Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Στρώσιμο Aprilia RS 125

  1. #1

    Στρώσιμο Aprilia RS 125

    Καλησπέρα σε όλους παίδες,
    πριν λίγες μέρες πήρα στα χέρια μου την μηχανή μου μετά απο ενάμιση μήνα αναμονής
    Ως νέα μηχανή βέβαια θα πρέπει να την στρώσω, οπότε και εμφανίζονται τα εξής βασανιστικά ερωτήματα. Σημειωτέον, έχω ήδη διαβάσει το thread http://www.moto.gr/forums/showthread...FE%F3%E9%EC%EF
    περί στρωσίματος αλλά δυστηχώς δεν μπορώ να πω ότι με βοήθησε πολύ (πολλές άγνωστες λέξεις ρε παιδί μου, σαν να μαθαίνω γερμανικά!), αλλά για να μην είμαι και άδικος, πήρα μια ιδέα από το κείμενο του τι πάνω κάτω πρέπει να κάνω. ΑΛΛΑ... γιατί παντού υπάρχει ένα ΑΛΛΑ, έχω κάποιες συγκεκριμένες απορίες.

    Αρχικά να παρατηρήσω ότι είμαι νέος οδηγός, δεν είχα ποτέ πριν στην κατοχή μου μηχανή (είχα ένα παπί της κακιάς ώρας, του πατέρα μου, που ήταν αυτόματο).

    Πάμε τώρα στο ερώτημα μου. Το manual μέσα λέει ότι κατά την διάρκεια του στρωσίματος να μην ξεπερνάω τις 6.000 στροφές για τα πρώτα 800 χλμ τις 9000 στροφές για τα πρώτα 1.000 και μετά εντάξει. Παρατηρώ όμως ότι μέχρι τις 5-6.000 στροφές το μηχανάκι σέρνετε, δεν τραβάει. Και μάλιστα μερικές φορές κάνει σαν να έχει λόξυγγα (δεν λέω τις πρώτες δύο μέρες που το πήρα και μέχρι να το συνηθίσω το μπουκώσα για τα καλά, αλλά όμως πλέον έχω φτάσει τα 270 χλμ και αυτό έχει ακόμα λόξυγγα.) Γενικότερα όταν φτάνω στις 5.500 στροφές (με υψηλή σχέση στ κιβώτιο και ας πούμε ταχύτητα 70χ.α.ω.) νιώθω την μηχανή να κωλώνει. Και γενιικά όποια σχέση και να έχω στο κιβώτιο όταν η μηχανή αρχίζει να πλησιάζει τις 5-6000 στροφές νιώθω σαν να έχει φτάσει στα όρια της δύναμης της. Και εδώ είναι το περιέργο, διότι αν στις 6.000 στροφές το ανοίξω λίγο ακόμα το γκάζι, και τις ξεπεράσει, από κει που ζοριζόταν να τις φτάσει, ξαφνίκα κάνει ένα απότομο κλώτσιμα, αρχίζει να ανεβάζει στροφές άνετα και επιταχύνει αρκετά γρήγορα. Είναι δηλαδή σαν να ανεβαίνει μια ανηφόρα μέχρι τις 6.000 στροφές και ξαφνικά από κει και πέρα όλα είναι εύκολα και του δίνει και καταλαβαίνει.

    Και ρωτάω αυτό είναι φυσιολογικό; Είναι δηλαδή κάτι που το έχει προβλεψει ο κατασκευαστής και θα έρθει στα ίσα του με το στρώσιμο (επαναλαμβάνω είμαι ακόμα στα 270χλμ περίπου); Μήπως είναι ιδιαιτερότητα της μηχανής και και είναι φτιαγμένη έτσι ώστε όντως στις 6000 στροφές για κάποιο περιέργο λόγο να δίνει ξαφνικά περισσότερα άλογα; Είναι κάτι που έχω κάνει εγώ λάθος; Έχει κανείς καμιά ιδέα; Κάποια πρόταση;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Δεν πιστεύω να περίμενες από ένα 125 να σου δίνει ΚΑΙ ροπή στις χαμηλές, ΚΑΙ άλογα ψηλά...
    Δυστυχώς σε αυτά τα κυβικά όσο οι στροφές είναι κάτω από 6-8000 θα σέρνεσαι στο δρόμο.

    Πάντως όσο αφορά το στρώσιμο μην φοβηθείς να ανεβάσεις στιγμιαία παραπάνω στροφές από αυτές που λέει ο κατασκευαστής. Μόνο φρόντισε να είναι στιγμιαίο και χωρίς μεγάλα ανοίγματα του γκαζιού. Καλύτερα πολλές στροφές και μικρό άνοιγμα γκαζιού, παρά λίγες και τέρμα γκάζι μπας και ξεκολλήσει...

  3. #3
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    το μηχανακι σου εχει ολη του την δυναμη μετα τισ 6,000 στροφεσ οποτε μη τρελενεσε απλα ακολουθα αυτα που λεει ο κατασκευαστησ (μονο 1000χλμ ειναι) .αν τωρα καμια φορα ο καρποσ σου αρχιζει να τρεμει απλα μη κρατασ το γκαζι σταθερο πολλη ωρα κολλημενο σε ψηλεσ στοφεσ και μη το ανοιγεισ αποτομα

    καλεσ βολτεσ και καλοριζικο
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  4. #4
    Διχρονιλα ολε!

    Ετσι ειναι φιλε μου στις 6000 περιπου ανοιγει το rc valve(ετσι το λεει η honda) και αρχιζει το παιχνιδι, κατω απο εκει σε περνανε και τα scooter . στρωσε την οπως λεει το manual αλλα τραβα τις και καμια 10αρα που και που να ξεμπουκωνει, που και που ειπαμε.
    Καλοταξιδι, και καλες βολτες.

    PS, Αν εχεις κοπελα ετοιμασου για τα μπινελικια του τυπου μυριζουν τα ρουχα μου λαδι τα μαλλια μου, αχ να και ενας λεκες στο καινουργιο μου μπουφαν
    Warning!! Motorsports can be Dangerous....

  5. #5
    Δεν έχω τρελές απαιτήσεις όσον αφορά το θέμα της ιπποδύναμης στις χαμηλές στροφές, απλά δεν ήξερα αν ήταν φυσιολογικό αυτό ή αν έκανα εγώ κάτι λάθος ή αν ήταν αστοχία υλικού της μηχανής.
    Παντώς ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον :smilea:

    Καλές βόλτες σε όλους

  6. #6
    EPEIDI FILE KI EGO EIXA APRILIA!
    MEGALI PITHANOTITA EINAI NA EINAI TAPOMENO TO MIXANAKI!
    TA KANEI AYTA I APRILIA!
    DES TI ZIGLER EXEI KAI ALAXE EXATMISI I PIGENE SE ENA SINERGEIO NA SOU VGALOUN TON KOFTI APO TIN EXATMISI!

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2007
    Μηνύματα
    1

    Thumbs up

    kalimera mages!exo ena scooter to cpi gtr thelo na to ksepastrepso kai na agoraso to rs!thelo na anafertho sta ladia kai sto poso mirizei dixronila!
    loipon an valeis kala ladia 100% sinthetika opos einai ta motul den exeis kanena provlima me tin dixronila!opote ksexnas tis grinies tis kopelias sou!to kostos tous einai sta 15e!

    MOTUL4EVER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    baki

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από baki
    MOTUL4EVER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Να αγιάσ΄το στόμα σου φιλάκι !!!

    Σ΄αυτόν τον χάλια να το πείς, που λέει πως τα Motul είναι για τηγάνισμα μόνο....

    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Παρόμοια θέματα

  1. aprilia rs 125 2006!!!!
    από matrap στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2008, 01:48
  2. aprilia rs 125 2006
    από matrap στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2006, 01:28
  3. Aprilia RS 125 VS Cagiva Raptor 125
    από angel_pele στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2006, 16:31
  4. Aprilia RS 125
    από thewhiteowl στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2004, 07:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF