Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 47

Θέμα: Versys 650 test ride

  1. #1
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082

    Versys 650 test ride

    Σα καλο παιδι εκανα και εγω το test ride στο μηχανάκι που απο τις προδιαγραφες του και μονο μου εχει δημιουργησει εντονο το συναίσθημα της απόκτησης του

    Καταρχας ευχαριστώ τον Φωτη Νικολαου απο το Rolling Star (Λ.Βουλιαγμενης) που μου το εμπιστεύτηκε. Απο οτι ξερω Test ride το συγκεκριμένο μοντελο το εχουν ακομα το «2Τροχο» και το «MotoDiKappa» αλλα και αλλα επίσημα μαγαζια της Kawasaki

    Το μηχανάκι απο κοντα το εχω ξαναπει ειναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ. Πολυ προσοχη στη λεπτομερεια και με τη πρωτη ματια ελάχιστα «μη τουριστικα» σημεια ειναι εμφανη μιας και εχει προσεχτει πολυ το μηχανάκι απο τη Kawasaki σε αντιθεση με το ER6 που μεγαλα κενα στο μοτερ και στο ψαλίδι μαρτυρούν μερικες αισθητικές ατέλειες οπως «φτηνη» στην οψη οψη κόλληση του πλαισιου. Στο Versys ολα ειναι πιο προσεγμένα και τακτοποιημένα

    Η ΨΑΛΙΔΑΡΑ ειναι ενα αντικείμενο πόθου.... στιβαρο massive ψαλίδι άκαμπτο και επιβλητικό! ευχαρηστη είδηση ειναι οτι ταιριαζει και στο ER6 αρα βλεπω πολλους να ψαχνουν στο e-bay για μεταχειρα....

    Στο Versys ολες οι κολλησεις ή δεν ειναι ορατες στο γυμνο ματι ή εχουν παρα πολυ καλο αισθητικο αποτεσμα πραγμα που δινει μια αίσθηση στιβαρότητας που ο καταναλωτης γουστάρει με τα 1000

    χρωματα: μιας και τα ειδα ολα διπλα-διπλα
    Το μαυρο ειναι ομορφο και εχει πολυ καλες αντιθεσεις με το ασιμη στα μερη στη μοτοσυκλετας, το ασιμι ειναι αδιαφορο και ισως αρεσει στουν μεγαλυτερους.... αλλα το κεραμιδι (???) ειναι γελοίο! Απαραδεκτο που το μπροστινο σε αυτο το χρωμα ειναι βαμενο μαυρο! ΕΛΕΟΣ!!!

    Με το που καβαλας προσεχεις οτι η σελα εχει πολυ αφρωδες υλικο απο κατω και ειναι πολυ μαλακη και ανετη και ανατομικα σχεδιασμενη.

    Αλλο που προσεχεις ειναι οτi ειναι ψηλη! Οι κατω του 1,75 θα εχουν πρόβλημα να φτασουν να πατανε με τα δυο ποδια κατω σταθερα. Οι μασπιεδες ειναι μεσα στη μεση οταν πατας κατω και στην αρχη θα σου σπασουν τα νευρα! Τεσπα παλι καλα που ειναι εργονομικα σωστοι οταν καβαλας και αυτο ειναι το πιο σημαντικο...

    Το μηχανάκι ειναι ελαφρυ και το τιμόνι-μασπιεδες ειναι σε ιδανικη θεση για τελειο κοντρόλ της μηχανης και του πολυ μικρου βαρους της (η τεσπα αυτη την αίσθηση μου δινει οτι δηλ ειναι ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΥ και «κοντο» μηχανάκι)

    Με το που βαζεις μπρος προσεχεις το ηλεκτρονικα ελενχομενο τσοκ και ζηλευεις που στο Ζ1000 των 11,900 ευρω η μαμα kawa δεν εχει βαλει τετοιο....

    Το λευκο αναλογικο στροφομετρο πανεμορφο και ευδιάκριτο ειναι ακριβώς στο σημειο που επρεπε να ειναι... μπροστά σου και στη σωστη γωνία. Γενικα τα οργανα ειναι καταπληκτικά, ευδιάκριτα και πληρη και εδω η kawa δεν εκανε τσιγκουνιες.... πραγματικα πολοι θα ζηλέψουν τον πολυ καλο φωτισμό του! Απο την αλλη δεν εχουν δεικτη θερμοκρασιας....

    Ξεκινώντας και με συναναβατρη μου την EVI (που ουτε που καταλαβαινα οτι καθετε πισω μου... πραγμα που συμαινει οτι στο πολυωρο ταξίδι ΕΓΩ τουλάχιστον θα ειμαι ξεκουραστος και δε θα εχω το βαρος του αναβατη πανω μου... ) διαπιστώνω το πως ρυθμισαν καταπληκτικα το μοτερ στο Akashi...

    Ροπη που συγκρινετε με 1000ρι μοτερ εχει αυτο το μηχανάκι! 2καβαλο δε διστάζει καθολου να ανεβαζει στορφες χωρις τη παραμικρη αντίρρηση. Μεχρι τις 8,000 στροφες το μοτερ ανεβαζει αβιαστα και ομορφα χωρις δισταγμούς. Το μηχανάκι πετάγατε μπροστά και σηκωνει τον εμπρος τροχο απο το εδαφος για πλακα!

    Πανω του εχεις πολυ καλο έλεγχο και σωστο μοχλο να κανεις τις ταρζανιες ή να αποφυγεις εμποδια σε κατάσταση πανικού. Το μηχανάκι δε εχει πολυ καλη συμπεριφορά στις στροφες! Πολυ σταθερο και σιγουρο με καλα πατηματα. Και με κανει να αναρωτιέμαι τι θα εκανε με καλυτερα/μαλακοτερα λαστιχα απο τα απαραδεκτα τουρισταδικα που φοραει απο το εργοστασιο...

    Οι Αναρτησεις «ισιώνουν» το δρομο και ειναι ρυθμισμενες για τους κωλοδρομους μιας τυπικης ελληνικης πολης.... γεματη κρατηρές, σαμαρακια και μπαλώματα... πολυ καλο το μπροστινό που την «ακούει» αστραπιαία στο γυροσκοπικο και αυτο και μονο ειναι αρκετο για να κατατξω το μηχανάκι στα «Street» Και οχι στα άθλια on-off με τα μαλακα πιρουνια και τα ασαφη μπροστινα συστήματα που μισω! Με λιγο tweeking στις ρυθμισεις ειμαι σιγουρος οτι φερνω την αναρτηση στα μετρα μου χαλαρα....

    Το πισω αν και εχει ρυθμίσεις.... νομιζω οτι απλα υπαρχει μεχρι να το αλλαξεις!
    Νομιζω οτι ενα αφτερμαρκετ αμορτισέρ θα ηταν πιο ανετο και θα μεταμορφωνε τη δυναμικη συμπεριφορά της μοτο που εχει καταπληκτικο πλαισιο και αντιστοιχο μπροστινο... (ειμαι κακομαθημενος με το «δικο» μου ohlins και εχω απαιτησεις πλεον απο τις αναρτησεις!) anyway ειναι απλα «αρκετα καλο» και ισως με λιγο «ψάξιμο» στις ρυθμισεις ερθει στα ισα του...

    Τα φρενα ειναι προοδευτικα. Ισως πιο δυνατα φρενα θα «γονατιζαν» το μηχανάκι με τη μεγαλη διαδρομη της μπροστά αναρτησης και σοφα η Kawasaki εμεινε στις «δικιμασμενες» λυσεις του πακετου που αυτοσιο υπαρχει στο Z750 και στο ER6...

    Πανεμορφοι οι δισκοι μαργαριτες εμπρος και πισω

    Απο το κατάστημα εμαθα οτι το μηχανάκι εχει χαμηλη κατανάλωση αντίστοιχη ενος μονοκυλινδρου στη πολη, πραγμα παντα θετικο! Η αυτονομια του ειναι δε αρκετη για ταξιδακια χωρις προβλήματα και οικονομικα οσο δε παει!

    συμπερασματικα
    Λοιπον θα πω τη γνωμη μου τωρα και πειτε με κολλημενο: το μηχνακι ειναι «ταμαμ» για την Ελλαδα! Οι δημιουργοι του μαλλον εχουν κανει αρκετα χιλιομετρα εδω...

    Ψηνομαι λεμε! Idi ψαχνω τροπους να το αποκτησω για τη καθημερινη μου μετακινηση και για της βολτες εντος και εκτος πολεως, με ή χωρις συναναβατη αυτο το μηχανάκι φτιαχτηκε για μενα! Και μου αρεσει λεμε...

    Ποσο παει ειπαμε? 7,000??? Χμμμ και με ενα τελικο και φιλτρο+pc??? Σωληνακια υψηλης και hugger???? Ε και ενα χαμηλο fatbar το χρειαζεται... θελει σουζιλικια το μοτερι λεμε!

    Πρεπει να βρω οπωσδήποτε μετρητα! δεν ειναι και πολλα τα λεφτα!!!

  2. #2
    Το μηχανακι ειναι πρωτο λεμε

    Οσοι το οδηγησουν, θα νομιζουν οτι οδηγανε μονοκυλινδρο απο την ροπη που εχει

  3. #3
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  4. #4
    Με το καλό κι εσύ !

    Άντε νά'ρθει και στα νότια να το καβαλήσουμε κι εμείς !


  5. #5
    Gia posi ora sto dinei o Nikolaou gia test drive?

  6. #6
    το οδηγησα κι εγω σημερα, το μηχανακι ειναι αψογο...

    βεβαια αυτο του rolling star που πηρα ηταν αστρωτο και πηγαινε σαν μπουκωμενο αλλα φαινεται πολυ καλο μηχανακι, καλα φρενα, σωστη θεση οδηγησης, αυτο με τα μαρσπιε που εχει ειπωθει δεν το καταλαβα καν...

    σε πολη καλη τιμη επισης...



    παντως το 1000αρακι που θα προτιμουσα αργει πολυ ακομα

  7. #7
    Εγώ το πήρα χωρίς να το δω από κοντά αλλά τελικά δεν το μετάνιωσα και όσο το οδηγώ περισσότερο τόσο πιο ικανοποιημένος μένω με την επιλογή μου

    Όσο για τα λεγόμενα του idi αν και δεν έχω τις γνώσεις του συμφωνώ αν και δεν βλέπω τον λόγω να πειράξεις τα αμορτισέρ

  8. #8

    Re: Versys 650 test ride

    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi

    Απο την αλλη δεν εχουν δεικτη θερμοκρασιας....


    Στο Mototriti που έπεσε στα χέρια μου σήμερα λέει ότι απουσιάζει ο δείκτης βενζίνης και όχι καυσίμου!

    Για τις αναρτήσεις την πίσω ανάρτηση την χαρακτηρίζει σφικτή με γρήγορη επαναφορά και χωρίς σωστή πληροφόρηση!!!

    Επίσης κατηγόρει το μηχανακί για φρένα χωρίς αίσθηση και δίνει γι αυτό 7 βαθμούς!!!!!

    Δείτε ακριβώς τι γράφει:
    "Στον εμπρός τροχό υπάρχουν δύο δίσκοι 300 χιλ. και δαγκάνες 2 εμβόλων ενώ πίσω, ο δίσκος είναι 220 χιλ. με δαγκάνα μονού εμβόλου. Τα φρένα διαθέτουν δύναμη αλλά υπολείπονται σε αίσθηση.
    Βέβαια σε χαμηλές ταχύτητες και σε άσφαλτο με χαμηλό συντελεστή τριβής, το γεγονός ότι τα φρένα δεν αποδίδουν άμεσα και με απόλυτο τρόπο την δύναμή τους στην άσφαλτο, έχει θετικές συνέπειες στην απότροπή μιάς πτώσης ειδικά για τους λιγότερο έμπειρους αναβάτες. Το πίσω φρένο από την άλλη, απαιτεί μεγάλη διαδρομή στο πεντάλ για να μπλοκάρει τον πίσω τροχό ενώ στο ενδιάμεσο της διαδρομής οι επιβραδυντικές του ικανότητες είναι χλιαρές"

    Δεν μπορώ να καταλάβω ποιοι τα γράφουν αυτά ρε παιδιά. Δηλαδή η KAwasaki είχε ως σημείο αναφοράς όλους τους κουλούς οδηγούς του κόσμου γι αυτό λέει θα βάλουμε φρένα που υστερούν γιατί οι οδηγοί χωρίς πείρα τέτοια φρένα χρειάζονται αλλιώς θα σκοτωθούν!!!!
    Υπήρχε ανέκαθεν μια τάση θαψίματος της KAwasaki αλλά εδώ καταντάει πραγματική βλακεία!!!

    Τέλος το γενικό συμπέρασμα και αίσθηση που αφήνει το περιοδικό είναι ότι το Versys είναι ένα νέο μοντέρνο και καλοσχεδιασμένο οπτικά μηχανάκι και στα υπόλοιπα είναι απλά καλό!!!!!

    Αν συγκρίνουμε τις παρουσιάσει που έκανε το περιοδικό για το Vstrom και άλλα μοτό είναι η μέρα με την νύχτα!...... Βρε λέτε να τα παίρνουν;;; μπααα.......

  9. #9
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    καλό το ΜοτοΤρίτη, αλλά μην το παίρνουμε και πολύ σοβαρά.... Για το cbf250 γράφει ότι δεν έχει στο κοντέρ στροφόμετρο.... :rotflmao:
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  10. #10
    εγραφε ακομα οτι το geopolis δεν εχει πλαγιο σταντ, και οτι εχει 17'' τροχους!!!!!!!!

    Μιλαμε τα ατομα ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΧΕΤΑ!!!!!!!!!!!

    ΓΟΥ ΤΟΥ ΠΟΥ ΚΟΥ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ

  11. #11

    Re: Re: Versys 650 test ride

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikomaxia
    Στο Mototriti που έπεσε στα χέρια μου σήμερα λέει ότι απουσιάζει ο δείκτης βενζίνης και όχι καυσίμου!

    ο δεικτης βενζινης και ο δεικτης καυσιμου ειναι το ιδιο...

    οσο για το μοτοτριτη φιλε απο τοτε που πηρα το τευχος με το συγκριτικο για scooter ουτε για την τουαλεττα δεν θα το επαιρνα...

    οπως λεει και ο after για το peugeot geopolis ελεγε οτι δεν εχει πλαινο σταντ και οτι εχει 17αρες ζαντες , αφου να φανταστεις το ειχα πιστεψει kai οταν το πηρα ειδα οτι εχει 16αρες σαν το beverly...

    για το χωρο κατω απο τη σελα ελεγε οτι για τετοιου τυπου scooter ειναι ο μικροτερος, ενω ο χωρος ειναι τεραστιος

    μην ακουτε κανεναν, το πιο αξιοπιστο ειναι να τα οδηγουμε και ενα εχουμε προσωπικη γνωμη, αν περιμενομε απο κατι περιοδικα σαν το μοτοτριτη :a31:

    το versys οπως ξαναειπα ειναι πολυ καλο και σε αρκετα καλη τιμη...

  12. #12
    Συγγνώμη αλλά έκανα λάθος εννοούσα ότι απουσιάζει ο δείκτης καυσίμου αλλά ότι περιλαμβάνει δείκτη θερμοκρασίας.

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikomaxia
    Συγγνώμη αλλά έκανα λάθος εννοούσα ότι απουσιάζει ο δείκτης καυσίμου αλλά ότι περιλαμβάνει δείκτη θερμοκρασίας.
    μηπως τα λες αναποδα?

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    μηπως τα λες αναποδα?
    Όχι!!! στο πινακάκι που έχει το περιοδικό με τα χαρακτηριστικά της μοτοσυκλέτας τον δείκτη καυσίμου τον έχει με πάυλα.

  15. #15
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Εγώ το είδα χθες πάνω σε πεζοδρόμιο..... δεν το καβάλησα οποτε και δεν ξέρω τι κάνει στο δρόμο....

    Μπροστά μοιάζει με TDM.... το ψαλίδι είναι στρητάδικο....

    το μπροστινό είναι για γέλια!!!! Θυμίζει καλαμάκια απο σουβλάκι!!! το Ζ750 έχει καλυτερα καλάμια....

    Αυτά..... αισθητικά μιλάω έτσι; κι εδώ έρχεται το περί ορέξεως....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Bandit 650 ABS test ride
    από stefanara στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2009, 22:42
  2. test ride VERSYS 650
    από kalant στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2007, 12:26
  3. VERSYS 650 Test Video
    από kalant στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2006, 12:14
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2004, 21:17
  5. Απαντήσεις: 99
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2004, 20:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF