Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Ελαστικά για ΧΤΧ 660

  1. #1

    Ελαστικά για ΧΤΧ 660

    Θέλω να αλλάξω λάστιχα στο ΧΤΧ μου και θέλω μια βοήθεια.Τωρα έχω Μichelin εμπρός και Dunlop πίσω αλλά είναι πάρα πολύ σκληρά και δεν πιάνουν καθόλου στο δρόμο (δυστυχώς το ανακάλυψα με τον ασχήμο τρόπο...). Θέλω να έχουν καλή πρόσφυση σε στεγνό δρόμο και να ζεστένονται γρήγορα γιατί η χρήση τους θα είναι κυρίος μέσα στην πόλη. Σκευτόμουν να βάλω Pirelli Diablo γιατί έχω ακούσει καλά σχόλια γι'αυτά αλλά με προβληματίζει το γεγονός οτι έχουν δείκτη ταχύτητας W ενώ η Yamaha δίνει το ΧΤΧ με Pirelli Dragon που έχουν δείκτη ταχύτητας Η. Επίσης ενας φίλος, μου πρότεινε τα ΜΤ60 τα οποία είχε σε ενα Duke και είχε καλές εντυπώσεις, αλλά είναι τελείος διαφορετικού τύπου ελαστικά.Παρακαλώ πείτε μου γνώμες γι' αυτά τα λάστιχα ή προτάσεις για κάποια άλλα.

  2. #2
    Το θέμα λάστιχα στο ΧΤΧ με έχει απασχολήσει έντονα. Εχθές μετά την ανακάλυψη μιας μικρής προκούλας στο πίσω λάστιχο του ΧΤΧ και αφού την έβγαλα (λάθος αλλά με έτρωγε να δω αν χάνει αέρα) πήγα μέχρι την Λ.Ηρακλείου όπου σε γνωστό λαστιχά που είναι 24 ωρο ανοιχτός τον ρώτησα τι λάστιχα να βάλω μιας και μέσα στην Αθήνα οι δρόμοι και λόγω της ανομβρίας έχουν γίνει πίστα για ντριφάρισμα με το παραμικρό άνοιγμα του γκαζιού . Ο μάστορας λοιπόν μου είπε πως ότι και να βάλω στο ΧΤΧ αυτό το μοτό έχει σχεδιαστεί για τέτοια λάστιχα με αυτά τα χαρακηριστικά ( γνωστόν τοις πάσης ) . Τα δε PIRELLI ΜΤ 60 είναι μεν πολύ καλά για το λόγο που το ζητάμε αλλά φθείρονται πολύ γρήγορα . Κάτι AVON και MICHELIN ROAD2 είναι καλά αλλά το ίδιο πάλι θα κάνουν στο ΧΤΧ μιας και είναι σχεδιασμένα για πιο βαριές μηχανές ώστε να μπορούν γρήγορα να ζεσταίνονται τα λάστιχα ιδίως το πίσω . Αρα όπως καταλαβαίνεις ή τα αλλάζεις και γίνεσαι κολλητός του λαστιχά (αφού μέσα στο χρόνο θα χρειαστείς 2 ζευγάρια μη πω και 3 )ή τα αφήνεις και έλα να μάθουμε να μπάινουμε στις στροφές με ντριφάρισμα και πόδι κάτω ώστε να μην μας απασχολεί πλέον το γλύστριμα . :rotflmao:

  3. #3
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Αν και δεν το έχω πολυ καιρό, έβαλα τα ΜΤ60 πριν 2 μέρες και είναι αρκετά καλά, ιδίως στην κλίση, σε κρατάει στην κλίση χωρίς πρόβλημα. Για φθορά έχου ακούσει τα χειρότερα... οπότε είναι θέμα οπως το λέει ο kaps
    Ban 'em all

  4. #4
    Stabak όσο σου πήγαν τα ελαστικά και που τα έβαλες;

  5. #5
    Έχει δοκιμάσει κανένας άλλος τα Pirelli Diablo στο XTX να μας πει εντυπώσεις;

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ernti
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    699
    Μονος σου ειπες οτι εχεις ανακαλυψει με τον ασχημο τροπο τι κωλολαστιχα εχεις.
    Και μετα βρισκονται μερικοι που θελουν να κανουν οικονομια στα λαστιχα...
    Αυτο για τα ΜΤ-60 που και καλα δεν βγαζουν πολλα χλμ ισχυει αν οδηγας σε τελεια ασφαλτο,ναι.Αλλα για την ελλαδα θελεις οτι πιο μαλακο υπαρχει.Ειχα παλια ενα 660 και τα μαμα λαστιχα τα πεταξα στα 3.000χλμ. Ηταν απαραδεκτα.Μολις εβαλα τα ΜΤ-60 μεταμορφωση!!Αν τα προσεχεις κιολας λιγο και δε κανεις κολιες και μαλακιες θα σου κρατησουν πολυ περισοτερο απ οτι νομιζεις.Και θυμισου οτι μολις τα τελειωσεις ΤΑ ΙΔΙΑ θα πας να βαλεις παλι.

  7. #7
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    Stabak όσο σου πήγαν τα ελαστικά και που τα έβαλες;
    αστα, ακόμα ποναει ο κωλος μου
    Ban 'em all

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της grat
    Εγγραφή
    07/10/2006
    Μηνύματα
    144
    Κύριοι τα ΜΤ60 είναι πάντα με την δική άποψη τα καλύτερα:wacko: . Ζεσταίνονται γρήγορα, τέλεια στις στροφές και φοβερά στην βροχή. Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι εάν είσαι γκαζοφωνιάς τρώγονται πολύ γρήγορα. Το περσινό καλοκαίρι άλλαξα τρία ζευγάρια μέσα σε 7 μήνες

    Δείτε και το βίντεο μου από το περιοδικό ΧL του προηγούμενου μήνα, που έχω στην υπογραφή μου, ο καιρός απίστευτα κρύος αλλά αυτά.....δύναμη.
    Ξεκίνα ότι έχεις ξεκινήσει και θα το πετύχεις...
    Ο Thomas Edison προσπάθησε 24.999 φορές για να κάνει την πρώτη εν λειτουργία μπαταρία, τι θα έλεγες λοιπόν εάν είχες για κάθε μπαταρία που υπάρχει από 0.1 Ευρώ?


    George the Carbon Maniac.

    ---- www.carbon-aramid.com / carbonar@carbon-aramid.com ----
    Carbon & Aramid (Kevlar) Construction.

    Member of "ΚΑΓΚΟΥΡΟΓΑΜΟΣΑΥΡΟΣ" official club

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF