Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: στεγανοποιηση εξατμισησ ?

  1. #1

    στεγανοποιηση εξατμισης ?

    μερα .....

    λοιπον.

    εχουμε το λαιμο της εξατμισης που βγαίνει απο την εξαγωγή και παει προς τα πισω.

    έχουμε και το τελικό που διαθέτει και καμιά 40αριά πόντους σωλήνα εμπροσθεν αυτού προκειμένου να ενώνεται με τον λαιμό.

    στο σημείο της ένωσης σφίγγουν με ένα σιδερένιο κολλάρο.

    όλα γνωστά μεχρι εδώ και ερωτώ



    ΤΙ ΒΑΖΟΥΜΕ αναμεσα στις 2 σωληνες (που η μία εισχωρεί ελαφρώς μέσα στην άλλη) ωστε να μην χάνουν καθόλου καυσαέριο ?



  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2003
    Μηνύματα
    605
    κανονικα οι 2 σωληνες εφαρμοζουν ακριβως και με τον σφικτηρα που μπαινει δεν υπαρχουν διαρροές.

    τωρα εσυ μπορεις να το κολλήσεις με πχ αργκόν ή να βαλεις καμια κολλα υψηλής θερμοκρασίας

  3. #3
    MORINISTA NEL CUORE! Το avatar του/της hdbiker
    Εγγραφή
    17/03/2006
    Μηνύματα
    229
    silikoni?fyllo alouminiou k sfixtiraki?
    Moto Morini,moto di essere!
    http://morini350hellas.altervista.org/
    www.fisi.tv

  4. #4
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Κανονικά υπάρχουν σφιχτηράκια με ελαστικό δακτύλιο ώστε να μην έχεις διαρροές. Αλλά και μικρή διαρροή να έχεις δεν τρέχει και τίποτα αφού είναι πριν το τελικό και εαν είναι ελεύθερο ούτως ή άλλως η εκτώνωση μένει. Το τελικό είναι σιγαστήρας και όλη η ουσιαστική δουλειά γίνεται κυρίως από τους λαιμούς. Γι αυτό και δεν παίρνεις άλογα μόνο με τελικά (εκτός αυτά που μειώνει ο καταλύτης). Μια μικρή διαρροή δεν αλλάζει τίποτε πρακτικά.

  5. #5
    Υπάρχει ειδική αλοιφή στεγανοποίησης εξατμίσεων γι'αυτήν ακριβώς τη δουλειά.Στερεοποιείται και διογκώνεται με την άνοδο της θερμοκρασίας στεγανοποιώντας την ένωση. Αν θέλεις σου λέω ακριβώς μάρκα κλπ, αφού πάω σπίτι

  6. #6
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
    μπορεις να το κολλήσεις με πχ αργκόν
    Θα σπάσει.....
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2003
    Μηνύματα
    605
    εννοουσα να κολλήσεις το τελικο μονιμα με τα χταποδια και να ειναι απο σιδηρουχο κραμα και τα 2! παλι θα σπάσει?

  8. #8
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Υπαρχει ειδικος σφιχτηρας που παρεμβαλεται μεταξυ της σωληνας του τελικου και της σωληνας του λαιμου. Δεν θυμαμαι πως ακριβως λεγεται αλλα το υλικο κατασκευης ειναι απο ψιλο πλεγμενο συρμα (σαν συρμα κουζινας). Το εχω αγορασει στο παρελθον ως ανταλλακτικο για το gsxr.

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vradelos
    Υπάρχει ειδική αλοιφή στεγανοποίησης εξατμίσεων γι'αυτήν ακριβώς τη δουλειά.Στερεοποιείται και διογκώνεται με την άνοδο της θερμοκρασίας στεγανοποιώντας την ένωση. Αν θέλεις σου λέω ακριβώς μάρκα κλπ, αφού πάω σπίτι

    Διαβάζοντας το ποστ θυμηθηκαι και εγω,(ΧΤ600) εχω στον λαιμο, εκει που εχει 2 βιδες για να πιανει το προστατευτικο, στην μια μου εχει ανοιξει μια τρυπα 2-3 εκατοστων και χανει... Αυτη η αλοιφη θα βοηθησει να κλεισει την τρυπα? ΑΝ οχι τι αλλο μπορω να κανω? καμια ιδεα?
    ευχαριστω
    Παλια οι γυναικες θελανε αντρα και λεβεντη,
    τωρα θελουν αδερφη και τον φωναζουν trendy.-

    Fz6
    CB500
    XT600E
    XR250
    C50

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vaspiou
    Διαβάζοντας το ποστ θυμηθηκαι και εγω,(ΧΤ600) εχω στον λαιμο, εκει που εχει 2 βιδες για να πιανει το προστατευτικο, στην μια μου εχει ανοιξει μια τρυπα 2-3 εκατοστων και χανει... Αυτη η αλοιφη θα βοηθησει να κλεισει την τρυπα? ΑΝ οχι τι αλλο μπορω να κανω? καμια ιδεα?
    ευχαριστω
    Η αλοιφή είναι ειδική για ενώσεις εξατμίσεων, ακριβώς για το πρόβλημα που περιέγραψε ο φίλος που άνοιξε το thread.Στη δική σου περίπτωση δεν ξέρω τι θα γίνει. Δε χάνεις βέβαια και τίποτα να δοκιμάσεις, εκτός από τα € του κόστους της αλοιφής

  11. #11
    TEFLON any one?

  12. #12
    τεφλον ?

    ποιο, αυτό που βάζουν οι υδραυλικοί ? γιατί αυτό ειναι αρκετά ευλεκτο και δεν νομιζω οτι αντεχει τισ θερμοκρασιες.

    πως σας φαίνεται η ιδεα της ΑΛΟΥΜΙΝΟΤΑΙΝΙΑΣ ?

  13. #13
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.462
    ξεθαβω το νημα γιατι εχω παρομοιο θεμα με την ενωση του μεσαιου σωληνα(midpipe) και τελικου.εχω βαλει ειδικη παστα εξατμισεων στο σημειο που ενωνεται το μπροστινο μερος των λαιμων με το midpipe και ειναι οκ.στο τελικο ομως δεν κανει δουλεια.καμια αλλη ιδεα?

  14. #14
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    ξεθαβω το νημα γιατι εχω παρομοιο θεμα με την ενωση του μεσαιου σωληνα(midpipe) και τελικου.εχω βαλει ειδικη παστα εξατμισεων στο σημειο που ενωνεται το μπροστινο μερος των λαιμων με το midpipe και ειναι οκ.στο τελικο ομως δεν κανει δουλεια.καμια αλλη ιδεα?
    Για ρίξε μια ματιά σε αυτό. Ψάξε το και σαν σαν muffler gasket, ίσως βρεις κάτι.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2009
    Μηνύματα
    27
    Διαβαζω τοση ωρα για σφιχτηρακια,για παστες,για κολλησεις...κορδονακι αμιαντου δεν σας βολευει?
    Το βαζουν σχεδον σε ολες τις εξατμισεις στα καθαρα με απιστευτα αποτελεσματα...!
    Το βρεχεις, το κανεις μια-δυο γυρες το πολυ, ενωνεις, βαζεις μπροστα,το καει...στεγνωνει και τελος!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΥΡΩΔΙΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ
    από sakisdani750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2006, 20:54
  2. ΑΛΛΑΓΗ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ ---> ΡΥΘΜΙΣΜΑ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ???
    από g_angel01 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2006, 20:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF