Σελίδα 101 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 519196979899100101102103104105106111 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.501 έως 1.515 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #1501
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    Το Βαρκαντερο σηκώνεται άνετα στο διπλό αρκεί να βρεις το σωστό τρόπο..αν πας με τα χέρια την έκατσες ! Κατά τα άλλα είναι και μια διαδικασία που ελέγχεις και τη μοτοσυκλέτα. Πάνω απο 10 λεπτά δεν χρειάζονται για τη συγκεκριμένη δουλειά....! Από την άλλη ψιλοφοβάμαι από τα συστήματα που μπαίνουν πατέντα διπλά από τροχούς και αλυσίδες...θέλουν κατ εμέ λίγο προσοχή παραπάνω.....!

  2. #1502
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παιδιά μη γραφτείτε σε γυμναστήριο, ελάτε να σηκώνετε το μηχανάκι μου, τσάμπα, δεν θα χρεώσω τίποτα, κερνάω και καφέ...

  3. #1503
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Παιδιά μη γραφτείτε σε γυμναστήριο, ελάτε να σηκώνετε το μηχανάκι μου, τσάμπα, δεν θα χρεώσω τίποτα, κερνάω και καφέ...
    Όλα τα μαστόδοντα ανεβαίνουν στο διπλό πανεύκολα. Δεν θέλει καθόλου δύναμη. Το κάνει ακόμα και κοπελίτσα 45-50 κιλά.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #1504
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παίζει ρόλο και ο σχεδιασμός του διπλού (πόσο καλό μοχλό δίνει).
    RIDE MORE TALK LESS

  5. #1505
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Παιδιά μη γραφτείτε σε γυμναστήριο, ελάτε να σηκώνετε το μηχανάκι μου, τσάμπα, δεν θα χρεώσω τίποτα, κερνάω και καφέ...
    Δεν ξέρω για το βαραντέρο δεν έχω προσπαθήσει ποτέ να βάλω κάποιο στο διπλό, όμως στα 35 χρόνια που καβαλάω δεν με έχει δυσκολέψει κανένα μηχανάκι να το ανεβάσω στο διπλό. Μάλλον τρόπο θέλει και όχι κόπο.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #1506
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Παιδιά μη γραφτείτε σε γυμναστήριο, ελάτε να σηκώνετε το μηχανάκι μου, τσάμπα, δεν θα χρεώσω τίποτα, κερνάω και καφέ...
    Εσυ να αναφέρεσαι σε paddoc stand ενω σου απαντούν για το μαμα διπλό σταντ της μοτοσυκλέτας.

    Εγραψες πιο πριν οτι κεντρικό σταντ το χάλασες με τα πεζοδρόμια κλπ, μήπως απλά να το έφτιαχνες ?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #1507
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή κάπως έτσι? https://www.youtube.com/watch?v=mhGTRanERDM
    Όχι, δεν είμαι ηλίθιος. Το μετακινώ λίγο, το ακουμπάω στο σταντ, ψεκάζω, επαναλαμβάνω.

  8. #1508
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    ψέκαζες.
    porca miseria.

  9. #1509
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Ε ναι, για εσάς μιλάω. Εγώ έχω καλύτερες δουλειές πλέον.

  10. #1510
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εσυ να αναφέρεσαι σε paddoc stand ενω σου απαντούν για το μαμα διπλό σταντ της μοτοσυκλέτας.

    Εγραψες πιο πριν οτι κεντρικό σταντ το χάλασες με τα πεζοδρόμια κλπ, μήπως απλά να το έφτιαχνες ?
    Αυτά να τα συζητούσαμε πριν βάλω το τουτορολαδωτήρι τώρα πάει πέταξε το πουλάκι, αναμένω από την αλυσίδα να βγάλει το λιγότερο 50.000χιλ. Στο εξωτερικό με τέτοια συστήματα βγάζουν άνετα 70.000χιλ από όσα έχω διαβάσει.
    Ασύμφορο για τους εμπόρους ανταλλακτικών... αλλά παιδιά πρέπει να επιβιώσουμε και εμείς!

  11. #1511
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Έτσι για την ιστορία (επειδή έχουμε πολλούς λάτρεις της) η Kawasaki στο Z1-B 903cc του 1973 είχε τοποθετήσει σύστημα λίπανσης της αλυσίδας.

    Δεν ξέρω γιατί δεν προχώρησε...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	011.jpg 
Προβολές:	229 
Μέγεθος:	43,0 KB 
ID:	407678

  12. #1512
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ε ναι, για εσάς μιλάω. Εγώ έχω καλύτερες δουλειές πλέον.
    Πήρες BMW με άξονα? Σώθηκες
    RIDE MORE TALK LESS

  13. #1513
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.313
    Να πω και τις δικές μου προτιμήσεις σύμφωνα με τα δεδομένα της μοτοσικλέτας μου και της χρήσης που κάνω. Θέτω το ταξίδι σαν το καλύτερο μέτρο σύγκρισης και δοκιμής γιατί η καταπόνηση είναι συνήθως συνεχής και τα φορτία μεγαλύτερα.

    Η βαλβολίνη είναι μία εξαιρετική, φθηνή και αποτελεσματική λύση για νορμάλ καθημερινή χρήση, έχει όμως κάποια μειονεκτήματα, θέλει πιο συχνή εφαρμογή, ξεπλένεται τελείως με τη βροχή και αν λαδώσεις στον αυτοκινητόδρομο και συνεχίσεις με 140χλμ/ώρα κάηκες, θα φύγει όλη όσο καλά και να σκούπισες την αλυσίδα.

    Πριν πάω στα σπρέι, να συστήσω σε όσους δεν έχουν κεντρικό σταντ αυτό μίνι γρυλάκι:

    https://www.louis.eu/artikel/liftstick-louis/10003338

    Το έχω εδώ και χρόνια και είναι σωτήριο στο ταξίδι και σε καθημερινή χρήση!

    Κάθε φορά που καθαρίζω σε βάθος την αλυσίδα (περίπου δύο φορές τον χρόνο) έπειτα βάζω αυτό:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	AX3mwxissd.jpg 
Προβολές:	181 
Μέγεθος:	102,9 KB 
ID:	407922

    Είναι εξαιρετικό σε πεντακάθαρη αλυσίδα αλλά για νορμάλ χρήση δεν κάνει, στεγνώνει γρήγορα, ειδικά το καλοκαίρι.

    Πέρα από αυτό έχω δοκιμάσει πάρα πολλά λιπαντικά αλλά το καλύτερο και το χειρότερο για εμένα είναι παραδόξως από την ίδια εταιρεία!

    Το καλύτερο είναι το Bel Ray BlueTac, το μόνο με το οποίο είχα αλυσίδα τέλεια ακόμη και μετά από 500χλμ σε καυτό αυτοκινητόδρομο, δε λερώνει αν εφαρμοστεί σωστά και είναι φοβερό και στη βροχή αλλά έχει τον χειρότερο ψεκασμό με κολλητικό σπρέι να πέφτει στο χέρι από την κεφαλή της φιάλης όταν ψεκάζω σιγά. Έτσι το έχω πάντα μέσα σε σακούλα όταν ψεκάζω αλλά χαλάλι του

    Το χειρότερο από την άλλη είναι το SuperClean της ίδιας εταιρείας. Το πήρα κατά λάθος πάνω στη βιασύνη μου πριν από ταξίδι και ήταν απλά τραγικό, η αλυσίδα ακουγόταν και χτυπούσε και στο τέλος μου έβγαλε και κόμπους πρώτη φορά στη ζωή μου. Είναι άσπρο και κατάστεγνο και με το ίδιο πρόβλημα στον ψεκασμό με το BlueTac...

    Η δεύτερη επιλογή μου είναι το Motorex Racing, καλός ψεκασμός, καλή απόδοση και διάρκεια αλλά είναι άσπρο και η αλυσίδα είναι σαν σοβατισμένη. Όταν ζεσταίνεται υγροποιείται πάντως. Στη βροχή μέτριο, δημιουργείται γλίτσα και ξεπλένεται σε σημεία.

    Νούμερο τρία είναι το Castrol Racing. Το πρώτο, παλιό κολλητικό σπρέι της εταιρείας ήταν άθλιο και πραγματικά δεν έβγαινε με τίποτα όπου λέρωνε αλλά το καινούργιο είναι πολύ καλό. Έχει άψογο ψεκασμό, καλή απόδοση αλλά μέτρια διάρκεια, ειδικά το καλοκαίρι. Καλό και στη βροχή χωρίς κενά στην κάλυψη ενώ λερώνει λίγο μόνο παραπάνω από τα πρώτα δύο.

    Αυτές είναι οι επιλογές μου, καθαρά υποκειμενικά πάντα και με γνώμονα τη σχετικά "σκληρή" χρήση, ταξίδι, σπορ οδήγηση, πίστα και τα τρελά άλογα της μοτοσικλέτας μου

  14. #1514
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Εγώ με τη βαλβολινη έχω δει δύο πράγματα που δεν πετυχαίνει κανένα σπρευ.
    Πρώτον ακόμα κι αν αμελήσεις το λάδωμα η αλυσίδα δε στεγνώνει ποτέ τελειως
    Τη βλέπεις στεγνή αλλά αν την πιάσεις μαυρίζει το χέρι σου
    Δεύτερον δεν χρειάζεται πότε καθάρισμα γιατί πάνω στη βαλβολινη δεν κολλάει τπτ
    Επίσης έχω δει ότι αν καθαρίσεις τα περισσευματα μετά την πρώτη βόλτα μετά δεν ξαναλερωνει

  15. #1515
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.313
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Εγώ με τη βαλβολινη έχω δει δύο πράγματα που δεν πετυχαίνει κανένα σπρευ.
    Πρώτον ακόμα κι αν αμελήσεις το λάδωμα η αλυσίδα δε στεγνώνει ποτέ τελειως
    Τη βλέπεις στεγνή αλλά αν την πιάσεις μαυρίζει το χέρι σου
    Δεύτερον δεν χρειάζεται πότε καθάρισμα γιατί πάνω στη βαλβολινη δεν κολλάει τπτ
    Επίσης έχω δει ότι αν καθαρίσεις τα περισσευματα μετά την πρώτη βόλτα μετά δεν ξαναλερωνει
    Είναι τίμια η βαλβολίνη σίγουρα και η καλύτερη επιλογή υπό προυποθέσεις, το απόλυτο προφανώς δεν υπάρχει!

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 16:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 12:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 12:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF