Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 20 από 20

Θέμα: γνώμες για το ABS του V-Strom 650

  1. #16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από grgvstrom
    ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ. ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΝΕΙ ΜΟΛΙΣ 500 ΧΛΜ ΜΕ ΤΟ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ... ΕΧΕΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ ΜΟΝΟ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΙΕΣΑ ΤΟΣΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ. ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ.
    ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΓΟΡΕΣ ΟΙΚΟΠΕΔΩΝ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΕ ΣΥΜΒΑΤΙΚΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ (ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΜΦΙΘΕΑΣ ΚΑΙ ΑΧΙΛΛΕΩΣ ΓΩΝΙΑ) ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ 8Α ΕΙΧΑΝ ΑΠΟΦΕΥΧΘΕΙ.

    ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΣΕ ΑΚΡΑΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ!
    από ότι έχω καταλάβει (από παρουσιάσεις και τεστ στα περιοδικά) και το abs θέλει τρόπο και όχι κόπο.....
    τώρα αν με ρωτήσεις τον τρόπο θα σε γελάσω.....
    πάρε όμως κανα περιοδικό να ρωτήσεις κανα συντάκτη αν θες....

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2007
    Μηνύματα
    352
    μαλλον κανεισ πιο μεγαλη αποσταση οσπου να σταματησεισ.!!!!το πισω , χωρισ το μπροστινο πασ για ν ασταματησεισ αερα πατερα που λενε.οταν τα πατασ και τα 2 δυσκολα μπαινουν σε λειτουγια.παντωσ το μπροστινο το ξαναλεω με εχει σωσει.παει κ τελειωσε.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2007
    Μηνύματα
    135
    Πραγματικά στον μπροστά τροχό θα ενεργοποιηθεί πολύ δύσκολα!
    Στον πίσω λόγω μονού δίσκου και δαγκάνας,καθώς και γιατί με το πόδι βάζεις άθελά σου πολυ περισσότερη δύναμη,ενεργοποιείται πολύ εύκολα

    Αυτο που κατάλαβα εγώ μετα απο 6000χλμ είναι οτι το ABS θα σε σώσει πραγματικά σε περιπτώσεις φρεναρίσματος πανικου ειδικα στον πίσω τροχό και υπο κλίση της μηχανής!
    Κοινώς δύσκολα θα πλαγιολισθήσεις και θα πέσεις απο ποδόφρενο!

    Στον μπροστά τροχό μου έχει ενεργοποιηθεί 2-3 φορές μόνο κι αυτό σε δρόμους με πολύ κακή ποιότητα ασφάλτου!
    Αποδίδει το σύστημα αρκετά καλά!Εμένα με βοήθησε όταν το χρειάστηκα!
    Αλλά πρόσεχε γιατί το ΑΒS αυξάνει την απόδοση φρενάρισματος και οχι την ικανότητα του οδηγού!
    Κοινώς μην σε καθυσηχάζει τόσο ώστε να νομίζεις οτι δεν θα πάθεις ποτέ τίποτα απλά και μόνο επειδή ΄χεις ABS!

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    254
    Φοβερο πραγμα το ABS!!! Προχτες καταφερα να μπλοκαρω και τα δυο οταν μου πεταχτηκε χαριτωμενη 45αρα. Με εσωσε απο πτωση-συγκρουση με cinquecento στις κατηφορικες στροφες της Αγιας Αννας (ευβοια).

    Το μειονεκτημα ειναι οτι σε ανωμαλιες δρομου, λακουβες (σπανια στην Ελλαδα ) αρπαζει χωρις λογο.

    Σε χωμα παει χαλαρα (οχι ομως σε ζορια)

    Οποτε; ΤΡΙΑ ΖΗΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ABS!!!!!!
    mustili

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2007
    Μηνύματα
    135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI
    Φοβερο πραγμα το ABS!!! Προχτες καταφερα να μπλοκαρω και τα δυο οταν μου πεταχτηκε χαριτωμενη 45αρα. Με εσωσε απο πτωση-συγκρουση με cinquecento στις κατηφορικες στροφες της Αγιας Αννας (ευβοια).

    Το μειονεκτημα ειναι οτι σε ανωμαλιες δρομου, λακουβες (σπανια στην Ελλαδα ) αρπαζει χωρις λογο.

    Σε χωμα παει χαλαρα (οχι ομως σε ζορια)

    Οποτε; ΤΡΙΑ ΖΗΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ABS!!!!!!
    Όντως αυτο που παρατήρησα κι εγώ είναι οτι όταν περνάς πάνω απο "λοφάκια" στον δρόμο,επειδη ο τροχός βρίσκεται για μερικά κλάσματα του δευτερολέπτου στον αέρα,όταν θέλεις να φρενάρεις αμέσως μετα την επάφη το τροχού με την άσφαλτο ΥΠΆΡΧΕΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ.
    Μικρή βέβαια αλλα μπορεί να γίνει επικίνδυνη αν χρειαστείς το φρένο άμεσα!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Γνωμες για το Suzukomania???
    από fallenheaven στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2010, 19:22
  2. Θόρυβος από το μπροστινό του v-strom 650 (5 threads in one)
    από makaronachis στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 262
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2007, 15:45
  3. Ένα site για το service του CBR 600f
    από dankannn στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2006, 22:42
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2004, 21:47
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 11:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF