Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: ξερει κανεις να ρυθμιζει αναρτησεις για yzf r6 2003???

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alfa156
    Εγγραφή
    06/06/2004
    Μηνύματα
    180

    ξερει κανεις να ρυθμιζει αναρτησεις για yzf r6 2003???

    γεια σε ολο το φορουμ.θα ηθελα να κανω μια ερωτηση αν γνωριζει κανεις γιατι εχω προβληματιστει πολυ εντον τον τελευταιο καιρο.
    θελω να ρυθμισω τις αναρτησεις του r6 μου.διαβασα λοιπον απο ενα τευχος του μοτο καποιες ρυθμισεις που προτεινει ο τασουλης σε δοκιμες που ειχαν κανει στις σερρες.
    διαπιστωσα ομως οτι καθε πειοδικο λεει τα δικα του,ακομα και το ιδιο περιοδικο σε 2 διαφορετια τεστ λεει 2 διαφορετικες ρυθμισεις.....
    μεσο ιντερνετ μπηκα στο sportrider.com που εχει και εκει ρυθμισεις και αυτοι εκει λενε αλλα!!!τελικα γνωριζει καποιος πως ρυθμιζονται αυτες οι αναρτησεις????οχι ρυθμισεις πιστας αλλα για σπορ χρηση δρομου βαρκιζα καλιθεα καθημερινα και με εξορμησεις προς σουνιο τουλαχιστον...

  2. #2
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Για να ρυθμισεις τις αναρτησεις στο R6 πρεπει να το πηγαινεις σχεδον στο οριο και να μην σε φτανει αυτο που κανει.

    Συνηθως extreme βολτουλες θελουν ρυθμισεις πιστας για να δουλευει το πλαισιο σωστα.

    Δεν παει να πει βεβαια αν ρυθμισεις τις αναρτησεις για πιστα θα στριβεις και καλητερα , στα περιοδικα ρυθμιζουν τις αναρτησεις με τον αναβατη που κανει το τεστ δοκιμης , π.χ μπορει να ειναι 70kg βαρος και εσυ να εισαι 50 'η 100 δεν μπορεις να βαλεις τις ιδιες ρυθμισεις στο μηχανακι σου, αλλη περιπτωση ειναι η πιστα να ειναι πολυ κληστη και να θελει δυνατα φρενα και συνεχωμενα στροφιλικια αλλη ρυθμιση παει σ'αυτην και αλλη σε μια πιο ανοιχτη.

    Λοιπον αν θες ειδικο να στις ρυθμισει μπορεις να πας K-SHOCΚ Ραγκαβη 97 στον Γκυζη , θα στις ρυθμισουν αναλογα με το στιλ οδηγησης που θες.




  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alfa156
    Εγγραφή
    06/06/2004
    Μηνύματα
    180
    εχουν στανταρτ ρυθμισεις αναλογα με τον τροπο οδηγησης και στο ρυθμιζουν επιτοπου?πως γινεται η διαδικασια?και στο μοτο αν δεν κανω λαθος ηταν ο τασουλης που τα ρυθμιζε εκει.

  4. #4
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Εξαρταται απο το τι θες ? Θα πεις τα κιλα σου και αν το θες για extreme οδηγηση θα στο κανει πιο σταθερο στα πολλα φρενα και στα μπασιματα σε στροφες , με αποτελεσμα μεσα στην πολη να ειναι σφικτο.

    Πηγαινε και θα στο φτιαξουν , αν θες πες να σου κανουν καιν την γεωμετρια πιο γρηγορη με το να κατεβασουν τις πλακες εμπρος στο πηρουνι.

  5. #5
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916

    Lightbulb

    Σωστες οι παρατηρησεις του συναδελφου - εχω ψαχτει αρκετα και εχω διαπιστωσει το ιδιο - ο καθενας τα δικα του.

    Προσεξε ομως - αλλαγη απο το εργοστασιακο setup μονο οταν φορεσεις την ολοσωμη (ή διαιρουμενη) για γρηγορη -μονο- οδηγηση. Εαν κρατησεις τις ρυθμισεις για γενικη χρηση τοτε θα κοπαναει, θα γλιστραει θα χορευει στα σαμαρακια κλπ,κλπ.

    Εγω κανω το εξης - κυκλοφορω με standard ρυθμισεις και οταν ερθει η ωρα και παντα με πληρη εξαρτηση, εχω παντα μαζι μου (κατω απο τη σελα) χαρτακι με τις ρυθμισεις (κλικ/στροφες) απο τις εργοστασιακες - κανω το κομματι μου και τελειωνοντας γυρναω στις εργοστασιακες.
    Οι sport ρυθμισεις δινουν διαφορετικο κρατημα και αξιζει να το κανεις καθε φορα που θελεις να "παιξεις"

    Πηγη πληροφορησης μου ειναι το internet και τα περιοδικα βγαζεις "μεσο ορο" και ψαχνεσαι μονος σου (παντα στο ιδιο σημειο/δρομο) για συμπερασματα......

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2009, 20:17
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2009, 09:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF