Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: test ride Triumph Tiger 1050

  1. #1
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918

    test ride Triumph Tiger 1050

    Λογω καιρου ανεβαλλα την βολτα μου και εκανα περατζαδα στα μοτομαγαζα....απο καιρο ειχα πει να το οδηγησω αφου μΕ αρεσει πολυ αυτο το μηχανακι...

    Λοιπον εντυπωσεις πρωτα απ΄ολα για την ποιοτητα κατσκευης ,συναρμογης, βαφης τα εχω πει και παλιοτερα που το ειχα δει στην εκθεση , ειναι παρα πολυ καλη.

    Αρχικα το μηχανακι σε προϊδεαζει με τον ογκο του οτι θα ειναι βαρυ , εντυπωση που αποκομιζεις και οταν ανεβεις πανω του...η θεση οδηγησης ειναι ενετελως μυστηρια και συνδυαζει στοιχεια απο street , motard και on - off...η αισθηση ειναι οτι καθεσαι πανω στο μηχανακι και οχι μεσα , το τιμονι ειναι κοντα σου και σχετικα ψηλα , τα ποδια λυγισμενα σαν street (street οχι ss...) και εχεις στην διαθεση σου μια σελα ενα στρεμα οπου μπορεις να πας ειτε τερμα πισω και αραχτα , ειτε μπροστα στο ρεζερβουαρ και επιθετικα....το τιμονι ειπαμε ειναι σχετικα ψηλα αλλα οι γωνιες που σχηματιζουν τα χερια φερνουν σε motard...με το εκπληκτικο υψος των 177 εκατοστων μου πατουσα με το μισο πελμα και των δυο ποδιων κατω...

    Ο κινητηρας δουλευει πολυ ομαλα , με λιγο περισσοτερη τραχυτητα απο ενα japan l4 , ο ηχος του ειναι δυνατος και πορωτικος , ενω ανεβαζει στροφες απιστευτα γρηγορα στις κουφιες.

    Στον δρομο παθαινεις ενα σοκ , πρωτα απ΄ολα με το γκαζι το οποιο ειναι πολυ μιλαμε!!!
    και δευτερον με την ελαφρυα αισθηση που εχει το μηχανακι...

    Γκαζι λοιπον , ΠΟΛΥ και χορταστικο .... ο κινητηρας ξεχειλιζει απο ροπη , με δευτερα και σκετο γκαζι σηκωνεται χαλαρα , διωχνει κολους , επιταχυνει σαν τρελο , ενω σε μια φαση που εμπλεξα σε πυκνη κινηση ρολαρα με 20χλμ και τριτη στο κιβωτιο ...μολις ανοιξε ο δρομος και ανοιξα γκαζι , δεν καταλαβε τιποτα και επιταχυνε χωρις κοπο , αβιαστα , αβασανιστα , αβαδιστα, αγαλμα Ουκρανη ερχεται στον χωρο σου κτ.λ.....

    Το αλλο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι νομιζα πως καβαλουσα ενα ανετο motard(τηρουμενων των αναλογιων ετσι?) ....ειναι πολυ ευκολο στον χειρισμο -καμια σχεση με το βαρος και την εικονα του- τρυπωνει σε λουκια στην κινηση , χωνεται , γκαζωνει και σε βαζει στην πριζα να οδηγεις σβελτα και χαρωπα κανωντας μαλακιουλες .....ενταξει εχει το κεντρο βαρους λιγο ψηλα , αλλα σε σχεση με κατι αλλα μεγαλα on- off που εχω οδηγησει ειναι μακραν πιο ''μανιτζεβελο'' και αμεσο στις αντιδρασεις του.Οταν μετα καβαλησα το cbfακι μου νομιζα πως ειναι 30 κιλα βαρυτερο...

    Απο αναρτησεις θα το ελεγα μαλακο ... λακουβες κ.τ.λ. τα καταπινει χωρις γκαπα - γκουπα κ.τ.λ
    Αισθηση και πληροφορηση καλη θα ελεγα , σιγουρα παιζουν ρολο και οι διαδρομες , τα φρενα ειναι πολυ δυνατα αλλα οχι τοσο προοδευτικα και θελουν λιγη προσοχη ειδικα το μπροστινο ...
    Δυστυχως λογω περιορισμενου χρονου δεν μπορεσα να το βγαλω σε ανοιχτο δρομο για να δω τι λεει σε ψηλες ταχυτητες , κανονισα να το ξαναοδηγησω να το παω εθνικη και να μαθω...

    Το συμπερασμα ειναι οτι μου αρεσε πολυ , ειδικα ο κινητηρας που ειναι χουλιγκανι και σε βαζει στην πριζα , αλλα και η ελαφρυα και παιχνιδιαρικη αισθηση που εχει το μηχανακι....

    Βεβαια με μια βολτα 20' δεν μπορεις να καταλαβεις εξ΄ολοκληρου την συμπεριφορα μιας μοτοσυκλετας , θελει περισσοτερο χρονο και συνηθεια για να καταληξεις καπου , αλλα η πρωτη εντυπωση ηταν παρα πολυ καλη......

  2. #2
    Ίδια αίσθηση μου είχε μείνει και μένα από το speed triple όταν το δοκίμασα.Ακοινώνητος χούλιγκαν με πολύ ελαφριά αίσθηση και άπειρη ροπή!Διαμάντια τα εργαλεία της Triumph!

  3. #3
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tolkmt-03
    Ίδια αίσθηση μου είχε μείνει και μένα από το speed triple όταν το δοκίμασα.Ακοινώνητος χούλιγκαν με πολύ ελαφριά αίσθηση και άπειρη ροπή!Διαμάντια τα εργαλεία της Triumph!
    Δεν το εχω οδηγησει το Triple...αλλα μονο και μονο για αυτα τα φαναρια που εχει δεν υπηρχε περιπτωση να το αγοραζα....γουστα ειναι αυτα...ο τρικυλινδρος ειναι ολα τα λεφτα οντως...περιμενω να δοκιμασω αλλο ενα μηχανακι Ιταλικο , αλλη φαση εντελως , να καταληξω και να χρεωθω για κανα πενταρι χρονια με ενα απο τα δυο.Aπο τα δεκοχτω μου σχεδον συνεχεια χρωσταω μηχανακια... τι αρρωστια και αυτη ρε πουστη μου...και κοστιζει ακριβα...

  4. #4
    Τα τελευταία χρόνια η Triumph έχει κάνει μεγάλες προσπάθειες και φτιάχνει πολύ καλές μηχανές.

    Ήθελα να πάρω το Tiger το προηγούμενο, όντας κάτι διαφορετικό από τα Varadero-Transalpo-Africa-Vstrom και τα ρέστα...αλλά ήταν για πρώτη μηχανή και είπα να μην πέσω με τα μούτρα στα χρέη αν και στο παρατσάκ δεν το πήρα διότι θα μου ταίριαζε και σωματομετρικά.

    Πάντως σε test ride που πηγαίνει ανα την Ελλάδα η Triumph, και μπράβο της, μου δόθηκε η ευκαιρία να οδηγήσω για περίπου 15' λεπτά έκαστο Tiger, SprintST, SpeedTriple, 675.

    Πολύ καλές μηχανές αλλά για πρώτες......7850 το Fazer600 και όλα τα παραπάνω από 10500 και πάνω. Και από ότι διαβάζω πάλι διάνα έκανε η Triumph με το νέο Tiger.

    Πολύ καλές μηχανές και στην πόλη μου πολύ σωστός ο αντιπρόσωπος.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  5. #5
    [i]Aπο τα δεκοχτω μου σχεδον συνεχεια χρωσταω μηχανακια... τι αρρωστια και αυτη ρε πουστη μου...και κοστιζει ακριβα... [/B]
    Σε καταλαβένω!!! Κάτι ξέρουμε κι εμείς
    CALCULATOR ISLAND

  6. #6
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
    Τα τελευταία χρόνια η Triumph έχει κάνει μεγάλες προσπάθειες και φτιάχνει πολύ καλές μηχανές.

    Ήθελα να πάρω το Tiger το προηγούμενο, όντας κάτι διαφορετικό από τα Varadero-Transalpo-Africa-Vstrom και τα ρέστα...αλλά ήταν για πρώτη μηχανή και είπα να μην πέσω με τα μούτρα στα χρέη αν και στο παρατσάκ δεν το πήρα διότι θα μου ταίριαζε και σωματομετρικά.

    Πάντως σε test ride που πηγαίνει ανα την Ελλάδα η Triumph, και μπράβο της, μου δόθηκε η ευκαιρία να οδηγήσω για περίπου 15' λεπτά έκαστο Tiger, SprintST, SpeedTriple, 675.

    Πολύ καλές μηχανές αλλά για πρώτες......7850 το Fazer600 και όλα τα παραπάνω από 10500 και πάνω. Και από ότι διαβάζω πάλι διάνα έκανε η Triumph με το νέο Tiger.

    Πολύ καλές μηχανές και στην πόλη μου πολύ σωστός ο αντιπρόσωπος.
    Απλα πιστευω οτι στην Ελλαδα εχουμε μεγαλο προβλημα με την αποδοχη.... συνηθως δε οι οποιες αβεβαιοτητες και δισταγμοι ειναι εντελως αβασιμοι...

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Απλα πιστευω οτι στην Ελλαδα εχουμε μεγαλο προβλημα με την αποδοχη.... συνηθως δε οι οποιες αβεβαιοτητες και δισταγμοι ειναι εντελως αβασιμοι...
    Έχεις δίκιο.

    Αλλά στην δική μου περίπτωση η τσέπη μου είχε μεγαλύτερο δίκιο.

    Τι να έκανα, προσπάθησα να συμβιβάσω κάποια πράγματα.

    Πάντως αν κάποιος ξέρει πως έχει καλή αντιπροσωπία και ακόμη καλύτερο συνεργείο στην πόλη-περιοχή του....καλό θα είναι να ρίξει μια σοβαρή ματιά στα Triumph.

    Πιστεύω είναι μια εταιρεία που σέβεται τον πελάτη της και το δείχνει.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  8. #8
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
    Έχεις δίκιο.

    Αλλά στην δική μου περίπτωση η τσέπη μου είχε μεγαλύτερο δίκιο.

    Τι να έκανα, προσπάθησα να συμβιβάσω κάποια πράγματα.

    Πάντως αν κάποιος ξέρει πως έχει καλή αντιπροσωπία και ακόμη καλύτερο συνεργείο στην πόλη-περιοχή του....καλό θα είναι να ρίξει μια σοβαρή ματιά στα Triumph.

    Πιστεύω είναι μια εταιρεία που σέβεται τον πελάτη της και το δείχνει.
    Για να ειμαι ειλικρινης , δεν εχω συζητησει με καποιον που ειχε Triumph σε οτι αφορα την αντιπροσωπεια ...απλα ξερω οτι εχει αλλαξει χερια εδω και καιρο , χωρις αυτο να σημαινει κατι θετικο η αρνητικο ...για μενα π.χ. ειναι θετικο γιατι βρισκεται 1 χλμ απο το σπιτι μου...

    Γενικα δεν εχει ακουστει κατι για αναξιοπιστια των μηχανων η για ανεπαρκεια ανταλλακτικων κ.τ.λ....και μιλαω και για γνωμες απο forums του εξωτερικου...

    Απο την αρχη η Triumph ειχε κανει πολυ σωστες και εξυπνες κινησεις...π.χ. ακολουθησε ενα συντηρητικο profile αποφευγοντας την αμεση αντιπαραθεση με τους αλλους κατασκευαστες...
    το ποιο σωστο πιστευω ειναι οτι λειτουργησε με τετοιο τροπο ωστε να μην αποκτησει την ρετσινια των ''κλασσικων μοτοσυκλετων''...εκανε χρονια να βγαλει ενα classic (το bonneville) και τελικα εχει εδραιωθει στην συνειδηση του κοσμου ως ενας κατασκευαστης με ιστορικο ονομα , που παραγει συγχρονες μοτοσυκλετες....

    Τσουκου - τσουκου , καταφεραν σημερα , χωρις τυμπανοκρουσιες και φανφαρες(ε Αγγλοι ειναι δεν τα γουσταρουν αυτα...) να παραγουν δυο - τρια μοντελα τα οποια ειναι ακρως αναταγωνιστικα με τα Ιαπωνικα (η και καλυτερα)....

  9. #9
    επειδη βαριέμαι να ξαναγράφω την εμπειρια μου απο αυτο το μηχανακι

    διαβαστε εδω http://motocikleta.gr/forum/viewtopic.php?t=2287

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rc31
    επειδη βαριέμαι να ξαναγράφω την εμπειρια μου απο αυτο το μηχανακι

    διαβαστε εδω http://motocikleta.gr/forum/viewtopic.php?t=2287
    υπαρχουν και τα copy->paste


  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    υπαρχουν και τα copy->paste

    Aaaaa copy - paste..... και τιν τουτο μαστωρα ???? :rotflmao:

    Ή αλιως , τι κανει ο ανθρωπας για να διαφημισει το σαιτ :rotflmao:

  12. #12
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    to entelos koufo ine oti sta test tou tiger tou dinoune 300 teliki stis 11.000 strofes

    ipe kanis tipota?

    ke omos etsi diavasa ke afta apo dinamometro...

    den meni para na to pari kapios dikos mas ke na epiveveosoume
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/04/2006
    Μηνύματα
    364
    Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
    to entelos koufo ine oti sta test tou tiger tou dinoune 300 teliki stis 11.000 strofes

    ipe kanis tipota?

    ke omos etsi diavasa ke afta apo dinamometro...

    den meni para na to pari kapios dikos mas ke na epiveveosoume

    TO ΠΗΡΑ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ...................


    Καί μού έδειξε τελική ,έλαφρά σκυμμένος καί μέ λίγο εύνοικό άέρα 238 στό κοντέρ.....γιατί
    είναι ψηφιακό...!!!!!!
    Στό γυρισμό μέ λίγο άντίθετο 232....!!!!!!!!!
    Μού είπαν άπό τήν άντιπροσωπεία ότι έχει κόφτη στά 240....
    Τώρα τά 300 πού τά κάνει ...????
    Σέ κενό άέρος.....???????????????
    Θεωρητικά ίσως καί τό datsun πού έχω στίς 6000 στροφές νά πηγαίνει 200....
    Άλλά δέ θέλει άπλά κατηφόρα............άπό τόν Όλυμπο θέλει νά πέσεις γιά νά τά πιάσεις..!!!!


  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
    to entelos koufo ine oti sta test tou tiger tou dinoune 300 teliki stis 11.000 strofes

    ipe kanis tipota?

    ke omos etsi diavasa ke afta apo dinamometro...

    den meni para na to pari kapios dikos mas ke na epiveveosoume

    αρα οποιος το κοντυνει, εχει πολλα περιθωρια για να μην χασει τελικη

    βεβαια θα καιει πιο πολλα στο ταξιδι...

  15. #15
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Επανερχομαι στο θεμα , αφου χθες οδηγησα για 45' λεπτα ξανα τον τιγρη αυτη την φορα σε ανοικτο δρομο..

    Παλι ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ!!!! ΡΟΠΗΗΗΗΗΗΗ μιλαμε.....γραμμικο και ξεχειλισμενα γεματο μοτερ παντου και παντα...ασε τον ηχο!! ειδικα αν δουλευει κοντα στα κοκκινα ειναι σκετη πορωση!
    Βγηκα Εθνικη και πηγα μεχρι τον Σειριο ....πας με 160 χαλαρα ανετα και ωραια , ανοιγεις το γκαζι και δεχεσαι μια τσαμπουκαλεμενη ωθηση ...πολυ σταθερο το μηχανακι , χρειαζεται μονο μια ψηλοτερη ζελατινα για να σε καλυπτει πληρως ....μεχρι τα 200χλμ γεμιζει πολυ γρηγορα , χαλαρα , με μανια , οτι υποδειξεις εσυ στον κινητηρα κανει...και τα στριβει ολα οπως ερχεσαι παντα σταθερα και σιγουρα...

    απο την αντιπροσωπεια μεχρι την εθνικη , ειχε πολυ κινηση ....δευτερη φορα που οδηγαγα το μηχανακι και σουζιτσες , παντιλικακια , driftακια με φρενο μου βγαιναν φυσικα σαν να ηταν το ευκολοτερο πραγμα στον κοσμο...και για την ελαφρυα αισθηση το εχω ξαναγραψει..νομιζεις οτι οδηγας μονοκυλινδρο 650.Ακομα και στατικα ''παιζοντας'' το μηχανακι δεξια - αριστερα εχεις την εντυπωση οτι ζυγιζει πολυ λογοτερο απο τα 200 που λεει η Triumph...

    Aρνητικα...

    Το πισω φρενο ειναι on-off ...αναισθητο ενετελως....ενω τα μπροστα θελουν συνηθεια...μετα απο λιγη ωρα αρχισα να καταλαβαινω οτι εχουν δυο σταδια λειτουργιας ...αρχικο , με αδυναμο δαγκωμα και αν πιεσεις περισσοτερο δευτερευον σταδιο με λυσασμενο δαγκωμα...

    Αυτα...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Triumph Tiger 1050 2007
    από m1ke στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 78
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2008, 22:13
  2. Eκανα Test Ride το Tiger 1050
    από AFTER στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2007, 15:11
  3. Περι Triumph Tiger 1050...
    από jimk στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2006, 14:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF