Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Πώς ζούμε και πώς "θα έπρεπε".....

  1. #1
    Ρακό - μέλος Το avatar του/της villy
    Εγγραφή
    30/04/2006
    Μηνύματα
    291

    Πώς ζούμε και πώς "θα έπρεπε".....

    Ο Ζαν Πολ Σαρτρ έλεγε ότι στον αιώνα μας ανακαλύφθηκαν όλα αυτά αλλά όχι το πώς να ζούμε!

    Και να φανταστείτε ότι στην εποχή του οι άνθρωποι δούλευαν οκτώ ώρες (κι όχι δώδεκα), διασκέδαζαν με τους φίλους τους (ναι, αυτούς που έχετε να δείτε μια δεκαετία) και έκαναν διακοπές έναν ολόκληρο μήνα (απίστευτο κι όμως αληθινό!).

    Σήμερα περνάμε τον περισσότερο χρόνο μας σχεδιάζοντας τη ζωή που θα θέλαμε να κάνουμε.

    Προγραμματίζουμε να γυρίσουμε τον κόσμο, να αποκτήσουμε το εξοχικό και να μάθουμε επιτέλους να ζωγραφίζουμε όταν δεν θα μπορούμε πια να το κάνουμε.

    Ο Γκαίτε έλεγε ότι είναι ο τρόπος της φύσης για να μη γίνονται όλα μονομιάς.

    Και είχε απίστευτο δίκιο, αφού η δουλειά μπορεί να περιμένει, αλλά η ζωή όχι.

    Καλύτερα λοιπόν να να καθυστερήσετε τις φωτοτυπίες για το φάκελο του πελάτη παρά να προσπεράσετε μια συνάντηση στο διάδρομο με έναν συνάδελφο και μια καλή κουβέντα.

    Ακολουθήστε τον κανόνα "λίγα και καλά". Στην αρχή μπορεί να υποστείτε ένα...πολιτισμικό σοκ (αφού όλοι είμαστε εκπαιδευμένοι να βγάζουμε περισσότερη δουλειά μπορούμε σε λιγότερο χρόνο), αλλά στην πορεία θα ανακαλύψετε τρόπους να απολαμβάνετε αυτά τα μικρά διαλείμματα ανάμεσα στον πανικό της ημέρας.

    Οι περισσότεροι άνθρωποι πιστεύουμε ότι είμαστε φτιαγμένοι μόνο για τα...μικρά.

    Στην πραγματικότητα όμως όλοι κρύβουμε έναν σούπερμαν , που συνήθως βρίσκεται σε βαθύ λήθαργο.

    Βρείτε ένα πράγμα στο οποίο είστε καλοί και ακολουθήστε το. Μπορεί να μην πετύχετε αμέσως το όνειρό σας, αλλά δεν πρέπει να εγκαταλείψετε την προσπάθεια, Άλλωστε όλοι χρειαζόμαστε έναν ήρωα. Γίνετε λοιπόν ο ήρωας του εαυτού σας!

    Ο Τζορτζ Μπέρναντ Σο έλεγε ότι δεν έχουμε το δικαίωμα να καταναλώνουμε ευτυχία αν δεν την παράγουμε .

    Είναι στο χέρι μας λοιπόν να "φτιάξουμε" την ευτυχία: κοιτώντας τον ήλιο το πρωί, παρατηρώντας τις αντιδράσεις των παιδιών στο πάρκο, απολαμβάνοντας τα λίγα λεπτά που ψήνουμε τον καφέ στην κουζίνα της δουλειάς, μιλώντας με τους φίλους μας για την χαρά της προηγούμενης μέρας......Η ευτυχία βρίσκεται στο τώρα.

    Μια έρευνα του Business Week ανέφερε ότι ένας σαραντάρης έχει 2% δημιουργικότητα. Το υπόλοιπο 98% το έχασε στους δαιδαλώδεις "διαδρόμους" της καθημερινότητάς του. Ο εχθρός της δημιουργικότητας είναι ο ίδιος μας ο εαυτός.

    Όταν ήμασταν παιδιά ψάχναμε τρόπους για να βάλουμε γκολ στην αντίπαλη ομάδα, να το σκάσουμε από το σπίτι για ένα παιχνίδι με τους φίλους, να φάμε το γλυκό χωρίς η μαμά μας να αντιληφθεί το παραμικρό.

    Μεγαλώνοντας, η δημιουργικότητά μας εξαντλείται στο να προσπαθούμε να κλείσουμε τις διάφορες ακάλυπτες "επιταγές" μας.

    Ξαναβρείτε τον αυθορμητισμό σας, πάρτε ρίσκα, τολμήστε κάτι διαφορετικό και, το κυριότερο, κάντε και...καμιά βλακεία! Τα λάθη μας είναι οι πιο πολύτιμοι οδηγοί στη ζωή μας.

    Ξαναβρείτε το παιδί που κρύβετε μέσα σας, κάντε του τα χατίρια και βρείτε τρόπους να πλησιάσετε στο "δρόμο" σας.

    ...Όταν ένας μαθητής του ζεν ρώτησε τον δάσκαλό του τι είναι "ζεν", εκείνος απάντησε:

    ""Ζεν" είναι να σφουγγαρίζεις δάπεδα όταν σφουγγαρίζεις δάπεδα,

    να τρως όταν τρως,

    να κοιμάσαι όταν κοιμάσαι."

    Όταν ο μαθητής ρώτησε αν είναι τόσο απλό, ο δάσκαλος απάντησε:

    "Φυσικά, αλλά λίγοι το κάνουν" Οι πιο πολλοί σκεφτόμαστε το πριν ή το μετά, αλλά ποτέ το τώρα. Το μόνο όμως που έχουμε είναι το τώρα και περνάει πολύ γρήγορα για να το χάσουμε.

    Πρόσφατη έρευνα έδειξε ότι:

    το 40% της ανησυχίας μας είναι για γεγονότα που δεν πρόκειται να συμβούν,

    το 30% για γεγονότα που έχουν ήδη συμβεί,

    το 22% για ασήμαντα γεγονότα,

    το 4% για γεγονότα που δεν μπορούμε να αλλάξουμε και...το υπόλοιπο

    4% για πράγματα που περνάνε από το χέρι μας.

    Το 96% της ενέργειάς μας καθημερινά πάει χαμένο!

    Το σίγουρο είναι ότι, όταν κάτι είναι να πάει στραβά, δεν μπορεί τίποτα να το εμποδίσει (ο διάσημο νόμος του Μέρφι), άρα το θέμα δεν είναι να αποκλείσετε όλα τα εμπόδια στη ζωή αλλά να βρείτε ένα δημιουργικό τρόπο να τα προσπεράσετε (χωρίς θύματα, εννοείται!). Άλλωστε οι ανησυχίες σας κλέβουν ενέργεια την οποία θα διοχετεύατε στη λύση των προβλημάτων.

    Ο Όσκαρ Ουάιλντ έλεγε ότι " η σοβαρότητα είναι το καταφύγιο των ρηχών ". Θα έχετε δει άλλωστε τους σοβαρούς τύπους του γραφείου σας που κοιτούν μόνο τη δουλειά τους και σας ρίχνουν δολοφονικές ματιές όταν αρχίζετε τα αστεία.

    Το γέλιο κάνει καλό στην υγεία και στη δημιουργικότητα, αφού οι καλύτερες ιδέες έρχονται όταν είστε χαλαροί με την παρέα σας και ξεκαρδίζεστε με ανέκδοτα.

    Ξεχάστε τη συμβουλή αυτών που σας λένε να ωριμάσετε. Έχουν "κακό" σκοπό!



    Και, μην ξεχνάτε:

    Η πιο κατάλληλη στιγμή για να χαλαρώσετε είναι όταν δεν έχετε το χρόνο να χαλαρώσετε"!




    Μου ήρθε με e-mail, αλλά έχει τόσες αλήθειες για την ζωή που μπορεί να σας προβληματήσει...!

    Παίζουμε?

    Θέλω...
    Θέλω κι άλλες...
    Θέλω κι άλλες διακοπές...
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη............
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη το καλοκαίριιιιιιιιιιιι......

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της airamhag
    Εγγραφή
    26/01/2006
    Μηνύματα
    696
    respect φιλε μου...

    αληθινο , χαλαρωτικο οπως κ οι φωτο σου...


    για σκεψου...οταν ψαχνεις φωτο να βαλεις ...που παει ο νους σου ?

    εγω παντως οταν τις βλεπω.. βλεπω αυτα που περνανε κ υφιστανται διπλα μου χωρις να το γνωριζω...

    κ φαντασου πως ειναι αυτα που λαχταρω...



    Mη μου γαματε τη καρδια ειμαι παιδι ακομα..

  3. #3
    ας πω κι εγω τις γνωστές αιρετικές μου κουβέντες...

    Εντάξει, καλός ο ρομαντισμός, καλή η αναπόληση αλλα πάντοτε κοιτάμε ιδεατά μια παλιότερη εποχή και μας διαφεύγουν τα απλά καθημερινά προβλήματα που είχε να λύσει τότε ο κόσμος - και συνήθως δεν είχε τρόπο να τα λύσει...

    Καλά τα λέει ο Γκαίτε, πλην όμως ο επιστήθιος φίλος του ο Μπετόβεν έζησε μια (προσωπική) ζωή δυστυχισμένη πασχοντας απο μια μορφή κώφωσης που σήμερα θεραπεύεται για πλάκα...

    Απείχε πολύ τότε η ζωή απο το να είναι ωραία. Ωραία τα λέει ο Σαρτρ απο το ομορφο διαμέρισμά του στο Quartier Latin πουλώντας διανόηση (και ζώντας με τα λεφτά της Σιμόν Σινιορέ θα έλεγε κάποιος κεκντρεχής) αλλα η πραγματικότητα ήταν πιο πεζή.

    Μη μιλήσουμε για την εποχή του Μπερναρντ Σω...

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της airamhag
    Εγγραφή
    26/01/2006
    Μηνύματα
    696
    δηλαδη ...ειμαστε καταδικασμενοι να ζουμε μια ζωη που δεν μας ικανοποιει ?
    Mη μου γαματε τη καρδια ειμαι παιδι ακομα..

  5. #5
    γιατι........ Το avatar του/της bartlal
    Εγγραφή
    24/06/2004
    Μηνύματα
    3.051
    Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
    δηλαδη ...ειμαστε καταδικασμενοι να ζουμε μια ζωη που δεν μας ικανοποιει ?
    οσο ζουμε για να ζουμε θελοντας οτι βλεπουμε να εχουν οι γυρω μας και οι διαφημισεις, ναι...


    αν μαθουμε να ειμαστε ολιγαρκεις, και με ενα χαμογελο, οτι και να γινει, οχι!


    :a29: just ME, MYself & Bart . + _ :a29:
    :-Q
    H κλίκα μου!!!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της airamhag
    Εγγραφή
    26/01/2006
    Μηνύματα
    696
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
    οσο ζουμε για να ζουμε θελοντας οτι βλεπουμε να εχουν οι γυρω μας και οι διαφημισεις, ναι...


    αν μαθουμε να ειμαστε ολιγαρκεις, και με ενα χαμογελο, οτι και να γινει, οχι!



    μα αυτο δεν ελεγε κ το ποστ του Villy ?

    Mη μου γαματε τη καρδια ειμαι παιδι ακομα..

  7. #7
    Ρακό - μέλος Το avatar του/της villy
    Εγγραφή
    30/04/2006
    Μηνύματα
    291
    Εγώ αυτό που θέλω να πώ, άσχετα με το τί είπε ποιος, είναι ότι ο υπερκαταναλωτισμός, το χάσιμο χρόνου στις μετακινήσεις, οι πολλές ώρες δουλειάς, η τάση για επίδειξη στο φίλο, στο γείτονα κλπ, έχουν καταστρέψει την ζωή μας.

    Την ζωή που θα έπρεπε να ζούμε και να την χαιρόμαστε.
    Να δουλεύουμε για να ζούμε και όχι να ζούμε για να δουλεύουμε όπως γίνεται σήμερα.
    Πόσο συχνά κάνουμε πλέον αυτά που θέλουμε πραγματικά;
    Πόσοι από εμάς παραπονιόμαστε γιατί δεν έχουμε ελεύθερο χρόνο να κάνουμε κάτι που μας αρέσει;

    Γενικά τα περισσότερα πράγματα στη ζωή πιστεύω είναι θέμα προτεραιοτήτων.

    Εσύ επιλέγεις να δουλεύεις και 2η δουλειά για να εξοφλήσεις τις κάρτες που χρωστάς, εσύ επιλέγεις να χαλάς τα χρήματά σου σε ρούχα για να ξεπεράσεις την φιλενάδα σου, εσύ επιλέγεις κλπ... κλπ...

    Βέβαια αυτό δεν ισχύει απόλυτα και πάντα. Πολλοί βρίσκονται σε δύσκολη θέση και δεν ήταν πάντα αυτοί υπεύθυνοι...

    Τέλος πάντων καταλήγω λέγοντας ότι οι ρυθμοί ζωής στην πόλη είναι εξοντοτικοί, και οι απαιτήσεις που έχουμε είναι υπερβολικές...

    Παίζουμε?

    Θέλω...
    Θέλω κι άλλες...
    Θέλω κι άλλες διακοπές...
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη............
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη το καλοκαίριιιιιιιιιιιι......

  8. #8
    Ρακό - μέλος Το avatar του/της villy
    Εγγραφή
    30/04/2006
    Μηνύματα
    291
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
    οσο ζουμε για να ζουμε θελοντας οτι βλεπουμε να εχουν οι γυρω μας και οι διαφημισεις, ναι...


    αν μαθουμε να ειμαστε ολιγαρκεις, και με ενα χαμογελο, οτι και να γινει, οχι!






    τα ίδια λέμε!

    Παίζουμε?

    Θέλω...
    Θέλω κι άλλες...
    Θέλω κι άλλες διακοπές...
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη............
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη το καλοκαίριιιιιιιιιιιι......

  9. #9
    Ασχετο μελος Το avatar του/της Druuna
    Εγγραφή
    06/03/2005
    Μηνύματα
    470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
    Εγώ αυτό που θέλω να πώ, άσχετα με το τί είπε ποιος, είναι ότι ο υπερκαταναλωτισμός, το χάσιμο χρόνου στις μετακινήσεις, οι πολλές ώρες δουλειάς, η τάση για επίδειξη στο φίλο, στο γείτονα κλπ, έχουν καταστρέψει την ζωή μας.

    Την ζωή που θα έπρεπε να ζούμε και να την χαιρόμαστε.
    Να δουλεύουμε για να ζούμε και όχι να ζούμε για να δουλεύουμε όπως γίνεται σήμερα.
    Πόσο συχνά κάνουμε πλέον αυτά που θέλουμε πραγματικά;
    Πόσοι από εμάς παραπονιόμαστε γιατί δεν έχουμε ελεύθερο χρόνο να κάνουμε κάτι που μας αρέσει;

    Γενικά τα περισσότερα πράγματα στη ζωή πιστεύω είναι θέμα προτεραιοτήτων.

    Εσύ επιλέγεις να δουλεύεις και 2η δουλειά για να εξοφλήσεις τις κάρτες που χρωστάς, εσύ επιλέγεις να χαλάς τα χρήματά σου σε ρούχα για να ξεπεράσεις την φιλενάδα σου, εσύ επιλέγεις κλπ... κλπ...

    Βέβαια αυτό δεν ισχύει απόλυτα και πάντα. Πολλοί βρίσκονται σε δύσκολη θέση και δεν ήταν πάντα αυτοί υπεύθυνοι...

    Τέλος πάντων καταλήγω λέγοντας ότι οι ρυθμοί ζωής στην πόλη είναι εξοντοτικοί, και οι απαιτήσεις που έχουμε είναι υπερβολικές...



    Περιπου τα ιδια σκεφτομουν κι εγω χτες....

    +1 σε ολα.....

    victi vincimus.....


    Το δεντρο για να φτανει μεχρι τον ουρανο πρεπει να εχει ριζες στην κολαση........

    Nietzsche


  10. #10
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Το θεμα ειναι κατα ποσο αρεσκεται κανεις στην ''ψευδαισθηση ελευθεριας και επιλογων'' που επικρατει σημερα...δεν ειμαι συνομωσιολογος , ουτε και πιστευω οτι οι Εβραιοι μηχανοραφουν πισω απο την πλατη μας....απλα τα πραγματα ετσι εχουν εξελιχθει...

    Με ανταλλαγμα αρκετα ευρω , πολλοι απο εμας εξαγοραζουμε την ''ελευθερη βουληση'' και την ''επιλογη'' του να δημιουργησουμε μια συγκεκριμενη εικονα και σταση ζωης...δυστυχως ειναι μονο ψευδιασθηση , αφου ως γνωστων αλλο το τι εισαι πραγματικα και αλλο τι θες να βγαλεις προς τα εξω...κοινως τα ρασα δεν κανουν τον παπα ...

    Θελει πραγματικα κοτσια ωστε να αντιταξεις τα πραγματικα σου θελω (αν ποτε τα μαθεις πραγματικα) εναντι στο ρευμα της εποχης....κυριως ο φοβος του κοινωνικου αποκλεισμου και η απορριψη , κανει τους περισσοτερους απο εμας να μην το τολμουν...

    Για τους ''επαναστατικους'' τυπους υπαρχουν προτυπα αντιδραστικων μοντελων συμπεριφορας τα οποια και αυτα βεβαια κοστιζουν....υπαρχουν επισης ιδεολογιες , θρησκειες , απο ολα εχει ο μπαχτσες...διαλεχτε κοσμε...

    νομοτελειακα στην φυση κενα δεν υπαρχουν , οποτε τα ''κενα'' του συγχρονου αστου γεμιζουν με υποσχεση dolce vita , προοπτικη ευημεριας , μακροπροθεσμα ιλουστρε ονειρα και προγραμματισμο του ''ελευθερου'' χρονου...
    ...αλλωστε κανενα γαϊδουρι δεν προκειτε να τρεξει αν δεν του κρεμασεις καροτο στην μουρη του...

  11. #11
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
    οσο ζουμε για να ζουμε θελοντας οτι βλεπουμε να εχουν οι γυρω μας και οι διαφημισεις, ναι...


    αν μαθουμε να ειμαστε ολιγαρκεις, και με ενα χαμογελο, οτι και να γινει, οχι!



    μόνο που εσύ με το χαμόγελο το έχεις παρακάνει :a13:
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  12. #12
    γιατι........ Το avatar του/της bartlal
    Εγγραφή
    24/06/2004
    Μηνύματα
    3.051
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
    μόνο που εσύ με το χαμόγελο το έχεις παρακάνει :a13:

    το γελιο ειναι ζωη, και προφανως την εχω παρακανει!


    κοινως: εν ειν κακου!
    :a29: just ME, MYself & Bart . + _ :a29:
    :-Q
    H κλίκα μου!!!

  13. #13
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
    το γελιο ειναι ζωη, και προφανως την εχω παρακανει!


    κοινως: εν ειν κακου!

    η ζωή έχει γέλιο αλλά εσύ ακόμα περισσότερο:rotflmao:
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  14. #14
    γιατι........ Το avatar του/της bartlal
    Εγγραφή
    24/06/2004
    Μηνύματα
    3.051
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
    η ζωή έχει γέλιο αλλά εσύ ακόμα περισσότερο:rotflmao:


    thank youuuuuuuuuuuu!!!





    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    :a29: just ME, MYself & Bart . + _ :a29:
    :-Q
    H κλίκα μου!!!

  15. #15
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
    thank youuuuuuuuuuuu!!!





    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    ωραία η καρτούλα βρε
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πως ΘΑ επρεπε να ειναι τα trail-ride!...
    από Vstrommer71 στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2010, 18:50
  2. Τα Cbr και πως θα επρεπε να οδηγουνται!!!
    από Ταξιδευτής στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2008, 01:30
  3. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2007, 08:39
  4. Τι βλέπει η Τροχαία και πως μας πιάνει το Laser Radar
    από Wizard13 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 18:30
  5. ΑΠΟΣΥΡΣΗ, και πως την εχασα!
    από RapidShade στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2004, 10:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF