Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: πώς προσθέτω υγρό φρένων?

  1. #1
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721

    πώς προσθέτω υγρό φρένων?

    Μια απλή ερωτησούλα κι από μένα..

    Τα τακάκια έχουν ακόμα αρκετή πάστα, αλλά η στάθμη των υγρών σχεδόν δε φαίνεται. Αρα θέλω υγρά, σωστά? Τι κάνω? Αγόρασα ένα μπουκαλάκι dot4. Απλά ανοίγω την τρόμπα και προσθέτω? Χωρίς να τρομπάρω, σωστά? Πείτε μου γιατί δε φρενάρει το πράγμα.... με τίποτα!!

    Υ.Γ. Η αναζήτηση δε δουλεύει ούτε μερικά που βρήκα μόνος μου δε μπορεί να μου βρει...
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  2. #2
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224

    Re: πώς προσθέτω υγρό φρένων?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    ......................
    Τα τακάκια έχουν ακόμα αρκετή πάστα, αλλά η στάθμη των υγρών σχεδόν δε φαίνεται. Αρα θέλω υγρά, σωστά? Τι κάνω? Αγόρασα ένα μπουκαλάκι dot4. Απλά ανοίγω την τρόμπα και προσθέτω? Χωρίς να τρομπάρω, σωστά? Πείτε μου γιατί δε φρενάρει το πράγμα.... με τίποτα!!
    ......................

    Εφ' οσον εχεις πολυ τακακι, ΔΕΝ θα επρεπε να "πεσουν" (τοοοσο πολυ) τα υγρα!

    Σε συνδιασμο και με το "Δεν φρεναρει", πολυ φοβαμαι οτι εχεις καποια απωλεια υγρων και θα προτεινα να το κοιταξεις, σε καποιο συνεργειο, το συντομοτερο και να ΜΗΝ επαναπαυθεις με συμπληρωμα υγρων!
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  3. #3

    Re: Re: πώς προσθέτω υγρό φρένων?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Εφ' οσον εχεις πολυ τακακι, ΔΕΝ θα επρεπε να "πεσουν" (τοοοσο πολυ) τα υγρα!

    Σε συνδιασμο και με το "Δεν φρεναρει", πολυ φοβαμαι οτι εχεις καποια απωλεια υγρων και θα προτεινα να το κοιταξεις, σε καποιο συνεργειο, το συντομοτερο και να ΜΗΝ επαναπαυθεις με συμπληρωμα υγρων!


    +1


    πήγαινε brake shop καλλιρόης... εξειδικευμένος στα φρένα...

  4. #4
    Προβοκάστορας Το avatar του/της gloum
    Εγγραφή
    17/11/2006
    Μηνύματα
    307
    ΠΟΤΕ συμπλήρωμα υγρών.Ανοίγεις το καπάκι.Με λίγο χαρτί η πανάκι ρουφάς τα υγρά μέσα.Μετά ανοίγεις κάτων την βαλβίδα των φρένων (δεν θυμάμαι αν λέγεται έτσι σόρρυ ) πατάς και αφήνεις φρένο συνέχεια μέχρι να τρέξουν ΟΛΑ τα υγρά.Μετά την κλείνεις κανονικά και τότε βάζεις υγρά (ακολουθώντας την ίδια διαδικασία..).Μόλις έκανες και μια καλή εξαέρωση
    I love deadlines.I love the whoosing sound they make as they go by. Douglas Noel Adams


    Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει δείτε εδώ http://bilaguras.blogspot.com/

  5. #5
    εκονομικ ιμιγκραντ Το avatar του/της mrklyk
    Εγγραφή
    10/08/2006
    Μηνύματα
    43
    παρα πολυ προσοχη - το υγρο αμα σταξει στο χρωμα η πλαστικο αμεσως πολυ νερο. ειναι τοξικο, προσεχε και τα χερια σου
    ασχετος...

  6. #6
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
    ΠΟΤΕ συμπλήρωμα υγρών.Ανοίγεις το καπάκι.Με λίγο χαρτί η πανάκι ρουφάς τα υγρά μέσα.Μετά ανοίγεις κάτων την βαλβίδα των φρένων (δεν θυμάμαι αν λέγεται έτσι σόρρυ ) πατάς και αφήνεις φρένο συνέχεια μέχρι να τρέξουν ΟΛΑ τα υγρά.Μετά την κλείνεις κανονικά και τότε βάζεις υγρά (ακολουθώντας την ίδια διαδικασία..).Μόλις έκανες και μια καλή εξαέρωση
    Λες να την κάνω ε? Αν είναι τόσο απλό να το κάνω, γιατί όχι. Να χάνω υγρά δε νομίζω παιδιά, τα παρακολουθώ καιρό τώρα, εκτός αν μιλάμε για μια σταγόνα το μήνα. Ετσι κι αλλιώς εδώ στην Πάτρα δεν εμπιστεύομαι κανέναν μάστορα εκτός από έναν που είναι πολύ ακριβός.

    Σκέφτομαι το ότι δε φρενάρει έχει να κάνει με τη σπογγώδη αίσθηση, δηλαδή φρενάρει αλλά χρειάζεται πολλή δύναμη....

    Ισως την κάνω όλη τη δουλειά μόνος μου.

    Στη δαγκάνα κάτω έχει και μια τάπα εξαέρωσης, πότε την ανοίγω αυτή και πότε την κλείνω?
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
    ΠΟΤΕ συμπλήρωμα υγρών.Ανοίγεις το καπάκι.Με λίγο χαρτί η πανάκι ρουφάς τα υγρά μέσα.Μετά ανοίγεις κάτων την βαλβίδα των φρένων (δεν θυμάμαι αν λέγεται έτσι σόρρυ ) πατάς και αφήνεις φρένο συνέχεια μέχρι να τρέξουν ΟΛΑ τα υγρά.Μετά την κλείνεις κανονικά και τότε βάζεις υγρά (ακολουθώντας την ίδια διαδικασία..).Μόλις έκανες και μια καλή εξαέρωση

    ωωχχχχχχχχ


    προσέχετε τί λέτε...


    το σωστό είναι ανοίγεις το καπάκι της τρόμπας...


    συνηθως καλό είναι να έχεις βοηθό...


    βάζεις ένα σωληνάκι (διαφανο για να φαινονται οι φυσαλιδες) στην βίδα της δαγκάνας (για 10αρι κλειδι συνηθως)με την άλλη άκρη σε ένα μπουκαλάκι (τα υγρα είναι καυστικά πλέον...)


    και τρομπάρεις πάνωκα πατώντας το φρένο, ξεβιδώνεις λίγο τη βίδα να βγει μια πρέζα υγρών και ξανασφίγκεις...

    ξανά τρομπάρεις, κρατας πατημενο, λυνεις βιδα αφηνεις άλλη μια πρέζα και ξανασφίγκεις...




    ο βοηθός που τρομπάρει παρακολουθώντας το υγρο στο δοχειάκι να μειώνεται προσθέτει συνεχώς απο το καινούργιο φρεσκο υγρό...


    και ετσι το αλλάζεις...

    χρειάζεσαι 2 μπουκαλακια σχεδον για να το αλλάξεις όλο...

    οι φυσαλίδες αν δείς είναι αυτες που πρέπει να βγούν στην εξαέρωση!









  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.173
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
    ΠΟΤΕ συμπλήρωμα υγρών.Ανοίγεις το καπάκι.Με λίγο χαρτί η πανάκι ρουφάς τα υγρά μέσα.Μετά ανοίγεις κάτων την βαλβίδα των φρένων (δεν θυμάμαι αν λέγεται έτσι σόρρυ ) πατάς και αφήνεις φρένο συνέχεια μέχρι να τρέξουν ΟΛΑ τα υγρά.Μετά την κλείνεις κανονικά και τότε βάζεις υγρά (ακολουθώντας την ίδια διαδικασία..).Μόλις έκανες και μια καλή εξαέρωση
    Θα έλεγα να μην δίνουμε συμβουλες οταν δεν ξερουμε ακριβως τι λέμε και δεν μπορούμε να περιγράψουμε την διαδικασία μιας επεμβασης λεπτομερώς.

    Αν κάνει ακριβως αυτα που λες δεν θα φρενάρει ποτέ και θα εχει περισσότερο αέρα απο οτι υγρα στο τέλος......
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    Προβοκάστορας Το avatar του/της gloum
    Εγγραφή
    17/11/2006
    Μηνύματα
    307
    Είπα να ακολουθήσει την ίδια διαδικασία πάλι βάζοντας υγρά βρε μην βαράτε.Ίσως σε πιο παλία μηχανάκια να είναι διαφορετικά?Δεν ξέρω πάντως και σε συνεργείο που ήμουν παρών ακριβώς αυτήν την δουλειά κάνουν
    I love deadlines.I love the whoosing sound they make as they go by. Douglas Noel Adams


    Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει δείτε εδώ http://bilaguras.blogspot.com/

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    Στη δαγκάνα κάτω έχει και μια τάπα εξαέρωσης, πότε την ανοίγω αυτή και πότε την κλείνω?
    διαβασε τα απο πάνω

  11. #11
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Θα έλεγα να μην δίνουμε συμβουλες οταν δεν ξερουμε ακριβως τι λέμε και δεν μπορούμε να περιγράψουμε την διαδικασία μιας επεμβασης λεπτομερώς.

    Αν κάνει ακριβως αυτα που λες δεν θα φρενάρει ποτέ και θα εχει περισσότερο αέρα απο οτι υγρα στο τέλος......
    +1001
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  12. #12
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
    Είπα να ακολουθήσει την ίδια διαδικασία πάλι βάζοντας υγρά βρε μην βαράτε.Ίσως σε πιο παλία μηχανάκια να είναι διαφορετικά?Δεν ξέρω πάντως και σε συνεργείο που ήμουν παρών ακριβώς αυτήν την δουλειά κάνουν
    Μηπως τα μπερδεψες με τιποτα αλλαγη λαδιων ?
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Θα έλεγα να μην δίνουμε συμβουλες οταν δεν ξερουμε ακριβως τι λέμε και δεν μπορούμε να περιγράψουμε την διαδικασία μιας επεμβασης λεπτομερώς.

    Αν κάνει ακριβως αυτα που λες δεν θα φρενάρει ποτέ και θα εχει περισσότερο αέρα απο οτι υγρα στο τέλος......

    +1 Αν θελεις να γλυτωσεις την εξαερωση πρεπει να μην κατεβει η σταθμη του υγρου, πιο κατω απο εκει που ενωνεται με το σωληνακι(στο δοχειο) σιγα, σιγα δηλαδη.
    Warning!! Motorsports can be Dangerous....

  14. #14
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    ζαλίστηκα.!! Θελουν επεξεργασία όλα αυτά! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  15. #15
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS


    βάζεις ένα σωληνάκι (διαφανο για να φαινονται οι φυσαλιδες) στην βίδα της δαγκάνας (για 10αρι κλειδι συνηθως)με την άλλη άκρη σε ένα μπουκαλάκι (τα υγρα είναι καυστικά πλέον...)

    προφανώς δε μιλάς για αυτή τη λαστιχένια τάπα στη δαγκάνα, αλλά για το κάτω ρακόρ του κυκλώματος, έτσι? Οπότε τι κάνω με την τάπα εξαέρωσης? Να σημειώσω ότι μόνο κάτω έχει τέτοια τάπα, πάνω στην τρόμπα δεν υπαρχει, όπως σε άλλα μηχανάκια.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. πως βγαινουν οι δαγκανες των φρενων?
    από soundstorm στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2007, 16:15
  2. λάδι-ψυκτικό-υγρό φρένων
    από harrysvr στο forum BMW
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2007, 16:25
  3. Πως Να Κανεις Ευτυχισμενη Μια Γυναικα
    από stratospr στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 09:40
  4. Πως επιλεγονται οι moderator????
    από filippos_hornet στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 13:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF