Σελίδα 5 από 31 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 457

Θέμα: προβλήματα του LC8 adventure

  1. #61
    Μέλος Το avatar του/της iagos
    Εγγραφή
    02/08/2004
    Μηνύματα
    36

    Re: Να σου πώ κάτι

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
    Το κανένα είναι λάθος δήλωση, αφού αναφέρεσαι γενικά στα 950.

    Στο διαδίκτυο παρουσιάστηκαν προβλήματα στη συναρμολόγηση στα 990 του 2007. Χαλαρές βίδες στον συμπλέκτη κούρεψαν το καπάκι του. Τα περιστατικά είναι περιορισμένα, αλλά οι χαλαρές βίδες στη γλύστρα της αλυσίδας φαίνεται να είναι πιό συχνά περιστατικά καί στη χώρα μας, πράγμα που εγείρει ερωτήματα για τη γενικότερη ποιότητα συναρμολόγησης στο εργοστάσιο.
    Ας μήν βγάζουμε συμπεράσματα λοιπόν οτι όλα έχουν στρώσει και από τότε κανένα πρόβλημα.
    Τα έχω δει και εγώ, και έπαθα φρίκη! Καπάκια τρυπημένα και οι βίδες να αλωνίζουν στο μπλέντερ (πρώην συμπλέκτης).

    Να ρωτήσω κάτι, ρε παιδία;
    Όταν κάποιος αγοράσει καινούργιο το 990, ποιες είναι όλες εκείνες οι εργασίες που θα φέρουν σε λογαριασμό τις αστοχίες της ΚΤΜ;
    Δηλαδή πχ με το που θα το πάρω στα χέρια μου-όταν και αν συμβεί αυτό!- πετάω τον πίσω δίσκο και βάζω after market, φτιάχνω στον τόρνο νέο αξονάκι για την τρόμπα, περνάω όλες τι βίδες του συμπλέκτη με loctite;

    Πόσο είναι περίπου το κόστος του πλήρους συμμαζέματος;
    Και περίπου για πόσες ώρες (μέρες/εβδομάδες) προσωπικής εργασίας μιλάμε;

    Βοηθάτε με, να γίνω περτεκαλί! :wacko:

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Trickster
    Εγγραφή
    15/07/2006
    Μηνύματα
    658

    Re: Re: Να σου πώ κάτι

    Αρχικά δημιουργήθηκε από iagos
    Τα έχω δει και εγώ, και έπαθα φρίκη! Καπάκια τρυπημένα και οι βίδες να αλωνίζουν στο μπλέντερ (πρώην συμπλέκτης).

    Να ρωτήσω κάτι, ρε παιδία;
    Όταν κάποιος αγοράσει καινούργιο το 990, ποιες είναι όλες εκείνες οι εργασίες που θα φέρουν σε λογαριασμό τις αστοχίες της ΚΤΜ;
    Δηλαδή πχ με το που θα το πάρω στα χέρια μου-όταν και αν συμβεί αυτό!- πετάω τον πίσω δίσκο και βάζω after market, φτιάχνω στον τόρνο νέο αξονάκι για την τρόμπα, περνάω όλες τι βίδες του συμπλέκτη με loctite;

    Πόσο είναι περίπου το κόστος του πλήρους συμμαζέματος;
    Και περίπου για πόσες ώρες (μέρες/εβδομάδες) προσωπικής εργασίας μιλάμε;

    Βοηθάτε με, να γίνω περτεκαλί! :wacko:

    Δεν προκείται να κάνεις τίποτα από όλα αυτά.. Στα 1000 θα το πας για service και θα στα κάνει όλα ο μηχανικός.
    Αν είναι να αγχώνεσαι τόσο πολύ πραγματικά στο λέω χωρίς ίχνος εμπάθειας μην πάρεις αυτή τη μηχανή..

    edit: Αν λες ότι πιάνουν τα χέρια σου τότε δεν περιμένεις τεχνική ανακοίνωση της ktm για να κάνεις ένα check σε όλες τις βίδες. Είναι στην τακτική συντήρηση που πρέπει ο καθένας μας να κάνει (μαζί με λαδώματα, λάστιχα κλπ)
    FAMOUS LAST WORDS:
    "Helmet? I don need no steenking helmet!"



  3. #63
    Μέλος Το avatar του/της iagos
    Εγγραφή
    02/08/2004
    Μηνύματα
    36

    Re: Re: Re: Να σου πώ κάτι

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
    Δεν προκείται να κάνεις τίποτα από όλα αυτά.. Στα 1000 θα το πας για service και θα στα κάνει όλα ο μηχανικός.
    Αν είναι να αγχώνεσαι τόσο πολύ πραγματικά στο λέω χωρίς ίχνος εμπάθειας μην πάρεις αυτή τη μηχανή..
    Ρωτάω για καινούργιο 990 ως υπόθεση εργασίας, για να ξέρω τι υπάρχει περίπτωση να χαλάσει ώστε να το προλάβω βελτιώνοντας ή αντικαθιστώντας το με after από την αρχή.
    Στην πραγματικότητα, για μεταχειρισμένο θα ψάξω ή θα το φέρω (επίσης μτχ) από Γερμανία.
    edit: Αν λες ότι πιάνουν τα χέρια σου τότε δεν περιμένεις τεχνική ανακοίνωση της ktm για να κάνεις ένα check σε όλες τις βίδες. Είναι στην τακτική συντήρηση που πρέπει ο καθένας μας να κάνει (μαζί με λαδώματα, λάστιχα κλπ)
    Αυτά θα τα έκανα ούτως ή άλλως. Αυτά, που δεν πάει το μυαλό, πως θα τα φτύσουν με ανησυχούν -όπως οι βίδες του συμπλέκτη .
    Σε "μάστορα" πηγαίνω μόνο όταν είμαι μέσα στην εγγύηση, όταν λήξει η εγγύηση κάνω πάρτυ!

    Anyway, ευχαριστώ για τη συμβουλή,Trickster

  4. #64
    Μέλος Το avatar του/της iagos
    Εγγραφή
    02/08/2004
    Μηνύματα
    36
    Δύο ακόμη ερωτήσεις προς τους κατόχους 990/950 :

    1)Με τα βασικά προβληματάκια του 990 διορθωμένα ή βελτιωμένα, το οδηγείτε απολύτως ξένοιαστοι ή στο πίσω μέρος του κεφαλιού υπάρχει πάντα ένας άγχος - έστω και μικρό- ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να πάθει κάτι;

    2)Με κάποιους κατόχους 950 που συζητούσαμε, θεωρούσαν ότι η σπιρτάδα και το γκάζι του 950 δεν κληρονομήθηκαν στο 990. Θεωρούν το 990 λιγάκι άνευρο. Ισχύει;

  5. #65
    Σπεύδε... βραδέως
    Εγγραφή
    01/11/2004
    Μηνύματα
    73
    Λοιπόν αδερφέ, άκου πως έχουν τα πράγματα. Εχω το 990, έχω κάνει 17.000 χλμ και εκτός της κάτω τρόμπας συμπλέκτη (που την άλλαξα στην εγγύηση και ησύχασα) δεν έχω αντιμετωπίσει άλλο πρόβλημα. Και σε πληροφορώ ότι το δουλεύω σε συνθήκες πόλης (το ξεσκίζω δηλαδή). Οσο για το νεύρο, επειδή έχω οδηγήσει και το 950, άστο καλύτερα. Νομίζω ότι αυτά τα βγάζουν οι κάτοχοι των 950 από ζήλεια Πλάκα κάνω. Και νεύρο έχει το 990 και απ' όλα. Και αν του βάλεις και τις αγκράπες...!!!

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της akamarinos
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    299
    παρακαλω τους τοπικους moderedor
    να βαλουν τις αποριες - διευκρινησεις του iagos σε καινουργιο thread


    λοιπον το 990 ειναι σημαντικα χαμηλοτερο απο το 950
    αυτο ειναι + στην ασφαλτινη οδηγηση
    και - στην χωματινη

    οσων αφορα το ψεκασμο πιστευω θα σε προβληματισει μονο χωμα και σε δυσκολα κομματια κατα τα αλλα ειναι μια χαρα. ειναι απο τους καλυτερους ψεκασμους που εχω οδηγησει

    και γενικα ατομα που εχουν οδηγησει και τα δυο, βρισκουν το 990 ποιο user friendly

  7. #67
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
    παρακαλω τους τοπικους moderedor
    να βαλουν τις αποριες - διευκρινησεις του iagos σε καινουργιο thread


    ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΕΤΣΙ??:rotflmao:

    ΤΟ ΣΕΜΠΤΕΒΡΗ ΜΕ ΤΑ ΠΡΩΤΟΒΡΟΧΙΑ..ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ SAFE MODE ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΓΡΑΨΩ ΟΛΑ ΜΠΟΡΩ...

  8. #68
    Μέλος Το avatar του/της iagos
    Εγγραφή
    02/08/2004
    Μηνύματα
    36
    1000 ευχαριστώ για τις πληροφορίες, παίδες.
    Και sorry αν μάμισα το thread! :smilea:

    Μόλις αποκτήσω το εργαλείο, θα postάρω τα χωματερά του ξεμπαζώματα!

  9. #69
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Το τελευταίο που διαπίστωσα είναι το στροφόμετρο έπαθε Πάρκινσον.

    Στο ρελαντί αλλά και μετά τις 5500στρ/λ αρχίζει να παζει καμμιά 500στρ/λ πάνω κάτω ενώ η μηχανή πηγαίνει σταθερά. Ο μάστορας λέει οτι το όργανο τάφτησε. Άραγε κανένας καλός κοντερατζής μπορεί να κάνει το θαύμα του; Καμμιά ιδέα;
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  10. #70
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Για το στροφόμετρο.

    Τα φιλαράκια στο advrider μου είπαν να κοιτάξω τις πρίζες που παίρνει το σήμα του το στροφόμετρο. Μιλάω για τα πριζάκια πίσω από τον πίνακα οργάνων. Πράγματι αν και τα πριζάκια έδειχναν εντάξει, το στροφόμετρο έστρωσε.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  11. #71
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Η πόμπα συμπλέκτη μου εξέπνευσε χθές.

    Στα 76 χ χλμ το μηχανάκι και η τρόμπα του συμπλέκτη έχει 35 χ χλμ. Είναι η 5η που μου έμεινε στα χέρια. Αντικατέστησα το ο-ρίνγκ με άλλο από βιτόν και τον πλαστικό αποστάτη με αλουμινένιο που είχα κατασκευάσει και κουβαλούσα κάτω από τη σέλλα. Το πιστονάκι δέν είχε ράγισμα και έτσι το άφησα. Γιά να δούμε τι θα δούμε. Μπαίνω σε περίοδο επιφυλακής.

    Ενημέρωση. Η διαρροή γινόταν εξαιτίας ρωγμής στο πιστονάκι. Το αντικατέστησα με το δικής μου κατασκευής αντίγραφο από μπρούντζο. Έτσι η διαρροή σταμάτησε.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  12. #72
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    επειδή μου το ζήτησε ο akamarinos.

    μία φωτό του ραγισμένου πλαισίου, κάτω χαμηλά, στην περιοχή του κεντρικού stand, στην δεξιά πλευρά. Για να μήν πανικοβληθεί κανείς άδικα, σημειώνω οτι πρόκειται για μοντέλο 12/03 αλλά όσοι έχετε και του ΄04 ρίξτε ένα βλέφαρο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ktm frame cracks 114.jpg 
Προβολές:	972 
Μέγεθος:	90,8 KB 
ID:	116745
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  13. #73
    ορίστε?ποιος?που?τι ?

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της akamarinos
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    299

    Re: Ρε σείς, μου την είπανε στο Africa twin club.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr

    Το ημερολόγιο σέλλας κατέγραψε: παγοποίηση καρμπυρατέρ στη Εγνατία Οδό κοντά στη Σιάτιστα την Μεγάλη Πέμπτη.
    μου το παθε και εμενα χτες το βραδι
    θα ρωτησω τιμη για το συστημα θερμανσης που φορανε τα ποιο καινουργια μοντελα
    και αν ειναι λογικη το εχω φορεσει

  15. #75
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    310

    Re: Re: Ρε σείς, μου την είπανε στο Africa twin club.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
    μου το παθε και εμενα χτες το βραδι
    θα ρωτησω τιμη για το συστημα θερμανσης που φορανε τα ποιο καινουργια μοντελα
    και αν ειναι λογικη το εχω φορεσει
    απο ποτε φορεσαν τετοιο πραγμα?

Σελίδα 5 από 31 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Lc8 Adventure Plastika
    από lc8ergr1 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2006, 11:45
  2. ΚΤΜ-LC8 adventure 950 parts&assecories
    από lc8ergr1 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 09:31
  3. ΚΤΜ-LC8 adventure 950 parts&assecories
    από lc8ergr1 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 09:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF