Σελίδα 25 από 31 ΠρώτοΠρώτο ... 152021222324252627282930 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 361 έως 375 από 457

Θέμα: προβλήματα του LC8 adventure

  1. #361
    Τα R είχαν πορτοκαλί πλαίσιο, το ενιαίο όργανο με στροφόμετρο και ταχύμετρο μαζ, διάφανο κωλοφάναρο και επιπλέον είχαν μεγάλες διαδρομές αναρτήσεων. Αυτό στις φώτο φαίνεται ξεκάθαρα πως είναι ένα απλο 990 06-08. Μου φαίνεται λίγο περίεργο να καθόταν στοκ 4 χρόνια σε μια αντιπροσωπία. Κοίτα για κανα άλλο καλύτερα.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  2. #362
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    5
    Άντε στο ψάξιμο πάλι Θα το πάω στον μάστορα όπως και να έχει για να μου λυθεί η απορία... Ναστε καλά παιδιά για της απαντήσεις σας θα σας ενημερώσω!!

  3. #363
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Άν πάς σε μάστορα, ας δεί και τον αριθμό πλαισίου. Εκεί φαίνεται η χρονολογία κατασκευής. Στην άδεια κυκλοφορίας θα φαίνεται και η ιστορία του, ποιό χέρι είναι, πόσο καιρό ήταν στην αντιπροσωπεία. Το βιβλίο συντήρησης επίσης. Μπορεί από το να το έκανε κάποιος R επέιδή του άρεσε μέχρι να είναι τρακαρισμένο.
    Γειά χαρά.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  4. #364
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    5
    Χαιρετίζω και πάλι. Σχετικά με τη KTM 990 Adventure που έβαλα στη προηγούμενη σελίδα να πω ότι τελικά δεν προχώρησα στην αγορά της. Τώρα βρήκα αυτήν εδώ . Την είδα από κοντά, η μηχανή φαίνεται πολύ προσεγμένη και πολύ καινούργια για την χρονολογία της (σχεδόν 10 ετών). Αυτό που μένει είναι να εγκρίνεται εσείς και ο μάστορας ο δικός μου!!!

    Ελπίζω όλα να πάνε καλά, γιατί πραγματικά είναι πολύ κουραστικό να ψάχνεις για τον επόμενο έρωτα σου χαχαχαχα

  5. #365
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Τα αυτοκόλητα δεν είναι γνήσια. Προχώρα προσεχτικά. Δείγματα ηλικίας είναι τα λάστιχα στα μαρσπιέ και στο λεβιέ ταχυτήτων. Τα κοντέρ επίσης αν έχουν τα τζαμάκια τους σε καλή κατάσταση ή καμένα από τον ήλιο. Άν την οδηγήσεις δές και αν έχει απότομο γκάζι αμέσως μετά το ρελαντί.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  6. #366
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2011
    Μηνύματα
    751
    Όλα έτσι βαμένα είναι εκεί στο νησί?
    Να έπερνες απο Ελλάδα και να το εκτελώνιζες Κύπρο έχεις ψαχτεί μήπως σε συμφέρει καλύτερα?Book service έχουν αυτά που κοιτάς?ΠΡΟΣΕΞΕ πολύ στην αγορά ADV,ΜΗΝ βιατείς.
    Με το καλό εύχομαι.

  7. #367
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    5
    Σε γενικές γραμμές συμφέρει να φέρεις από Ελλάδα. Το θέμα είναι ότι δεν έχω κονέ Αθήνα και πρέπει να κατέβω εγώ 3 4 μέρες. Άρα πρέπει να βάλω άδεια από τη δουλειά, έξοδα διαμονής, εισιτήρια μπλα μπλα μπλα... Μεταφορικά είναι γύρω στα 400 ευρώ περίπου και εγγραφή γύρω στα 250. Το σημαντικότερο όμως είναι να έχεις κάποιον δικό σου εκεί που να του έχεις εμπιστοσύνη για να σε κανονίσει σε ότι χρειαστείς και να έχει και 2 3 κονέ για να πάρεις κάτι καλό.

  8. #368
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2011
    Μηνύματα
    751
    Κοίτα λοιπόν και στο Ελληνικό γνωστό site πωλήσεων μοτό,κατα καιρούς μπαίνουν διαμάντια 990 σε πολύ λογικές τιμές(έχει και αρκετούς παράλογους φυσικά),το τσεκάρει κάποιός φίλος/γνωστός σου σε μηχανικό ΓΝΩΣΤΗ των ktm και ενσυνεχεία έρχεσαι για ένα διήμερο το τσακώνεις και επιστρέφεις.
    ΥΓ υποθέτω πως είναι περιορισμένα τα adv στην Κύπρο.

  9. #369
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p.g Προβολή μηνύματος
    Σε γενικές γραμμές συμφέρει να φέρεις από Ελλάδα. Το θέμα είναι ότι δεν έχω κονέ Αθήνα και πρέπει να κατέβω εγώ 3 4 μέρες. Άρα πρέπει να βάλω άδεια από τη δουλειά, έξοδα διαμονής, εισιτήρια μπλα μπλα μπλα... Μεταφορικά είναι γύρω στα 400 ευρώ περίπου και εγγραφή γύρω στα 250. Το σημαντικότερο όμως είναι να έχεις κάποιον δικό σου εκεί που να του έχεις εμπιστοσύνη για να σε κανονίσει σε ότι χρειαστείς και να έχει και 2 3 κονέ για να πάρεις κάτι καλό.
    αυτο που εβαλες ειναι βαμενο....κοιτα τα μυνηματα σου
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  10. #370
    Νέο μέλος Το avatar του/της matrix
    Εγγραφή
    27/08/2017
    Μηνύματα
    25
    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος αλλά παλιός στο θέμα ΚΤΜ adventure.
    Κάτοχος πριν 10 χρόνια ενός adventure 950S και τώρα ενός adventure 990R.
    Έχω μεγάλο έρωτα με αυτό το μηχανάκι αλλά έχω και ένα σοβαρό πρόβλημα που θα ήθελα να συζητήσω μαζί σας.
    Αυτό αφορά τις θερμοκρασίες της μηχανής. Όσο το μηχανάκι κινείται με 50+km/h όλα είναι καλά. Με το που σταματάς ή πέφτεις σε κίνηση αρχίζει ο εφιάλτης. Ανεβαίνει η θερμοκρασία, ξεκινά το βεντιλατερ και το άγχος αυξάνει αφού είναι φανερό ότι το μηχανάκι ζορίζεται και ανάβει. Εκεί θέλει άμεσα να βρεις δρόμο ανοιχτό για να πατήσεις και να ρήξεις λίγο την θερμοκρασία, μέχρι τα επόμενα φανάρια που μπορεί και πάλι να συμβεί το ίδιο. Το καλοκαίρι τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα λόγω ζέστης.
    Να σημειώσω ότι η μηχανή φορά τελικά akrapovic που υποτίθεται πως βοηθούν λίγο στο θέμα θερμοκρασία σε σχέση με τις μαμά εξατμίσεις. Επίσης φορά ανοιχτή σήτα μπροστά στο ψυγείο.
    Θα ήθελα να μάθω γιατί συμβαίνει αυτό, τεκμηριωμένα αν κάποιος ξέρει.
    Μηχανικός στην ΚΤΜ μου είπε, ότι έτσι είναι αυτά τα μοτέρ και πρέπει να μάθω να ζω με το πρόβλημα αυτό και πως όταν ανάβει να βρίσκω δρόμο άμεσα για να πατάω να πάρει αέρα για να πέσει η θερμοκρασία.
    Είναι σχεδιαστικό πρόβλημα της μηχανής? Το έχουν όλα τα adventure 950 και 990?
    Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να λύσω-αποφύγω το παραπάνω πρόβλημα?
    Είχα δοκιμάσει και υγρό ψυγείου subzero στο 950 αλλά δεν έκανε και καμιά σοβαρή διαφορά. Έχω ακούσει για δεύτερο βεντιλατερ που μπαίνει από την άλλη μεριά και έτσι είναι πιο ομοιόμορφη η ψύξη του ψυγείου. Ισχύει?
    Η τρέλα είναι ότι ανάβει το δικό μου στο φανάρι και άλλα γιαπωνέζικα δίπλα δεν έχουν το παραμικρό θέμα…

  11. #371
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    Βοηθανε γενικα τα τελικα η σιτα ψυγειου ενα καλο παραφλου (κανονικα θελει αλλαγη καθε 2 χρονια αλλα αν μπορεις αλλαξε το καθε χρονο πριν το καλοκαιρι) τα κολαρα σιλικονης το δευτερο βεντιλατερ... ολα απο λιγο βαζουν το λιθαρακι τους στην ψυξη..

    Το γιατι ζεστενεται σαν τρελο τωρα... εχεις παρατησει οτι το μοτερ δεν αεριζεται σχεδον απο πουθενα παρα μονο απο το ψυγειο.. γι αυτο αναβει συνεχεια.. και δεν το κανει μονο το δικο σου κτμ..

    Για να σου φυγει το αγχος παντως θα σου πω κατι να σκεφτεσαι... οσο αναβει το βεντιλατερ εισαι οκ! Αν δεν αναψει να φοβασαι... χαχα
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  12. #372
    Νέο μέλος Το avatar του/της matrix
    Εγγραφή
    27/08/2017
    Μηνύματα
    25
    Πάντως έτσι όπως τα λες είναι θέμα μαλακιας σχεδιασμού της μηχανής, κακός αερισμός, μη επάρκεια του ψυγείου κλπ.
    Το καλοκαίρι νομίζω πως θα πάρω φωτιά και όταν έχω και δικαβαλο που όσο να ναι δεν είσαι το ίδιο ευέλικτος με πιάνει τρέλα! Πιο παραφλου προτείνεις?
    Πραγματικά έρχονται φάσεις που αυτό το θέμα δεν με αφήνει να ευχαριστηθώ το μηχανάκι μου! Δεν συζητώ να σταματήσεις στην άκρη του δρόμου για κάποιο λόγο (πχ κινητό) και να αφήσεις τη μηχανή να δουλεύει όπως κάνουν άλλες μηχανές. Ούτε καν!
    Απορώ αυτοί που το βάζουν χώμα (εγώ δυστυχώς δεν το βάζω αν και θα ήθελα) πως την παλεύουν. Υποθέτω πως στο βουνό δεν μπορείς να βάλεις πάνω από 3η σε μικρά χωμάτινα μονοπάτια άρα εκεί είναι που θα ανάψει τελείως η μηχανή αν δεν παίρνει αέρα!

  13. #373
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lmb990 Προβολή μηνύματος
    Για να σου φυγει το αγχος παντως θα σου πω κατι να σκεφτεσαι... οσο αναβει το βεντιλατερ εισαι οκ! Αν δεν αναψει να φοβασαι... χαχα
    Αυτό και όσο ο δείκτης θερμοκρασίας δεν ξεφεύγει πάνω απο το κανονικό δεν τρέχει τίποτα, απλά ακούς το βεντιλατέρ. Και στο χώμα μία απο τα ίδια είναι, πέρνει μπροστά το βεντιλατέρ και απλά συνεχίζεις, είναι bulletproof λέμε
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  14. #374
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    Και στο χωμα αναβει φουλ απλα επιλεγεις διαδρομες πιο ανοιχτες για μηχανακι 1000 κυβικα.. το denicol subzero και το mocool της motul λενε οτι ειναι τα καλυτερα..!!
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  15. #375
    Νέο μέλος Το avatar του/της matrix
    Εγγραφή
    27/08/2017
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mariner Προβολή μηνύματος
    Αυτό και όσο ο δείκτης θερμοκρασίας δεν ξεφεύγει πάνω απο το κανονικό δεν τρέχει τίποτα, απλά ακούς το βεντιλατέρ. Και στο χώμα μία απο τα ίδια είναι, πέρνει μπροστά το βεντιλατέρ και απλά συνεχίζεις, είναι bulletproof λέμε
    να προσθεσω αν μου επιτρεπεις οτι δεν το ακους μονο το βεντιλατερ...το νιωθεις και στο πετσι σου!χαχαχα
    οχι ο δεικτης θερμοκρασιας δεν εχει δειξει ποτε πανω απο 11 στις συνολικα 12 μπαρες
    συμφωνα με το manual αυτο ειναι οκ...και ο κινητηρας ειναι warm. στις 12 μπαρες ειναι hot λεει...
    μας δουλευουν κανονικα οι Αυστριακοι λεμε...
    ειλικρινα αυτο το προβλημα θα ηταν η μοναδικη αιτια που θα πουλαγα αυτο το μηχανακι!
    οι μονες φορες που θυμαμαι να το πινω μεσα στην πολη χωρις κανενα αγχος ειναι χειμωνιατικες νυχτες!

Παρόμοια θέματα

  1. Lc8 Adventure Plastika
    από lc8ergr1 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2006, 11:45
  2. ΚΤΜ-LC8 adventure 950 parts&assecories
    από lc8ergr1 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 09:31
  3. ΚΤΜ-LC8 adventure 950 parts&assecories
    από lc8ergr1 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 09:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF