Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 64

Θέμα: Περί Zzr 1400

  1. #1
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431

    Περί Zzr 1400

    Φίλε ZZR1400,θα ήθελα ,αν μπορείς,να γράψεις μερικά πραγματάκια από τη συμβίωσή σου με το θηρίο γιατί πολύ το γλυκοκοιτάζω και,αν τα πράγματα πάνε καλά,μάλλον θα....

    Ενδιαφέρομαι δηλαδή να μάθω μερικά πραγματάκια,όπως κρατήματα,φρένα,συμπεριφορά υπό κλίση και,φυσικά,αν κουράζει στα μεγάλα ταξίδια(οδηγό και συνοδηγό)...τέτοια τέλος πάντων.

    Για το αρκουδόγκαζο,μπορώ να φαντασστώ

    Thanks
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  2. #2
    Αρτιμελής... ακόμη. Το avatar του/της eXJey
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    168
    Επιτέλους! post στην superb κατηγορία ZZR. Είπα κι εγώ μην είμαι είδος προς εξαφάνιση...

    Φίλε, καινούργιο δεν θα αγόραζα ποτέ για 2 λόγους, α) δεν έχω τόσα χρήματα! και β) δεν έχω δικό μου γκαράζ, σε διαφορετική περίπτωση και αν παρακάμψουμε το (α) (.....) θα έπρεπε να στρώνω κυλίμια δίπλα της και να κοιμάμαι τα βράδια.

    Αν κρίνω από τα 3200 που έδωσα για το υπεράριστο 11 του 91 με τα 147 άλογα στον στρόφαλο (11.4kgr ροπή) και την εκπληκτική επιτάχυνσή του με 6η παρακαλώ από τα 140km/h, φαντάζομαι τι θα κάνουν οι καινούργιες εκδόσεις.

    Οσο για το αρχαίο μου αλλά πιστό σύντροφο, σε διαβεβαιώνω για άριστα κρατήματα, οδική συμπεριφορά, φρένα. Ολα αυτά χωρίς μπαγκαζιέρα, γιατί αν την βάλω λες και αλλάζει όλη η τεχνοδομή της, αρχίζουν τα κουνήματα λες και είσαι σε σαπιοκάραβο στην φουρτούνα.

    Οσο για το αν κουράζει, το δικό μου τουλάχιστον μου ξέσκισε τους καρπούς των χεριών όταν την έφερα Αθήνα - Αλεξανδρούπολη (2-3 στάσεις). Χρειάστηκε να περάσει ένας μήνας για να φύγουν εντελώς τα πονάκια. Βέβαια και εγώ εντελώς αδικαιολόγητα δεν είχα τον κατάλληλο ρουχισμό και προστατευτικά στα χέρια.

    Καλή επιλογή.

  3. #3
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Σ' ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σου!

    Επειδή είμαι και κάποιας ηλικίας(43),σκοπεύω να πάρω ένα μηχανάκι που θα το παντρευτώ.
    Τούτ' έστιν,θέλω να είναι οπωσδήποτε καινούργιο-κι ας μην έχω δικό μου γκαράζ-γιατί την έχω πληρώσει ακριβά με τα μεταχειρισμένα και γιατί έχω το ψώνιο να το στρώσω,να το δώ να μεγαλώνει και,γενικά,προτιμώ να δώσω μερικά λεφτά παραπάνω και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

    Σίγουρα υπάρχουν πραγματικές ευκαιρίες,απλά δεν θέλω να το ρισκάρω.

    Σ' ευχαριστώ και πάλι!

    Νά' σαι καλά εσύ και ο Ζούζουράς σου!!


    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  4. #4
    Αρτιμελής... ακόμη. Το avatar του/της eXJey
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    168
    Αψογότατη μοτοσυκλετιστική έκφραση: "να το δω να μεγαλώνει".

    Είσαι ωραίος !!!

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/04/2006
    Μηνύματα
    364
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
    Σ' ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σου!

    Επειδή είμαι και κάποιας ηλικίας(43),σκοπεύω να πάρω ένα μηχανάκι που θα το παντρευτώ.
    Τούτ' έστιν,θέλω να είναι οπωσδήποτε καινούργιο-κι ας μην έχω δικό μου γκαράζ-γιατί την έχω πληρώσει ακριβά με τα μεταχειρισμένα και γιατί έχω το ψώνιο να το στρώσω,να το δώ να μεγαλώνει και,γενικά,προτιμώ να δώσω μερικά λεφτά παραπάνω και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

    Σίγουρα υπάρχουν πραγματικές ευκαιρίες,απλά δεν θέλω να το ρισκάρω.

    Σ' ευχαριστώ και πάλι!

    Νά' σαι καλά εσύ και ο Ζούζουράς σου!!


    MEΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΘΕΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ...........ΑΕΚΑΡΑ........


    Λοιπόν νά τά γράψουμε έδώ ή πριβέ...???
    Γιατί έσύ άπαντάς κατά τίς 4-5 τό πρωί......!!!!!!
    Θά σκάσω , πρέπει νά μάθω τί μαγαζί έχεις..???
    Ταβέρνα...?? Νά σέ πάρω άπό κοντά...!!!
    Μπαράκι...???
    Έστιατόριο...???
    Διανυκτερεύον φαρμακείο...???
    Κουτούκι...???
    Μπουζούκια.....???
    ΜΠΟΥΓΑΤΣΑ...???
    Γραφείο......?????????????

    Λοιπόν άκου τώρα συμβουλές άπό ένα πουρώ-τζόβενο.......

    Άσε τά zzr καί τράβα γιά κανένα χιλιάρι on-off γιατί γιά όλες τίς δουλειές
    καί μέ δύο καβάλλα .........ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΓΙΑ ΕΛΛΑΔΑ.......

    Άπό Βάλια Κάλντα μέχρι τόν Ψηλορίτη σέ πάει......
    Χειμώνα καλοκαίρι......
    Άμα άνεβείς στά zzr θά παίρνει άέρα ό κώλος σου τό χειμώνα άπό πίσω....
    Δέν είμαστε γιά τέτοια τώρα.........
    Χτύπα κανένα άπό αύτά μέ τά μεγάλα τά .....ΠΑΡΜΠΡΙΖ......πού πάς όρθιος
    καί άσε τίς ταρζανιές......
    Έπαιξες καί μπάλλα , όπου νάναι χτυπάνε καί οί ρευματισμοί μέ τήν
    άρθρίτιδα..........μόνο γιά κουβάδες είμαστε μού φαίνεται.........!!!!!!!!!!

    Περιμένω τίς άπόψεις σου............



  6. #6
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Λοιπόοοοον... ένα-ένα

    Εχω ένα εστιατόριο με ζωντανή μουσική,όπου παίζω μ' ένα φίλο μπουζουξή.(Κιθαρίστας εγώ)

    Δευτέρα και Τρίτη ξεκουραζόμεθα και φορτώνουμε τις μπαταρίες.
    Δεν ξέρω τι θα κάνεις,πρέπει να έρθεις οπωσδήποτε!!!!

    Οσο για τη μηχανή....Είχα,μέχρι το περασμένο καλοκαίρι,ένα V strom 650 αλλά το έδωσα σαν μέρος τής προκαταβολής για το μαγαζί.
    Πρίν γίνει όμως αυτό,είχα την τύχη-ή την ατυχία(!)-να καβαλήσω το busa ενός φίλου,ο οποίος το είχε δώσει σ' ένα μαγαζί στο Αργος για πούλημα,λόγω ενός άσχημου ατυχήματος συγγενικού του προσώπου.(Το ατύχημα δεν έγινε με το busa)
    Φεύγουμε λοιπόν απ' τον Πόρο με το Smart του,οδηγεί αυτός κι εγώ δίπλα με μπότες,μπουφάν,κράνη και μπαλάσκες να αδημονώ σαν μικρό παιδί να καβαλήσω το θηρίο.
    Τού είχα πεί μάλιστα ότι θα ήθελα να το κάνω μια βόλτα μέχρι το Αρτεμίσιο,προτού πάρουμε τον δρόμο τής επιστροφής από Επίδαυρο.
    Δέχτηκε λοιπόν ο συνονόματος(ρε τι καλά παιδιά που είναι οι Βαγγέληδες )και αφού το γέμισε βενζίνη,την οποία θα έκαιγα εγώ,μού το φέρνει ζεστό ζεστό και λαχταριστό,το αφήνει μπροστά μου,σβήνει και κατεβαίνει.
    Κι εδώ ξεκινάει το δράμα μου.....!
    Το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι μοντέλο 99 και χρώματος χρυσαφί,που λέει και η άδεια.

    Φοράω το κράνος,ανεβαίνω πάνω,βγάζω το στάντ,πατάω συμπλέκτη,μίζα και αρχίζουν οι πρώτες ανατριχίλες!
    Φεύγω από το Αργος ωσάν κότα-δεν πρέπει να το πήγαινα πάνω από 3000 στροφές-και βρίσκομαι σε μια ευθεία που βγάζει στην Κορίνθου-Τριπόλεως.Σ' αυτή την ευθεία λοιπόν έχω μπροστά μου,καμμιά 20αριά μέτρα,δύο αυτοκίνητα που πάνε με 80χλμ περίπου και απ'το αντίθετο ρεύμα έρχονται κι άλλα,οπότε λέω "άσε δεν προσπερνάω".
    Μετά από λίγο,πάλι το ίδιο σκηνικό,να βρίζω την τύχη μου που δεν μπορώ ν΄ανοίξω να φύγω,συνειδητοποιώ όμως ότι δεν οδηγώ το V Strom με την Κική από πίσω να μού κάνει το σήμα τής νίκης(ξέρεις αυτό με το μεσαίο δάχτυλο κεκαμμένο!)όταν αντιλαμβάνεται υποψία καγκουριάς!!
    Βρε δεν ανοίγω το γκάζι;Ανοίγω!3000 στροφέςμε 5η πήγαινα-το μηχανάκι πρέπει να με μπινελίκιαζε τόση ώρα-άφαντα τα αυτοκίνητα,χαρές εγώ,150 στο κοντέρ!Θα έπαιρνα όρκο ότι δεν πήγαινα πάνω από 120.
    Τέλος πάντων,μπαίνω στη εθνική και αρχίζει η ανάβαση για Αρτεμίσιο.Εκεί κατάλαβα ότι είχα διαλέξει λάθος κατηγορία.Τι V Strom τώρα και παπάρια μάντολες!!
    Η θέση οδήγησης,η αίσθηση τού να είσαι κοντά στην άσφαλτο,η σιγουριά που ενέπνεε σε κάθε κίνηση,η φιλικότητά του....δεν ξέρω τι να πρωτοπώ!
    Αυτό που ένοιωσα πάνω του ήταν αυτό που γύρευα και που μάταια προσπαθούσα να κάνω πάνω στο 650,το οποίο σημειωτέον είναι ένα καταπληκτικό μηχανάκι.
    Θυμάμαι να στρίβω σε μια παρατεταμένη αριστερή με 180 και να θέλω κι άλλο.Κι άλλο κάτω!!
    Και δεν το έκανα γιατί οδηγούσα ξένο εργαλείο.
    Θυμάμαι ακόμα την κλωτσιά που έφαγα,όταν σε μια ευθεία πήγαινα με 200 και άνοιξα το γκάζι να δώ τι γίνεται. :hypnotize

    Φεύγω εκστασιασμένος για Επίδαυρο,με προορισμό το Στορκ,όπου θα με περίμενε ο φίλτατος Βαγγέλης.
    Στη διαδρομή τής Επιδαύρου...άλλο πάρτι!
    Είχα ακούσει από διάφορους ότι το Hayabusa δεν στρίβει,είναι μακρύ,βαρύ,οι αναρτήσεις του θέλουν ρύθμιση ή(ακόμα καλύτερα)αλλαγή και τέτοια.
    Λοιπόν φίλοι μου,ΠΑΠΑΡΙΑ!Το αισθανόμουν πανάλαφρο,έστριβε με τη σκέψη,τόσο μα τόσο γλυκά.Δεν λέω πως είναι κανά SS,αλλά όταν έφτασα στο ραντεβού μου και κοίταξα τα λάστιχα,δεν το πίστευα!
    Αγαπητέ μου iriniaa,τα ξέρεις πολύ καλά όλα αυτά,στα έγραψα όμως γιατί ξέρω πως θα τα καταλάβεις.
    Οχι,δεν έχεις άδικο που μού λές να στραφώ σε 1000άρι on-of,αλλά εγώ σ' αυτό το μηχανάκι,κούμπωσα-όπως πολύ εύστοχα είπε και ο ιδιοκτήτης του(Γεια σου ρε Βαγγέλη!)
    Ασε που άρεσε και στην μαντάμ Κική!!
    Ο λόγος τώρα που γλυκοκοιτάζω το ZZR,είναι πως είναι πιο φρέσκο από άποψης τεχνολογίας και επειδή ο αδερφικός μου φίλος Κώστας(ο μπουζουξής που λέγαμε)έχει μαγαζί την βιτρίνα τού οποίου κοσμεί,μεταξύ άλλων,ένα ανθρακί με ABS.
    Δεν ξέρω τι θα κάνω ακόμα.Εμφανισιακά πάντως,το γεράκι το θεωρώ ομορφότερο.
    Δεν το καβαλάς να κατέβεις μια βόλτα;

    Νά' σαι πάντα καλά!

    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/04/2006
    Μηνύματα
    364
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
    Λοιπόοοοον... ένα-ένα

    Εχω ένα εστιατόριο με ζωντανή μουσική,όπου παίζω μ' ένα φίλο μπουζουξή.(Κιθαρίστας εγώ)

    Δευτέρα και Τρίτη ξεκουραζόμεθα και φορτώνουμε τις μπαταρίες.
    Δεν ξέρω τι θα κάνεις,πρέπει να έρθεις οπωσδήποτε!!!!

    Οσο για τη μηχανή....Είχα,μέχρι το περασμένο καλοκαίρι,ένα V strom 650 αλλά το έδωσα σαν μέρος τής προκαταβολής για το μαγαζί.
    Πρίν γίνει όμως αυτό,είχα την τύχη-ή την ατυχία(!)-να καβαλήσω το busa ενός φίλου,ο οποίος το είχε δώσει σ' ένα μαγαζί στο Αργος για πούλημα,λόγω ενός άσχημου ατυχήματος συγγενικού του προσώπου.(Το ατύχημα δεν έγινε με το busa)
    Φεύγουμε λοιπόν απ' τον Πόρο με το Smart του,οδηγεί αυτός κι εγώ δίπλα με μπότες,μπουφάν,κράνη και μπαλάσκες να αδημονώ σαν μικρό παιδί να καβαλήσω το θηρίο.
    Τού είχα πεί μάλιστα ότι θα ήθελα να το κάνω μια βόλτα μέχρι το Αρτεμίσιο,προτού πάρουμε τον δρόμο τής επιστροφής από Επίδαυρο.
    Δέχτηκε λοιπόν ο συνονόματος(ρε τι καλά παιδιά που είναι οι Βαγγέληδες )και αφού το γέμισε βενζίνη,την οποία θα έκαιγα εγώ,μού το φέρνει ζεστό ζεστό και λαχταριστό,το αφήνει μπροστά μου,σβήνει και κατεβαίνει.
    Κι εδώ ξεκινάει το δράμα μου.....!
    Το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι μοντέλο 99 και χρώματος χρυσαφί,που λέει και η άδεια.

    Φοράω το κράνος,ανεβαίνω πάνω,βγάζω το στάντ,πατάω συμπλέκτη,μίζα και αρχίζουν οι πρώτες ανατριχίλες!
    Φεύγω από το Αργος ωσάν κότα-δεν πρέπει να το πήγαινα πάνω από 3000 στροφές-και βρίσκομαι σε μια ευθεία που βγάζει στην Κορίνθου-Τριπόλεως.Σ' αυτή την ευθεία λοιπόν έχω μπροστά μου,καμμιά 20αριά μέτρα,δύο αυτοκίνητα που πάνε με 80χλμ περίπου και απ'το αντίθετο ρεύμα έρχονται κι άλλα,οπότε λέω "άσε δεν προσπερνάω".
    Μετά από λίγο,πάλι το ίδιο σκηνικό,να βρίζω την τύχη μου που δεν μπορώ ν΄ανοίξω να φύγω,συνειδητοποιώ όμως ότι δεν οδηγώ το V Strom με την Κική από πίσω να μού κάνει το σήμα τής νίκης(ξέρεις αυτό με το μεσαίο δάχτυλο κεκαμμένο!)όταν αντιλαμβάνεται υποψία καγκουριάς!!
    Βρε δεν ανοίγω το γκάζι;Ανοίγω!3000 στροφέςμε 5η πήγαινα-το μηχανάκι πρέπει να με μπινελίκιαζε τόση ώρα-άφαντα τα αυτοκίνητα,χαρές εγώ,150 στο κοντέρ!Θα έπαιρνα όρκο ότι δεν πήγαινα πάνω από 120.
    Τέλος πάντων,μπαίνω στη εθνική και αρχίζει η ανάβαση για Αρτεμίσιο.Εκεί κατάλαβα ότι είχα διαλέξει λάθος κατηγορία.Τι V Strom τώρα και παπάρια μάντολες!!
    Η θέση οδήγησης,η αίσθηση τού να είσαι κοντά στην άσφαλτο,η σιγουριά που ενέπνεε σε κάθε κίνηση,η φιλικότητά του....δεν ξέρω τι να πρωτοπώ!
    Αυτό που ένοιωσα πάνω του ήταν αυτό που γύρευα και που μάταια προσπαθούσα να κάνω πάνω στο 650,το οποίο σημειωτέον είναι ένα καταπληκτικό μηχανάκι.
    Θυμάμαι να στρίβω σε μια παρατεταμένη αριστερή με 180 και να θέλω κι άλλο.Κι άλλο κάτω!!
    Και δεν το έκανα γιατί οδηγούσα ξένο εργαλείο.
    Θυμάμαι ακόμα την κλωτσιά που έφαγα,όταν σε μια ευθεία πήγαινα με 200 και άνοιξα το γκάζι να δώ τι γίνεται. :hypnotize

    Φεύγω εκστασιασμένος για Επίδαυρο,με προορισμό το Στορκ,όπου θα με περίμενε ο φίλτατος Βαγγέλης.
    Στη διαδρομή τής Επιδαύρου...άλλο πάρτι!
    Είχα ακούσει από διάφορους ότι το Hayabusa δεν στρίβει,είναι μακρύ,βαρύ,οι αναρτήσεις του θέλουν ρύθμιση ή(ακόμα καλύτερα)αλλαγή και τέτοια.
    Λοιπόν φίλοι μου,ΠΑΠΑΡΙΑ!Το αισθανόμουν πανάλαφρο,έστριβε με τη σκέψη,τόσο μα τόσο γλυκά.Δεν λέω πως είναι κανά SS,αλλά όταν έφτασα στο ραντεβού μου και κοίταξα τα λάστιχα,δεν το πίστευα!
    Αγαπητέ μου iriniaa,τα ξέρεις πολύ καλά όλα αυτά,στα έγραψα όμως γιατί ξέρω πως θα τα καταλάβεις.
    Οχι,δεν έχεις άδικο που μού λές να στραφώ σε 1000άρι on-of,αλλά εγώ σ' αυτό το μηχανάκι,κούμπωσα-όπως πολύ εύστοχα είπε και ο ιδιοκτήτης του(Γεια σου ρε Βαγγέλη!)
    Ασε που άρεσε και στην μαντάμ Κική!!
    Ο λόγος τώρα που γλυκοκοιτάζω το ZZR,είναι πως είναι πιο φρέσκο από άποψης τεχνολογίας και επειδή ο αδερφικός μου φίλος Κώστας(ο μπουζουξής που λέγαμε)έχει μαγαζί την βιτρίνα τού οποίου κοσμεί,μεταξύ άλλων,ένα ανθρακί με ABS.
    Δεν ξέρω τι θα κάνω ακόμα.Εμφανισιακά πάντως,το γεράκι το θεωρώ ομορφότερο.
    Δεν το καβαλάς να κατέβεις μια βόλτα;

    Νά' σαι πάντα καλά!

    ΦΙΛΕ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑ..................


    Άπ'ότι άντιλαμβάνομαι ή κατάσταση σου είναι βαριά..........
    Καί έπειδή ή ψυχούλα σου τό λαχταράει θά ήταν μαλακία νά έπιμείνω, ποιός έγώ , πού
    στά 51 μου είμαι τρισχειρότερος........
    Είναι αύτό πού λένε ότι δέν μπορείς νά πείσεις κάποιον νά μήν κάνει κάτι τή στιγμή
    πού τό κάνεις έσύ..............
    Νάχω δηλαδή τό τσιγάρο στό στόμα καί νά σού κάνω κήρυγμα ότι βλάπτει τήν ύγεία....!!!!!

    Πάμε τώρα στά μηχανάκια..........
    Άφού τά έχω φάει όλα στή μάπα καί χωρίς κανένα......ΦΕΤΙΧ.........τό τονίζω αύτό, χωρίς
    έπίσης νά είμαι ........FUN..........κανενός θά σού πώ ότι......

    Τό hayabusa είναι μιά άξεπέραστη , μιά διαχρονική μηχανή πού άποτελεί τό κομβικό σημείο
    μεταξύ δύο κόσμων........
    Αύτού πού άπέρχεται πιά μέ .......ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΓΚΑΖΙ............καί αύτού πού έκανε τήν
    έμφάνιση του τό 2002 , μέ τά ΕURO ........τούς κόφτες, τά 300 χιλ τελική κ.λ.π......

    Θεωρώ πώς είναι ό τελευταίος άπόγονος τού είδους...........άπλά άπό τό 2002 τής άλλαξαν
    καί αύτής εύτυχώς μόνο τό πρόγραμμα καί τά όργανα φυσικά.
    Έκείνη πού καβάλλησες δέν έχει κοντέρ στά 300....
    Είναι κάτι πού λύνεται εύκολα...Ή ίπποδύναμη είναι στά 178 άλογα.......
    Τώρα βλέπω διάφορα,175.......161......κ.λ.π.....

    Όταν βγήκε τό hayabusa, μερικά πράμματα έπάνω του ήταν έπαναστατικά, όπως γιά
    παράδειγμα ό ψεκασμός του.....
    Ψάχνοντας τήν άνοιξη τού 2004 δέν βρήκα ...ΤΙΠΟΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.........στήν κατηγορία του
    καί όχι μόνο........
    Πιστεύω πώς .....ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ.........δέν έχει άνταγωνιστή.....
    Έτοιμαζόμουν γιά τό πολυπόθητο σύμφωνα μέ τόν τύπο 14άρι Καβασάκι άλλά όταν τό είδα,
    άκουσα καί διάβασα είπα..........ΔΕΝ..............
    Όλα τά περιοδικά γράφουν ότι τό hayabusa πουλάει περισσότερο άπό τό 14άρι......
    Μήπως δέ ήταν τό Καβασάκι .........αύτό πού περίμενε ό κόσμος.....?????
    Τό σούπερ μηχανάκι...????
    Τό + τού Καβασάκι είναι ότι δίνοντας ένα χιλιάρικο έχεις ABS.........άν σέ ένδιαφέρει φυσικά.
    Βλέπεις τό πρόβλεψαν οί άνθρωποι.......
    Κατά τά άλλα τό βλέπω ψιλοευνουχισμένο.........κάποια άλογα έμειναν στό δρόμο....καί άπό
    ότι βλέπω ήδη άρχισαν οί προσφορές.
    Τρία μηχανάκια έβγαλε ή Καβασάκι.......ΖΧ-12........ZZR-1200 .......καί τώρα αύτό........καί άπέναντι του έχει ένα.....άκλόνητο......άσε ή Χόντα.......τό blackbird.........είναι πολύ τουριστάδικο........ώραίο μέν .....ΑΛΛΑ........είχα καί άπό αύτό 2.............

    Χωρίς νά ξέρω τήν όδηγική σου έμπειρία θά σού πώ ότι είναι σούπερ έπικίνδυνο τό μηχανάκι...
    Δέν ένδείκνυται όχι μόνο γιά άρχαρίους άλλά καί γιά μέσους όδηγούς.....
    Πάει καί σάν παπάκι, άλλά.............ποιός άντιστέκεται στον πειρασμό...????
    Έκεί πού ένιωσες τήν κλωτσιά μέ λίγο συμπλέκτη καί κατέβασμα .....ΣΟΥΖΑΡΕΙ.........

    Τό hayabusa δέν είναι χιλιάρι μέ τίποτε............κάνει όμως τά πάντα σάν χιλιάρι σχεδόν
    ένώ αύτά σέ πολλά δέν μπορούν νά σταθούν δίπλα του γιά πολύ...........άσε πού τά κάνει
    άνετα καί μέ δύο άτομα, βασικό αύτό γιά σένα.....
    Άμα στό χιλιάρι βάλεις δεύτερο άτομο κάηκες.....
    Τό μόνο πού κάνουν καλύτερα τά χίλια είναι ότι γυρίζουν γρηγορότερα στήν πίστα..
    Άν αύτό είναι τό ζητούμενο....???????
    Άντε τό πολύ νά σέ περάσουν σέ καμμιά κλειστή διαδρομή τής μιάς ώρας....
    Άν όμως πείς πάμε Άθήνα -Θεσσαλονίκη.........όταν κατεβείς άπό τό χίλια θά πονάνε τά
    πάντα, χέρια ,καρποί, πόδια..........κεφάλι......
    Δέν είναι γιά μεγάλες διαδρομές τά χίλια......έκτός άν είσαι ....ΜΑΖΟΧΑΣ.......!!!!!!!!!!!!!!!!

    Παίρνω τήν εύθύνη καί σέ προτρέπω νά τό πάρεις..........ΑΝ ΕΧΕΙΣ.........χιλιόμετρα στά
    χέρια σου, είδάλλως είναι ένα έπικίνδυνο έργαλείο καί νά προσέχεις....!!!!!!!!!!
    Τώρα γιατί νά προτιμήσεις ένα μηχανάκι πού είναι 9 χρόνια στήν άγορά καί όχι 2 όπως
    τό 14άρι...???
    Βάλε τό μυαλό νά δουλέψει καί.......Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ......!!!!!!!!

    Όνειρεύομαι νά ξανακατέβω στόν Πόρο.........νά ξανανεβώ έκεί ψηλά καί νά ξαναγναντέψω
    τόν ήλιο νά χάνεται τό βραδάκι άνάμεσα στίς δυό στεργιές, σέ έκείνη τή μακρυά λωρίδα
    τής θάλασσας...........
    Νοικιάζουν άκόμα ποδήλατα...????θυμάμαι είμασταν παιδιά καί γώ καί ή γυναίκα μου....!!!!
    Πέρασαν είκοσι χρόνια.........
    Μαγευτικό μέρος.........




  8. #8
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Μηχανάκι θα πάρω οπωσδήποτε!

    Ποιό απ'τα δύο,δεν ξέρω ακόμα.Το Hayabusa το οδήγησα και το ερωτεύτηκα. Στο 14 ανέβηκα πάνω(σβηστό) .Μού άρεσε η θέση οδήγησης και το θέαμα που έβλεπα στα όργανα,αλλά στο γεράκι αισθάνθηκα ...κάπως.

    Το δίλημμά μου είναι αν θα διαλέξω με την καρδιά ή με την λογική. Και για να είμαι ειλικρινής,η καρδιά προηγείται!
    Οσο για τα νούμερα και τις ιπποδυνάμεις,δεν μ' ενδιαφέρουν.Δε μού λέει τίποτα το να έχω 160 άλογα κάτω από τα πόδια μου και να ζηλεύω τα 170.
    Η εμπειρία μου από μηχανές είναι μικρή,σε ό,τι αφορά τον αριθμό μηχχανών που είχα,έχω οδηγήσει όμως πάρα πολύ και πιστεύω ότι έχω τη σύνεση που χρειάζεται.

    Λοιπόν φίλε,κάποια στιγμή θα ανταμώσουμε!Είτε στον Πόρο είτε στη Θεσσαλονίκη.

    Γεια σου ρε ΑΕΚΑΡΑ!!




    Υγ.Το όνομά σου είναι όντως αυτό που έχεις στο προφίλ σου;
    Μού θύμησε ένα γκολ στο Τορίνο!!!!
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/04/2006
    Μηνύματα
    364
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
    Μηχανάκι θα πάρω οπωσδήποτε!

    Ποιό απ'τα δύο,δεν ξέρω ακόμα.Το Hayabusa το οδήγησα και το ερωτεύτηκα. Στο 14 ανέβηκα πάνω(σβηστό) .Μού άρεσε η θέση οδήγησης και το θέαμα που έβλεπα στα όργανα,αλλά στο γεράκι αισθάνθηκα ...κάπως.

    Το δίλημμά μου είναι αν θα διαλέξω με την καρδιά ή με την λογική. Και για να είμαι ειλικρινής,η καρδιά προηγείται!
    Οσο για τα νούμερα και τις ιπποδυνάμεις,δεν μ' ενδιαφέρουν.Δε μού λέει τίποτα το να έχω 160 άλογα κάτω από τα πόδια μου και να ζηλεύω τα 170.
    Η εμπειρία μου από μηχανές είναι μικρή,σε ό,τι αφορά τον αριθμό μηχχανών που είχα,έχω οδηγήσει όμως πάρα πολύ και πιστεύω ότι έχω τη σύνεση που χρειάζεται.

    Λοιπόν φίλε,κάποια στιγμή θα ανταμώσουμε!Είτε στον Πόρο είτε στη Θεσσαλονίκη.

    Γεια σου ρε ΑΕΚΑΡΑ!!




    Υγ.Το όνομά σου είναι όντως αυτό που έχεις στο προφίλ σου;
    Μού θύμησε ένα γκολ στο Τορίνο!!!!

    ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ..................

    Δέν έβαλα τυχαία αύτό τό όνομα, γιά νά θυμάμαι τή μεγαλύτερη μας έπιτυχία τό έβαλα......!!!!
    Καί είσαι ..................ό πρώτος πού τό παρατήρησε.........ήταν έκείνο τό μαγικό ήμίχρονο.....
    πού μάς πήγε στά ούράνια.......πού δέν θά ξεχάσω ποτέ.......!!!!!!!!!!!!

    Βλέπεις ή πουτάνα ή μπάλλα όσο καί νά τήν κράζουμε καμμια φορά............μάς κάνει νά
    νιώθουμε............ΘΕΟΙ...........

    Έπί τού θέματος τώρα...............

    Άπό τά λίγα πού μού είπες................ή πρόταση μου είναι blackbird.........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Πολύ πιό εύκολο μηχανάκι........
    Τά κάνει όλα άρκετά πιό τουριστάδικα άπό τό hayabusa μέν............ΑΛΛΑ......είναι ένα μηχανάκι
    πού γιά τόν μέσο όδηγό είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΕΣ.......
    Παράδειγμα άν μέσα σέ μιά στροφή είσαι μέ 180-200 καί χρειαστεί νά φρενάρεις άπότομα
    μέ τό blackbird δέν έχεις παρά νά πατήσεις τή μανέττα καί ένα μαγικό χέρι θά σέ άρπάξει
    καί θά σέ σταματήσει,.............ένώ μέ τό haya...........άν κάνεις κάτι λάθος είσαι άγγελούδι......
    Στίς στροφές θά μπείς πολύ πιό γλυκά λόγω ίδιοσυγκρασίας τής μηχανής μέ λιγώτερο ρίσκο...
    Θάσαι καί μέ 10-20 χιλιόμετρα λιγώτερο......σέ χαλάει...?????

    Τό blackbird μετά άπό μιά 10ετία δέν έχει πιά παιδικές άσθένειες καί είναι μιά μοτό πού
    ξεπέρασε τό χρόνο καί αύτή.....
    Μέ 152 άλογα πλέον έχει καί γκάζια καί τελική.....!!!!!!!!!!
    Έχει καί έκείνο τό βελούδινο δούλεμα τής honda.......πού άρέσει στούς fun της.......

    Σέ μπέρδεψα εεεεεεεεε...........
    Τί νά κάνω νά μη στά γράψω....????????
    Καί blackbird είχα καί zzr..........
    Δύο blackbird σέ ένα χρόνο........τά βαρέθηκα........ίσως φταίει ή τρέλλα μου ίσως τό
    μικρόβιο τού καταναλωτισμού.....
    Συγκίνηση όντως νιώθεις μέ τό haya.....
    Σέ φτάνει στά όρια σου, όταν άνοίγεις τό γκάζι καί φεύγεις άπό τή σέλλα,..........!!!!!!!!!
    Άλλά προσοχή..........πρέπει νά κουβαλάς μπόλικη έμπειρία......
    Πολλά χιλιόμετρα........πολύ χώμα.........πολύ ταξίδι.........πολύ στροφιλίκι......
    ΔΕΝ ΣΥΓΧΩΡΕΙ..............εύκολα τά λάθη.....!!!!!!!!!

    ΆΝΤΕ ΤΩΡΑ ΔΙΑΛΕΞΕ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ.....


    ΥΓ. Ή άναμονή καί τό όνειρο πάντα ήταν πιό γλυκά άπό τήν πράξη.......κάποτε λοιπόν...!!!!!


  10. #10
    ιρινια-μαν

    το Blackbird σου φάνηκε ΄τουριστάδικο' γιατί δεν κάθησες από πάνω του
    ...ξέρεις να τα πείτε, να το ρωτήσεις τι θέλει κ.τ.λ.


    Βαγγέλη, εάν πάρεις μαυροπούλι αντί για γεράκι, υπολόγιζε + 1 χιλιάρικο για αναρτήσεις (όχι ότι δεν θέλει και το γεράκι μετά από 15000χλμ) και στείλε p.m.

    Eγώ πάντως αν ψώνιζα τώρα μάλλον ZZR θα έπαιρνα, αλλά συνηδητοποιημένα (για τους λόγους που αναφέρει ο ιρινια) δλδ. θα ξόδευα αρκετά για τον απ-ευνουχισμό του (δόξα τον οποιοδήποτε υπάρχει ήδη μπολικη βιβλιογραφία, και ιντερνετική και 'περιοδική').

    ...'Η θα περίμενα λίγο ακόμα - μάλλον του χρόνου θα βγει καινούργιο ΧΧ - ελπίζω να μην είναι V.

    Aλήθεια , κανένα LC8 Adventure ή κανένα Multistrada, έχεις καβαλήσει?

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  11. #11
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    ιρινια-μαν

    το Blackbird σου φάνηκε ΄τουριστάδικο' γιατί δεν κάθησες από πάνω του
    ...ξέρεις να τα πείτε, να το ρωτήσεις τι θέλει κ.τ.λ.


    Βαγγέλη, εάν πάρεις μαυροπούλι αντί για γεράκι, υπολόγιζε + 1 χιλιάρικο για αναρτήσεις (όχι ότι δεν θέλει και το γεράκι μετά από 15000χλμ) και στείλε p.m.

    Eγώ πάντως αν ψώνιζα τώρα μάλλον ZZR θα έπαιρνα, αλλά συνηδητοποιημένα (για τους λόγους που αναφέρει ο ιρινια) δλδ. θα ξόδευα αρκετά για τον απ-ευνουχισμό του (δόξα τον οποιοδήποτε υπάρχει ήδη μπολικη βιβλιογραφία, και ιντερνετική και 'περιοδική').

    ...'Η θα περίμενα λίγο ακόμα - μάλλον του χρόνου θα βγει καινούργιο ΧΧ - ελπίζω να μην είναι V.

    Aλήθεια , κανένα LC8 Adventure ή κανένα Multistrada, έχεις καβαλήσει?

    Οχι,δεν έχω καβαλήσει ούτε LC8 ούτε Multistrada αλλά αλλά η κατηγορία τής όρθιας οδήγησης έφυγε οριστικά από το μυαλό μου,όταν ανέβηκα στο Hayabusa.
    Με το V strom ταξίδεψα αρκετά και δεν έχω κανένα παράπονο,(είναι όντως πάρα πολύ καλό)εκτός από κάτι ενοχλησούλες στη μέση μετά από κανά δίωρο πάνω στη σέλλα του.
    Στο Hayabusa,απ' την άλλη,δεν κατάλαβα Χριστό γιατί αυτό το ελαφρύ κύρτωμα μπρος τα εμπρός,που αποκτά το σώμα σου όταν πιάνεις τα κλπ ον,μοιράζει το ζόρι και στα χέρια οπότε το καθιστά πιο ξεκούραστο.
    Για τις αναρτήσεις τώρα...
    Το μηχανάκι που οδήγησα(99)είχε γράψει 60,000 χλμ,ο ιδιοκτήτης του και καλός μου φίλος Βαγγέλης,τα έχει τα κιλάκια του και οι ρυθμίσεις του ήταν "μαμά"!
    Σημειωτέον ότι ο Βαγγέλης το έστιβε!Κι όταν λέμε το έστιβε,τού άλλαζε την Παναγία!
    Το πήγαινε εξαιρετικά γρήγορα είτε σε στροφές είτε σε ευθείες.Στην Υλίκη,για παράδειγμα,δεν πήγαινε κάτω από 250,μόνος ή δικάβαλος.
    Εγώ τώρα,ένα τέτοιο πακέτο ζητάω.Ενα sport-toyring που να ταξιδεύει άνετα και γρήγορα με δύο πάνω του,να στρίβει άνετα και με ασφάλεια και να μην κουράζει ιδιαίτερα στα μεγάλα ταξίδια. (Και,φυσικά,να την φχαριστιέμαι και μόνος μου!)
    Για το blackbird,όντως δεν έχω ακούσει τα καλύτερα σχόλια για πλαίσιο και αναρτήσεις και,παρά τις παραινέσεις τού αγαπητού iriniaa,δεν το έχω στα πλάνα μου.
    Είμαι,πάντα, μεταξύ Hayabusa και ZZR.
    Σ' ευχαριστώ για τα λόγια σου,νά' σαι καλά


    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/04/2006
    Μηνύματα
    364
    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.........DEAR...........DIRTBIRD.............

    Γνώμη μου........άλλο πράμμα τό blackbird.........
    Άμα είναι νά άλλάζω τό ένα καί τό άλλο.........είναι σά νά πηγαίνω στήν έκκλησία
    μέ τό μαγιώ καί στή θάλασσα μέ κουστούμι....!!!!!!!!!!

    Άφού ή φιλοσοφία αύτής τής μηχανής ....ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ........
    έχει νόημα νά τήν άλλάξω.....????
    Πάω παίρνω τήν άλλη καί τελείωσε.....!!!!!!!!!!!!!!!!

    Τώρα νά πάρω τό hayabusa καί νά άρχίζω νά βάζω 180 πίσω λάστιχο γιά
    νά είναι πιό γρήγορο στήν πίστα...........νά άλλάξω τίς έξαπίστονες γιά νά κόβει
    πιό άργά στή στροφή στίς Σέρρες, έπειδή τά χιλιάρια είναι 35 κιλά
    έλαφρύτερα κ.λ.π......κ.λ.π.......
    ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΜΙΖΩ......!!!!!!!!!!!!!!!

    Ρέ παιδιά έμένα μού ζήτησαν 5000 ,γιά νά πάρω τό Καβασάκι, καί τό
    δικό μου 2004 hayabusa....!!!!!!!!!!!

    Δέ νομίζω ότι άξίζει πρός τό παρόν τουλάχιστον......

    Έσύ άπό τόν Πόρο.................νομίζω ότι σού ξύνεται .....Ο ΚΩΛΟΣ ΣΟΥ.....!!!!

    Άντε πάρε τό haya καί μή μάς τυραννάς..........


  13. #13
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Θα το πάρω ρε παλιοΑΕΚτζή!!!

    Και μόλις το πάρω,σού υπόσχομαι να έρθω να σε βρώ!

    ...............αρκεί,ως τότε,να έχεις έρθει εσύ!

    Και ποδήλατο θα σού νοικιάσω και κρασί θα σε κεράσω μέχρι να ξεραθείς!!!




    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.........DEAR...........DIRTBIRD.............

    α)Γνώμη μου........άλλο πράμμα τό blackbird.........
    Άμα είναι νά άλλάζω τό ένα καί τό άλλο.........είναι σά νά πηγαίνω στήν έκκλησία
    μέ τό μαγιώ καί στή θάλασσα μέ κουστούμι....!!!!!!!!!!


    β)

    Ρέ παιδιά έμένα μού ζήτησαν 5000 ,γιά νά πάρω τό Καβασάκι, καί τό
    δικό μου 2004 hayabusa....!!!!!!!!!!!

    Δέ νομίζω ότι άξίζει πρός τό παρόν τουλάχιστον......

    α) Δεν του είπα να πάρει το blackbird, είπα αν το πάρει.

    Αλλά δεν τρέφομαι με αυταπάτες...... ότι και να πάρω , μετά από λίγο πρέπει να το φέρω στα -ολίγον γενναιόδωρα- μέτρα μου.

    ΠΑΝΤΩΣ, ο φίλος που άλλαξε το αμορτισέρ στο Haya γύρω στα 20000 χλμ, πριν είχε Blackbird και δεν είχε αλλάξει καλά-καλά ούτε λάδι στο πηρούνι....... για 70000 χλμ.

    β) +1


    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  15. #15
    Αρτιμελής... ακόμη. Το avatar του/της eXJey
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    168
    Και το video τελειώνει....... "in the end, it can be only one"


    http://www.youtube.com/watch?v=JN-CBpFRirY&NR
    Αποστόλης

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ZZR 1400 Vs GSX-R 1300 Hayabusa (2008)
    από menos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2008, 10:01
  2. ΨΑΧΝΩ ΜΟΛΥΒΙ Zzr 1400 με Abs
    από drade στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2007, 09:03
  3. KLE 250 vs ZZR 1400
    από project.breeze στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2007, 15:56
  4. ZZR 1400 ride
    από dirtbird στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2006, 12:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF