Σελίδα 104 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 4549499100101102103104105106107108109114 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.546 έως 1.560 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #1546
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.281
    Απαγορεύεται το WD40 Σε αλυσίδα με oring αυστηρά και δια ροπάλου όπως και το πετρέλαιο και η βενζίνη και κάθε είδους καθαριστικό με βάση αυτα.....παραφινελαιο ΣΚΕΤΟ από το φαρμακείο καλό σκούπισμα βόλτα να φύγει(Όχι σε χωμα) ξανα σκουπισμα και όπως είναι ζέστη η αλυσίδα βάλτε ότι θέλετε βαλβολινες σπρέι ότι τραβάει η όρεξή σας.....ΠΟΤΕ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΣΑΠΟΥΝΑΔΕΣ....ειδικά αν έχεις καθαρίσει με το παραφινελαιο....ελειψη λιπαντικόυ το ΝΕΡΟ περνάει και δημιουργεί διάβρωση και μετά πετάς το λιπαντικό και το εγκλοβιζεις και μέσα......ντιαρ γκοντ αυτό το θρεντ...
    Throttle that mysterious friend of ours

  2. #1547
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    είχα λίγο παραφινέλαιο και είχα το βαρύ που είναι παχύρευστο
    σαπουνόνερο το είδα σε μπόλικα βιντεάκια

    αν έβαζα λάδι δεν θα υπήρχε θέμα αλλά είχα τη μαλακία το bluetac και έτυχε να μήν οδηγήσω για 3-4 μέρες

  3. #1548
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.281
    Μια χαρά είναι το bluetac...Και εγώ ξέρεις πόσα βίντεο βλέπω κάθε μέρα που ο ένας επαναλαμβάνει τη μαλάκια που είδε σε ένα άλλο???άπειρα...
    Throttle that mysterious friend of ours

  4. #1549
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Το bluetac το δούλευα πολλά χρόνια και είναι από τα καλύτερα λιπαντικά για αλυσίδες.
    Κάτι έκανες λάθος.

  5. #1550
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Mια χαρα ειναι το wd 40 για την αλυσιδα και δεν καταστρεφει τα oring. Η βαση του ειναι παραφινελαιο ουτως ή αλλως. Ισα ισα τις καθαριζει τελεια.
    MADE IN JAPAN 日本製

  6. #1551
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Πολλοι είναι αυτοί που λένε ότι το wd40 δεν κάνει για την αλυσίδα και άλλοι τόσοι που λένε ότι κάνει.

    Προσωπικά θεωρώ πως το wd40 δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στα orings, μιας και όπως είπε ο Bob, έχει βάση το παραφινελαιο.
    Όμως τα orings αυτα, είναι εκεί για να κρατήσουν το γρασο μέσα στην αλυσίδα και τις σκόνες έξω.
    Το wd40 είναι και λίγο διατρητικο και πιθανό να περνάει από τα orings και να αραιώνει το γρασο, μειώνοντας τη δράση του, κανοντας το ποιο λεπτό και πιθανότατα επιτρέποντας του να βγει έξω από τα orings.

    Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει, αλλά έτσι το σκέφτομαι εγώ και για αυτό καθαρίζω με παραφινελαιο. Άλλωστε είναι και φτηνότερο.

  7. #1552
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος


    Και ακούω ένα θόρυβο απο το μπροστά γρανάζι λες και κάτι τρίβεται στους κρίκους.
    Και εγώ όσες φορές έβαλα μπλουτακ η αλυσίδα έκανε θόρυβο.Με το φτηνό μοτοκροσάδικο της Bardahl δεν ακούγεται τίποτα.
    Πριν λίγες ημέρες πήγα να αγοράσω το ίδιο αλλά με τούμπαρε ο μαγαζάτορας με ένα LiquyMoly ,ότι αυτό βάζει και αυτός και μπλαμπλα.
    Ήρθε και το σταντ,σήμερα-αύριο έχει παραφινέλαιο και μετά λάδωμα,για να δουμε τι ψάρια θα πιάσει και αυτό.
    when life gets complicated... i ride.

  8. #1553
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.281
    Πώς ακριβώς το ξέρετε αυτό μιας και το wd40 έχεις σαν "trade secret" τη σύνθεση του και απλά λέει petroleum base ενα απ τα υλικά του.....τι κάνει το πετρέλαιο στα λάστιχα έχετε δει??σε συνδυασμό με ότι άλλο έχει μέσα....εγω λοιπόν τείνω στο not safe για τα oring....Αυτά....εξάλλου το απλό παραφινελαιο είναι και πιο φτηνό και Μια χαρά ασφαλές...Αυτά...

    Ωραίο το liqui molly Αλλά πάνω από 120χλμ πιτσιλαει και κολλάει πολύ....bellray και ξέρο ψωμί...
    Throttle that mysterious friend of ours

  9. #1554
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Πολλοι είναι αυτοί που λένε ότι το wd40 δεν κάνει για την αλυσίδα και άλλοι τόσοι που λένε ότι κάνει.

    Προσωπικά θεωρώ πως το wd40 δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στα orings, μιας και όπως είπε ο Bob, έχει βάση το παραφινελαιο.
    Όμως τα orings αυτα, είναι εκεί για να κρατήσουν το γρασο μέσα στην αλυσίδα και τις σκόνες έξω.
    Το wd40 είναι και λίγο διατρητικο και πιθανό να περνάει από τα orings και να αραιώνει το γρασο, μειώνοντας τη δράση του, κανοντας το ποιο λεπτό και πιθανότατα επιτρέποντας του να βγει έξω από τα orings.

    Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει, αλλά έτσι το σκέφτομαι εγώ και για αυτό καθαρίζω με παραφινελαιο. Άλλωστε είναι και φτηνότερο.
    Ναι έτσι είναι. Πάντως και το παραφινέλαιο κάνει την ίδια δουλειά, αποδομεί το λιπαντικό για να το κάνει λεπτό και να καθαρίσει... οπότε ξεχνάμε το πινέλο.

    Σόρυ που σε βάζω σε σκέψεις, ο καλύτερος τρόπος για να μην ξεπλύνεις τη λίπανση είναι με πανάκι νωπό με παραφινέλαιο, ό,τι πάρεις με το πανάκι...

  10. #1555
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Πώς ακριβώς το ξέρετε αυτό μιας και το wd40 έχεις σαν "trade secret" τη σύνθεση του και απλά λέει petroleum base ενα απ τα υλικά του.....τι κάνει το πετρέλαιο στα λάστιχα έχετε δει??σε συνδυασμό με ότι άλλο έχει μέσα....εγω λοιπόν τείνω στο not safe για τα oring....Αυτά....εξάλλου το απλό παραφινελαιο είναι και πιο φτηνό και Μια χαρά ασφαλές...Αυτά...

    Ωραίο το liqui molly Αλλά πάνω από 120χλμ πιτσιλαει και κολλάει πολύ....bellray και ξέρο ψωμί...
    Trade secret ειναι αλλα το βαλανε σε φασματογραφο και ειδαν πανω κατω απο τι αποτελειται.
    MADE IN JAPAN 日本製

  11. #1556
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Το wd40 ΔΕΝ κανει για την αλυσιδα.Εαν βαζεις για καιρο καθε μερα σε ενα συγκεκριμενο σημειο σε οποιοδηποτε μεταλο θα αρχισει να "τρωει" το μεταλο.Θα κανει λακουβα στο μεταλο.Φανταστειτε τη κανει στα ορινκ.Απλα τα ξεχυλωνει.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #1557
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Το wd40 ΔΕΝ κανει για την αλυσιδα.Εαν βαζεις για καιρο καθε μερα σε ενα συγκεκριμενο σημειο σε οποιοδηποτε μεταλο θα αρχισει να "τρωει" το μεταλο.Θα κανει λακουβα στο μεταλο.Φανταστειτε τη κανει στα ορινκ.Απλα τα ξεχυλωνει.
    Σε οποιοδηποτε μεταλλο? Αν το βαλω σε χρυσο ή σε καποιο αλλο ευγενες μεταλλο?
    Αν το wd διαβρωνε τα μεταλλα θα ειχε βουϊξει ο ντουνιας εδω και δεκαετιες!!

    Γενικα οποιος θελει αγοραζει ενα oring με μηδενικο κοστος, το βαζει σε ποτηρακι, ριχνει wd και το αφηνει για μερες και ας μας πει τα αποτελεσματα. Αν διαλυθει το oring να μου στειλει με πμ την διευθυνση του να του στειλω ενα wd40 500ml δωρο. Εγω λεω πως δεν θα παθει τιποτα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  13. #1558
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Εγώ χρησιμοποιώ wd40. Ψεκάζω, λίγο πανί, λίγο πινέλο, μετά καλό σαπουνισμα, μετά το βάζω στο διπλό Σταντ να γυρίσει ο τροχός να πετάξει ότι νερά έμειναν, και βάζω σπρέι motul road ( είναι διάφανο, δεν μαζεύει βρωμιά, και πιτσιλαει λίγο)
    Το βίντεο λέει ότι άφησε 3 μήνες τα o'ring σε wd40 και όλα καλά. Για 10 λεπτά που διαρκεί ο καθαρισμός ούτε λόγος. Διευκρινίζει ότι απαγορεύεται σπρέι καθαρισμού φρένων.
    https://youtu.be/Fzyk4nq3ug0

  14. #1559
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Σε οποιοδηποτε μεταλλο? Αν το βαλω σε χρυσο ή σε καποιο αλλο ευγενες μεταλλο?
    Αν το wd διαβρωνε τα μεταλλα θα ειχε βουϊξει ο ντουνιας εδω και δεκαετιες!!

    Γενικα οποιος θελει αγοραζει ενα oring με μηδενικο κοστος, το βαζει σε ποτηρακι, ριχνει wd και το αφηνει για μερες και ας μας πει τα αποτελεσματα. Αν διαλυθει το oring να μου στειλει με πμ την διευθυνση του να του στειλω ενα wd40 500ml δωρο. Εγω λεω πως δεν θα παθει τιποτα.
    Δε το διατυπωσα καλλα και εκανα λαθος που ειπα σε οποιοδηποτε μεταλο.Αλλα τουλαχηστο στην αλυσιδα κανει ζημια.ΧΑΛΑΡΩΝΕΙ μηχανησμους.Δεν ειναι γρασο.
    Θα σου δωσω ενα αλο παραδειγμα.Εχεις δυο μεταλα που το ενα εφαπτει ακριβως μεσα στο αλλο και κανει παλινδρομικη κινηση(σαν το εμβολο δλδ).Οταν βαζω wd40 με τον καιρο θα αρχισει να μην εφαπτει ακριβως και θα παρουσιασει χαλαρωση.
    Αυτο ξερω.Χρονια τωρα.Και εγω το λεω μαγικο ζουμι.Και εγω εχω παντα ενα στο σπητη μου.Αλλα δεν κανει για ολλες της δουλιες.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #1560
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Δε το διατυπωσα καλλα και εκανα λαθος που ειπα σε οποιοδηποτε μεταλο.Αλλα τουλαχηστο στην αλυσιδα κανει ζημια.ΧΑΛΑΡΩΝΕΙ μηχανησμους.Δεν ειναι γρασο.
    Θα σου δωσω ενα αλο παραδειγμα.Εχεις δυο μεταλα που το ενα εφαπτει ακριβως μεσα στο αλλο και κανει παλινδρομικη κινηση(σαν το εμβολο δλδ).Οταν βαζω wd40 με τον καιρο θα αρχισει να μην εφαπτει ακριβως και θα παρουσιασει χαλαρωση.
    Αυτο ξερω.Χρονια τωρα.Και εγω το λεω μαγικο ζουμι.Και εγω εχω παντα ενα στο σπητη μου.Αλλα δεν κανει για ολλες της δουλιες.
    Αυτό που λές γίνεται γιατί δεν λιπαίνει καλά και με διάρκεια. Δεν κάνει κάτι άλλο.

    Εμένα πάντως μου πέταξε τα κομμάτια του bluetac κατευθείαν.
    Αν και ήταν κατάμαυρη μου την καθάρισε πολύ γρήγορα.
    Για λίπανση δε θα το έβαζα αλλά κακό στα o-rings δεν πιστεύω ότι κάνει.

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 15:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 11:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 11:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF