Σελίδα 7 από 31 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 457

Θέμα: προβλήματα του LC8 adventure

  1. #91
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
    Διαβαζω ολες αυτες τις βλαβες και εκπλησσομαι...ημουν κατοχος ενος 950 μον 2003 με ακραπες πανω, απο αυτα που υποτιθεται ηταν προβληματικα...αγορασα το μηχανακι με 3000 χμ και το πουλησα με 18.000χμ...δεν εκανε κιχ, δε χαλασε τιποτα, δε με ενοχλησε το παραμικρο

    Εκαιγε λαδια, γυρω στα 250-350κ.εκ στα 1000χμ, αναλογως χρησης, αλλα αυτο ειναι αναμενομενο για 2κυλινδρο τετοιας αποδοσης

    Ο επομενος ιδιοκτητης μου ανεφερε οτι στα 20.000 εμεινε απο τρομπα συμπλεκτη, που αλλαχθηκε στην εγγυηση παρολο που η μηχανη ηταν πλεον 3 μηνες εκτος εγγυησης...

    Η μηχανη κλαπηκε στα 26.000 περιπου και μεχρι τοτε δεν ειχε παρουσιασει καποιο αλλο προβλημα...


    ειναι το τεταρτο κρουσμα κλοπης που ακουω

    ΕΝΑ ΣΤΗΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ

    ΕΝΑ ΓΛΥΦΑΔΑ

    ΕΝΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

  2. #92
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Επειδή είμαι μάντης κακών...

    και για να μην δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις, θα πληροφορήσω το ευρύ κοινό οτι από το '06 το πλαίσιο του 950 είναι βελτιωμένο, ενώ στο 990 είναι όλα διαφορετικά: και εννοώ κινητήρα, πλαίσιο, αναρτήσεις μπρός πίσω, κάποια περιφερειακά. Για την αποκατάσταση της γαλήνης στους ιδιοκτήτες 990.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  3. #93

    Re: Επειδή είμαι μάντης κακών...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
    Για την αποκατάσταση της γαλήνης στους ιδιοκτήτες 990.
    Εμεις το ξερουμε φιλε...Κατι αλλοι "απ'οξω"ψευδοαντιΚαΤεΜαδες ειναι που μας τα πρηζουν ανευ λογου,αλλά ποσωπικα δεν μου burning nail...

  4. #94
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Αν και δεν νομίζω οτι θα έχουμε κανένα κρούσμα...

    στην Ελλαδα λόγω ήπιας χρήσης των 950Αdv ελέγξτε όλοι οι πρίν το 2006 το ψαλίδι σας στην επάνω του πλευρά και εκεί που συνδέεται το αμοτρισέρ! Παρουσίασε ζορισμένο ομολογουμένως μηχανάκι ρωγμές αγορασμένο στην Αμερική.
    Παρατήρηση: οι ρωγμές που φαίνονται είναι τονισμένες με μολύβι.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	371118886_5yolw-m.jpg 
Προβολές:	1116 
Μέγεθος:	93,3 KB 
ID:	141636
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  5. #95
    παιδες την βοηθεια σας κι επειγον.
    σημερα εκανα ενα μικρο ελεγχο στο 990 adventure που εχω,εχω κανει κοντα στα 900 χιλιομετρα,λοιπον σε μια φαση επεσε το ματι μου στην ποδια που προστατευει τον κινητηρα και με τρομο ειδα μια ουσια σαν λαδι πανω στη ποδα,ανακατεμενη με χαλικακια που ειχαν μπει εκει,αμεσως κοιταζω τα λαδια αλλα δεν ειχε χασει ουτε σταγονα.
    που να ηρεμησω ομως εγω,βαζω χερι απο την μρια που ειναι οι ταχυτητες και βλεπω πως ολο το σημειο να ειναι χαλια απο αυτη την ουσια που ακομα πιστευω οτι ειναι λαδι,δενε ιχε τρεχει στο καπακι που ειναι ο λεβιες των ταχυτητων αλλα ακριβως απο πανω που εχει και κατι καλωδια και κατω απο το καπακι ηταν πασαλειμενο λαδακι,την τρεχω στην ktm,την βλεπει κι ο μηχανικος,ελεγχει και τα λαδια και μου λεει οτι δεν ειναι τιποτα και να μην ανησυχω,εχει κανει λεει υπερχειλησεις κι εχουν ανακατευτει και με το κερι του κινητηρα λογω του οτι ειναι καινουρια και δειχνει σαν λαδι.
    στην αφη αφηνει την αισθηση του λαδιου,δεν ξερω ρε παιδια κι εχω φαει φρικη.

  6. #96
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Υπάρχει ένα σωληνάκι διάφανο...

    που ξεκινάει από το κάτω μέρος του φιλτροκουτιού και καταλήγει στην αριστερή μεριά του κινητήρα. Αυτό φέρνει ότι λάδι έχει μαζευτεί στο φιλτροκούτι. Άν και οι αναθυμιάσεις πηγαίνουν για κάψιμο κάποιο μέρος πηγαίνει και λαδώνει το φιλτροκούτι. Αυτό το λάδι τρέχει από τον διάφανο σωλήνα. Αυτό είναι που λέει ο τεχνικός σου αναθυμιάσεις. Άν είναι από αυτό το σωληνάκι δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  7. #97
    Ζαχαρωνω ενα 990 adv 06 τελη με 2,000χλμ , τι πρεπει να προσεξω απο ανακλησεις κτλ?
    Με χαλαει που η εγγυηση ειναι στα τελευταια κ το ψιλοφοβαμαι , σε οποιον ειπα οτι θα παρω τετοιο ολοι φιλικες συμβουλες να μην παρω ΚΤΜ,να δω για Ιαπωνα κτλ!Δεν βγαζω ακρη το μονο που ξερω ειναι οτι εχω φαει κολλημα!!!

  8. #98
    ΟΔΗΓΟΣ ΜΟΤΟΣΑΚΟ Το avatar του/της BILL VUZAS
    Εγγραφή
    08/04/2004
    Μηνύματα
    400
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS-ER6
    Ζαχαρωνω ενα 990 adv 06 τελη με 2,000χλμ , τι πρεπει να προσεξω απο ανακλησεις κτλ?
    Με χαλαει που η εγγυηση ειναι στα τελευταια κ το ψιλοφοβαμαι , σε οποιον ειπα οτι θα παρω τετοιο ολοι φιλικες συμβουλες να μην παρω ΚΤΜ,να δω για Ιαπωνα κτλ!Δεν βγαζω ακρη το μονο που ξερω ειναι οτι εχω φαει κολλημα!!!
    Δεν νομιζω οτι πρεπει να σε απασχολει τιποτε για ανακλησεις κτλ.Πηγαινε σε ενα εξουσιοδοτημενο καλο συνεργειο να το τσεκαρουν.Μην αγχωνεσαι.Το μονο κακο σε αυτο το μηχανακι ειναι τα αλμυρα σερβις,τιποτε αλλο.Για τα καλα της μοτοσυκλετας μην αρχισω....

  9. #99
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Αφού έχεις φάει κόλλημα τι συζητάμε...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS-ER6
    Ζαχαρωνω ενα 990 adv 06 τελη με 2,000χλμ...
    το μονο που ξερω ειναι οτι εχω φαει κολλημα!!!
    Καλωσήρθες στον πορτοκαλί κόσμο...
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  10. #100
    τι ακριβως πρεπει να τσεκαρω?Τωρα οτι κ να λεμε,τι μπορει να επαθε σε 2,000χλμ,περισσοτερο να μην εχει στουκα,πεσιμο κτλ θα προσεξω!
    Τα service οταν λες τσουχτερα?Λαδια,φιλτρα,μπουζι δεν κανεις η θελει κ τιποτε αλλο?

  11. #101
    ΟΔΗΓΟΣ ΜΟΤΟΣΑΚΟ Το avatar του/της BILL VUZAS
    Εγγραφή
    08/04/2004
    Μηνύματα
    400
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS-ER6
    τι ακριβως πρεπει να τσεκαρω?Τωρα οτι κ να λεμε,τι μπορει να επαθε σε 2,000χλμ,περισσοτερο να μην εχει στουκα,πεσιμο κτλ θα προσεξω!
    Τα service οταν λες τσουχτερα?Λαδια,φιλτρα,μπουζι δεν κανεις η θελει κ τιποτε αλλο?
    Εσυ εκτος απο τον οπτικο ελεγχο τι αλλο να κανεις?
    Για το τσεκαρισμα αναφερομαι στον ελεγχο που θα κανει το συνεργειο συμφωνα με τον αριθμο πλαισιου.
    Οσο για τα σερβις ξεχασε οτι ηξερες.Ειναι ποιο πολυπλοκη ιστορια.
    Για λαδια θελει καθε 7500 χιλιομετρα και γενικο καθε 15000 χιλ.
    Για Ελλαδα-Ισπανια η ΚΤΜ λεει οτι μπορει να κανει καποιος (χωρις να ειναι απαραιτητο) και καθε 5000 χιλ.αλλαγη λαδιων.
    Το κοστος ~380-400 το μεγαλο,χωρις τακακια βεβαια.
    Και τα λαδια γυρω στα 100.Ειναι λιγο περισσοτερο οταν γινεται καθε 7500 χιλ.
    Εγω παντως θα κανω καθε 7500 λαδια και στα 15000 το γενικο.
    Ακομα και οταν το πηγαινεις για λαδια γινονται και αλλες εργασιες που αναφερονται στο χαρτι που θα σου δωσουν.

  12. #102
    Να ρωτήσω εάν έχει αλλάξει κανείς τρόμπα βενζίνης ή εγώ είμαι ο πρώτος τυχερός?

    Σήμερα το πρωί η μηχανή δεν έπαιρνε μπρος και αφού φορτώθηκε στην οδική (πρωί πρωί πάνω στην καρότσα και να δένεις τη μηχανή σου..... :a37: ) μου είπαν στο συνεργείο ότι χρειάζεται τρόμπα.
    Εννοείται εντός εγγύησης.
    Δεν με πείραξε αυτό το πρόβλημα, όσο το ότι πρέπει να περιμένω σχεδόν μία εβδομάδα για το ανταλλακτικό γιατί δεν υπάρχει σε στοκ.

    Και ερωτώ. Δικαιούμαι μηχανή αντικατάστασης για το διάστημα αυτό ή όχι?
    Την έχω 3 μήνες ακριβώς και έχω κάνει 6.500χλμ, άρα είναι το βασικό μου όχημα για δουλειά και προσωπική ευχαρίστηση.
    Στα αυτοκίνητα αυτό θα ήταν αυτονόητο ειδικά σε κατηγορία τιμής αυτοκινήτου αντίστοιχο με την κατηγορία του δικού μας στις μηχανές.
    Δεν γνωρίζω εάν δίνεται από τους dealers ή την αντιπροσωπεία βέβαια αυτή η παροχή.

  13. #103
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Πολύ βραχύβια η αντλία σου.

    Χτυπάς ρεκόρ.
    Γειά χαρά.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  14. #104
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Trickster
    Εγγραφή
    15/07/2006
    Μηνύματα
    658

    Re: Πολύ βραχύβια η αντλία σου.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
    Χτυπάς ρεκόρ.
    Άν θα μπορούσαν να στην δώσουν κιόλας στο χέρι, σηκώνει την εξής πατέντα: Τοποθετείς ένα MOSFET και συνδέεις τον θετικό πόλο (αυτόν που μπαίνει στο βαρελάκι με την περιέλιξη, χρώματος μπλέ-μαύρο και με την κάτω επαφή, τον αρνητικό μαύρο - καφέ στην επαφή Source η εξαγωγή από το πηνίο στην επαφή Drain αντίσταση 10ΚΩ μεταξύ Gate και επάνω επαφή και αντίσταση 16ΚΩ συνδέει Source και Drain. Οι επαφές σου θα χρειαστούν ένα καθαρισματάκι με γιαλόχαρτο. Στο εξής το ρεύμα που θα περνάει από εκεί θα είναι τόσο μικρό που δεν χρειάζεται πλέον να καίγονται οι πλατίνες. Στην δική σου περίπτωση με τόσο φρέσκο μηχανάκι θα πρέπει να είναι κάπου πολύ τοπικό το πρόβλημα. Γειά χαρά.

    Γιώργο ο φίλος έχει το 990 και από οτι ξέρω αυτό έχει την τρόμπα μέσα στο ντεπόζιτο.
    FAMOUS LAST WORDS:
    "Helmet? I don need no steenking helmet!"



  15. #105
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2006
    Μηνύματα
    9
    λιγο ατοπη η επεμβαση μου παιδια ..και sorry αλλα οπως διαβαζα το πολυ ενδιαφερον συγκεκριμενο post μιας και ειμαι κατοχος ενος lc4 motard και σκεφτομαι να παω σε adventure ..ειδα καποιες προτασεις για ενα " αξιοπιστο";;;;;;; συνεργειο στην φρατζη.
    Χωρις να εχω κατι με τον φιλο που το προτεινει (που ειμαι σιγουρος πως θα ειναι ικανοποιημενος και δεν εχει δολο εγω προσωπικα εχω ΤΡΕΛΑ "παραπονα " απ τους συγκεκριμενους κυριους που ειναι και ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΙ !!!
    και το να τα χωνουμε καμια φορα στους διαφορους" επαγγελματιες" δεν θα επρεπε να ειναι κατι μεπτο και λογος για bun (αν το λεω καλα..) γιατι στην τελικη αυτο θα τους κανει περισσοτερο επαγγελματιες και μας ικανοποιημενους πελατες..

Σελίδα 7 από 31 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Lc8 Adventure Plastika
    από lc8ergr1 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2006, 11:45
  2. ΚΤΜ-LC8 adventure 950 parts&assecories
    από lc8ergr1 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 09:31
  3. ΚΤΜ-LC8 adventure 950 parts&assecories
    από lc8ergr1 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 09:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF