Σελίδα 12 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 278910111213141516172262112 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #166
    Δε τα ξαναλέω, η γρήγορη λύση είναι να ζεστάνεις την αλυσίδα πρώτα (κάνε και επιτόπου burn out, τί με κόφτει εμένα τα δικά σου λάστιχα καις), και μετά βουρ παραφινέλαιο, αφού τη καθαρίσεις τελείως και τη σκουπίσεις, τότε βάζεις ή το κερί της Castrol ή το High Performance Chain Wax της Wurth (ebay, χαλαρά). Το κόλπο είναι όταν βάζεις το κερί να είναι ζεστή η αλυσίδα ακόμα (μια μικρή βόλτα αρκεί).


    Τα βάσανά σου όμως δεν τελειώνουν εκεί, γιατί όταν περάσουν κάτι ώρες από τη στιγμή που βάλεις το κερί (εγώ τη κάνω βράδυ τη δουλειά), πρέπει μετά από μια πρώτη σύντομη βόλτα (με κάποια χιλιόμετρα) να σκουπίσεις τη ρόδα (αλλιώς στις αριστερές θα ντριφτάρεις και θα αναρωτιέσαι γιατί), αλλά καί την αλυσίδα με καθαρό πανάκι (τα o-rings θένε μόνο λίπανση, τα άλλα νά).


    Θυμίζω καθότι δεν αναφέρθηκε, ότι άμα αλλάζεις αλυσίδα + γρανάζια ότι όπως λέει και το μάνιουαλ στα πρώτα 1000 χλμ υποτίθεται ότι τα στρώνεις (τα αλυσογράναζα) -και τσεκάρεις τότε πόσο πήρανε.

  2. #167
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    τα o-rings θένε μόνο λίπανση, τα άλλα νά.
    Το φιλαράκι σου ο Dan το λέει αυτό ???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #168
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.838
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    Δε τα ξαναλέω, η γρήγορη λύση είναι να ζεστάνεις την αλυσίδα πρώτα (κάνε και επιτόπου burn out, τί με κόφτει εμένα τα δικά σου λάστιχα καις), και μετά βουρ παραφινέλαιο, αφού τη καθαρίσεις τελείως και τη σκουπίσεις, τότε βάζεις ή το κερί της Castrol ή το High Performance Chain Wax της Wurth (ebay, χαλαρά). Το κόλπο είναι όταν βάζεις το κερί να είναι ζεστή η αλυσίδα ακόμα (μια μικρή βόλτα αρκεί).


    Τα βάσανά σου όμως δεν τελειώνουν εκεί, γιατί όταν περάσουν κάτι ώρες από τη στιγμή που βάλεις το κερί (εγώ τη κάνω βράδυ τη δουλειά), πρέπει μετά από μια πρώτη σύντομη βόλτα (με κάποια χιλιόμετρα) να σκουπίσεις τη ρόδα (αλλιώς στις αριστερές θα ντριφτάρεις και θα αναρωτιέσαι γιατί), αλλά καί την αλυσίδα με καθαρό πανάκι (τα o-rings θένε μόνο λίπανση, τα άλλα νά).


    Θυμίζω καθότι δεν αναφέρθηκε, ότι άμα αλλάζεις αλυσίδα + γρανάζια ότι όπως λέει και το μάνιουαλ στα πρώτα 1000 χλμ υποτίθεται ότι τα στρώνεις (τα αλυσογράναζα) -και τσεκάρεις τότε πόσο πήρανε.



    Αναρωτήθηκες πώς μπορεί να πιάσει το κερί πάνω απο το παραφινέλαιο?
    Μπας και καλύπτει κάθε ελεύθερο χώρο και δεν αφήνει το κερί να δουλέψει μετά?
    Το κερί της honda το έχεις δοκιμάσει?

  4. #169
    Η γνώμη μου είναι , ότι το παραφινέλαιο , και το κάθε παρόμοιο καθαριστικό ,
    είναι απλά καθαριστικό .

    Και βέβαια θα πρέπει να στεγνώσει η αλυσίδα από κάθε τι , έτσι ώστε να μπει η νέα λίπανση , όποιο χρώμα η σχήμα και εάν έχει .


    Απο την άλλη θα ήταν ποιο σωστό , να διαχωρίζονταν οι τρόποι που θα έπρεπε να ακολουθεί στον καθαρισμό αλυσίδας ένας χωμάτινος , από έναν καβαλάρη της ασφάλτου .

    Η αλυσίδα του καβαλάρη της ασφάλτου, έχει λιγότερους εχθρούς να αντιμετωπίσει , έτσι κατά την κοινή λογική, θέλει και ποιο χαλαρή αντιμετώπιση η συντήρηση της .

  5. #170
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.838
    Το παραφινέλαιο δεν είναι καθαριστικό είναι λάδι.Την ίδια δουλειά κάνει και το μηχανόλαδο και το forkoil όλα τα λάδια.
    Και σαν λάδι ΔΕΝ εξατμίζεται.Παραμένει σε όλα τα σημεία που πρέπει να πάει το λιπαντικό της αλυσίδας.Εκτός αν νομίζει κανείς οτι σκουπίζοντας την αλυσίδα με ένα πανί θα κάνει δουλειά.Επί πλέον "καθαρίζει" με τον ίδιο τρόπο και το φρέσκο λιπαντικό που θα βάλετε.
    Γι αυτό καθαρισμό τέτοιου είδους καλό είναι να κάνουμε μόνο αν μετά έχει σοβαρό σαπούνισμα και στέγνωμα της αλυσίδας.

  6. #171
    σαπούνισμα
    Και τι υλικό προτείνεις μάστορα ?

  7. #172
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Από προσωπική εμπειρία με το παραφινέλαιο σας λέω ότι μία χαρά καθαρίζει.Μετά το σκουπίζεις με ένα στεγνό πανί το πας 1-2 τετράγωνα βόλτα και το ψεκάζεις με το κερί-λάδι ή ότι άλλο χρησιμοποιείται για την αλυσίδα.Με το Silikolen(κάπως έτσι...)δεν μου πετάει σχεδόν τίποτα.Εάν το παραφινέλαιο δεν άφηνε να καθίσει το λάδι-κερί στην αλυσίδα τότε η ζάντα-λάστιχο και ουρά θα ήταν τίνγκα στο λάδι αλλά τίποτα.Η αλυσίδα μου πάντως μία χαρά λίπανση φαίνεται να έχει.

  8. #173
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.838
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
    Από προσωπική εμπειρία με το παραφινέλαιο σας λέω ότι μία χαρά καθαρίζει.Μετά το σκουπίζεις με ένα στεγνό πανί το πας 1-2 τετράγωνα βόλτα και το ψεκάζεις με το κερί-λάδι ή ότι άλλο χρησιμοποιείται για την αλυσίδα.Με το Silikolen(κάπως έτσι...)δεν μου πετάει σχεδόν τίποτα.Εάν το παραφινέλαιο δεν άφηνε να καθίσει το λάδι-κερί στην αλυσίδα τότε η ζάντα-λάστιχο και ουρά θα ήταν τίνγκα στο λάδι αλλά τίποτα.Η αλυσίδα μου πάντως μία χαρά λίπανση φαίνεται να έχει.

    Δεν είπα οτι δεν καθαρίζει,(ούτε οτι δεν φαίνεται καλολαδωμενη μια αλυσίδα που έχει περαστεί παραφινέλαιο) είπα οτι δεν φεύγει.
    Μπορεί να καθαρίσεις την εξωτερική πλευρά της αλυσίδας αλλά ούτε τα o-ring καθαρίζεις ουτε ούτε κάτω απο τα ράουλα, ούτε ανάμεσα στα ράουλα.
    Γενικά μένει εκεί που δεν πρέπει να μείνει και δεν καθαρίζει.
    Το κερί φυσικά κάθεται, αλλά στα σημεία που υπάρχει παραφινέλαιο διαλύεται.
    Κατά την γνώμη μου τα κεριά δεν απαιτούν καθάρισμα αλυσίδας πρίν την εφαρμογή.
    Ψεκάζεις με τον τροχό να γυρνάει, καθαρίζεις με πανί την αλυσίδα όσο είναι υγρό ακόμα διαλύει και τις τυχόν βρώμες που υπάρχουν και το αφήνεις να στεγνώσει.
    Για να μην παρεξηγούμαι τα παραπάνω αφορούν το HONDA το κόκκινο που έβαζα.

  9. #174
    Αρα , από εδώ το πάμε , από εκεί το πάμε .... που καταλήγουμε ? ..... Και επαναλαμβάνω τον εαυτό μου, όπου έγραψα και παραπάνω στο θέμα, " ΡΙΧΤΗΣ με πιεστικό νερού " , να δει το χριστό φαντάρο ... νεράκι είναι θα εξατμιστεί ..

  10. #175
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Το φιλαράκι σου ο Dan το λέει αυτό ???

    Όχι, βγάζουμε και αυθαίρετα συμπεράσματα.

    Εφόσον την αλυσίδα την έχω καθαρίσει με παραφινέλαιο, την έχω στεγνώσει, έχει περάσει κάμποση ώρα, και αφού την έχω κάνει μια μικρή βόλτα για να ξαναζεσταθεί, δε νομίζω να έχει πρόβλημα με το κερί.

    Ά, δείτε και σχετικό θέμα στο sportrider για ασφάλτινα.


    Τα δύο σύγχρονα κεριά (που είπα παραπάνω) που αντέχουν σε μεγάλες ταχύτητες (και υποτίθεται ότι δεν αφήνουν τη σκόνη και το χώμα να κολλάνε στην αλυσίδα) σταθεροποιούνται και δουλεύουν καλύτερα πάνω στις αλυσίδες, στα o-ring και στα κινητά μεταλλικά μέρη που υποτίθεται ότι προστατεύουν.



    [edit]
    Είπα παραπάνω ότι είναι γρήγορη λύση, άμα έχεις χρόνο το να τη βγάλεις και να τη καθαρίσεις είναι καλύτερη λύση (και μάλλον θα πρέπει να έχεις απόθεμα σε DID ZJ rivet links στη περίπτωσή μου, καθότι άμα βγουν οι πείροι πρέπει να μπουν καινούριοι).

  11. #176
    [spam]

    Όσο για τον Dan, και παλιότερα στο σάιτ μου έλεγα να προτιμάτε τη λύση του μάνιουαλ όταν λέει άλλα (στο πραπρά μου το μάνιουαλ λέει κηροζίνη, και λίπανση με λάδι ανά 300 χλμ πάντως), επειδή είχα διαβάσει όλο το σάιτ του πριν μερικά χρόνια, λέει και κάτι παπαρολογίες που και που [πχ συνιστά απλά λάδια για κινητήρες, ενώ εγώ μόνο συνθετικά βάζω (12 ευρώ στην Ελλάδα -έχω ποστάρει κάπου τον εισαγωγέα- τα AMSoil το λίτρο, 8.5 δολάρια Αμερική)].

  12. #177
    [spam.2.1] (άμα το παρακάνω να μου το λέτε)


    Άμα βάλω Honda κερί στη σουτζούκα, παίζει να μη γυρίσει η μίζα άμα πατήσω το κουμβίον από τη τσαντίλα της...

  13. #178
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    I'm not always in a good mood ...!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #179
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    I'm not always in a good mood ...!!!

    ΩΩΩΩ μεγα μαγιστρε των τεχνικων
    παντοδυναμε κατσαβιδομπιχτη
    υπερδοξασμενε θεε του γερμανοπολυγωνου



    αυτο το θρεντ δεν ηταν καποτε εχμμ γκουχου γκουχου στικι γκουχου γκουχου οεο????
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  15. #180
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    αυτο το θρεντ δεν ηταν καποτε εχμμ γκουχου γκουχου στικι γκουχου γκουχου οεο????
    Ακόμη sticky είναι ..!!!

    (γιατί ξεροβήχεις άδικα ??)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 15:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 11:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 11:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF