Σελίδα 29 από 31 ΠρώτοΠρώτο ... 192425262728293031 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 421 έως 435 από 457

Θέμα: προβλήματα του LC8 adventure

  1. #421
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lamnian Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην παρέα !

    Εχω ένα 950Adventure με 70000χλμ. Ηταν παροπλισμένο 3 χρόνια και πριν κανά 6μηνο άλλαξα μόνος μου λάδια (Liqui Moly 15-60) φίλτρα και άρχισα να το κυκλοφορώ .
    Μετά από 500χλμ άρχισε να πατινάρει ανοίγοντας λίγο απότομα το γκάζι μετά τις 5000 στροφες . Τώρα τελευταία και αφού έκανα 3000χλμ το κάνει συνέχεια . Επίσης το βεντιλατέρ ανοίγει πλεον πιο γρήγορα από πριν .
    Θέλω να ρωτήσω :
    Μπορεί να φταίει η ακινησία ?
    Μπορεί να φταίνε τα λάδια ? έβαζα πάντα motorex
    Μπορεί να φταίνε οι δίσκοι ?
    Εαν είναι δίσκοι και το παρατείνω λίγο , μπορεί να κάνω κάπου κακό μηχανικά ? στην καμπάνα ας πούμε ?
    Και ένα άσχετο : το κροτάλισμα στην νεκρά (νομίζω από αντλία λαδιού - κάτι τέτοιο) είναι πλέον μόνιμο στην νεκρά , πως λύνεται ?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Κατα μεγάλο ποσοστό θέλεις δίσκους συμπλέκτη.
    Εννοείται ότι τους αλλάζεις ΑΜΕΣΑ!
    Όταν αρχίζει και πατινάρει όπως λες, χρειάζονται αλλαγή (κατα 99% εαν δεν είσαι κανίβαλος) μόνο οι φιμπερένιοι. Εαν εξακολουθήσεις να το κυκλοφορείς έτσι, αρπάζουν και οι μεταλλικοί και το κόστος εκτοξεύεται!
    Μόνο οι φιμπερένιοι προ μερικών ετών , αντιπροσωπείας πάντα, κοστίζουν περί τα 250-270€(μόνο αγορά χωρίς περαστικά, τους περασα ο ίδιος)
    Αν ρημάξεις τους μεταλλικούς διπλασίασε το παραπάνω νούμερο.

    Για το θέμα της μέτρησης του πάχους που προαναφέρεται, εαν το επιχειρήσεις, γίνεται μόνο με μικρόμετρο. Με το απλό παχύμετρο δεν είχα μετρήσιμες διαφορές παλιό με νεο δισκάκι.

    Το κροτάλισμα που αναφέρεις θεωρώ απίθανο να προέρχεται απο αντλία λαδιού όπως λες, μιας και εκ κατασκευής δεν μπορεί να χαλάσει ή να κροταλίζει. Δηλαδή εαν στην απίθανη περίπτωση παραδώσει πνεύμα η αντλία λαδιού, χαιρετάς το μοτερ άμεσα.
    Κροταλίζουν ενίοτε οι καδένες των εκκεντροφόρων και αυτό είναι σημάδι είτε ότι οι αυτόματοι (υδραυλικοί) τεντωτήρες πεθαίνουν, είτε δεν έχουν σωστή πίεση λαδιού. Για να μην έχουν σωστή πίεση λαδιού είτε το μοτερ δεν έχει λάδια(το θεωρώ απίθανο μιας και τα άλλαξες προσφάτως, τσέκαρε όμως την στάθμη σου) είτε το κύκλωμα λαδιού είναι φραγμένο.
    Σε συνάρτηση με το ότι σου ανεβάζει πιο ευκολα θερμοκρασίες , μάλλον είναι σχεδόν προφανές ότι η αντλία νερού περνάει υγρα ψύξης στα λάδια και αυτή η "μαγιονέζα" που δημιουργείται φράζει τους αυλούς.

    Σύντροχε, βρίσκεσαι σε μια πολύ επικίνδυνη φάση για το μοτέρ σου, ΜΗΝ ΤΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙΣ ΠΕΡΕΤΑΙΡΩ, άμεσα συνεργείο για επισκευή (εαν δεν πιάνουν τα χέρια σου) ειδάλλως λίαν συντόμως θα βρεθείς με μην αναστρέψιμη βλάβη και θα ψάχνεις για μεταχειρισμένο μοτερ!

    Επίσης, προσοχή στα κόστη. Εαν θέλεις να γίνει σωστή δουλειά και να κρατήσεις το μοτερ σου για άλλα τόσα χλμ, υπολόγιζε ότι το κόστος των παραπάνω θα σου φτάσει τουλάχιστον τα 600€ (μόνο φιμπερένιοι δίσκοι, κιτ επισκευής αντλίας νερού, λαδια , νερά, εργατικά) πιθανώς και παραπάνω. Αυτές είναι οι πραγματικές τιμές με κόστη γνήσιων ανταλλακτικών. Οτιδήποτε παρακάτω εμπεριέχει πατέντα μαστόρων που θα τις βρείς μπροστά σου.

    Διαβασε εδώ και θα καταλάβεις τι εννοώ.
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147901

  2. #422
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    το κροταλισμα σταματαει αμα πατας το συμπλεκτη?

    οσο για το πατιναρισμα, αμα δεν πατιναρε πριν την αλλαγη λαδιων, πιθανοτατα φταινε τα λαδια που χρησιμοποιησες και καλο ειναι να βαλεις κατι αλλο.

  3. #423
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Lamnian
    Εγγραφή
    18/03/2003
    Μηνύματα
    245
    Καταρχάς ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας !

    Το κροτάλισμα μου το έκανε από καινούριο απλά όχι συχνά , συνήθως σε στάση όταν ήταν ζεστό .
    Θα ελέγξω λάδια και αντιψυκτικό .
    Panos , δεν σταματάει όταν πατάω συμπλέκτη . Αν θυμάμαι καλά δεν πατίναρε πριν την αλλαγή λαδιών αλλά όπως είπα καθόταν 3-4 χρόνια ακίνητο .
    Αντλία νερού είχα αλλάξει στα 50000χλμ
    Δεν είμαι κανίβαλος , οπότε φαντάζομαι οι μεταλλικοί δίσκοι να είναι οκ .
    Gefr , δυστυχώς με δύο μικρά παιδιά αλλά και όχι τόσο τεχνικές γνώσεις , δεν υπάρχει χρόνος να μετρήσω μόνος μου δίσκους . Το καπάκι του συμπλέκτη ? Ποιο εννοείς ?
    Drbig , τι θα πετύχω με την αλλαγή λαδιών σε ορυκτέλαιο ? Φαντάζομαι ότι με τα ορυκτέλαια δεν πιέζεις τον κινητήρα για τα χιλιόμετρα που λες .

    Και ένα τελαυταίο , μίλησα με ένα γνωστό εξουσιοδοτημένο , του περιέγραψα το θέμα και μου είπε ότι ίσως να έχουν κολλήσει , φαντάζομαι να κατάλαβε .
    Εαν όμως είχαν κολλήσει θα μπορούσα να δούλευα σχεδόν κανονικά το μηχανάκι όπως τώρα ? Μήπως δεν κατάλαβε ? μήπως κάπου εγώ δεν κατάλαβα ?

    Typhoon , να σαι καλά που με κάνεις να το δω λίγο πιο σοβαρά γιατί μέχρι τώρα ο Κατιμάκος δεν μου έχει βγάλει τίποτα και θέλω να τον διατηρώ πάντα σε άριστη κατάσταση .
    Τελευταία τροποποίηση από Lamnian; 02/03/2021 στις 15:55.
    KTM950 Adventure - Tuono 1000 RR7 Blue Dream (..no more dreaming..)

  4. #424
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Φίλε μιλάμε για ένα από τα πιο γαμηστερα μηχανάκια που βγήκαν ever. Ναι δεν είναι Japan, με τα καλά κ τα κακά που συνεπάγεται αυτό. Αλλά τα γούστα που βγάζει αυτό το μηχάνημα ποτέ δεν λυπήθηκα τα λεφτά που ζήταγε. Μου την έσπαγαν όμως πολύ οι αρπακολλατζηδες μάστορες που τελικά σου κάναν ζημιά στο μηχανάκι μακροπροθεσμα. Καταλαβαίνω την έλλειψη χρόνου, αλλά πραγματικά προσπάθησε να το κρατήσεις προσεγμένο κ θα σε ανταμείβει για πολλά πολλά χρόνια ακόμη, βάζοντας γυαλιά ακόμη κ σε σύγχρονα μηχανάκια

  5. #425
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Τι προδιαγραφές έχουν τα liqui moli και τι λέει το μανουαλ;
    Αν έχουν άλλες προδιαγραφές(jaso,API) η έχει παραπάνω αντιτριβικα μπορεί για αυτό να πατιναρει

  6. #426
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lamnian Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην παρέα !

    Εχω ένα 950Adventure με 70000χλμ. Ηταν παροπλισμένο 3 χρόνια και πριν κανά 6μηνο άλλαξα μόνος μου λάδια (Liqui Moly 15-60) φίλτρα και άρχισα να το κυκλοφορώ .
    Μετά από 500χλμ άρχισε να πατινάρει ανοίγοντας λίγο απότομα το γκάζι μετά τις 5000 στροφες . Τώρα τελευταία και αφού έκανα 3000χλμ το κάνει συνέχεια . Επίσης το βεντιλατέρ ανοίγει πλεον πιο γρήγορα από πριν .
    Θέλω να ρωτήσω :
    Μπορεί να φταίει η ακινησία ?
    Μπορεί να φταίνε τα λάδια ? έβαζα πάντα motorex
    Μπορεί να φταίνε οι δίσκοι ?
    Εαν είναι δίσκοι και το παρατείνω λίγο , μπορεί να κάνω κάπου κακό μηχανικά ? στην καμπάνα ας πούμε ?
    Και ένα άσχετο : το κροτάλισμα στην νεκρά (νομίζω από αντλία λαδιού - κάτι τέτοιο) είναι πλέον μόνιμο στην νεκρά , πως λύνεται ?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Καλησπέρα και από εμένα παίδες.... Αντιμετωπίζω ακριβώς τα ίδια προβλήματα με το 950 Sm υπό παρόμοιες συνθήκες... Εξαιρουμένου του έντονου κροταλισματος... Τελικά τι χρειάστηκε το δικό σου αν επιτρέπεται;

  7. #427
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Lamnian
    Εγγραφή
    18/03/2003
    Μηνύματα
    245
    Ακόμα να βρω άκρη ..
    Η καμπάνα ανοίχτηκε σε εξουσιοδοτημένο ΚΤΜ και οι δίσκοι ήταν σε πολύ καλή κατάσταση . Τόσο οι φιμπερένιοι όσο και μεταλλικοί .
    Οι μεταλλικοί είχαν μια μικρή μαυρίλα η οποία καθαρίστηκε . Εκανα βόλτα και πάλι τα ίδια .
    Μου πρότειναν να αλλάξω λάδια σε Μοτορεχ 10-60. Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα όταν η μηχανή ζεστενόταν . Τις ανηφόρες δύσκολα τις έβγαζε..
    Η επόμενη πρόταση ήταν έλεγχος ελατηρίων . Εγώ πρότεινα να ελεγχθεί και η τρόμπα συμπλέκτη μήπως το έμβολο που πάει στην καμπάνα δεν έχει επαναφορά . Ο μηχανικός συμφώνησε οπότε
    εντός εβδομάδας θα έχω νέα ..
    Εαν δεν φταίει και ο συμπλέκτης θα δούμε .. θα ενημερώσω πάντως ..
    KTM950 Adventure - Tuono 1000 RR7 Blue Dream (..no more dreaming..)

  8. #428
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lamnian Προβολή μηνύματος
    Ακόμα να βρω άκρη ..
    Η καμπάνα ανοίχτηκε σε εξουσιοδοτημένο ΚΤΜ και οι δίσκοι ήταν σε πολύ καλή κατάσταση . Τόσο οι φιμπερένιοι όσο και μεταλλικοί .
    Οι μεταλλικοί είχαν μια μικρή μαυρίλα η οποία καθαρίστηκε . Εκανα βόλτα και πάλι τα ίδια .
    Μου πρότειναν να αλλάξω λάδια σε Μοτορεχ 10-60. Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα όταν η μηχανή ζεστενόταν . Τις ανηφόρες δύσκολα τις έβγαζε..
    Η επόμενη πρόταση ήταν έλεγχος ελατηρίων . Εγώ πρότεινα να ελεγχθεί και η τρόμπα συμπλέκτη μήπως το έμβολο που πάει στην καμπάνα δεν έχει επαναφορά . Ο μηχανικός συμφώνησε οπότε
    εντός εβδομάδας θα έχω νέα ..
    Εαν δεν φταίει και ο συμπλέκτης θα δούμε .. θα ενημερώσω πάντως ..
    Ελατηρίων καμπάνας εννοείς? Αφού το άνοιξαν γιατί δεν τα έλεγξαν? Εκτός και αν εννοείς τα ελατήρια πιστονιού... Εμένα καθόταν 3,5 χρόνια όπου τα 2 ήταν εκτεθειμένη σε εξωτερικό χώρο... Αυτό με βάζει σε σκέψεις ότι μπορεί να πέρασε υγρασία στον κύλινδρο να επηρεάστηκαν έδρες-βαλβίδες-ελατήρια και ως εκ τούτου να χάνει συμπίεση... Το θέμα είναι ότι μέχρι να φτάσω εκεί θα πρέπει να εξαντλήσω όλα τα άλλα ενδεχόμενα. Που σημαίνει αντικατάσταση διαφόρων ανταλλακτικών. Δηλαδή χρήμα. Την Παρασκευή εν τω μεταξύ θα ανέβει δυναμόμετρο για ρύθμιση με φίλτρο stage 1 DNA και σκέφτομαι μήπως δεν έχει νόημα από την στιγμή που η μηχανή πατινάρει στο απότομο άνοιγμα του γκαζιού και στις πιο υψηλές σχέσεις.

  9. #429
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Κατα μεγάλο ποσοστό θέλεις δίσκους συμπλέκτη.
    Εννοείται ότι τους αλλάζεις ΑΜΕΣΑ!
    Όταν αρχίζει και πατινάρει όπως λες, χρειάζονται αλλαγή (κατα 99% εαν δεν είσαι κανίβαλος) μόνο οι φιμπερένιοι. Εαν εξακολουθήσεις να το κυκλοφορείς έτσι, αρπάζουν και οι μεταλλικοί και το κόστος εκτοξεύεται!
    Μόνο οι φιμπερένιοι προ μερικών ετών , αντιπροσωπείας πάντα, κοστίζουν περί τα 250-270€(μόνο αγορά χωρίς περαστικά, τους περασα ο ίδιος)
    Αν ρημάξεις τους μεταλλικούς διπλασίασε το παραπάνω νούμερο.

    Για το θέμα της μέτρησης του πάχους που προαναφέρεται, εαν το επιχειρήσεις, γίνεται μόνο με μικρόμετρο. Με το απλό παχύμετρο δεν είχα μετρήσιμες διαφορές παλιό με νεο δισκάκι.

    Το κροτάλισμα που αναφέρεις θεωρώ απίθανο να προέρχεται απο αντλία λαδιού όπως λες, μιας και εκ κατασκευής δεν μπορεί να χαλάσει ή να κροταλίζει. Δηλαδή εαν στην απίθανη περίπτωση παραδώσει πνεύμα η αντλία λαδιού, χαιρετάς το μοτερ άμεσα.
    Κροταλίζουν ενίοτε οι καδένες των εκκεντροφόρων και αυτό είναι σημάδι είτε ότι οι αυτόματοι (υδραυλικοί) τεντωτήρες πεθαίνουν, είτε δεν έχουν σωστή πίεση λαδιού. Για να μην έχουν σωστή πίεση λαδιού είτε το μοτερ δεν έχει λάδια(το θεωρώ απίθανο μιας και τα άλλαξες προσφάτως, τσέκαρε όμως την στάθμη σου) είτε το κύκλωμα λαδιού είναι φραγμένο.
    Σε συνάρτηση με το ότι σου ανεβάζει πιο ευκολα θερμοκρασίες , μάλλον είναι σχεδόν προφανές ότι η αντλία νερού περνάει υγρα ψύξης στα λάδια και αυτή η "μαγιονέζα" που δημιουργείται φράζει τους αυλούς.

    Σύντροχε, βρίσκεσαι σε μια πολύ επικίνδυνη φάση για το μοτέρ σου, ΜΗΝ ΤΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙΣ ΠΕΡΕΤΑΙΡΩ, άμεσα συνεργείο για επισκευή (εαν δεν πιάνουν τα χέρια σου) ειδάλλως λίαν συντόμως θα βρεθείς με μην αναστρέψιμη βλάβη και θα ψάχνεις για μεταχειρισμένο μοτερ!

    Επίσης, προσοχή στα κόστη. Εαν θέλεις να γίνει σωστή δουλειά και να κρατήσεις το μοτερ σου για άλλα τόσα χλμ, υπολόγιζε ότι το κόστος των παραπάνω θα σου φτάσει τουλάχιστον τα 600€ (μόνο φιμπερένιοι δίσκοι, κιτ επισκευής αντλίας νερού, λαδια , νερά, εργατικά) πιθανώς και παραπάνω. Αυτές είναι οι πραγματικές τιμές με κόστη γνήσιων ανταλλακτικών. Οτιδήποτε παρακάτω εμπεριέχει πατέντα μαστόρων που θα τις βρείς μπροστά σου.

    Διαβασε εδώ και θα καταλάβεις τι εννοώ.
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147901
    Σήμερα μίλησα με εξουσιοδοτημένο ΚΤΜ και μου είπε ότι το set(φιμπερένιοι-μεταλλικοί-ελατήρια-beleville) ;έχουν 290 και 15 μέρες παράδοση από Αυστρία. Πουλάει μεμονωμένα τον 1ο και τελευταίο φιμπερένιο 20 ευρώ έκαστος. Οπότε συνδυάζεται με κάποιο aftermarket set.

  10. #430
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Lamnian
    Εγγραφή
    18/03/2003
    Μηνύματα
    245
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GokuSm Προβολή μηνύματος
    Ελατηρίων καμπάνας εννοείς? Αφού το άνοιξαν γιατί δεν τα έλεγξαν? Εκτός και αν εννοείς τα ελατήρια πιστονιού... Εμένα καθόταν 3,5 χρόνια όπου τα 2 ήταν εκτεθειμένη σε εξωτερικό χώρο... Αυτό με βάζει σε σκέψεις ότι μπορεί να πέρασε υγρασία στον κύλινδρο να επηρεάστηκαν έδρες-βαλβίδες-ελατήρια και ως εκ τούτου να χάνει συμπίεση... Το θέμα είναι ότι μέχρι να φτάσω εκεί θα πρέπει να εξαντλήσω όλα τα άλλα ενδεχόμενα. Που σημαίνει αντικατάσταση διαφόρων ανταλλακτικών. Δηλαδή χρήμα. Την Παρασκευή εν τω μεταξύ θα ανέβει δυναμόμετρο για ρύθμιση με φίλτρο stage 1 DNA και σκέφτομαι μήπως δεν έχει νόημα από την στιγμή που η μηχανή πατινάρει στο απότομο άνοιγμα του γκαζιού και στις πιο υψηλές σχέσεις.
    Ε ναι , ελατήρια καμπάνας εννοώ . Δεν έγινε έλεγχος γιατί θεώρησε δεδομένο ότι είναι από την μαυρίλα στους μεταλλικούς , οπότε μετά έκλεισε το μαγαζί .
    Δυναμομέτρηση με πατινάρισμα δεν νομίζω να ταιριάζουν . Ούτε υγρασία με πιστόνια κλπ νομίζω έχουν σχέση με το πατινάρισμα .
    Να λύσουν πρώτα καμπάνα να μετρήσουν δίσκους και μετά προχωράς σε βελτιώσεις . Εχε υπόψιν ότι ο έλεγχος των δίσκων και το άνοιγμα γίνεται σχετικά γρήγορα (καμιά ώρα)
    KTM950 Adventure - Tuono 1000 RR7 Blue Dream (..no more dreaming..)

  11. #431
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lamnian Προβολή μηνύματος
    Ε ναι , ελατήρια καμπάνας εννοώ . Δεν έγινε έλεγχος γιατί θεώρησε δεδομένο ότι είναι από την μαυρίλα στους μεταλλικούς , οπότε μετά έκλεισε το μαγαζί .
    Δυναμομέτρηση με πατινάρισμα δεν νομίζω να ταιριάζουν . Ούτε υγρασία με πιστόνια κλπ νομίζω έχουν σχέση με το πατινάρισμα .
    Να λύσουν πρώτα καμπάνα να μετρήσουν δίσκους και μετά προχωράς σε βελτιώσεις . Εχε υπόψιν ότι ο έλεγχος των δίσκων και το άνοιγμα γίνεται σχετικά γρήγορα (καμιά ώρα)
    Tα του κυλίνδρου σίγουρα δεν ταιριάζουν με το πατιναρισμά αλλά με την απώλεια δύναμης-ροπής. Τον έλεγχο και αντικατάσταση θα τα κάνω εγώ. Είχα αλλάξει και στο Duke II που είχα στα νιάτα μου. Έχω εργαλεία, manual και χώρο. Ο χρόνος όπως είπες και εσύ είναι ένα θέμα αλλά....

  12. #432
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    δες μπας και κολλαει το εμβολακι ή η τρομπα πανω και σου παταει τον συμπλεκτη και εχεις πατηναρισμα

  13. #433
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Υγρά στον συμπλέκτη αλλαχθηκαν;

  14. #434
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lamnian Προβολή μηνύματος
    Ε ναι , ελατήρια καμπάνας εννοώ . Δεν έγινε έλεγχος γιατί θεώρησε δεδομένο ότι είναι από την μαυρίλα στους μεταλλικούς , οπότε μετά έκλεισε το μαγαζί .
    Δυναμομέτρηση με πατινάρισμα δεν νομίζω να ταιριάζουν . Ούτε υγρασία με πιστόνια κλπ νομίζω έχουν σχέση με το πατινάρισμα .
    Να λύσουν πρώτα καμπάνα να μετρήσουν δίσκους και μετά προχωράς σε βελτιώσεις . Εχε υπόψιν ότι ο έλεγχος των δίσκων και το άνοιγμα γίνεται σχετικά γρήγορα (καμιά ώρα)
    Τελικά έκανα τον έλεγχο χθες. Οι φιμπερενιοι δίσκοι έχουν πάχος 2,8mm όπου τα όρια είναι σύμφωνα με την ktm 2,65mm. Τα ελατήρια είναι ακριβώς στο όριο 2,9... Οι δίσκοι για κάποιον λόγο ήταν λάθος τοποθετημένοι... Το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκω μεμονωμένα ελατήρια διαθέσιμα.

  15. #435
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GokuSm Προβολή μηνύματος
    Τελικά έκανα τον έλεγχο χθες. Οι φιμπερενιοι δίσκοι έχουν πάχος 2,8mm όπου τα όρια είναι σύμφωνα με την ktm 2,65mm. Τα ελατήρια είναι ακριβώς στο όριο 2,9... Οι δίσκοι για κάποιον λόγο ήταν λάθος τοποθετημένοι... Το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκω μεμονωμένα ελατήρια διαθέσιμα.
    Μπορείς πάντα να καταφύγεις στην φτηνή λύση αν τα ελατήρια είναι στο όριο: Προφορτίζεις τα ελατήρια, προσθέτοντας μία ή δύο ροδέλες στην ίδια διάμετρο με τα ελατήρια.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Παρόμοια θέματα

  1. Lc8 Adventure Plastika
    από lc8ergr1 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2006, 12:45
  2. ΚΤΜ-LC8 adventure 950 parts&assecories
    από lc8ergr1 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 10:31
  3. ΚΤΜ-LC8 adventure 950 parts&assecories
    από lc8ergr1 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 10:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF