Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 29 από 29

Θέμα: Πώς ζούμε και πώς "θα έπρεπε".....

  1. #16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    ας πω κι εγω τις γνωστές αιρετικές μου κουβέντες...

    Εντάξει, καλός ο ρομαντισμός, καλή η αναπόληση αλλα πάντοτε κοιτάμε ιδεατά μια παλιότερη εποχή και μας διαφεύγουν τα απλά καθημερινά προβλήματα που είχε να λύσει τότε ο κόσμος - και συνήθως δεν είχε τρόπο να τα λύσει...

    Καλά τα λέει ο Γκαίτε, πλην όμως ο επιστήθιος φίλος του ο Μπετόβεν έζησε μια (προσωπική) ζωή δυστυχισμένη πασχοντας απο μια μορφή κώφωσης που σήμερα θεραπεύεται για πλάκα...

    Απείχε πολύ τότε η ζωή απο το να είναι ωραία. Ωραία τα λέει ο Σαρτρ απο το ομορφο διαμέρισμά του στο Quartier Latin πουλώντας διανόηση (και ζώντας με τα λεφτά της Σιμόν Σινιορέ θα έλεγε κάποιος κεκντρεχής) αλλα η πραγματικότητα ήταν πιο πεζή.

    Μη μιλήσουμε για την εποχή του Μπερναρντ Σω...

    Συμφωνω με το αρθρο του Villy 100%.Και εμπειρικα αλλα και απο διαισθηση

    (αν καταλαβα καλα).
    Ολο αυτο που αναφερεται δε θα το ονομαζα ρομαντικο,αλλα υπαρξιστικη αντιληψη της ζωης

    Δε κοιταμε ιδεατα μια παλιοτερη εποχη ,απλα αναφερεται σε ανθρωπους οι οποιοι εζησαν παλιοτερα,οσα αναφερονται αφορουν την συγχρονη εποχη της οποιας η αρχη τοποθετειτε καπου στις αρχες του 19ου αιωνα

    Ο μπετοβεν μπορει να εζησε μια "δυστηχισμενη ζωη" αλλα δεν τον ειδα να κανει πισω,αρα ηταν επιλογη του.Αποδειξη η μουσικη του.Ειναι σπανια η πληροτητα που μπορει να νιωσει ο καλιτεχνης μπροστα σε ενα δημιουργημα του.Ειναι ικανος να θυσιασει πολλα γι αυτο.Ειναι επιλογη,οχι μοιρα.Η καλητερα ειναι επιλογη που του παρουσιαζεται ως πεπρομενο.

    Η ζωη ποτε δεν ειναι ωραια απο μονη της.Ωστοσο οι ανθρωποι μπορουν..........


    Για τον Σαρτρ ο ιδιος ελεγε πως δεν εχει περασει ουτε μια μερα απελπισιας -απογνωσης στην ζωη του.Δεν υπαρχει κανεις εδω μεσα που να μπορει να ισχυριστει το ιδιο.Το αν ζουσε με τα λεφτα αλλης ειναι ηθικο θεμα και για αυτο ανεφ σημασιας.Αφου μπορουσε.......

    Η πραγματικοτητα ειναι παντα πεζη.Αυτο ομως που υποστηριζεται απο το κειμενο του Villy ειναι δυο διαφορετικες πραγματικοτητες.

    α) η πραγματικοτητα που αποτελειτε απο το παρελθον ή το μελλον δηλαδη ολα τα αλλα εκτος απο το παρον του εδω και τωρα(του δυναμικου της καθε στιγμης,της επαφης με τον εαυτο μας και τις εκαστοτε αναγκες).

    β)Το παρον ,το εδω και τωρα

    Στην τελικη ειναι ηλιθιο να μη περνας καλα σε ενα παρτυ που πηγες για να περασεις καλα επειδη εχεις τις εγνοιες του μελλοντος που προκληθηκαν καποτε στο παρελθον.

    Το α) θα μπορουσε να ονομαστει και συνειδηση(αυτο το κτηνος κατα ντοστογιεφσκυ).Η αλλιως και ιστορικοτητα (κατα νιτσε)

    Και η ιστορικοτητα ,αυτη η δαιμονικη εμπλοκη του νου με το παρελθον αλλα και το μελλον,ξεπερνιεται με δυο τροπους (κατα νιτσε).
    i )Την ανιστορικοτητα (μνημη χρυσοψαρου=μηδεν μνημη)
    ii)Την υπεριστορικοτητα (κανενα αλλο σχολιο) για οσους απο εμας καναμε το λαθος να αρρωστησουμε απο παρελθον και μελλον .Χωρις εκεινο το σημειο που ονομαζεται παρον,δεν ειναι δυνατον να υπαρξουμε καν.Μπορουμε να αγνοηθουμε να προσπεραστουμε ως αορατοι.

    Μια μικρη αποδειξη ειναι οτι οι ωραιοτερες στιγμες τις ζωης ηταν αξιοποιησεις παροντων.Δεν ειναι ουτε αναμνησεις ουτε σχεδια για το μελλον.

    Φυσικα ολο αυτο μπαζει απο πολλα σημεια,ειναι λιγο "υπερβολικο" λιγο "ποιητικο".Εχει μια καλη δοση αληθειας.
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


  2. #17
    Ασχετο μελος Το avatar του/της Druuna
    Εγγραφή
    06/03/2005
    Μηνύματα
    470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin



    Μια μικρη αποδειξη ειναι οτι οι ωραιοτερες στιγμες τις ζωης ηταν αξιοποιησεις παροντων.Δεν ειναι ουτε αναμνησεις ουτε σχεδια για το μελλον.

    .


    Κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι η πιο σωστη κουβεντα που ακουστηκε για αυτο το θεμα.....Δυστυχως σπανια εφαρμοζεται, οι περισσοτεροι ζουμε στο παρελθον ή στο μελλον και αγνοουμε συστηματικα το παρον, ποσο μαλλον να το αξιοποιουμε κιολας....

    victi vincimus.....


    Το δεντρο για να φτανει μεχρι τον ουρανο πρεπει να εχει ριζες στην κολαση........

    Nietzsche


  3. #18
    Μην το φιλοσοφείτε και πολύ,ο αρκάς έχει την απάντηση...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	disp35_jpg.php.jpg 
Προβολές:	122 
Μέγεθος:	39,9 KB 
ID:	77581
    Fortis Fortuna Adiuvat

  4. #19
    Ρακό - μέλος Το avatar του/της villy
    Εγγραφή
    30/04/2006
    Μηνύματα
    291
    Ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν!!!

    Φυσικά δεν υποστηρίζω ότι πρέπει να σκεφτόμαστε μόνο το παρόν και να μην προγραμματίζουμε το μέλλον και να μην μαθαίνουμε από το παρελθόν! Σε όλα πρέπει να υπάρχει μία ισορροπία!

    Αυτό που με ανησυχεί πάρα πολύ εδώ και μερικά χρόνια είναι ότι οι ανθρώπινες σχέσεις, η επικοινωνία, η επαφή με την οικογένειά σου, με τους φίλους σου, έχουν αντικατασταθεί από υλικά ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΑ... Προσπαθούμε να "γεμίσουμε" αγοράζοντας το τελευταίο μοντέλο μηχανής, αυτοκινήτου, το πιο γρήγορο ή το πιό πολυτελές, την τάδε μάρκα παντελόνι κλπ...κλπ...

    Γνωρίζω άτομα που "δεν" αγαπάνε την οικογένειά τους. ΔΕΝ τους πειράζει (να μην πώ ότι το επιδιώκουν κιόλας) να δουλεύουν υπερωρίες γιατί τους αρέσει η δουλειά τους, γιατί θα πληρωθούν παραπάνω και γιατί δεν θα πάνε νωρίς σπίτι να τσακωθούνε με τα παιδιά και την γυναίκα τους...



    Όσοι έχουν ζήσει για ένα διάστημα εκτός Αθήνας και μετά γύρισαν ή όσοι ηρθαν από την επαρχία μπορούν πολύ εύκολα να μπουν στο πνεύμα του παραπάνω κειμένου και των λεγομένων των υπολοίπων...


    Εγώ έζησα 5 χρόνια στην Πάτρα ως φοιτητής, επισκεπτόμουν πολύ συχνά την Κω τα 2 τελευταία χρόνια, πήγα και το καλοκαίρι στην Κρήτη και είδα διαφορετικά την ζωή...





    Κλείνω λέγοντας πως όσοι έχετε την δυνατότητα... Φύγετε... Φύγετε μακρυά από την Αθήνα!


    Παίζουμε?

    Θέλω...
    Θέλω κι άλλες...
    Θέλω κι άλλες διακοπές...
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη............
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη το καλοκαίριιιιιιιιιιιι......

  5. #20
    words, words, words......
    Εγγραφή
    14/12/2006
    Μηνύματα
    113
    Den jerw kata poso einai off topic alla mou fainetai oti tairiazei sto thread.


    In Italy for thirty years under the Borgias they had warfare, terror, murder, bloodshed but they produced Michelangelo, Leonardo da Vinci and the Renaissance. In Switzerland they had brotherly love, five hundred years of democracy and peace and what did that produce…? The cuckoo clock.

    The Third Man, Orson Welles, Harry Lime

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της airamhag
    Εγγραφή
    26/01/2006
    Μηνύματα
    696
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panagiotispapa
    Den jerw kata poso einai off topic alla mou fainetai oti tairiazei sto thread.


    In Italy for thirty years under the Borgias they had warfare, terror, murder, bloodshed but they produced Michelangelo, Leonardo da Vinci and the Renaissance. In Switzerland they had brotherly love, five hundred years of democracy and peace and what did that produce…? The cuckoo clock.

    The Third Man, Orson Welles, Harry Lime

    εγω γιατι δεν καταλαβα πως κολαει εδω?

    Mη μου γαματε τη καρδια ειμαι παιδι ακομα..

  7. #22
    μπορει να μην κολλαει,αλλα ειναι καλο.
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


  8. #23
    Χάριν της ακρίβειας...

    Το βιβλιο "Ο τρίτος άνθρωπος" δεν είναι του Όρσον Γουέλς αλλά του Γκράχαμ Γκριν.

    Ο Γουέλς έκανε τον Χάρι Λάιμ στην ομώνυμη εκπληκτική ταινία

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #24
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Είμαστε άνθρωποι!Πρώτ' απ' όλα,είμαστε άνθρωποι.

    Μπορεί να φτάσαμε από την βοϊδάμαξα στο φεγγάρι αλλά μέσα μας δεν έχει αλλάξει τίποτα.Αλλάξαμε συνήθειες,διατροφή...αλλάξαμε χιλιάδες πράγματα,παραμένουμε όμως ίδιοι εσωτερικά.
    Ημασταν και είμαστε άπληστοι,φιλόδοξοι,ατομιστές,τεμπέληδες,αυτοκαταστρο φικοί,λάγνοι,λαίμαργοι,ζηλόφθονοι....

    Κι όλα αυτά δεν έγιναν τυχαία.Οι εξουσιαστές μας,μάς θέλουν ηλίθιους και όχι ελεύθερους και έξυπνους-αλλιώς δεν θα μπορούσαν να μάς εξουσιάσουν.
    Ο ελεύθερος χρόνος μας πρέπει να μηδενιστεί.Και μηδενίζεται με όλα αυτά που αναφέρατε πριν:με πολύωρη δουλειά,με άγχος και ανησυχίες για το μέλλον,με ένα κεφάλι ,γενικά,γεμάτο έγνοιες ,που πολύ έντεχνα και πούστικα αυτοί οι κερατάδες μάς έχουνε φορτώσει.
    Εχουν μελετήσει πολύ καλά την ανθρώπινη φύση και γνωρίζουν πόσο επιρρεπείς είμαστε σε κάθε τι αρνητικό.
    Πάρε λοιπόν ηλίθια τηλεόραση,ηλίθια μουσική,πάρε κι ένα κάρο οικονομικά προβλήματα νά' χεις,κάνε και καμμιά πορεία διαμαρτυρίας,έτσι για να νοιώσεις ότι υπάρχεις,αρκεί να μην έχεις χρόνο και διάθεση να ασχοληθείς με τον εαυτό σου.Αυτό,σού το απαγορεύω ρητώς!!
    Απαγορεύεται να επιζητάς τη γνώση,να διαβάζεις και να είσαι δημιουργικός.
    Το πνεύμα,με το οποίο γεννήθηκες,πρέπει να σβήσει.
    Δεν θέλω να σε βλέπω να γελάς.Πρέπει να καταλάβεις ότι ο μόνος τρόπος να είσαι ευτυχής,είναι να επιδιώκεις όσο περισσότερα υλικά αγαθά μπορείς.
    Εγώ θα σού πώ πώς θα μιλάς,πώς θα ντύνεσαι,τι θα τρώς.
    Εσύ δεν θα έχεις άποψη.Θα ακολουθείς την δική μου και θα είσαι πεπεισμένος πως είναι δική σου.

    Παιδιά,ειλικρινά χαίρομαι που συναναστρέφομαι-έστω και ηλεκτρονικά-ανθρώπους σαν κι εσάς!!!

    Villy,συγχαρητήρια για το post :
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  10. #25
    Ο άνθρωπος έχει ένα τεράστιο ελάττωμα: Προσαρμόζεται.

    Η λύση:

    Πρέπει συνειδητά (όχι και πολύ) αραιά και που να σηκώνεις το κεφάλι από τη μιζέρια που σου πουλάνε και να κοιτάς λιγουλάκι παραπέρα (μή πω πάνω και μου' ρθει κάνα πιάνο).

    Κάντε βόλτες, όσο πιο συχνά μπορείτε, είναι άψογη λύση.

  11. #26
    O ψυχιατρος μου μου λεει οτι περα απο τα ηλεκτροσοκ και τα ψυχρα ντους,:rotflmao: ,καλο ειναι να κανεις πραγματα που σ'αρεσουν,για να γεμιζεις τις μπαταριες σου.
    Οπως για παραδειγμα βολτες και επαφη με την φυση.
    Υπαρχει ομως και το θεμα της φυγης.Η φυση ειναι καλη αλλα δεν ειναι αρκετο το να καταφευγουμε παντα εκει ως διεξοδο.Εξηγουμε :

    Το ζητουμενο ειναι να νιωσουμε ζωντανοι ,πληρεις.Δηλ. ησυχια μεσα μας ,αισθημα ικανοποιησης.
    Αυτο γινεται οταν γενικα κανουμε πραγματα που μας αναπτυσουν ,οταν ειμαστε δημιουργηκοι.Οταν ξεχωριζουμε τι εχουμε πραγματικα αναγκη και οχι τι νομιζουμε οτι εχουμε αναγκη,ή τι περιμενουν αλλοι απο εμας ή νομιζουμε πως περιμενουν αλλοι απο εμας.

    Αρα το ζητουμενο παντα ειναι η αναπτυξη,κι οχι η συντηριση.Η συντηριση (ρουτινα πχ)οδηγει παντα στον μαρασμο.Γι αυτο λεει κι ενας καλος φιλος:"αγαπη ειναι να προαγεις τον αλλον"Και τον ιδιο τον εαυτο σου(λεω γω)

    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


  12. #27

  13. #28
    Eμένα πολλά πολλά χρόνια πριν, όταν ο τελευταίος μου ψυχίατρος προσπάθησε να μου τη πεί σε μια συνεδρία, του είπα μερικά πραγματάκια για τη δικιά του ζωή και αυτοκτόνησε (τρώγοντας ένα σπάνιο χειρόγραφο του Jung σχετικό με σκούρες μπλε πίτσες).
    :a34:
    :a019:

    Η ανάπτυξη είναι καλή, αλλά επειδή άλλη μια κατάρα του ανθρώπου είναι η επικοινωνία, το να μοιράζεσαι κοινά πράγματα ή έννοιες ή οτιδήποτε, είναι εξίσου ικανοποιητικό για μερικούς, και αν το επιδιώκεις χαμηλώνει και λίγο τα decibel του εγωισμού που φρενάρουν τη δημιουργία...

  14. #29
    Το ρεμάλι της Φ.Νέγρη Το avatar του/της LsKostas
    Εγγραφή
    17/02/2007
    Μηνύματα
    446
    Φύγετε... Φύγετε μακρυά από την Αθήνα!

    Η Αθήνα αγαπά αυτους που την αγαπούν...την σέβονται και την εκτιμούν...

    ΑTHENS BY NIGHT...


    κατά τ άλλα πολύ σωστός...
    Τα λογια πρεπει να ακολουθουνται απο πραξεις.Αλλιως...τουφες :-)

    "ΘΕΛΩ ΝΑ ΝΙΚΗΣΩ,ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΝΙΚΗΘΩ"

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Πως ΘΑ επρεπε να ειναι τα trail-ride!...
    από Vstrommer71 στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2010, 17:50
  2. Τα Cbr και πως θα επρεπε να οδηγουνται!!!
    από Ταξιδευτής στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2008, 00:30
  3. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2007, 07:39
  4. Τι βλέπει η Τροχαία και πως μας πιάνει το Laser Radar
    από Wizard13 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 17:30
  5. ΑΠΟΣΥΡΣΗ, και πως την εχασα!
    από RapidShade στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2004, 09:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF