Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: γνώμες για το ABS του V-Strom 650

  1. #1

    γνώμες για το ABS του V-Strom 650

    Θα ήθελα κάποιες γνώμες από φίλους κατόχους V-Strom 650.
    Επειδή η ώρα που το παλιό Transalp θα αντικατασταθεί και επειδή το V-Strom είναι ο πλέον πιθανός αντικαταστάτης , αρχίζω και κάνω πιο λεπτομερειακή αξιολόγηση των υπερ και κατά του συγκεκριμένου μοντέλου.
    Στα κατά θα έβαζα τα προβλήματα (μικρά ή μεγαλύτερα ) τα οποία έχω πληροφορηθεί μέσω του Forum και επειδή με το Transalp η έννοια αξιοπιστία έχει πάρει άλλες διαστάσεις (δικαιολογημένα ) είμαι κάπως επιφυλακτικός.
    Από την άλλη πλευρά οι τεχνικές προδιαγραφές (και όχι μόνο) του V-Strom είναι πολύ καλές (για την κατηγορία πάντα).
    Δεν βάζω στη ζυγαριά το υποτιθέμενο ειδικό βάρος του ονόματος Honda σε σχέση με το όνομα Suzuki διότι αυτό θα σήκωνε πολλή συζήτηση....

    Αυτό που θα ήθελα σε πρώτη φάση από τους φίλους συμφορουμίτες και κατόχους του μοντέλου είναι η άποψή τους για το ABS (όσοι έχουν βέβαια το μοντέλο με το ABS).



    Είναι αποτελεσματικό;
    Υπάρχουν περιπτώσεις δυσλειτουργίας ή μη λειτουργίας;
    Γενικά είστε ευχαριστημένοι οι έχοντες ABS;
    Θα επιστρέφατε σε μηχανή χωρίς ABS;
    Κάποια άλλη παρατήρηση που θα είχατε να κάνετε για να πείσετε κάποιον να το προτιμήσει ή να το αποφύγει;

    Ευχαριστώ
    "Οι περισσότεροι αποχωρούν μια μέρα από τη ζωή χωρίς να έχουν πάρει είδηση καν τι τους συνέβη. Και έιναι κρίμας. Είναι κρίμας , αυτός ο ισόβιος εγκλεισμός στην κιβωτό της Ανάγκης με καθηλωμένες τις αισθήσεις σε υπηρετικό επίπεδο"


    Οδυσσέας Ελύτης

  2. #2
    Θα επιστρέφατε σε μηχανή χωρίς ABS;







    ΟΧΙ..

  3. #3
    στα δυο τελευταια τευχη του περιοδικου 0-300 εχουν κανει δυο τεστ τα οποια αφορουν τα συστηματα ABS και την αποτελεσματικοτητα τους συγκρινοντας τα με τα συμβατικα συστηματα πεδησης.στο τελευταιο μαλιστα τεστ εξετασαν και ενα DL650.παρε τα τευχη και διαβασε τα ειναι διαφωτιστηκα

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από chris1980
    στα δυο τελευταια τευχη του περιοδικου 0-300 εχουν κανει δυο τεστ τα οποια αφορουν τα συστηματα ABS και την αποτελεσματικοτητα τους συγκρινοντας τα με τα συμβατικα συστηματα πεδησης.στο τελευταιο μαλιστα τεστ εξετασαν και ενα DL650.παρε τα τευχη και διαβασε τα ειναι διαφωτιστηκα
    ΄
    Έχω πάρει το τελευταίο τεύχος και τα συμπεράσματα είναι όντως παραπάνω από σαφή.
    Απλώς ζητάω και τη γνώμη σας δηλαδή του μέσου χρήστη.
    "Οι περισσότεροι αποχωρούν μια μέρα από τη ζωή χωρίς να έχουν πάρει είδηση καν τι τους συνέβη. Και έιναι κρίμας. Είναι κρίμας , αυτός ο ισόβιος εγκλεισμός στην κιβωτό της Ανάγκης με καθηλωμένες τις αισθήσεις σε υπηρετικό επίπεδο"


    Οδυσσέας Ελύτης

  5. #5
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    22/04/2003
    Μηνύματα
    489
    Δες και εδώ ....

    'Ενα Jameson με πάγο...

  6. #6
    Η εμπειρία μου είναι μικρή 2000 χλμ αλλά ελπίζω να βοηθήσει.Το μπροστινό δύσκολα μπαίνει σε λειτουργία το πίσω σχεδόν αμέσως αλλά πιστεύω οτι είναι πολύ λογικό λόγω της κατανομή ς βάρους . Δικάβαλος έχω την εντύπωση οτι αντιδρά καλύτερα.Αν το "δουλέψεις" λίγο καιρό και συνδυάζεις τα φρένα καλά πιστεύω ότι θα αποδώσει καλύτερα από τα συμβατικά.Σίγουρα θέλει λίγο δουλειά παραπάνω γιατί η δυναμη της συνήθειας είναι μεγάλη.
    unzip

  7. #7
    Εμένα έχει 450 χλμ (ολοκαίνουριο το κουκλάκι μου!!!) και μπορώ να πώ ότι δεν έχω καταλάβει πότε ενεργοποιείται το ABS (1-2 φορές μόνο έχω καταλάβει ότι έχει ενεργοποιηθεί το πίσω χωρίς να επηρεάσει όμως την οδήγηση). Ψυχολογικά και μόνο αισθάνομαι ποιο σίγουρος στο πάτημα του φρένου, γιατί με το παλιό μου XR ούκ ολίγες φορές έιχε γλυστρίσει η μπροστινή ρόδα με παρολίγον ολέθριες συνέπειες, ευτυχώς το άφηνα γρήγορα το φρένο και γλυτώναμε το μοιράιο.Νομίζω ότι το τέστ του 0-300 είναι αρκετά διαφωτιστικό, λόγω ζυγίσματος η μηχανή σταματάει αρκετά καλά και χωρίς ABS, με 3-4 μέτρα περισσότερα απο τον άπειρο οδηγό (πιστεύω ότι οι περισσότεροι εδω μέσα σε αυτήν την κατηγορία ανήκουμε μιάς και ο καημένος μόλις έχει αρχίσει να παίρνει μέρος σε αγώνες!!!ντούπ...φαντάσου ο έμπειρος δηλαδή).
    Η ανησυχία μου εμένα είναι πώς συμπεριφέρεται σε δρόμο με χαλίκι ή χωματόδρομο.Έχω ακούσει ότι δεν σταματάει και πολύ έυκολα με ABS (όχι μόνο το V-strom αλλα όλα τα μηχανάκια με ABS). Άν έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία ας την γράψει...


  8. #8
    Δεν υπάρχει δυνατότητα απενεργοποιησης για χρήση σε χώμα; Ξέρω οτι δεν εχει διακόπτη ΟΝ/OFF, αλλα λεω μηπως υπάρχει καποια φισα που ξεκουμπώνει έυκολα για να απενεργοποιηθεί το σύστημα.


    (Οσο για τα προβληματάκια του, μονο οσα διαβαζω και εγω στο φορουμ ειναι αυτα που με προβληματιζουν... Οσα εχω ακουσει απο ιδιοκτητες φιλους ή στο δρομο απεχουν παρα σαγκας Και βέβαια τα προβληματακια αυτα δεν είναι αρκετα για να με αποτρέψουν απο το να παω να το κλεισω την ερχομενη εβδομαδα !!! Εξαλλου και με το κουτι πριν λιγα χρονια τα ιδια ακουγα... "Τριζει, καιει, χανει, σπαει, ξεφτιζει, χαλαει..." διαβαζα σε αντιστοιχο φορουμ και ειχα τρελαθει. Αλλα ποτε δεν μου παρουσιασε κατι

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από unzip
    Η εμπειρία μου είναι μικρή 2000 χλμ αλλά ελπίζω να βοηθήσει.Το μπροστινό δύσκολα μπαίνει σε λειτουργία το πίσω σχεδόν αμέσως αλλά πιστεύω οτι είναι πολύ λογικό λόγω της κατανομή ς βάρους . Δικάβαλος έχω την εντύπωση οτι αντιδρά καλύτερα.Αν το "δουλέψεις" λίγο καιρό και συνδυάζεις τα φρένα καλά πιστεύω ότι θα αποδώσει καλύτερα από τα συμβατικά.Σίγουρα θέλει λίγο δουλειά παραπάνω γιατί η δυναμη της συνήθειας είναι μεγάλη.
    φανταζομαι οτι για να μπει σε λειτουργία το αβς θα πρεπει να διαβάσει ο αισθητηρας τάση του τροχου να μπλοκάρει (όπως στα αυτοκίνητα).

    θεωρητικά πάντα, ο μπροστινός τροχός ευτυχώς μπλοκάρει πολύ πιο δύσκολα από τον πίσω (δύσκολα: μεγαλύτερη πίεση στην μανέτα του φρένου)....
    άρα ακούγεται λογικό το αβς να μπαίνει σε λειτουργία πολύ πιο εύκολα στον πίσω τροχό παρά στον μπροστινό....

    επομένως το αβς στα μπροστινά φρένα θα το δείτε μόνο σε περιπτώσεις απότομου δαγκώματος των μπροστινών (πεταχτηκε ξαφνικά σκυλί, παππους, γιαγια - το ιδιο είναι) ή σε περιπτώσεις βρεγμένου με την τέλεια καθρεπτέ ελληνική άσφαλτο (θελουμε και πιστα φ1 - μοτο τζι πι τρομάρα μας) ανεξαρτήτως της ασκούμενης πίεσης στα φρένα αυτή την φορά (: μου έχει τύχει να πατάω σε βρεμένο χαλαρά τα φρενα, να στεγνώσει ο δίσκος από το νερό, να πιάσει το φρένο πιο δυνατα, να πάρω το γωνιακό οικοπεδάκι στην έξοδο του ορχομενού για εθνική προς Αθήνα - πωλείται για τους ενδιαφερομενους).....


    θεωρητικά πάντα χωρίς να εχω τεχνικες γνωσεις επί του θέματος

  10. #10
    ειδικα στον πισω τροχο το ΑΒS ενεργοποιειται αναλογα και με τον τροπο που φρεναρεις.
    Αν πεφτεις αρχικα με δυναμη στο μπροστινο τοτε λογω μεταφορας βαρους μπροστα ο πισω τροχος εχει λιγοτερη προσφυση και ειναι επομενο να πιανει πιο ευκολα τοABS.
    Αντιθετως αν ξεκινας πρωτα απο το πισω και ελαχιστα μετα και το μπροστινο τοτε το ABS στον πισω θα πιασει πιο μετα.

  11. #11
    Σε βόλτα μου σήμερα στο βουνό η οποία περιελάμβανε άσφαλτα , χώμα , λάσπη αλλά και χιόνι και ενώ κατά την ανάβαση δεν είχα απενεργοποιήσει το ABS σε κάποιο σημείο στο χιόνι όπου και έπεσε αρκετό σπινάρισμα απενεργοποιήθηκε μόνο του το ABS και δεν μπήκε πάλι μέχρι να ξαναβάλω μπροστά . Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο για τον εγκέφαλο και τις λειτουργίες του στο ABS ?

    Για να μην παρεξηγούμε βγήκε εκτός στο σημείο ακριβώς που ήθελα.
    http://www.snowclub.gr

  12. #12
    getting used to pain... Το avatar του/της kakofonixx
    Εγγραφή
    04/10/2003
    Μηνύματα
    317
    Να πω και γω τη γνωμη μου εχοντας κανει ~17000 χλμ

    Δεν ειχα ποτε αλλη μηχανη που να εχει ABS για να εχω μετρο συγκρισης αλλα πιστευω οτι μια χαρα λειτουργει στο vstrom...
    Γενικα, οπως ειπωθηκε, στον πισω τροχο ενεργοποιηται πολυ ευκολα, ενω στον μπροστινο σχεδον μονο σε φρεναρισματα πανικου.

    Προσωπικα ειμαι πολυ ευχαρηστημενος απο τη λειτουργεια του και σιγουρα σε μια-δυο περιπτωσεις με εχει γλυτωσει απο σιγουρες πτωσεις απο μπλοκαρισμα του μπροστινου.

    Προβληματα δε μου εχει παρουσιασει και γενικα δουλευει χωρις το παραμικρο, οπως οταν την απεκτησα

    Θα ακουσετε αρκετους να λενε οτι ειναι καλυτερα χωρις ABS γιατι εχεις καλυτερο ελεγχο του φρεναρισματος, αλλα απο δω και στο εξης προσωπικα δυσκολα θα αποκτουσα μια μοτοσυκλετα χωρις ABS...

    @ K0K0$:
    υπαρχει δυνατοτητα απενεργοποιησης
    απλα αφαιρεις τις δυο ασφαλειες του ABS που βρισκονται κατω απο τη σελα
    wasting space via Architecture

  13. #13
    να πω και εγω μια γνώμουλα...

    δεν έχω δοκιμάσει το V-Strom με ABS αλλά δεν είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος απο το μπροστινό του δικού μου, το οποίο πιστεύεω ότι υστερεί σε ¨αίσθηση¨.

    προσοχή δεν λέω ότι δεν έχει ικανότητα φρεναρίσματος, υστερεί όμως στο να μεταφέρει στο χέρι του οδηγού την δύναμη που ασκείται στο δισκόφρενο και κατά προέκταση να τον προειδοποιήσει σταδιακά για το μπλοκάρισμα.

    είμαι απόλυτα πεπισμένος ότι η αλλαγή των μπροστινών σωληνώσεων του φρένου θα είναι σημαντική αναβάθμιση -ακόμα θυμάμαι κάπια ενθουσιώδη σχόλια που έχουν γίνει εδω μέσα, ακόμα όμως δεν έχω πάρει απόφαση να το κάνω.

    νομίζω ότι η απόφαση για abs η όχι είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων και για το κάθε συνδιασμό οδηγού μηχανής ισχύουν διαφορετικά πράγματα...
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2007
    Μηνύματα
    352
    εχω το αβσ και εχω πανω τπυ 16000χιλ.2 φορεσ με εχει σωσει!!την μια σε στροφη και την αλλα σε ευθεια με λιγα χιλ.αλλα στην 1η περιπτωση το εννιωθα να κανε κρακ καρκ.. και ο τροχοσ να ειναι στην πορεια κ πανω σε στροφη.ολο ελεγα τωρα τωρα θα το χασω αλλα εμεινα ορθιοσ.
    το ΑΒΣ σωζει ζωεσ.

  15. #15
    ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ. ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΝΕΙ ΜΟΛΙΣ 500 ΧΛΜ ΜΕ ΤΟ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ... ΕΧΕΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ ΜΟΝΟ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΙΕΣΑ ΤΟΣΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ. ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ.
    ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΓΟΡΕΣ ΟΙΚΟΠΕΔΩΝ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΕ ΣΥΜΒΑΤΙΚΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ (ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΜΦΙΘΕΑΣ ΚΑΙ ΑΧΙΛΛΕΩΣ ΓΩΝΙΑ) ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ 8Α ΕΙΧΑΝ ΑΠΟΦΕΥΧΘΕΙ.

    ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΣΕ ΑΚΡΑΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνωμες για το Suzukomania???
    από fallenheaven στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2010, 20:22
  2. Θόρυβος από το μπροστινό του v-strom 650 (5 threads in one)
    από makaronachis στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 262
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2007, 16:45
  3. Ένα site για το service του CBR 600f
    από dankannn στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2006, 23:42
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2004, 22:47
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 12:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF