Σελίδα 117 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 1767107112113114115116117118119120121122 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.741 έως 1.755 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #1741
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    658
    Στην προηγούμενη μηχανη έβαζα βαλβολίνη στην αλυσίδα, ήξερα ότι θα στάξει λίγο, θα πετάξει στην ζάντα (αλλά καθαρίζει εύκολα)και θα κρατήσει τελικά μια ποσότητα για λίπανση.
    Τα λιπαντικά αλυσιδας δεν τα προτιμούσα γιατί όσα είχε δοκιμασει είτε θα λέρωναν είτε θα ήταν σαν τσίχλα που συνήθως άσπριζαν την αλυσίδα και μαρτυρούσες στον καθαρισμό της
    Μετά από δοκιμη βρήκα , προσωπικά , το καλύτερο
    Wurth hhs dry lube
    Ψεκάζεις και είναι σαν να μην ψέκασες, σαν να το απορροφάει, δεν στάζει, δεν λερώνει, δεν πετάει σχεδόν τίποτα , δεν ασπρίζει την αλυσίδα και καθαρίζει εύκολα
    Οποίος ψάχνεται για λιπαντικό αλυσίδας ας κάνει μια δοκιμη αξίζει
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  2. #1742
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.365
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ratamahatta Προβολή μηνύματος
    Στην προηγούμενη μηχανη έβαζα βαλβολίνη στην αλυσίδα, ήξερα ότι θα στάξει λίγο, θα πετάξει στην ζάντα (αλλά καθαρίζει εύκολα)και θα κρατήσει τελικά μια ποσότητα για λίπανση.
    Τα λιπαντικά αλυσιδας δεν τα προτιμούσα γιατί όσα είχε δοκιμασει είτε θα λέρωναν είτε θα ήταν σαν τσίχλα που συνήθως άσπριζαν την αλυσίδα και μαρτυρούσες στον καθαρισμό της
    Μετά από δοκιμη βρήκα , προσωπικά , το καλύτερο
    Wurth hhs dry lube
    Ψεκάζεις και είναι σαν να μην ψέκασες, σαν να το απορροφάει, δεν στάζει, δεν λερώνει, δεν πετάει σχεδόν τίποτα , δεν ασπρίζει την αλυσίδα και καθαρίζει εύκολα
    Οποίος ψάχνεται για λιπαντικό αλυσίδας ας κάνει μια δοκιμη αξίζει
    Καλησπέρα φίλε μου, αν εννοείς αυτό (το συνημμένο)...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Να πω και τις δικές μου προτιμήσεις σύμφωνα με τα δεδομένα της μοτοσικλέτας μου και της χρήσης που κάνω. Θέτω το ταξίδι σαν το καλύτερο μέτρο σύγκρισης και δοκιμής γιατί η καταπόνηση είναι συνήθως συνεχής και τα φορτία μεγαλύτερα.

    Η βαλβολίνη είναι μία εξαιρετική, φθηνή και αποτελεσματική λύση για νορμάλ καθημερινή χρήση, έχει όμως κάποια μειονεκτήματα, θέλει πιο συχνή εφαρμογή, ξεπλένεται τελείως με τη βροχή και αν λαδώσεις στον αυτοκινητόδρομο και συνεχίσεις με 140χλμ/ώρα κάηκες, θα φύγει όλη όσο καλά και να σκούπισες την αλυσίδα.

    Πριν πάω στα σπρέι, να συστήσω σε όσους δεν έχουν κεντρικό σταντ αυτό μίνι γρυλάκι:

    https://www.louis.eu/artikel/liftstick-louis/10003338

    Το έχω εδώ και χρόνια και είναι σωτήριο στο ταξίδι και σε καθημερινή χρήση!

    Κάθε φορά που καθαρίζω σε βάθος την αλυσίδα (περίπου δύο φορές τον χρόνο) έπειτα βάζω αυτό:

    Συνημμένο 407922

    Είναι εξαιρετικό σε πεντακάθαρη αλυσίδα αλλά για νορμάλ χρήση δεν κάνει, στεγνώνει γρήγορα, ειδικά το καλοκαίρι.

    Πέρα από αυτό έχω δοκιμάσει πάρα πολλά λιπαντικά αλλά το καλύτερο και το χειρότερο για εμένα είναι παραδόξως από την ίδια εταιρεία!

    Το καλύτερο είναι το Bel Ray BlueTac, το μόνο με το οποίο είχα αλυσίδα τέλεια ακόμη και μετά από 500χλμ σε καυτό αυτοκινητόδρομο, δε λερώνει αν εφαρμοστεί σωστά και είναι φοβερό και στη βροχή αλλά έχει τον χειρότερο ψεκασμό με κολλητικό σπρέι να πέφτει στο χέρι από την κεφαλή της φιάλης όταν ψεκάζω σιγά. Έτσι το έχω πάντα μέσα σε σακούλα όταν ψεκάζω αλλά χαλάλι του

    Το χειρότερο από την άλλη είναι το SuperClean της ίδιας εταιρείας. Το πήρα κατά λάθος πάνω στη βιασύνη μου πριν από ταξίδι και ήταν απλά τραγικό, η αλυσίδα ακουγόταν και χτυπούσε και στο τέλος μου έβγαλε και κόμπους πρώτη φορά στη ζωή μου. Είναι άσπρο και κατάστεγνο και με το ίδιο πρόβλημα στον ψεκασμό με το BlueTac...

    Η δεύτερη επιλογή μου είναι το Motorex Racing, καλός ψεκασμός, καλή απόδοση και διάρκεια αλλά είναι άσπρο και η αλυσίδα είναι σαν σοβατισμένη. Όταν ζεσταίνεται υγροποιείται πάντως. Στη βροχή μέτριο, δημιουργείται γλίτσα και ξεπλένεται σε σημεία.

    Νούμερο τρία είναι το Castrol Racing. Το πρώτο, παλιό κολλητικό σπρέι της εταιρείας ήταν άθλιο και πραγματικά δεν έβγαινε με τίποτα όπου λέρωνε αλλά το καινούργιο είναι πολύ καλό. Έχει άψογο ψεκασμό, καλή απόδοση αλλά μέτρια διάρκεια, ειδικά το καλοκαίρι. Καλό και στη βροχή χωρίς κενά στην κάλυψη ενώ λερώνει λίγο μόνο παραπάνω από τα πρώτα δύο.

    Αυτές είναι οι επιλογές μου, καθαρά υποκειμενικά πάντα και με γνώμονα τη σχετικά "σκληρή" χρήση, ταξίδι, σπορ οδήγηση, πίστα και τα τρελά άλογα της μοτοσικλέτας μου
    ... θα συνιστούσα να το χρησιμοποιείς μόνο μετά τον καθαρισμό και όχι σαν κανονικό λιπαντικό αλυσίδας για κανονική - σκληρή χρήση.

    Επειδή δοκιμάζω γενικά και έχουν περάσει χρόνια; από το παραπάνω quote να προσθέσω πως χρησιμοποιώ πλέον το Ipone Xtreme Road εδώ και πολύ καιρό και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την υφή, την απόδοση, τον ψεκασμό και την αντοχή του στη βροχή και γενικά.

    Μην πιστεύετε μόνο τα 800χλμ αντοχής που γράφει στο μπουκάλι, εφαρμογή κάθε 500χλμ και όλα καλά.

    Τέλος, το επόμενο προς δοκιμή σπρέι είναι το Maxima chain wax που είχε κερδίσει και ένα μεγάλο συγκριτικό πριν κάτι μήνες αλλά είναι διαθέσιμο στην ελληνική αγορά σπαστά και σε αρκετά υψηλή τιμή...

    Προφανώς προσωπικές απόψεις όλες αυτές, αλλά τεσταρισμένες εντατικά

  3. #1743
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    658
    Αυτό εννοώ,μια χαρά κάνει την δουλεια του
    Ανά 500 χλμ καθάρισμα και λάδωμα , δεν εχω εντοπίσει κατι
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  4. #1744
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.365
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ratamahatta Προβολή μηνύματος
    Αυτό εννοώ,μια χαρά κάνει την δουλεια του
    Ανά 500 χλμ καθάρισμα και λάδωμα , δεν εχω εντοπίσει κατι
    Αν αποδίδει σωστά στη χρήση και τη μοτοσικλέτα σου εμένα μου περισσεύει

  5. #1745
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    Και εγω το Ipone X-Trem Chain Road χρησιμοποιω, συμφωνω οτι τα 800KM δεν τα βγάζει αλλά το θεωρω οκ. Ψεκαζεις και το αφηνεις καμια ωρα να σταθεροποιηθει. Αν γινεται και απο το βραδυ για την επομενη μερα , ακομα καλυτερα.
    Καπου 17-18€ τα 750ml και 35-40€ το πακετο με το cleaner και την βουρτσα.

  6. #1746
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    τι 40 ευρω ρε παιδια;
    90 ευρω κανουν τα αλυσιδογραναζα μου το σετ σε 250αρι μονοκυλινδρο
    73000χλμ με βαλβολινη τσαμπα και συνεχιζουμε

  7. #1747
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2023
    Μηνύματα
    10
    Tsber περιμένω ριβιου για το μαξιμα

  8. #1748
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.365
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mastrojohnny Προβολή μηνύματος
    Tsber περιμένω ριβιου για το μαξιμα
    Θα αργήσει, έχω ακόμα μπόλικο Ipone

  9. #1749
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Εδώ θα ναι το θρεντ,δεν παλιωνει ποτές
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #1750
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Καλημέρα, απο την δικιά μου εμπειρία πάντως είδα πως αυτά που κολλάνε πολύ π.χ Bluetac και κάποια άλλα επώνυμα με λευκό γράσο και τα σχετικά
    μόνο καλό δεν έκαναν ,γέμιζε η αλυσίδα με ρύπους από τους δρόμους και ήθελε τακτικό καθάρισμα με παραφινέλαιο.
    Bardahl foamy chain lube λοιπόν και δεν ακούγεται τίποτα απλά βάζω κάθε 300-400χλμ .
    Βέβαια σε μοτοσυκλέτα επιδόσεων με extreme επιταχύνσεις και ταχύτητες πολύ πιθανό να χρειάζεται κάποιο που θα κολλήσει καλά, σαν τα παραπάνω.
    when life gets complicated... i ride.

  11. #1751
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.365
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Εδώ θα ναι το θρεντ,δεν παλιωνει ποτές
    Έτσι είναι το σωστό, νέα προϊόντα - διαφορετικές απαιτήσεις

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα, απο την δικιά μου εμπειρία πάντως είδα πως αυτά που κολλάνε πολύ π.χ Bluetac και κάποια άλλα επώνυμα με λευκό γράσο και τα σχετικά
    μόνο καλό δεν έκαναν ,γέμιζε η αλυσίδα με ρύπους από τους δρόμους και ήθελε τακτικό καθάρισμα με παραφινέλαιο.
    Bardahl foamy chain lube λοιπόν και δεν ακούγεται τίποτα απλά βάζω κάθε 300-400χλμ .
    Βέβαια σε μοτοσυκλέτα επιδόσεων με extreme επιταχύνσεις και ταχύτητες πολύ πιθανό να χρειάζεται κάποιο που θα κολλήσει καλά, σαν τα παραπάνω.
    Λοιπόν, η Bardahl προσφέρει δύο επιλογές, το δικό σου και ένα κολλώδες, το δεύτερο το αγόρασε ο σύντροχος για τη Yamaha του που φροντίζω εγώ όσο λείπει αλλά δεν πρόλαβε να το δοκιμάσει.

    Οπότε δύο reviews pending για το εγγύς, ελπίζω, μέλλον

  12. #1752
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα, απο την δικιά μου εμπειρία πάντως είδα πως αυτά που κολλάνε πολύ π.χ Bluetac και κάποια άλλα επώνυμα με λευκό γράσο και τα σχετικά
    μόνο καλό δεν έκαναν ,γέμιζε η αλυσίδα με ρύπους από τους δρόμους και ήθελε τακτικό καθάρισμα με παραφινέλαιο.
    Bardahl foamy chain lube λοιπόν και δεν ακούγεται τίποτα απλά βάζω κάθε 300-400χλμ .
    Βέβαια σε μοτοσυκλέτα επιδόσεων με extreme επιταχύνσεις και ταχύτητες πολύ πιθανό να χρειάζεται κάποιο που θα κολλήσει καλά, σαν τα παραπάνω.
    Castrol Chain Lube Racing βάζω. Έχει καλό ψεκασμό, αλλά κολλάει, ασπρίζει, λερώνει τη ζάντα. Όμως θέλω τις extreme επιταχύνσεις και ταχύτητες, οπότε έχω μείνει σε αυτό.

    Έχω συνηθίσει με τα λεπτά λιπαντικά των αλυσίδων ποδηλάτου, που τις κάνουν σαν καινούριες μετά το καθάρισμα και τη λίπανση, οπότε μου φαίνεται παράξενη η κολλώδης αίσθηση και η μερική δυσκαμψία που προσδίδουν στην αλυσίδα της μοτοσυκλέτας τα αντίστοιχα λιπαντικά. Καθαρίζεις την αλυσίδα του μοτοσακού σου, γυαλίζει και τη χαίρεσαι. Βάζεις το λιπαντικό κι ενώ στην αρχή είναι μια χαρά ωραίο, το αφήνεις μία ώρα να εξατμιστούν οι πτητικοί διαλύτες και μένεις με αλυσίδα σίχαμα, ειδικά μετά από μερικά χιλιόμετρα που προσκολλώνται η μούργα και τα καθιζήματα.


    Μετά την ανάγνωση των τελευταίων μηνυμάτων, συνειδητοποίησα ότι κάτι δεν κάνω πολύ καλά. Δεν θέλω όμως να ασχολούμαι ανά 200 χιλιόμετρα με βαλβολίνη, αλλά προτιμώ κάποιο προϊόν που θα αντέχει πολλαπλάσια χιλιόμετρα. Ίσως δοκιμάσω το Ipone X-Trem Chain Road που πρότεινε ο Tsber.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 21/01/2024 στις 13:18.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #1753
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Το "ανά 200χλμ" πως προκύπτει; :throwstixinfire:
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #1754
    To κανα και παλιοτερα και το κανα και προχθες .
    Διορθωστε με αν κανω καποιο λαθος , αλλα εγω την αλυσιδα παντα την καθαριζα με παραφινελαιο .
    Παιρνω το μπουκαλι απο supermarket κανα 3.5 ευρω και γεμιζω ποσοτητα καποιο ψεκαστηρι.
    Ψεκαζω , αφηνω για κανα 5 λεπτο.Τριβω με τη βουρτσα ...Σκουπιζω , και λυπαινω και γω με το ipone xtrme.
    Aυτο εγω το κανω πολυ συχνα ,ωστε να μην προλαβει καν να λερωθει σε μεγαλο βαθμο η αλυσιδα .

    To ipone θελει προσοχη στην αγορα ,γιατι κυκλοφορει ακριβως ιδιο μπουκαλι offroad .
    Παντως ειναι ενα προοιον που ΔΕΝ προκειται να αλλαξω μετα απο τοσα που χρησιμοποιησα κατα καιρους .
    Το τελευταιο bellray το χαρισα γεματο

  15. #1755
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Μετά το καθάρισμα με παραφινελαιο δεν πρέπει να στεγνώσει η αλυσίδα πριν απλωθεί το λιπαντικό?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 15:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 11:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 11:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF