Σελίδα 121 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 2171111116117118119120121122123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.801 έως 1.815 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #1801
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Παντελή έχε υπόψιν σου ότι τα καφασακια (το Ζ τουλάχιστον) έχουν ένα μικρό "πηρουνακι να το πω; διχαλο να το πω; μια παπαρδελα τέλος πάντων βιδωμενη πάνω στο Σταντ όπου ρυθμίζει τον διακόπτη που σβήνει το μοτέρ αν είναι το Σταντ κατεβασμένο.αυτο με τα πολλά στηρίγματα στο μονό σταντ χαιρετάει. Ask me how I know...
    Καλησπέρα, θα διαφωνήσω λόγω πολυετούς εξαιρετικής εμπειρίας

    Ο θάνατος του συγκεκριμένου διακόπτη είναι η μετακίνηση της μοτοσικλέτας προς τα πίσω έστω και για μισό μέτρο με το σταντ ξεχασμένο κάτω.

    Η ζημιά γίνεται χωρίς καν να το καταλάβεις και μετά ψάχνεις να βρεις οτιδήποτε άλλο που να φταίει εκτός από αυτό.

    Με σωστή τοποθέτηση εμένα δεν μου έχει κάνει ζημιά εδώ και πολλά χρόνια στο γκαράζ και στα ταξίδια, ίσως επειδη όπως αναφέρω συχνά στα ταξιδιωτικά βλέπω την όλη διαδικασία σαν ένα ευχάριστο διάλειμμα παρά σαν αγγαρεία.

    Ο κοχλίας βοηθά στη σταδιακή ανύψωση, και να θες δεν γίνεται κάτι απότομα, και η ρύθμιση είναι... μικρομετρική, με τον τροχό ίσα - ίσα να ακουμπά το έδαφος και όχι ψηλότερα.

    Από την άλλη το Ζ είναι και πιο βαρύ και με άλλο ψαλίδι και γεωμετρία, οπότε πιθανόν να μη δουλεύει το ίδιο καλά στην περίπτωσή σου

  2. #1802
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Μπορείς να βάλεις και αυτό το σταντ που χρησιμοποιούν οι κροσάδες (και οι μοταρντάδες ).

    Συνημμένο 450062

    Συνημμένο 450063
    Μακάρι να έκανε, από εκεί περνάνε καρίνα είναι φουλ πλαστικά και σωλήνα εξάτμισης,, δεν έχει καθόλου χώρο ούτε το Κάρτερ να ακουμπήσεις με κατι

  3. #1803
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, θα διαφωνήσω λόγω πολυετούς εξαιρετικής εμπειρίας

    Ο θάνατος του συγκεκριμένου διακόπτη είναι η μετακίνηση της μοτοσικλέτας προς τα πίσω έστω και για μισό μέτρο με το σταντ ξεχασμένο κάτω.

    Η ζημιά γίνεται χωρίς καν να το καταλάβεις και μετά ψάχνεις να βρεις οτιδήποτε άλλο που να φταίει εκτός από αυτό.

    Με σωστή τοποθέτηση εμένα δεν μου έχει κάνει ζημιά εδώ και πολλά χρόνια στο γκαράζ και στα ταξίδια, ίσως επειδη όπως αναφέρω συχνά στα ταξιδιωτικά βλέπω την όλη διαδικασία σαν ένα ευχάριστο διάλειμμα παρά σαν αγγαρεία.

    Ο κοχλίας βοηθά στη σταδιακή ανύψωση, και να θες δεν γίνεται κάτι απότομα, και η ρύθμιση είναι... μικρομετρική, με τον τροχό ίσα - ίσα να ακουμπά το έδαφος και όχι ψηλότερα.

    Από την άλλη το Ζ είναι και πιο βαρύ και με άλλο ψαλίδι και γεωμετρία, οπότε πιθανόν να μη δουλεύει το ίδιο καλά στην περίπτωσή σου
    Ρε τι να διαφωνήσεις; εγώ τι σου λέω

    Το φουρκετακι αυτό το πήρα στη μασχάλη πριν καιρό λόγω αυτής της πρακτικής. Στην αρχή το έλυσα προσωρινά με χοντρό δυομισαρι καλώδιο το οποίο όμως κοβόταν μετά από λίγους μήνες. Τη λύση μου έδωσαν τα χοντρά ταη ραψ. Μέχρι να πάρω την απόφαση να το αλλάξω όλο το σταντ.

    Και για να επαναφέρω το θέμα του θρεντ: μην πετάτε τα λεφτά σας και τον πολύτιμο χρόνο σας σε σπρέι και καθαριστικά.
    Μόνο βαλβολινα λέμε!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #1804
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Και για να επαναφέρω το θέμα του θρεντ: μην πετάτε τα λεφτά σας και τον πολύτιμο χρόνο σας σε σπρέι και καθαριστικά.
    Μόνο βαλβολινα λέμε!
    Εγώ δεν πετάω τα λ7 μου σε σπρεϋ και καθαριστικά, κάθε 25Κ αλλάζω αλυσιδογράναζα και ξεμπερδεύω
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  5. #1805
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.096
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Εγώ δεν πετάω τα λ7 μου σε σπρεϋ και καθαριστικά, κάθε 25Κ αλλάζω αλυσιδογράναζα και ξεμπερδεύω
    Μια απ' τα ίδια..
    Πικρή μπύρα, γλυκιά ζωή..

  6. #1806
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ρε τι να διαφωνήσεις; εγώ τι σου λέω

    Το φουρκετακι αυτό το πήρα στη μασχάλη πριν καιρό λόγω αυτής της πρακτικής. Στην αρχή το έλυσα προσωρινά με χοντρό δυομισαρι καλώδιο το οποίο όμως κοβόταν μετά από λίγους μήνες. Τη λύση μου έδωσαν τα χοντρά ταη ραψ. Μέχρι να πάρω την απόφαση να το αλλάξω όλο το σταντ.

    Και για να επαναφέρω το θέμα του θρεντ: μην πετάτε τα λεφτά σας και τον πολύτιμο χρόνο σας σε σπρέι και καθαριστικά.
    Μόνο βαλβολινα λέμε!
    Μετά από τόσα χρόνια απροβλημάτιστης χρήσης δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσω να το χρησιμοποιώ!

    Είναι σαν να έχω ένα κεντρικό σταντ στην τσέπη του σάκου και αφού δεν έχει προκαλέσει κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα δεν βλέπω πώς γίνεται να προκαλέσει ξαφνικά ζημιά.

    Και αυτό είναι το ίδιο με τη βαλβολίνη, διαφορετικές μοτοσικλέτες, χρήσεις και αναβάτες, αυτό που είναι τέλειο για εμένα μπορεί να προκαλεί ζημιά σε εσένα...

    Για αυτό καλύτερα ας μοιραζόμαστε τις απόψεις μας χωρίς να προσπαθούμε να τις επιβάλουμε

  7. #1807
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Εγω αυτο θελω να χτυπησω εδω και χρονια...
    Πόσο μεγάλα σακίδια έχετε ρε παιδιά;

  8. #1808
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    736
    Εγώ ρίχνω πολύ καλά με το πιεστικο να φύγουν οι λάσπες
    Μετά ρίχνω wd40 και σκουπίζω/καθαρίζω καλά και μετά από λιγο ρίχνω μπόλικο σπρέι ότι βρω
    Διαβάζοντας εδώ και έχοντας ένα καινούργιο λάδι σασμάν στην γιάφκα μου που δεν έχει βρει χρήση θα το δοκιμάσω

    Δεν είμαι και πολύ σχολαστικος και με πάει καλά παρόλα αυτά
    Μου είχαν πει ότι το πιεστικο τις καταστρέφει αλλά προσωπικά δεν έχω δει φθορά (πάντα σε σχέση με την χρήση που κάνω)

  9. #1809
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Πόσο μεγάλα σακίδια έχετε ρε παιδιά;
    Σε παρακαλώ πιο κόσμια.
    Δε κάνουμε τέτοιες ερωτήσεις δημοσίως

  10. #1810
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Εγώ δεν πετάω τα λ7 μου σε σπρεϋ και καθαριστικά, κάθε 25Κ αλλάζω αλυσιδογράναζα και ξεμπερδεύω

    Ε μα!

  11. #1811
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος

    Ε μα!
    Γελας;

    Εδώ ο άλλος θέλει να κουβαλάει το paddock stand για να την λαδωνει στο ταξίδι

  12. #1812
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Βαλβόλινη αν δεν ενοχλεί η βρώμα τριγύρω και το συχνότερο λάδωμα.

    Ούτε καθάρισμα δε χρειάζεται η αλυσίδα γιατί ως πιο λεπτόρρευστη συμπαρασύρει τις βρωμιές.

    Έχω ~100.000 με βαλβολίνη, ~15.000 με σπρέυ τύπου blue tac (<- η απόλυτη μλκία) και ~5.000 με σπρέυ μοτουλ off road (<- καλή εναλλακτική για όταν καθαρίζω τη ζάντα μία φορά το χρόνο!). Τα υπόλοιπα χιλιόμετρα είναι με ιμάντα


    Τώρα μπορείτε να κλειδώσετε το θέμα
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  13. #1813
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Γελας;

    Εδώ ο άλλος θέλει να κουβαλάει το paddock stand για να την λαδωνει στο ταξίδι
    Στην πλατη ρε φιλε με 2 tie wrap. Σιγα το δυσκολο.
    Ride(s) the wind of change...

  14. #1814
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Γιατι στη πλάτη ρε συ? Ροδάκια δεν έχει? Στο δρόμο... πιασμένο με tie wrap στην ουρά της μοτοσυκλέτας...

  15. #1815
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Τι διαφορές έχει η βαλβολινη σε σχέση με απλό λάδι κινητήρα? Πλεονέκτημα μειονεκτήματα?

    Διεισδυτικότητα δύσκολα γιατί είναι ποιο παχύρρευστη, αντέχει παραπάνω χιλιόμετρα? Δεν φεύγει το ίδιο εύκολα?

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 15:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 11:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 11:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF