Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 123

Θέμα: Ανοίγει ο δρόμος για την κατασκευή πίστας στην Πάτρα

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της maniak.
    Εγγραφή
    26/05/2006
    Μηνύματα
    126
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    Όντως πολύ :a31: έπεσε εδώ μέσα......

    (φαντάσου ότι σε όλα τα ποστ μου υπερασπίζομαι την κατασκευή της πίστας στην πόλη σου.)

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ
    ΤΗΝ ΚΑΥΛΑ ΜΟΥ .ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΓΩΝΑ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ .
    Η ΛΟΓΙΚΗ ΤΥΠΟΥ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 50% ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ ΕΔΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ
    ΤΩΡΑ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΧΑΛΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΓΑΡΑ , ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟ ΓΑΛΑΞΙΔΙ.

  2. #47
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.879
    Αρχικά δημιουργήθηκε από maniak.
    TO ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΚΡΙΑ Η ΠΟΣΟ ΚΟΝΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ? ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΚΑΛΙΣΤΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΠΙΣΤΑΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΡΩΝ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΑΣΦΑΛΗ TRACKDAY ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

    Για ριξε μια ματια σ'αυτο να δεις οτι το εχω προτεινει.

    Φανταζεσαι να περιμενουμε τοσα χρονια για να φτιαχτει μια πιστα σαν των μεγαρων?

    ΑΝ ειναι να φτιαχτει τετοια πιστα ας μην φτιαχτει ποτε.

    Εχεις μπει μεγαρα?

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της maniak.
    Εγγραφή
    26/05/2006
    Μηνύματα
    126
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
    Για ριξε μια ματια σ'αυτο να δεις οτι το εχω προτεινει.

    Φανταζεσαι να περιμενουμε τοσα χρονια για να φτιαχτει μια πιστα σαν των μεγαρων?

    ΑΝ ειναι να φτιαχτει τετοια πιστα ας μην φτιαχτει ποτε.

    Εχεις μπει μεγαρα?

    ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΙΞΗ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΜΕΓΑΡΑ Η ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΕΡΡΕΣ . ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΙΣΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΗ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΓΩΝΕΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΙΤΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ
    F1, MOTOGP ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΑΝΗΞΗ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΑΣ

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από maniak.
    ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ
    ΤΗΝ ΚΑΥΛΑ ΜΟΥ .ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΓΩΝΑ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ .
    Tι ακριβως εννοεις να δουμε αγωνα της προκοπης;
    Το θεμα δεν ειναι να δουμε "κανεναν αγωνα της προκοπης"...
    Το θεμα ειναι να μαθουμε να στηριζουμε την ασφαλη οδηγηση, και τους αγωνες πασης φυσης σαν πολιτες, (ναι καλα ποτε παμε μπουζουκια ,ωπα μανα μου,ωχ Παναγια μου) ,και τοτε θα ερθουν ολα απο μονα τους.
    Και τα θεαματα, και τα μαθηματα απο κρατικους και ιδιωτικους φορεις, και οι διαφοροι αγωνες, και οι εκδηλωσεις, και τα τρακντει, με μηχανες, αυτοκινητα, νταλικες, μεχρι και με μπανιερες με ζαντες.

    Να αποκτησουμε λιγη συνεση γαμωτο, κοιταχτε τα χαλια μας στο θεμα της οδηγησης σαν Λαος

    Αλλα μεχρι τοτε σαν Ελληνικη κοινωνια εχουμε πολυ δρομο μπροστα μας.
    Και δεν βλεπω ειλικρινα να προοδευουμε σε τροπο σκεψης.


    Και φαγωνομαστε σα μαλακες αν θα γινει πιστα στα Ανω Σουρμενα για Φ1, η για να βλεπουμε το Μπουστα να γραφει....
    Καλα τα λεω, με αυτη την νοοτροπια ουτε τα δισεγγονα μου.......




    Υ.Γ Κατι σχετικο αν και εκ πρωτης οψεως φαινεται ασχετο με το θεμα.Βλεπω ξενα οργανωμενα τρακντει, με προβολη σε καναλια, και εν παση περιπτωσει διοργανωσεις καραμπινατες.

    Και βλεπεις εκει να συμμετεχουν γυναικες, αντρες, νεοι και γεροο με οτι μηχανακι εχουν σε κατι πισταρες παρκα ολοκληρα, που δεν ξερεις που ξεκινανε και που τελειωνουν.

    Και εδω στο Ελλαδα στην πιο αθλια πιστα βλεπεις τα πιο τουμπανα μηχανακια.
    Και αν πας με κανενα μικρο λενε ολοι "τι ηρθε να κανει εδω το τετρακοσαρακι" κτλ.
    Μηπως τελικα αυτο ειναι ενδεικτικο της νοοτροπιας "Απο το Α κατευθειαν στο Ω;" , που προανεφερα σε παλιοτερο ποστ;

    Τι να πω;
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  5. #50
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Τι να πω;
    Τίποτε άλλο να μην πεις.
    Τα emoticon που βαράνε μ@λ@κία μπαίνουν εύκολα στα ποστάκια, επομένως κάτσε μην σου κοτσάρουν κανένα με τις περισπούδαστες αναλύσεις που γράφεις....
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    περισπούδαστες αναλύσεις
    Ποιες περισπουδαστες ρε Βυρωνα;
    Μαλακιες εγραψα επιτηδες μπας και γλιτωσω κανα middle finger απο κανεναν.

    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της maniak.
    Εγγραφή
    26/05/2006
    Μηνύματα
    126
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Tι ακριβως εννοεις να δουμε αγωνα της προκοπης;
    Το θεμα δεν ειναι να δουμε "κανεναν αγωνα της προκοπης"...
    Το θεμα ειναι να μαθουμε να στηριζουμε την ασφαλη οδηγηση, και τους αγωνες πασης φυσης σαν πολιτες, (ναι καλα ποτε παμε μπουζουκια ,ωπα μανα μου,ωχ Παναγια μου) ,και τοτε θα ερθουν ολα απο μονα τους.
    Και τα θεαματα, και τα μαθηματα απο κρατικους και ιδιωτικους φορεις, και οι διαφοροι αγωνες, και οι εκδηλωσεις, και τα τρακντει, με μηχανες, αυτοκινητα, νταλικες, μεχρι και με μπανιερες με ζαντες.

    Να αποκτησουμε λιγη συνεση γαμωτο, κοιταχτε τα χαλια μας στο θεμα της οδηγησης σαν Λαος

    Αλλα μεχρι τοτε σαν Ελληνικη κοινωνια εχουμε πολυ δρομο μπροστα μας.
    Και δεν βλεπω ειλικρινα να προοδευουμε σε τροπο σκεψης.


    Και φαγωνομαστε σα μαλακες αν θα γινει πιστα στα Ανω Σουρμενα για Φ1, η για να βλεπουμε το Μπουστα να γραφει....
    Καλα τα λεω, με αυτη την νοοτροπια ουτε τα δισεγγονα μου.......




    Υ.Γ Κατι σχετικο αν και εκ πρωτης οψεως φαινεται ασχετο με το θεμα.Βλεπω ξενα οργανωμενα τρακντει, με προβολη σε καναλια, και εν παση περιπτωσει διοργανωσεις καραμπινατες.

    Και βλεπεις εκει να συμμετεχουν γυναικες, αντρες, νεοι και γεροο με οτι μηχανακι εχουν σε κατι πισταρες παρκα ολοκληρα, που δεν ξερεις που ξεκινανε και που τελειωνουν.

    Και εδω στο Ελλαδα στην πιο αθλια πιστα βλεπεις τα πιο τουμπανα μηχανακια.
    Και αν πας με κανενα μικρο λενε ολοι "τι ηρθε να κανει εδω το τετρακοσαρακι" κτλ.
    Μηπως τελικα αυτο ειναι ενδεικτικο της νοοτροπιας "Απο το Α κατευθειαν στο Ω;" , που προανεφερα σε παλιοτερο ποστ;

    Τι να πω;


    ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΑΙ ΝΟΟΤΡΟΠΟΙΑ
    ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΗ ΚΑΜΜΙΑ ΠΙΣΤΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΘΕΙ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΚΟΜΑ.


    Υ.Γ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΗΓΕΝΟΥΜΕ ΤΟΥΡΚΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΦΤΩΧΟΥΣ ΚΑΙ ΥΠΟΑΝΑΠΤΗΚΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ :a31:

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της maniak.
    Εγγραφή
    26/05/2006
    Μηνύματα
    126
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    Τίποτε άλλο να μην πεις.
    Τα emoticon που βαράνε μ@λ@κία μπαίνουν εύκολα στα ποστάκια, επομένως κάτσε μην σου κοτσάρουν κανένα με τις περισπούδαστες αναλύσεις που γράφεις....

    ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΜΑΛΑΚΙΑΣ ΣΗΜΕΡΑ .
    SORRY ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΙΞΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΑΦΟΥ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ Ο ΥΠΟΨΥΦΙΟΣ ΔΗΜΑΡΧΟΣ
    ΤΗΝ ΕΒΑΛΕ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ . ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΓΑΛΑΜΕ ΚΙΟΛΑΣ

  9. #54
    Να σας προσέχετε Το avatar του/της nktR
    Εγγραφή
    27/03/2004
    Μηνύματα
    1.894
    Αρχικά δημιουργήθηκε από maniak.
    ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΑΙ ΝΟΟΤΡΟΠΟΙΑ
    ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΗ ΚΑΜΜΙΑ ΠΙΣΤΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΘΕΙ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΚΟΜΑ.


    Υ.Γ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΗΓΕΝΟΥΜΕ ΤΟΥΡΚΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΦΤΩΧΟΥΣ ΚΑΙ ΥΠΟΑΝΑΠΤΗΚΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ :a31:
    και όμως, ακόμα και να μην υπάρχει παιδεία στους οδηγούς με την χρήση πίστας την μαθαίνουν πάρα πολύ καλά. Επιπλέον με τη χρήση της πίστας ψήνεσαι, πήζει το μυαλό σου και φεύγοντας
    έχεις "ξοδέψει" τόση αδρεναλίνη που σε καλύπτει μέχρι το επόμενο TRACKDAY και μετά, πίστεψέ με, δεν έχεις όρεξη για την παραμικρή μαλακία στο δρόμο.


    *και κόψτε τα εικονίδια του στυλ "γυμνάζω τους πύχεις μου με άσμα την πιο καλή μοναξιά"

    τσίου

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από maniak.
    ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΑΙ ΝΟΟΤΡΟΠΟΙΑ
    ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΗ ΚΑΜΜΙΑ ΠΙΣΤΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΘΕΙ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΚΟΜΑ.


    Υ.Γ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΗΓΕΝΟΥΜΕ ΤΟΥΡΚΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΦΤΩΧΟΥΣ ΚΑΙ ΥΠΟΑΝΑΠΤΗΚΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ :a31:
    Αν περιμενεις απο τα παιδια σου επαναπαυομενος στην μιζερια την τωρινη, γιατι περι νοοτροπιας μιζερου προκειται, το εχεις χασει το παιχνιδι και εσυ, αλλα κυριως και αυτα.

    Οι "υποαναπτυκτοι" εχουν φερθει πολυ πιο πολιτισμενα και σαφως πιο εξυπνα σε αυτο το θεμα απο εμας.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  11. #56
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Οι "υποαναπτυκτοι" εχουν φερθει πολυ πιο πολιτισμενα και σαφως πιο εξυπνα σε αυτο το θεμα απο εμας.
    Στο θέμα το χρημάτων θα εννοείς προφανώς..

    Γιατί δεν νομίζω οτι έφτιαξαν την πίστα επειδή νοιάστηκαν για την οδική παιδεία των πολιτών..
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  12. #57
    Εγώ ΕΝΑ θα σας πω.

    ΜΗΝ ΔΟΣΕΤΕ cent ΣΤΟΥΣ ΥΠΑΝΑΠΤΥΚΤΟΥΣ.

    Ούτε καν ρωμαντικά μην το δείτε.

    Κι αφήστε τους να τραγουδούνε αμανέδες.

    Ούτε από κομπλεξισμό το λέω ούτε από μίσος.

    Μας κοροϊδεύουν και από εμάς εξαρτώντε.

    Το Misano Adriatico και το Mugello είναι πιο κοντά.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
    Στο θέμα το χρημάτων θα εννοείς προφανώς..

    Γιατί δεν νομίζω οτι έφτιαξαν την πίστα επειδή νοιάστηκαν για την οδική παιδεία των πολιτών..
    Δεν με ενδιαφερουν οι λογοι αρκει που το εκαναν, αρκει που εγινε.
    Γιατι εσυ περιμενεις οτι αν γινει πιστα εδω θα γινει απο αγνη προθεση;;
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  14. #59
    Να σας προσέχετε Το avatar του/της nktR
    Εγγραφή
    27/03/2004
    Μηνύματα
    1.894
    Νέες προοπτικές κατασκευής

    Αναμένεται πια η απόφαση του προέδρου της διεθνούς ομοσπονδίας μηχανοκίνητου αθλητισμού, Μπέρνυ Εκλστον (F1) ώστε να ξεκινήσουν οι διαδικασίες για την κατασκευή των πιστών που έχουν αναφερθεί πρόσφατα σε αρκετές περιοχές της Ελλάδας, με το Ελληνικό να μπαίνει ξανά στο «παιχνίδι».

    Φυσικά υπάρχουν και οι αντιδράσεις από τον Γιώργο Σουφλιά, ο οποίος δεν εγκρίνει την απόφαση παρόλο που περιλαμβάνει διατάξεις της αρμοδιότητας του ΥΠΕΧΩΔΕ.
    Συνεργάτες του υπουργού πάντως δήλωσαν πως η διαφωνία του έχει να κάνει μόνο με τη περίπτωση του Ελληνικού και όχι όσον αφορά άλλες τοποθεσίες στη χώρα μας. Το αρχικό σχέδιο του Αυγούστου που εγκρίθηκε από το Ε’ τμήμα του ΣτΕ, έλεγε πως οι εγκαταστάσεις πρέπει να απέχουν τουλάχιστον 2 χιλιόμετρα από τους οικισμούς για προστασία από την ηχορύπανση. Η συγκεκριμένη διάταξη δεν υπολογίστηκε σε εκείνη τη περίπτωση αφού η απόσταση θα διατηρούταν μόνο όσον αφορά παραδοσιακούς οικισμούς, βιότοπους κλπ.

    Σε κάποιες περιπτώσεις μειώνεται η απόσταση στα 1.500 μέτρα όταν έχει να κάνει με αρχαιολογικούς χώρους. Το Ελληνικό λοιπόν, αν αφεθεί από τα «χέρια» του Γ. Σουφλιά, θα είναι υποψήφιο και αυτό στα σχέδια πίστα αγωνιστικών προδιαγραφών.

    Αυξάνονται λοιπόν οι υποψήφιες περιοχές οι οποίες «θέλουν πίστα». Έχοντας ήδη μπει στον ανταγωνισμό οι:

    • ΠΑΤΡΑ
    Στις Στενές Χαλανδρίτσας με έκταση 1.200 στρεμμάτων και υπολογίζεται πίστα μήκους 5.234 μέτρων, μαζί με πάρκο αναψυχής, ξενοδοχειακή μονάδα και εμπορικό κέντρο. Ενδιαφέρον για το έργο έχουν δείξει οι: «Ακτωρ» του Γ. Μπόμπολα, η «Ιντρακόμ» του Σ. Κόκκαλη, η «Μηχανική» του Πρ. Εμφιετζόγλου και ο «Μοχλός» της οικογένειας Στέγκου.

    • ΟΡΧΟΜΕΝΟΣ
    Στην αποξηραμένη λίμνη Κωπαϊδα, με 1.366 στρέμματα.

    • ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Κοντά στις Γούβες, έκταση 3.000 στρεμμάτων την οποία την έχει επισκεφθεί και η σύμβουλος του κυρίου Έκλστον, Μόνικα Σβαρτζ και δήλωσε πως ο χώρος βρίσκεται εντός προδιαγραφών της ομοσπονδίας.

    Στην τελική ευθεία εισέρχεται η κατασκευή της πρώτης πίστας Formula 1 στην Ελλάδα. Ειδικότερα, υπεγράφη από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας το Προεδρικό Διάταγμα που καθορίζει τις τεχνικές προδιαγραφές δημιουργίας και λειτουργίας των Αυτοκινητοδρομίων στην Ελλάδα.


    Σύμφωνα με τη σχετική νομοθεσία, ως αυτοκινητοδρόμια χαρακτηρίζονται ειδικές εγκαταστάσεις, που προορίζονται για τη διεξαγωγή αγώνων αυτοκινήτου και αποτελούνται από πίστα αγώνων αυτοκινήτου, κτιριακές εγκαταστάσεις που υποστηρίζουν και διευκολύνουν τους αγώνες αυτοκινήτου και συμπληρωματικές υποδομές.

    Eνδιαφέρον για τη δημιουργία αυτοκινητοδρομίων έχει επιδειχθεί, όπως είναι γνωστό, από την Πάτρα, τον Oρχομενό Bοιωτίας και την Kρήτη. Όπως γράφει την Πέμπτη η εφημερίδα Ημερησία, ειδικότερα για την περιοχή της Πάτρας, η εταιρεία «Aυτοκινητοδρόμιο Πάτρας AE» προτίθεται πλέον, με τη θέσπιση του σχετικού νομοθετικού πλαισίου, να ζητήσει και να λάβει από την αρμόδια διεύθυνση του EOT την έγκριση σκοπιμότητας για τη δημιουργία αυτοκινητοδρομίου στις Pέντες Xαλανδρίτσας Πάτρας.

    Aνάδοχος εταιρεία για την κατασκευή του έργου είναι η κατασκευαστική εταιρεία «Iόνιος AE». O προϋπολογισμός κατασκευής του Aυτοκινητοδρομίου εκτιμάται σε άνω των 30 εκατ. ευρώ

  15. #60
    για αποφάσεις ακούμε χρόοοονια τώρα.

    άσφαλτο δε βλέπουμε.

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Συνεργείο για CBR 600 FS στην Πάτρα
    από Oblivion στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2013, 12:24
  2. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2011, 11:06
  3. Ο δρόμος για την Ιθάκη.....
    από Ιznogood στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2010, 07:43
  4. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 09:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF