Σελίδα 13 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 3891011121314151617182363113 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #181
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Ακόμη sticky είναι ..!!!
    εεε ναι οκ ακυρο....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    (γιατί ξεροβήχεις άδικα ??)

    ελα μου ντε....
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  2. #182
    Πάντως αυτό που βάζω πάνω λέει τα εξής:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	wurth.hdw.back.jpg 
Προβολές:	864 
Μέγεθος:	88,3 KB 
ID:	93357

  3. #183
    Πες μου μόνο πως κουνάς το δοχείο για 3 λεπτά.
    Πες μου πως το κάνειιιιις... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    Το συγκεκριμμένο C/lube (ή μάλλον ένα της Wurth - δεν ξέρω εάν είναι το ίδιο), το είχα αγοράσει από βενζινάδικο σε νησί, και είχε βγει πολύ καλό (αν θυμάμαι καλά, ψιλολέρωνε όμως).
    Δεν το βρίσκεις εύκολα σε μαγαζιά μοτό στην Αθήνα...

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  4. #184
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της puntix
    Εγγραφή
    29/12/2005
    Μηνύματα
    150
    ρε παιδια σε ενα lc4 640 sm Otan παω με πρωτη και αργησω να την αλλαξω λιγο το μηχανακι κανει κομπιασματα λογω αλυσιδας το οποιο εξαφανιζεται αν δωσω γκαζι , εχει ιδεα κανεις τι μπορει να ειναι ?

  5. #185
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Πες μου μόνο πως κουνάς το δοχείο για 3 λεπτά.
    Πες μου πως το κάνειιιιις... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    Το συγκεκριμμένο C/lube (ή μάλλον ένα της Wurth - δεν ξέρω εάν είναι το ίδιο), το είχα αγοράσει από βενζινάδικο σε νησί, και είχε βγει πολύ καλό (αν θυμάμαι καλά, ψιλολέρωνε όμως).
    Δεν το βρίσκεις εύκολα σε μαγαζιά μοτό στην Αθήνα...

    Το πιο πιθανό είναι να σου δώσανε το απλό σπρέι αλυσίδας της Wurth και όχι το "High Definition Chain Wax" που δείχνει η εικόνα -που είναι κερί. Άμα το αφήσεις να κρυώσει στην αλυσίδα, δεν λερώνει -άμα έχεις παραβάλει, παίζει να λερώσει λίγο σε κάμμια 200άρα, γι' αυτό λέω παραπάνω, καλό είναι με στεγνό πανάκι να μαζεύετε ότι περισσεύει την επόμενη μέρα -και ίσως και να πλένετε λίγο το λάστιχο άμα στη μεριά της αλυσίδας πετάει τίποτα -αυτό ισχύει γενικά για όλα τα σπρέι αλυσίδας και λιγότερο για τα δύο ειδικά κεριά που έχω δοκιμάσει.



    Η ίδια η αντιπροσωπεία στην Ελλάδα ΔΕΝ το έχει (ρώτησα πριν κάνα μήνα), εγώ το πήρα απ' όξω.

    Πως το κουνάς για 3 λεπτά; Αλλάζεις χέρια μπρε, απλό είναι.



    puntix, μπας και δεν σου έχουνε τεντώσει σωστά την αλυσίδα; Μπορεί να είναι παρασφιγμένη.

    Δες το μάνιουαλ τί λέει, και άμα δεν το έχεις ξανακάνει, βρες τη σωστή απόσταση στο μάνιουαλ και πες τη σε ένα μηχανικό να στη φτιάξει -τσέκαρε την αλυσίδα σε 2-3 σημεία όταν σου σφίξει τη ρόδα με ροπόκλειδο και άμα σου πεί τί είναι ροπόκλειδο, πήγαινε σε άλλον που να ξέρει τη λέξη.

  6. #186

    Re: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    Castrol Chain Wax. Πολύ καλό δεν πετάει στη ζάντα (πολύ) και σε καλή τιμή.
    Μετά το ΜOTUL chain lube road το οποίο βρήκα όντως πολύ καλό αλλά βρωμερό όπως πολύ σωστά είχες επισημάνει και το BEL RAY chain lube new super clean το οποίο είναι απίστευτα καθαρό!! αλλά νομίζω όχι και τόσο καλό στη λίπανση όπως το προηγούμενο, συνεχίζω με τη δοκιμή - πρόταση 3! Castrol chain wax new formula...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	07-06-19_20-55.jpg 
Προβολές:	824 
Μέγεθος:	39,0 KB 
ID:	93713
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  7. #187

    Re: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    Μειονέκτημα: Δεν έχει προέκταση για το στόμιο (τσουτσουνάκι ντε) και δεν μπορείς εύκολα να πλησιάσεις την αλυσίδα με αποτέλεσμα μαζί με την αλυσίδα να ‘λιπαίνεται ‘ και ότι υπάρχει κοντά της.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	07-06-19_22-12.jpg 
Προβολές:	817 
Μέγεθος:	23,8 KB 
ID:	93714
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  8. #188
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2006
    Μηνύματα
    21
    Καλημέρα........η Honda γιατί επιμένει ΑΚΟΜΑ στο μανουαλ (CBF500 ABS) ότι ΝΑ ΜΗΝ βαζετε λιπαντικα αλυσιδας γιατί περιέχουν διαλύτες (solvents λέει) αλλά "gear oil" (βαλβολίνη δηλαδή ; ) SΑΕ 80-90. Από όλα αυτά τα λιπαντικά κανενα δεν είναι ακυνδινο για αυτούς? Τι λέτε?

  9. #189
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 993cc
    Καλημέρα........η Honda γιατί επιμένει ΑΚΟΜΑ στο μανουαλ (CBF500 ABS) ότι ΝΑ ΜΗΝ βαζετε λιπαντικα αλυσιδας γιατί περιέχουν διαλύτες (solvents λέει) αλλά "gear oil" (βαλβολίνη δηλαδή ; ) SΑΕ 80-90. Από όλα αυτά τα λιπαντικά κανενα δεν είναι ακυνδινο για αυτούς? Τι λέτε?
    H Honda οπως και πολλοί κατασκευαστές αλυσίδων φυλάνε τα νώτα τους ωστε να μην τους κυνηγάει ο κάθε τρελαμένος που ρίχνει οτι να είναι στην αλυσίδα του.Οπως βλέπεις ο καθε αναβάτης καθαρίζει και λιπαίνει όπως του έρθει και με οτι του πουλάνε.
    Στο θέμα αυτό νομίζω πρώτο λόγο έχει ο κατασκευαστής της αλυσίδας.

  10. #190
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2006
    Μηνύματα
    21
    Τελικά ακολουθούμε την Ηονδα βαζουμε βαλβολινες ή όχι ??

  11. #191

    Re: Re: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!

    Castrol chain wax new formula...
    παιδια για μενα παντα καλυτερο δε παιζει οσο για το σωληνακι του εχω προσαρμοσει απο αλλο
    και ετσι λιπαινετε μονο η αλυσιδα και μπορεις να πλησιασεις αρκετα κοντα , παρα μα παρα πολυ καλο
    και κραταει και μετα απο πλυσιματα της μηχανης και τα νερα της βροχης!

  12. #192

    Re: Re: Re: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από jskf16
    παιδια για μενα παντα καλυτερο δε παιζει οσο για το σωληνακι του εχω προσαρμοσει απο αλλο
    και ετσι λιπαινετε μονο η αλυσιδα και μπορεις να πλησιασεις αρκετα κοντα , παρα μα παρα πολυ καλο
    και κραταει και μετα απο πλυσιματα της μηχανης και τα νερα της βροχης!
    Αρκετά καλό πράγματι. Επίσης δε λερώνει όσο και να ρίξεις στην αλυσίδα. Με το σωληνάκι και εγώ το ίδιο είχα κάνει.

    Ως ώρας όμως το καλύτερο όλων από πλευρά λίπανσης θεωρώ πως ήταν το motul.
    (και το χειρότερο από άποψη πιτσιλίσματος )

    Αυτή τη φορά διάλεξα αυτό εδώ: Motul chain lube factory line extra power το οποίο μάλλον περιέχει λίθιο αφού ασπρίζει όταν ψεκάζεις και "λέει" πως είναι το καλύτερο απ'όλα χωρίς να λερώνει..(;!) 13€.

    Ίδωμεν..


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	07-09-03_13-13.jpg 
Προβολές:	661 
Μέγεθος:	53,5 KB 
ID:	101524
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  13. #193

    Re: Re: Re: Re: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
    Αρκετά καλό πράγματι. Επίσης δε λερώνει όσο και να ρίξεις στην αλυσίδα. Με το σωληνάκι και εγώ το ίδιο είχα κάνει.

    Ως ώρας όμως το καλύτερο όλων από πλευρά λίπανσης θεωρώ πως ήταν το motul.
    (και το χειρότερο από άποψη πιτσιλίσματος )

    Αυτή τη φορά διάλεξα αυτό εδώ: Motul chain lube factory line extra power το οποίο μάλλον περιέχει λίθιο αφού ασπρίζει όταν ψεκάζεις και "λέει" πως είναι το καλύτερο απ'όλα χωρίς να λερώνει..(;!) 13€.

    Ίδωμεν..
    Αυτο να ξερεις ειναι το καλυτερο που υπαρχει στην αγορα.Τα εχω δοκιμασει ΟΛΑ κυριολεκτικα

  14. #194
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    εεε ναι οκ ακυρο....




    ελα μου ντε....
    Ολα οσα εγραψες ειναι απολυτως σωστα.Εχω να συμπληρωσω οτι με την κηροζινη αναζωογουνται τα o-ring.Την κηροζινη την προτεινουν και οι κατασκευαστες στα owner's manual(YAMAHA-KAWASAKI).Η καλυτερη κηροζινη ειναι αυτη που πουλανε τα βενζιναδικα με τη μανικα (κυριως shell) και την βρισκει κανεις το εξαμηνο που πωλειται το πετρελαιο θερμανσης

  15. #195

    Re: Re: Re: Re: Re: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από KRUBAS
    Αυτο να ξερεις ειναι το καλυτερο που υπαρχει στην αγορα.Τα εχω δοκιμασει ΟΛΑ κυριολεκτικα
    Πιτσιλάει λίγο όμως και ας λέει.
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 15:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 11:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 11:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF