Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 123

Θέμα: Ανοίγει ο δρόμος για την κατασκευή πίστας στην Πάτρα

  1. #1

    Ανοίγει ο δρόμος για την κατασκευή πίστας στην Πάτρα

    Ανοίγει ο δρόμος για την κατασκευή του αυτοκινητοδρομίου Πάτρας

    Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ ON LINE
    Τετάρτη, 17 Ιανουαρίου 2007 19:31

    Υπεγράφη, χθες, απο τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, Κάρολο Παπούλια, το διάταγμα που καθορίζει τις τεχνικές προδιαγραφές δημιουργίας και λειτουργίας αυτοκινητοδρομίων στην Ελλάδα.

    Κατόπιν αυτού, η εταιρεία «Αυτοκινητοδρόμιο Πάτρας Α.Ε.» θα πρέπει να λάβει, αφού ζητήσει, από την αρμόδια διεύθυνση του Ελληνικού Οργανισμού Τουρισμού την «έγκριση σκοπιμότητας και βιωσιμότητας» για την κατασκευή του γνωστού αυτοκινητοδρομίου στην Αχαϊκή πρωτεύουσα, συνολικού προϋπολογισμού 33 εκατ.ευρώ.

    Οπως τονίζεται σε ανακοίνωση της «Αυτοκινητοδρόμιο Πάτρας Α.Ε.», η ανάδοχος κατασκευαστική εταιρεία «Ιόνιος Α.Ε.», για να αρχίσει την υλοποίηση του έργου το οποίο αναμένεται να ολοκληρωθεί σε 20 μήνες, είναι απαραίτητη, η έκδοση κοινών υπουργικών αποφάσεων των υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών και Τουριστικής Ανάπτυξης για τις ενισχυόμενες δαπάνες των αυτοκινητοδρομίων απο τον αναπτυξιακό νόμο, καθώς και η λήψη απο το ΕΛΚΕ της έγκρισης επιδότησης, που για την Πάτρα, ανέρχεται στο 60% του ύψους της επένδυσης.


    Για να δούμε... 20 μήνες λέει.

  2. #2
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Τα 'παμε, δε θα γίνει στην Πάτρα.... όλες οι προσπάθειες θα ναυαγήσουν
    Οι κάτοικοι αντιδρούν και ζητάνε πάρα πολλά πράγματα από τον επενδυτή για να συμφωνήσουν, όπως δωρεάν εισιτήρια κλπ κλπ... Τα κονδύλια δε θα βρεθούν ποτέ. Η Χαλανδρίτσα είναι σα να βγήκε μόλις από την Τουρκοκρατία. Μην ελπίζετε να πάνε όλα καλά. Εν τω μεταξύ έχουν ήδη υπογράψει οι επενδυτές και ο κατασκευαστής για την πίστα στην Κρήτη εκεί θα γίνει (σχεδόν) σίγουρα. Οπότε πόσες πίστες θα έχουμε στην Ελλάδα? Μακάρι να γίνει στην Χαλανδρίτσα γιατί είναι 25 λεπτά από το σπίτι μου -θα σας φιλοξενώ όλους εννοείται, έχω και ελαιώνα για σκηνές- αλλά δεν ελπίζω πλέον. Το έχω βγάλει τελείως από τα όνειρά μου! Χαλανδριτσιώτες, τις γκλίτσες παραμάσχαλα και στα γελάδια σας που μου θέλετε και πίστα
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  3. #3
    αντε παλιοκανγκουρια τυχερακηδες .......πιστα F1 θα σας κανουν και θα γουσταρετε (και γω)........πιστευω πως θα γινει Πατρα λογω καραβιων απο Ιταλια ......

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Πριν απο καιρο ξεθαψα κατι παναρχαια τευχη 4-τροχων απο την αποθηκη.
    Τα ιδια πραγματα ακριβως εγραφαν.
    Πως σκατα μια χωρα που δεν εχει καλα-καλα δρομους,αλλα ουτε και ιστορια στο μηχανοκινητο (μην μου πειτε για Ραλλυ Ακροπολις) , απαιτει πιστα F1;
    Aυτα τα πραγματα γινονται σταδιακα.
    Αυτοκινητοδρομιο λοιπον....
    Η μιση Ελλαδα ειναι στην Αθηνα.
    Υποδομες και χωρος υπαρχει που θα καταστησουν οικονομικα βιωσιμη και κερδοφορα μια τετοια επενδυση.
    Μυαλο δεν υπαρχει.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  5. #5
    δλδ μεγαλη μαλακια και απορια .......ειναι δυνατον να μην υπαρχει μια πιστα κοντα στην αθηνα και οι ενδιαφερομενοι να λιγουρευονται τις Σερρες ??? .......ιδιωτης δεν την εχει στις Σερρες??

    θα βγαλει τρελλα λεφτα αν γινει νοτια μια καλη πιστα .........

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
    δλδ μεγαλη μαλακια και απορια .......ειναι δυνατον να μην υπαρχει μια πιστα κοντα στην αθηνα και οι ενδιαφερομενοι να λιγουρευονται τις Σερρες ??? .......ιδιωτης δεν την εχει στις Σερρες??

    θα βγαλει τρελλα λεφτα αν γινει νοτια μια καλη πιστα .........
    Ειπαμε...οι χαμουτζηδες εχουν σκατα για μυαλο.....
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  7. #7
    ρε τους απιθανους .....εφτιαξαν ενα σωρο γηπεδα που ειναι παρατημενα τωρα (με δικους μας φορους).......και δεν κανουν μια πιστα γαματη.........γαμω τα συμφεροντα που παιζονται δλδ......

    να παμε να δουμε εστω ενα motogp ......πανε και τρεχουνε σε κρατη με αδειες κερκιδες οι ομαδες.......εδω κολαση θα γινοταν ,σφαγη για ενα εισητηριο

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
    να παμε να δουμε εστω ενα motogp ......πανε και τρεχουνε σε κρατη με αδειες κερκιδες οι ομαδες.......εδω κολαση θα γινοταν ,σφαγη για ενα εισητηριο
    για φορμουλα μπορει ,αλλα στις μηχανες δν νομιζω να ειμαστε τοσοι πολλοι που ενδιαφερομαστε..

    αλλα να γινει πιστα ικανη να φερνει τετοια πρωταθληματα κ μετα δν εχει σημασια που θα ειναι!

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Πριν απο καιρο ξεθαψα κατι παναρχαια τευχη 4-τροχων απο την αποθηκη.
    Τα ιδια πραγματα ακριβως εγραφαν.
    Πως σκατα μια χωρα που δεν εχει καλα-καλα δρομους,αλλα ουτε και ιστορια στο μηχανοκινητο (μην μου πειτε για Ραλλυ Ακροπολις) , απαιτει πιστα F1;
    Aυτα τα πραγματα γινονται σταδιακα.
    Αυτοκινητοδρομιο λοιπον....
    Η μιση Ελλαδα ειναι στην Αθηνα.
    Υποδομες και χωρος υπαρχει που θα καταστησουν οικονομικα βιωσιμη και κερδοφορα μια τετοια επενδυση.
    Μυαλο δεν υπαρχει.


    Πολύ σωστά λόγια.


    Κρίμα που δεν έχουμε εκμεταλλευτεί το Παγκοσμίος Ιστορικό Rally Acropolis όπως πρέπει.


    Αλλά το πιο βιώσημα σωστό μέρος είναι η ΚΡΗΤΗ. Για σκεφτείτε το ρεαλιστικά, από το να τρέχουν χειμωνιάτικα στην Αραβία, καλύτερα στην Κρήτη. Για την Ελλάδα βέβαια ίσως να είναι ασύμφορο κια πρακτικά άβολο...., αλλά είναι μια ευκαιρία να κατεβαίνουμε Κρήτη εκτός διακοπών διότι αξίζει....

    Anyway, η Πάρτα δεν είναι εντελώς άκυρο μέρος, απλώς η πολιτικοκοινωνονική αντίληψη και δυνατότητα ενδοχομένος να δημιουργήσει προβλήματα.

    Σε κάθε περίπτωση, η πίστα στα Σέρρας, ήταν μια σκέψη επαρχιακών πολιτικοοικονιμικοκοινωνικών παραγόντων πολύ μπροστά από την εποχή της. Και μόνον αυτό είναι κάτι το εξαιρετικό.

    Αλλά προσωπικά κρατάω και μια πισινή.......ποτέ δεν ξέρεις......
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
    Πολύ σωστά λόγια.


    Αλλά το πιο βιώσημα σωστό μέρος είναι η ΚΡΗΤΗ. Για σκεφτείτε το ρεαλιστικά, από το να τρέχουν χειμωνιάτικα στην Αραβία, καλύτερα στην Κρήτη. Για την Ελλάδα βέβαια ίσως να είναι ασύμφορο κια πρακτικά άβολο...., αλλά είναι μια ευκαιρία να κατεβαίνουμε Κρήτη εκτός διακοπών διότι αξίζει....

    Anyway, η Πάρτα δεν είναι εντελώς άκυρο μέρος, απλώς η πολιτικοκοινωνονική αντίληψη και δυνατότητα ενδοχομένος να δημιουργήσει προβλήματα.
    +1 στα λογια του gcrook. Προσωπικά μου φαίνεται παράλογο να φτιαχτεί μια πίστα οπουδήποτε αλλού εκτός από κάποια περιοχή σχετικά κοντά στην Αθήνα. Πόσοι Αθηναίοι, που θελουν να κάνουν 1 trackday μπορούν να προγραμματίσουν ένα ταξιδάκι στην Κρήτη, εκτός από 1-2 φορές τον χρόνο;

    Είναι τρελλό να φτιαχτεί μια πίστα τόσο μακριά από εκει που βρίσκεται το 70% των μοτοσυκλεττών.

    Τώρα αν η Κρήτη εξυπηρετεί τις ομάδες (του Παγκοσμίου προφανώς εννοείς) μου είναι αδιάφορο. Για τον μέσο αναβάτη η συμμετοχή του σημαίνει ένα 5ωρο ταξίδι με το καράβι (σε ? δεν ξέρω το κόστος, αλλά το καλοκαίρι Σίφνος 2 άτομα+scooter=185?), να οδηγήσει 60-70 χλμ + ξενοδοχείο αν δεν το κάνει αυθημερόν.

    Σύγκρινε το κόστος που (300? ; ) με το κόστος του νά πάει κάποιος Άγγλος στην Jerez για 4 ημέρες με ξενοδοχείο και μεταφορά μοτοσυκλέττας

    Τέσπα, ας φτιαχτεί κάπου μόνο και μόνο για να δούμε τον Rossi & σια. (Αν και πιστεύω ότι μάλλον θα έχουν βγεί σε σύνταξη μέχρι τότε)

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    Για τον μέσο αναβάτη η συμμετοχή του σημαίνει ένα 5ωρο ταξίδι με το καράβι (σε ? δεν ξέρω το κόστος, αλλά το καλοκαίρι Σίφνος 2 άτομα+scooter=185?), να οδηγήσει 60-70 χλμ + ξενοδοχείο αν δεν το κάνει αυθημερόν.
    Πολυ πιο οικονομικο και ξεκούραστο απο το να πάει κάποιος Σ/K στις Σερρες!! :wacko:
    Γρήγορο και ασφαλές...είναι μόνο το Πόνυ Εξπρές

    www.alpha-doors.gr

  12. #12
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    !!ΚΡΗΤΗ!! Ήδη έχει συσταθεί η εταιρία και έχουν μπει τα κεφάλαια..Μαθαίνω εκ των έσω πολύ καλά νέα..


  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    !!ΚΡΗΤΗ!! Ήδη έχει συσταθεί η εταιρία και έχουν μπει τα κεφάλαια..Μαθαίνω εκ των έσω πολύ καλά νέα..

    Γαμάουα !!!!! Η μια πίστα θα είναι 800 χλμ απ΄την Αθήνα και η άλλη 250 ναυτικά μίλια. Δλδ μόνο εγώ το βλέπω παράλογο ;

  14. #14
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    Γαμάουα !!!!! Η μια πίστα θα είναι 800 χλμ απ΄την Αθήνα και η άλλη 250 ναυτικά μίλια. Δλδ μόνο εγώ το βλέπω παράλογο ;
    Φίλε μου το έχουμε ξανασυζητήσει αυτό,αν ψάξεις σε παλιότερα post που έχω ανοίξει και εγώ ο ίδιος.& συγνώμη γιατί πέρνεις την Αθήνα ως κέντρο.Δηλάδη η πίστα στο Dubai ή αλλού είναι πάντα κοντά στη πρωτεύουσα.Στη Κρήτη πας πάρα πάρα πολύ εύκολα.Σε 6 ώρες.Φορτώνεις τη μηχανούλα σου και όλα οκ.Επίσης διαθέτει όλα όσα χρειάζονται για τη φιλοξενία θεατών αλλά και ομάδων σε σχέση με άλλες περιοχές.Επίσης είναι προορισμός εκατομμυρίων τουριστών κάθε χρόνο.
    Τέλος πάντων ας γίνει, & ας γίνει οπουδήποτε..Εγώ λέω αυτά που ξέρω μιας και συγγενής μου είναι ήδη μέσα σε μια εταιρία από αυτές που συμμετέχουν στη κοινοπροξία για κατασκευή της πίστας.


  15. #15
    Καραμελος Το avatar του/της kalesin
    Εγγραφή
    30/09/2005
    Μηνύματα
    1.083
    Μισο λεπτακι γιατι προσπαθω να καταλαβω κατι αλλα δεν μου βγαινει.

    Ας πουμε οτι υπαρχει μια ομαδα η οποια θελει να κατεβει για δοκιμες/αγωνα οτιδηποτε στην πιστα της Ελλαδας. Δεν μιλαμε μονο για μεγαλες ομαδες, μιλαμε εστω για μκρες ομαδες.

    Οι περ/ρες [αν οχι ολες] οι ομαδες εχουν βαση στην Ευρωπη. Ο κυριως αξονας μεταφορας ειναι απο Ιταλια. [ κ δεν νομιζω οτι υπαρχουν πολλες που θα ερθουν οδικως απο πανω...]. Που θα κατεβουν; Πατρα ή Πειραια.

    Κ εδω ερχομαι κ αναρωτιεμαι. Ειναι πιο συμφερουσα η μεταβαση στην Κρητη η στην Πατρα;



    Για να μην πεταχτουν μερικοι, δεν κρινω τις παρεχομενες υποδομες των 2 "υποψηφιων" πολεων. Κ οι 2 εχουν υποδομες για να δεχτουν πολυ κοσμο, εχουν αξιολογοτατα νοσοκομεια κτλ κτλ... Ουτε με απασχολει ιδιαιτερα το μερος. Ετσι κ αλλιως μενω στην Κυπρο [τα βηματα τα οποια γινονται για δημιουργια πιστας εδω, θα τα πουμε σε καποια αλλη στιγμη], οποτε το ταξιδι θα ειναι μεγαλο ετσι κ αλλιως για να ερχομαι.

    Οσο κ θεωρω την Κρητη ενα απο τα πιο ομορφα μερη της Ελλαδας, πιστευω οτι απο τις 2 λυσεις, η πιο συμφερουσα ειναι της πατρας.

    Οσο για Ορχομενο κτλ, το θεμα δεν εινα μονο να βρουμε μια απλα να φτιαξουμε μια πιστα, ειναι κ οι υποδομες που πρεπει να υπαρχουν γυρω απο αυτη που ειναι εξισου, αν οχι πιο βασικες


Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Συνεργείο για CBR 600 FS στην Πάτρα
    από Oblivion στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2013, 12:24
  2. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2011, 11:06
  3. Ο δρόμος για την Ιθάκη.....
    από Ιznogood στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2010, 07:43
  4. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 09:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF