Σελίδα 24 από 31 ΠρώτοΠρώτο ... 141920212223242526272829 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 346 έως 360 από 457

Θέμα: προβλήματα του LC8 adventure

  1. #346
    Τελικά μαλλον αλυσιδογραναζα χρειάζομαι... Αν ειδες λάδι στην τρόμπα μπορεί να είναι απο την τσιμουχα του ωστηριου η απο την αλυσίδα

  2. #347
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2016
    Μηνύματα
    2
    Συμπλέκτης και άλλα

    Γεια σας, 1ο μήνυμα στην παρέα σας.

    Η δική μου εμπειρία: δεν εύρισκα τη νεκρά, δεν άλλαζε εύκολα ταχύτητα, άλλαξα τον Booster του συμπλέκτη. Είναι λογικό, όπως φθείρονται οι δίσκοι φθείρεται και η ράμπα επαναφοράς του booster, δεν επανέρχεται - δεν απόσυμπλέκει.

    Η άποψή μου για το δαχτυλίδι belevile είναι ότι πρέπει να αλλάζεται. Αφού όλα φθείρονται γιατί να μην φθείρεται και αυτό. Αλώστε το πακέτο δίσκων της ΚΤΜ το περιέχει.

    Αν βάλουμε δίσκους από άλλο κατασκευαστή (EBC, Barnet, κλπ…) τι γίνεται με το δαχτυλίδι belevile και τον πρώτο δίσκο. Καταργούνται; Είναι όλοι οι δίσκοι ίδιοι πλέον;
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 26/07/2016 στις 09:01.

  3. #348
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Αλώστε το πακέτο δίσκων της ΚΤΜ το περιέχει.
    Interesting... Πρόσφατα άλλαξα τους φιμπερενιους μόνο, οι μεταλλικοι ήταν οκ, κ το δαχτυλίδι δεν υπήρχε. Αυτό με τους δίσκους δεν γίνεται να τους βάλεις όλους το ίδιο από άλλο κατασκευαστή. Πρώτος κ τελευταίος πατάνε πάνω σε αλουμίνιο ως εκ τουτου έχουν μεγαλύτερη επιφάνεια τριβής κ εντελώς διαφορετικά τοποθετημένα τα υλικά τριβής τους. Ίσως τους ενδιάμεσους μόνο, 9 δίσκοι , να μπεις να βάλεις ότι να ναι

  4. #349
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    Στα ποσα χλμ περιπου αλλαζουμε αυτους τους δισκους?
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  5. #350
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lmb990 Προβολή μηνύματος
    Στα ποσα χλμ περιπου αλλαζουμε αυτους τους δισκους?
    Εξαρτάται αποκλειστικά απο την οδήγηση που κάνεις και πόσο τους ταλαιπωρείς. Με αρκετό χώμα και καθημερινή οδήγηση στην πόλη τους άλλαξα στα 100.000χμ
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  6. #351
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Εξαιρετικά καλά σε εβγαλαν. Εμένα τελείωσαν στις 50.000χλμ. δε μπορώ να πω ότι τους εσκιζα αλλά δε το πάω κ τουφ τουφ... Άλλωστε το πήρα μεταχειρισμένο με 36.000 οπότε άγνωστο κ τι είχε τραβήξει πριν. Το πατινάζ ξεκίνησε σε μία ανύποπτη στιγμή σε μία προσπέραση σε ταξίδι με 130. Βγαινω να περασω, πρααααααουουου...στροφαρει αλλά δε δίνει. Μαζευομαι,ιδεα μου είναι λέω αλλά συνέχισα φυλαγμενα. Πήγα, γύρισα όλα οκ. Σε χαμηλες ταχύτητες πόλης δεν μου το ξανακανε. Βρες μπας κ ακουμπησα ασυναισθητα το συμπλέκτη στη προσπέραση? Παπαρια μετά από λίγο καιρό μου το ξανακανε μέσα στη πόλη σε πόλυ χαλαρό ρυθμό. Αυτό ήταν τέλος...230€μόνο οι φιμπερενιοι. Αν επιμεινεις κ αρπαξουν οι μεταλλικοι πας για πεντακοσαρικο με ρέστα. Μόνο ανταλλακτικά χωρίς εργασία. Τα ελατήρια της καμπάνας ήταν εντός ορίων. Ειδάλλως άμα είναι πατημενα 8€το ελατήριο επί 6 τεμάχια. Πάντως το κιβώτιο μετά την αλλαγή μεταμορφωνεται, μικραίνουν οι διαδρομές κ έχει ποιο σφικτή κ σαφη αίσθηση

  7. #352
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2016
    Μηνύματα
    2
    Θεωρητικά, αλλάζουμε μόνο τους μεταλλικούς δίσκους αν αυτοί υπερθερμανθούν, αλλάξουν χρώμα σε μελιτζανί, οπότε στραβώνουν και δεν από-συμπλέκουν.
    Αν πατινάρουν οι δίσκοι, τότε τους αλλάζουμε όλους, δηλ. το ΚΙΤ (ένας κωδικός) που έχει και τα δαχτυλίδια (οι φιμπερένιοι μόνοι τους είναι 3 κωδικοί).

    Διάρκεια ζωής. Εξαρτάται από τη χρήση στον πηλό και στα κατσάβραχα. Στην άσφαλτο ........

  8. #353
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    502
    Έχει δοκιμάσει κανείς αυτό: https://rekluse.com/product/adventur...xp-clutch-kit/ ???
    Παίζει και Auto και Manual λέει. 800 αμερικάνικα κάνει. http://www.rottweilerperformance.com/rekluse-exp-3-0-auto-clutch-ktm-950-990-updated-version/
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  9. #354
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    το rekluce ειναι αλλο πραγμα...αυτο που κανει στην ουσια ειναι να σου δινει ενα συμπλεκτη σαν παπιου

  10. #355
    Ό,τι είπε ο Πάνος. Φυγοκεντρικός συμπλέκτης σαν το παπί. Ουσιαστικά αν πέσεις κάτω απο κάποιες στροφές στον κινητήρα αποσυμπλέκει (νομίζω μπορείς να σετάρεις την ευαισθησία) οπότε και δεν σου σβήνει ποτέ. Αν δεν κάνεις πολύ απαιτητικά κομμάτια στο χώμα δεν νομίζω πως είναι και πολύ χρήσιμο αλλά σαν παιχνίδι ήταν υπέροχο όταν είχα οδηγήσει ενός φίλου.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  11. #356
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    46
    Ο λουκι λουκ εδωσε σε ολους απαντηση ακομα κ στους εχοντες KTM....990 ADVENTURE=ΕΡΩΤΑΣ!!!

  12. #357
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    5
    Καλησπέρα στη πορτοκαλί παρέα και από εμένα.. Είμαι 30 χρονών από Κύπρο και χρόνια αναγνώστης του φόρουμ, και τώρα έκανα λογαριασμό... Μετά από αρκετές ώρες (πολλές, πάρα πολλές) διάβασμα σε αυτό το φόρουμ και σε φόρουμ στο εξωτερικού, έχω καταλήξει ότι η καινούργια μου μηχανή θα είναι η KTM ADV 990 2007. Ερχόμενος από την γιαγιά (Africa Twin 998), που την είχα στην κατοχή μου για 8 χρόνια ήρθε ο καιρός να αλλάξω/αναβαθμίσω μηχανή. Με τη γιαγιά δεν αντιμετώπισα κανένα μηχανικό πρόβλημα, μόνο τα κλασσικά, αυτά που ο χρόνος δείχνει την ηλικία του. Γενικά όμως σε θέμα αξιοπιστίας ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος.
    Τώρα πλέον όπως έχω πει, έχω καταλήξει στο ποια θα είναι η καινούργια μου μηχανή. Όσες ώρες και αν έχω κάνει διάβασμα, αυτό που κατάλαβα από τις ΚΤΜ είναι ότι, ή τις λατρεύεις ή τις μισείς. Και αυτό θα ήθελα να ρωτήσω εδώ, γιατί από μηχανικά γενικά εγώ είμαι πολύ άσχετος (κάποιος κάπου έγραψε δεν θυμάμαι ότι στις ΚΤΜ πρέπει να ξέρεις 5-6 πράματα βασικά και να τους βάζεις χέρι- πράγμα που εγώ ΔΕΝ). Λοιπόν, έχω βρει μια ΚΤΜ ADV 990R 2007 μοντέλο με 54000km
    https://www.bazaraki.com/media/cache...e11abaa8e6.jpg
    https://www.bazaraki.com/media/cache...d01251c075.jpg
    Στις φωτογραφίες η μότο φαίνεται πολύ προσεγμένη και με μερικά έξτρα. Θα ήθελα να ρωτήσω τους υφιστάμενους ιδιοκτήτες, υπάρχει κάτι ιδιαίτερο να προσέξω πριν να κάνω την αγορά?
    Είναι πολλά τα 54000 χιλιόμετρα ή η μηχανή έχει ακόμα ζωή?
    Αξίζει η αγορά της στις 7000?? (Στη Κύπρο γενικά όλες οι μηχανές είναι λίγο πιο ακριβές από Ελλάδα).
    Τη μηχανή την έχω ερωτευτεί πραγματικά, την οδήγησα για 4-5km και πραγματικά νοιώθω ότι πρώτη φορά οδήγησα μηχανή.
    Εσείς που έχετε καιρό και εμπειρίες με το συγκεκριμένο μοντέλο είστε ευχαριστημένοι? Από άποψη αξιοπιστίας εννοώ γιατί η κατανάλωση δεν μας νοιάζει και για οδική συμπεριφορά τι να πω

    Αυτά ήθελα να ρωτήσω

  13. #358
    Το μοντέλο μπορεί να είναι του 07 αλλά R δεν υπήρχε τότε παρα μόνο το S (μπλε με τον βεδουίνο) και είναι βαμένο στα χρώματα του 990 R που έβγαινε απο το '09 και μετά με ό,τι και αν σημαίνει αυτό. Τα χιλιόμετρα δεν είναι πρόβλημα, στο δικό μου είχα 120.000 αλλά καλό είναι να υπάρχει κάποιος μηχανικός που να γνωρίζει τα ΚΤΜ (και να ελέγξει και τη μηχανή πριν την αγοράσεις). Τα προβλήματα στα περιφεριακά που βγάζει (τρόμπες συμπλέκτη, νερού, πιθανό ράγιζμα στον σωλήνα της εξάτμισης του πίσω κυλίνδρου) είναι γνωστά, αντιμετωπίσιμα αλλά αν τα έχει ήδη φτιάξει ο προηγούμενος είναι ένα καλό +.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  14. #359
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    5
    Εννοείται ότι θα πάει σε μάστορα πριν από την αγορά, αλλά πολλές φορές γίνεται ένας γρήγορος έλεγχος -τυπικός- περισσότερο και μπορεί να μην γίνει κάποιο πρόβλημα που πιθανόν να υπάρχει αντιληπτό. Σχετικά με τα χρώματα, δεν ξέρω γιατί είναι βαμμένο σε αυτά τα χρώματα. Αν δείτε την πινακίδα (πάνω είναι ο μήνας και κάτω η χρονολογία εγγραφής της μοτοσυκλέτας) γράφει 01 / 11 (Ιανουάριος 2011) πρώτη εγγραφή. Σε ερώτηση μου γιατί το 2011 η πρώτη εγγραφή αφού είναι μοντέλο του 2007, ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι το αγόρασε από την αντιπροσωπεία το 2011 καθώς τους είχε μείνει στοκ και τότε έγινε η εγγραφή (πάλι όμως αυτό με τα χρώματα δεν βγάζει νόημα).

  15. #360
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.659
    κοιτα αλλο φιλε ή ρωτα την αντιπροσωπεια που το πηρε..
    το σωστο ειναι να λεει ο ιδιοκτητης οτι ειναι βαμμενο..εκτος αν φοραει ολοκληρο κουστουμι new περασμενο στην αντιπροσωπεια
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

Παρόμοια θέματα

  1. Lc8 Adventure Plastika
    από lc8ergr1 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2006, 11:45
  2. ΚΤΜ-LC8 adventure 950 parts&assecories
    από lc8ergr1 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 09:31
  3. ΚΤΜ-LC8 adventure 950 parts&assecories
    από lc8ergr1 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 09:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF