλειστά τα πόδια και δεν σου κόβει την ορατότητα ο όγκος του... ΟΚ είπαμε είμαι νέος, ψυχολογικά με βόλεψε. Αλλά, παρ' όλο που είμαι κοντά 1,90 στο φανάρι πατούσα κάτω με τη μύτη του ποδιού επειδή τα μαρσπιέ δεν βολεύουν εκεί που είναι και βγάζει τα πόδια πολύ έξω. Και το stand αν δεν εξαρθρώσω τον αστράγαλο δεν κατεβαίνει χωρίς να κοπανηθεί το πόδι στο μαρσπιέ. Εργονομικά δηλαδή, το άκρο αντίθετο με το αδερφάκι ER-6 που είναι απίστευτα βολικό. To Vstrom σε τοποθετεί πιο "αραχτά" με τα πόδια πιο ανοιχτά και λίιιγο πιο όρθιο και μη έχοντας συνηθίσει τόσο όγκο μπροστά μου δε με άφησε να χαλαρώσω στη βόλτα, αλλά κινούμενος δε το ένιωθα πιο βαρύ (σταματημένο ναι) αλλά αφήνει να πατήσω σωστά κάτω, πράγμα που θα είναι και χρήσιμο για κανένα ξεπαρκάρισμα σε κατηφόρα (άντε να τραβήξω το Versys που δε θα φτάνω να βάλω πόδι κάτω). Επίσης η σέλα του συνοδηγού φαίνεται πιο άνετη στο Vstrom (σημαντικό κριτήριο για εμένα). Σε γερό στροφηλίκι, δεν ξέρω ποιό θα φύγει και ποιό θα κερδίσει την απόλυτη κόντρα (λίγο στην πόλη τα πήρα - άσε που δεν ξέρω να στρίψω τάπα έτσι και αλλιώς), αλλά τι σημασία έχει; Σημαντικότερο είναι να σε ευχαριστεί και να σε βολεύει αυτό που πήρες... Και ας σε περάσει και κάποιος κάπου, βαθμούς παραπάνω στον τερματισμό δεν παίρνει ούτε μεγαλώνει το πουλάκι του... Εξ' 'αλλου τόσα χρόνια με το αυτοκίνητο, έχω διαπιστώσει ότι σε τέτοιες 'κόντρες' κερδίζει όποιος μπορεί να αξιοποιήσει το όχημά του καλύτερα. Και ferrari να έχεις, αν είσαι κότα σε περνάνε τα seicento (δεν έχω κανένα από τα δύο οχήματα, τυχαίο παράδειγμα).

    Πάντως σαν ποιότητα βαψίματος πλαισίου, χρώματος πλαστικών, αίσθηση διακοπτών κλπ, όπως επίσης και τακτοποίησης καλωδίων στο σασί (ότι φαίνεται απ' έξω και χωρίς να είμαι ειδικός) το Vstrom δείχνει καλύτερα φτιαγμένο. Στο Versys είχε κάτι καλωδιάκια χύμα έξω από τις σωληνώσεις τους. Λίγο καλύτερο φινίρισμα δεν θα ήταν κακό. Στα μεγάλα συν του Vstrom (για εμένα) ότι μπορεί να φορτωθεί τριβάλιτσο ενώ ακόμα για το Versys δεν έχει βγει τέτοιο σύστημα, είναι ή μία πίσω ή δύο πλάι. Επίσης το ότι έχει καγκελάκια/μανιταράκια σε θέσεις που δείχνουν ότι προστατεύουν τα πλαστικά του καλύτερα από το ένα μακρόστενο μανιτάρι που έχει η Kawasaki (κάγκελα για Versys δεν έχω δει ακόμα). Θα μου πείτε που κόλλησα εγώ τώρα, αλλά στα 36 μου παρά κάτι, δεν έχω όρεξη για γόνατα κάτω... Απλά για χαλαρή βόλτα σε όποιο δρόμο με βγάλει το κέφι μου και τέλος πάντων αν τύχει και η κακιά στιγμή να μην στοιχίσει ο κούκος αηδόνι! Σαν ευχαρίστηση οπτική προϊόντος και σαν αίσθηση ποιότητας, το Suzuki με άφησε πιο ευχαριστημένο. Αλλιώς όμορφα τα βρίσκω και τα δύο. Και μάλλον, αν επιτέλους στρώσει λίγο η δουλειά, θα κινηθώ προς το Vstrom.







    +1000

  3. #333
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2007
    Μηνύματα
    27
    Εγώ πάντως αγόρασα το Versys, δεν το έχω ¨τρέξει" ακόμα(ακολουθώ το manual που λέει να το στρώσεις πρώτα), πάντως είμαι προς το παρον ευχαριστημένος μιας και είναι άνετο. Οσοι κάτσαν συνοδηγοί μου είπαν ότι τους αρέσει η πίσω θέση γιατί δεν τους κόβω τη θέα(δεν ξέρω βέβαια με τον αέρα). Για τρέλες πάντως εκτος δρόμου σίγουρα δεν είναι, και θέλει πολύ προσοχή σε τέτοιες συνθήκες μη σε φουντάρει(το είχα υπόψην όταν την αγόραζα). Σίγουρα κάποιος κάτω απο 1,85 θα έχει πρόβλημα να την οδηγήσει, εγώ είμαι 1,93, και βλέπω τεράστια διαφορά στο ύψος σε σχέση με την προηγούμενη μου μηχανή, όταν κατεβαίνω κάποιο πεζοδρόμιο πχ και πατάω κάτω για να μην την επιβαρύνω, σχεδόν δε φτάνω, γενικά πάντως έχω τον έλεγχο.

    Η οδήγηση στην πόλη, είναι σίγουρα άνετη, οι καθρέπτες και το τιμόνι δεν βρίσκουν ποτέ στους καθρέπτες των αυτοκινήτων, οπότε κάνεις έυκολα τα σλάλομ σου για να πας μπροστά στο φανάρι και να ξεφύγεις απο το μποτιλιάρισμα.

    Tip: Σε σχέση με τις άλλες μου μηχανές, Djebel(καλά αυτή δεν είναι για σύγκριση) και bmw f650, είναι αυτή που παρόλο που βρίσκεται σε μεβάλο ύψος η θέση, ενοχλεί λιγότερο ο συνεπιβάτης στη ευστάθεια, ακόμα και όταν είναι βαρύς.

    Αυτά είναι μερικά τα οποία συμπέρανα, θα τη δώ και μετά το στρώσιμο και θα αναφερω και οτιδήποτε άλλο παρατηρήσω.
    all that we see or seem is but a dream within a dream
    www.katana.phpbbtest.com to aythentiko ellhniko forum ton apantaxoy ninja

  4. #334
    Aυταααααααααααααααααα

    Λοιπον, με λιγα λογια, συνοπτικα

    Η συγκριση versys vs v-strom, ειναι ΑΚΥΡΗ

    Ειναι σαν να λεμε, ποιο ειναι καλυτερο το cbr ή το hornet?Το crypton-X ή μια goldwing?Το XR125 ή μια electra glide

    Αν δεν καταλαβατε ακομα τι εννοω, τα μηχανακια βρισκονται σε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

    Το αν μερικοι εδω(Ελλαδα) προσπαθουν να το ''στριμωξουν'' στην κατηγορια των μεσαιων on-off, καλυτερα να κατσουν στα αυγα τους

    Το versys ανηκει στην ιδια κατηγορια που ανηκουν και τα multistrada 620, tiger 1050, tre-k 899, ktm 990smt
    Δηλαδη ψηλα street, ''βαρια'' supermotard με προστασια απο τον αερα, on/off με street λαστιχα/ζαντες και σφιχτες αναρτησεις
    Πειτε το οπως θελετε εσεις, αλλα δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση με κατι ΟΝ-off τυπου v-strom & translap, για εναν απλο και μονο λογο
    Δεν παραμυθιαζουν το κοινο οτι ΔΗΘΕΝ πανε χωμα, αλλα επειδη γνωριζουν πολυ καλα οτι θα περασουν την ζωη τους ΜΟΝΟ πανω στην ασφαλτο, τα προικισανε με 17αρες ζαντες και street στησιμο μοτοσυκλετας, αλλα καρα ανετη ΨΗΛΗ θεση οδηγησης και για τους δυο
    Και κυριως σε στροφιλικια κανουν ΠΑΠΑΔΕΣ

  5. #335
    Παιδια εγω εχω μεγαλυτερο διλημμα....η μονη εμπειρια που εχω απο μηχανες ειναι ενα 125 an suzuki που χρησιμοποιησα ελαχιστα στο λυκειο και καμια βολτα με την v strom 650 του πατερα μου.Αυτοκινητο οδηγαω 10 χρονια (μια διλιτρη alfa romeo) και εχω πολυ καλη αισθηση της προσφυσης και να το διορθωνω οταν κανω καμια χαζομαρα.Πλεον καθως μεγαλωνω οδηγαω ολο και πιο συντηρητικα.....δεν εχουμε κ λεφτα για βενζινες οποτε οι μαγκιες κομμενες. ....για να μην σας κουραζω το διλημμα εχει να κανει με το πως θα μπω στον μαγικο κοσμο της μηχανης....με scooter ή με καποια μεταχειρισμενη εξαμισαρα..?....επειδη κυριως οι μετακινησεις θα ειναι αστικες εχω φιλους που μου λενε να παρω ενα beverly 300 η ενα yamaha xman 250 διοτι σε σχεση με μια μηχανη καιει λιγοτερο,βρισκεις πιο ευκολα parking,την βγαζεις πιο καθαρος στην βροχη,εχεις μικροτερα ασφαλιστρα,προφανως μεγαλυτερη ευελιξια στην πολη και εχεις το κεφαλι σου ησυχο οταν την παρκαρεις σε περιπτωση που θα στην ριξουν θα εχεις μικροτερες φθορες και φυσικα περισσοτερους αποθηκευτικους χωρους....ολα αυτα ειναι σχετικα αν συγκρινουμε το scooter με το Versys το οποιο εχει επισης μικρη καταναλωση,ειναι εξισου ευελικτο στην κινηση της πολης και αρκετα μικρη μηχανη σε θεμα παρκαρισματος.Το δευτερο διλημμα εαν τελικα επιλεξω μηχανη ειναι μεταξυ v strom και GS 650.....για την GS μου ειπαν οτι αξιζει απο F800 κ πανω ενω την v strom που την εχω οδηγησει δεν με εμπνεει για στροφιλικια....με την λιγη εμπειρια που εχω μου φαινεται αρκετα βαρια κ δεν με βολεψε μεσα στην κινηση της πολης....απο την αλλη η Versys φαινεται ιδανικη για καποιον πρωταρη αν και ο φιλος μου μου λεει η F800 ειναι η καλυτερη της κατηγοριας....χαιρω πολυ κανει και 10.000 ευρω αν και δεν με ενδιαφερουν οι χωματινες ικανοτητες της....μιας και εχω συνηθησει απο alfa romeo δε με νοιαζουν οι τελικες...θελω ροπες χαμηλα και στησιμο στις στροφες με καλη πληροφορηση απο το τιμονι....επισης μου ειπε οτι η versys εχει φοβερες ροπες αλλα ψηλα ειναι ψοφια κ μετα τα 170 δεν ανεβαζει ευκολα σε αντιθεση με την strom που ψηλα φυσαει.Σε θεμα design δεν το συζητω προτιμω την Versys με τα χιλια αν κ μου ειπε οτι δεν εχει τοσο ανετη θεση οδηγησης και νιωθεις καπως περιεργα τα ποδια στο κατω μερος...ειμαι γυρω στο 1.90 δε νομιζω να εχω καποιο προβλημα.Απο θεμα εμφανισης το μονο που με ξενερωνει στην Versys ειναι η απουσια σχαρας πισω και το οτι με την μπαγκαζιερα χαλαει το design.Οποιος εχει ορεξη να με κατευθυνει στα παραπανω η να μου προτεινει καποια αλλη μηχανη θα του ειμαι υποχρεος.

  6. #336
    DJ σε καλό δρόμο είσαι, ορθά σκεπτόμενος νέος ακούγεσαι και έχεις περίπου καταλήξει τι θα... καβαλήσεις...
    υποθέτω ότι είσαι γύρω στα 25 ;;
    Είμαι 43 και οδηγάω v-strom σαν το μπαμπά και το πήρα ως φθηνό, καθημερινό μέσο μετακίνησης στη δουλειά μου, επί 4,5 χρόνια μια χαρά με εξυπηρετεί..
    ΟΜΩΣ:
    Πάντα μου άρεσε να κάνω σούζες,
    πρίν το στρομ έστριβα και έπαιζα με KTM LC4s/m..
    μου έχουν λείψει τα παιχνίδια... δε φαντάζεσαι πόσο..

    θα το έπαιρνα το VERSYS γιατί είναι ωραίο playbike, made in Japan.
    Το παλιό μοντέλο (1-2 ετών) πουλιέται φθηνά και δεν είναι ταλαιπωρημένο ως μεταχειρισμένο (το πρώτο σου μηχανάκι είναι, όσο να'ναι πάνω του θα μάθεις).
    Εναλλακτικά, αν θα κινείσαι συνεχώς σε αστικό περιβάλλον, θα σου πρότεινα να πάρεις μονοκύλινδρο (DR-Z400s/m, FMX650, XTX660) φθηνά και αξιόπιστα μηχανάκια για να μάθεις να στρίβεις και να φρενάρεις με ασφάλεια.
    Σκούτερ δεν γουστάρω ακόμη (ίσως άμα γίνω 70+) κανένα σουζάκι έχω νοσταλγήσει να κάνω...
    the motorcycleboy reigns

  7. #337
    Ξέχασα να γράψω ότι στο V-strom δεν έχω βάλει μπαγκαζιέρα και ούτε πρόκειται να βάλω σε μοτοσυκλέτα μου.
    the motorcycleboy reigns

  8. #338
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Αταίριαστος
    Ξέχασα να γράψω ότι στο V-strom δεν έχω βάλει μπαγκαζιέρα και ούτε πρόκειται να βάλω σε μοτοσυκλέτα μου.
    Στο v strom του παει....στο versys του χαλαει το design.

  9. #339
    ν θες τη γνώμη μου, αισθητικά μόνο στα σκούτερ "πηγαίνει" η "βαλίτσα", ούτε καν στα μαστόδοντα σπόρ-τούρινγκ..
    the motorcycleboy reigns

  10. #340
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    59
    To ξεθάβω λίγο γιατί με ενδιαφέρουν αυτά τα μηχανάκια λόγο της χαμηλής σχετικά τιμής που μπορείς να τα βρεις 3.500-4000. Από όσο διάβασα και κατάλαβα η kawa είναι πιο πόλης ενώ η Suzi πιο ταξιδιάρικη. Κλείνω προς Kawa γιατί το θέλω κυρίως πόλη και άντε καμιά βόλτα με το ζόρι στα 100χλμ. Αυτό που με ενδιαφέρει και δεν σχολιάστικε νομίζω είναι το κόστος συντήρησης και η κατανάλωση. Επίσης γενικά δεν διάβααα κάτι για σοβαρά προβλήματα και στα δύο. Βασικά πήγαινα για BMW gs650 αλλά διάβασα για το πρόβλημα με το κόμπλερ και την αντλία και έκανα πίσω. Επίσης αν μπορείτε να μου πείτε περίπου πόσο κοστίζει ένα σέρβις και κάθε πότε...

  11. #341
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Αφού μπορείς να ανέβεις στα 4000 και δε σε ενδιαφέρουν τα μακρινά ταξίδια κάνε την υπέρβαση και πήγαινε για 300Χ(αυτά που είναι από στοκ,αν υπάρχουν ακόμα).
    Σε πέντε χρόνια θα έχεις μηχανή 5 ετων και όχι 15.
    Παρεμπιπτόντως το 300Χ έχει περισσότερους χώρους από το 650 για δύο άτομα λόγω μεταξονιου.

  12. #342
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από a_christoforos Προβολή μηνύματος
    Επίσης γενικά δεν διάβααα κάτι για σοβαρά προβλήματα και στα δύο.
    Το Versys 650 σε κάποιες παρτίδες είχε σοβαρό θέμα με τις βαλβίδες. Θα σου τα πουν καλύτερα ο Γιάννης και ο σαπίλας, αλλά απ' όσο θυμάμαι το πρόβλημα υπήρχε κυρίως σε γενιές μέχρι το 2010. Λέγεται ότι πρακτικά εξαλείφθηκε σε μοντέλα μετά το 2017.

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158647
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post3042799
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post3042777
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 05/08/2021 στις 11:00.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #343
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από a_christoforos Προβολή μηνύματος
    To ξεθάβω λίγο γιατί με ενδιαφέρουν αυτά τα μηχανάκια λόγο της χαμηλής σχετικά τιμής που μπορείς να τα βρεις 3.500-4000. Από όσο διάβασα και κατάλαβα η kawa είναι πιο πόλης ενώ η Suzi πιο ταξιδιάρικη. Κλείνω προς Kawa γιατί το θέλω κυρίως πόλη και άντε καμιά βόλτα με το ζόρι στα 100χλμ. Αυτό που με ενδιαφέρει και δεν σχολιάστικε νομίζω είναι το κόστος συντήρησης και η κατανάλωση. Επίσης γενικά δεν διάβααα κάτι για σοβαρά προβλήματα και στα δύο. Βασικά πήγαινα για BMW gs650 αλλά διάβασα για το πρόβλημα με το κόμπλερ και την αντλία και έκανα πίσω. Επίσης αν μπορείτε να μου πείτε περίπου πόσο κοστίζει ένα σέρβις και κάθε πότε...
    ΑΝΤΙ ΝΑ ΜΠΛΕΚΕΙΣ με μεταχειρισμενα 10-15τιας. με 4800 με τα νουμερα μεσα παιρνεις το CF MOTO 650 MT στοκ του 18 με 2 χρονια εγγυηση,που ειναι ο κλωνος του βερσυς με τον ιδιο κινητηρα αντιγραφο του.Μαθε μπαλιτσα που ελεγε κι ο αλεφαντος.

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...2-cfmoto-650mt
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 23 από 23 ΠρώτοΠρώτο ... 13181920212223

Παρόμοια θέματα

  1. cbf-600 abs Vs Vstrom-650 ABS
    από p_sapelas στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2010, 17:32
  2. Ktm 660 vs Vstrom 650, Σημειώσατε 1 !!!
    από ktm640lc4 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2010, 05:20
  3. Bandit vs faser vs vstrom vs cbf
    από kkobits στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2008, 21:29
  4. Versys vs V'Strom
    από veagle στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2008, 23:17
  5. Bmw Gs1100 Vs Vstrom 6,5
    από φατα μουτρα στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2006, 16:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF