Σελίδα 11 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112131415162161111 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #151
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Αυτό είναι το "παχύρευστο" και έχει μέσα και γλυκερίνη !!!
    "Παχύρευστο" είναι και αυτό που έχω πάρει εγώ. Δεν είναι όλα έτσι;
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  2. #152
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
    "Παχύρευστο" είναι και αυτό που έχω πάρει εγώ. Δεν είναι όλα έτσι;
    Είναι απόλυτα διαφανές ή αχνοκιτρινίζει ??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #153
    Αυτό που έχουν τα φαρμακεία είναι λιιιιγο πιο παχύρευστο από το νερό
    (Τι καθόμαστε και αναλύουμε ρε γμτ... )
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

  4. #154
    Άσε, λογικά δεν είναι εφ'όσον το φωτιστικό είναι σα νερό..
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  5. #155
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Είναι απόλυτα διαφανές ή αχνοκιτρινίζει ??
    Τι γίνεται.. δε προλαβαίνω να γράψω μια σειρά και έχουν πέσει 2 μηνύματα.. :rotflmao:

    Αχνοκιτρινίζει.
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  6. #156
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
    Μιχάλη,
    θα πας σε ένα φαρμακείο και θα ζητήσεις παραφινέλαιο, ΧΥΜΑ όχι το συσκευασμένο είναι πιο ακριβό...
    Θα σε φτάσει για καμιά δεκαρια καθαρισμούς.
    Thanks!!! Για να συνεισφέρω & εγώ στη κουβέντα να πω ότι στο πανεπιστήμιο είχαμε κάτι zogleria τα οποία έκαναν όλα αυτά τα κόλπα με τις φωτιές. Ε, αγόραζαν παραφινέλαιο από το φαρμακείο.
    Μήπως & αυτό είναι φωτιστικό? Μ**α είπα?


  7. #157
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Μήπως & αυτό είναι φωτιστικό? Μ**α είπα?

    Tο παραφινέλαιο από φαρμακεία χρησιμοποιείται για να ανακατεύουν οι φαρμακοτρίφτες διαφορετικές κρέμες για δερματοπάθειες.
    Δεν παίζει με τίποτα να εχει σχέση με φωτιστικό...
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

  8. #158
    Παίζει και αυτό .
    Τώρα ποια είναι η ακριβής σύνθεση του και το εάν κάνει για εντριβές, δεν το γνωρίζω (και δεν νομίζω )

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  9. #159
    Για άλλη μια φορά έγινε της παραφίνης το κάγκελο ... :rotflmao: :rotflmao:

    Πάντως , εγώ έχω αποφασίσει , να την πλένω την αλυσίδα με το πιεστικό νερού , απλά θα ρίχνω το νερό υπό κλήση ( διαγώνια και από τις δυο πλευρές ) , και όχι απευθείας πάνω στα τσιμουχάκια .

    Η αλυσίδα όταν λειτουργεί πάντα θερμαίνεται ελαφρά , αυτήν η θερμότητα εξατμίζει - διωχνει το νερό .

    Οι κραδασμοί της αλυσίδας και η περιστροφή , απωθούν όλα τα υγρά λόγο της φυγόκεντρου δύναμης .

    Με αυτήν τη λογική φεύγουν και τα λάδια που βάζουμε από πάνω ως λίπανση , το μόνο που δεν φεύγει είναι η λίπανση μέσα στους κρίκους , διότι είναι γράσο , και δεν τσουλάει .

    Σήμερα πήρα χαμπάρι ψάχνοντας για ποιοτικό γράσο , ότι υπάρχουν ποιότητες που αντέχουν και δεν λιώνουν , ακόμα και στους 310 βαθμούς ..

    Τελος , όπως λέει και το βιβλίο της μηχανής μου , ένα λαδάκι SAE 80 - 90 , προσφέρει επιφανειακή λίπανση και προστασία , αρκετή έως την επόμενη φορά συντήρησης .

  10. #160
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Και το ψαλίδι με το καλυτερο γράσο του κόσμου με το πλυστικό να το πλένεις ρε Κυριάκο.
    Μα είσαι σοβαρός?
    Τουλάχιστον αφού έχεις εργαλεία πέρνα γρασαδόρους στο μοχλικό και μετά απο κάθε πλύσιμο....

  11. #161
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Παίζει και αυτό
    Σου έχουν κάνει ποτέ δουλειά αυτά τα degreaser στην αλυσίδα ???

    (προσωπικά, έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις μάρκες και ΔΕΝ είδα χαϊρι από κανένα - ούτε και από το 611 της Motorex που είναι πολύ καλό για ΕΠΙΠΕΔΕΣ ή ΙΣΙΕΣ επιφάνειες π.χ. ανοιχτά γρανάζια...).

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #162
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Και το ψαλίδι με το καλυτερο γράσο του κόσμου με το πλυστικό να το πλένεις ρε Κυριάκο.
    Μα είσαι σοβαρός?
    Τουλάχιστον αφού έχεις εργαλεία πέρνα γρασαδόρους στο μοχλικό και μετά απο κάθε πλύσιμο....
    φίλε στέφανε το μοχλικό είναι θωρακισμένο με τσιμούχες σκληρού τύπου (δεξιά αριστερά του άξονα , ούτε αέρας δεν μπαίνει μέσα .

    Μετα απο 12 χρόνια κυριότητας , βόλτες - πλυντήρια - πλυσίματα , το μόνο που εντόπισα στις συνδέσεις του μοχλικου ήταν σκόνη ανάμεσα στους συνδέσμους !! Βγάζοντας τις τσιμούχες και τραβώντας τους πίρους , εγώ ο ίδιος λέρωσα τα εσωτερικά ρουλεμάν με την εξωτερική σκόνη . (μέσα ήταν πεντακάθαρα σαν εκκλησιά )

    2) Τα ρουλεμάν του μοχλικού είναι βελόνες , σε μήκος που πιάνει όλο το χώρο του μοχλικού άξονα, με εξωτερικό περίβλημα την φωλιά τους , πράγμα που σημαίνει ότι η διάτρηση για γρασαδόρο είναι αδύνατη .

  13. #163
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Σου έχουν κάνει ποτέ δουλειά αυτά τα degreaser στην αλυσίδα ???

    (προσωπικά, έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις μάρκες και ΔΕΝ είδα χαϊρι από κανένα - ούτε και από το 611 της Motorex που είναι πολύ καλό για ΕΠΙΠΕΔΕΣ ή ΙΣΙΕΣ επιφάνειες π.χ. ανοιχτά γρανάζια...).

    Αυτο εχω παρει και γω βρε old και τελικα ειναι μαπα το καρπουζι!Ριχνεις παρα πολυ και παλι δουλεια δεν κανεις!Ασε που τριβεις τριβεις με πανι και δεν βγαινει καλα και αναγκαστικα την κανω την αλυσιδα κρικο κρικο και μου φευγει η πιστη.Μετα τις βαζω το castrol chain wax (ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την προσκολληση και λιπανση που προσφερει) και την αφηνω να κατσει καλα πανω της το γρασσο τιυλαχιστον κανα 2ωρο.

    Με το που την παω μια καλη βολτα και ζεσταινεται η αλυσιδα πεταει μαυριλα μεσα απο τα Ο rings και μαυριζει παλι η αλυσιδα γαμω το φελεκι της.Σαν να εχει διαλυσει και το γρασσο που ειναι μεσα στα O rings αυτο το σπρει καθαριστικο και αυτο μετα το πεταει με την φυγοκεντρο οτι ειναι μεσα στα τσιμουχακια της.Δεν εχω μεινει ευχαριστημενος απο το συγκεκριμενο προιον.

    Και μου το εδωσαν για το καλυτερο να φανταστεις!Αλλα μαλλον θα παω στην δοκιμασμενη λυση με το φαρμακευτικο παραφινελαιο και το πινελακι και γω!
    Keep spamming!!!:a13:

  14. #164
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    Με το που την παω μια καλη βολτα και ζεσταινεται η αλυσιδα πεταει μαυριλα μεσα απο τα Ο rings και μαυριζει παλι η αλυσιδα γαμω το φελεκι της.
    Πετάει αυτό που έχει μείνει στην έξω μεριά των O-rings (το οποίο εν μέρει χώθηκε εκεί λόγω του spray...).

    Όσοι έχουν διαιρούμενες αλυσίδες (με ασφάλεια), τις βγάζουν και τις πλένουν με ζεστό νερό, σκληρή βούρτσα (όχι μεταλλική) και απορυπαντικό πιάτων !!!

    Όσοι έχουν μονοκόματες, τον ήπιανε ...!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #165
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Σου έχουν κάνει ποτέ δουλειά αυτά τα degreaser στην αλυσίδα ???

    (προσωπικά, έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις μάρκες και ΔΕΝ είδα χαϊρι από κανένα - ούτε και από το 611 της Motorex που είναι πολύ καλό για ΕΠΙΠΕΔΕΣ ή ΙΣΙΕΣ επιφάνειες π.χ. ανοιχτά γρανάζια...).

    Nαι.
    Ψέκασμα, μετά καθάρισμα με μαλακή οδοντόβουρτσα, αναμονή 15'-30', ξέπλυμα με νερό, μία βόλτα το τετράγωνο για να φύγει η πολλή υγρασία, αναλόγως εξωτερικής θερμοκρασίας αναμονή για να στεγνώσει πλήρως (τον χειμώνα overnight) και λάδωμα.

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 15:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 11:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 11:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF