Σελίδα 2 από 123 ΠρώτοΠρώτο 12345671252102 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #16
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Αρχικά δημιουργήθηκε από harrysvr
    και τώρα λαδωμένη και ωραία... [IMG]http://img485.imageshack.us/img485/1508/dscn02731kc.jpg[/IMG]


    Εμένα γιατί μου φαίνεται και Υπερ-Super-Καρα ΤΕΝΤΩΜΕΝΗ ????
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  2. #17
    Εγω φιλαρακια ειδα οτι ο καλυτερος τροπος καθαρισμου της αλυσιδας μου ειναι το πιεστικο μου που βγαζει ζεστο νερο!
    Η κυροζινη με τον καιρο τρωει τα o-rings!Ζεστο νερακι και πιεση!
    Οσοι δεν εχουν στο βενζιναδικο της γειτονιας τους!
    Οσο για το λαδωμα ειδικο λιπαντικο της Wurth ξηρου τυπου, ειδικα για αλυσιδες με o-rings και γραναζια με μεγαλη ταχυτητα περιστροφης!
    Καθαρισα την αλυσιδα εβαλα απο αυτο και κατεβηκα Πατρα!
    Ουτε ιχνος πιτσιλιας πουθενα!
    Και η αλυσιδα μου ουτε καν ακουγετε κανει εναν γλυκο ηχο!!!
    12 ? το μουκαλακι αλλα πιστευω αξιζε τον κοπο!

  3. #18
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
    Εγω φιλαρακια ειδα οτι ο καλυτερος τροπος καθαρισμου της αλυσιδας μου ειναι το πιεστικο μου που βγαζει ζεστο νερο!
    Η κυροζινη με τον καιρο τρωει τα o-rings!Ζεστο νερακι και πιεση!
    Οσοι δεν εχουν στο βενζιναδικο της γειτονιας τους!
    Οσο για το λαδωμα ειδικο λιπαντικο της Wurth ξηρου τυπου, ειδικα για αλυσιδες με o-rings και γραναζια με μεγαλη ταχυτητα περιστροφης!
    Καθαρισα την αλυσιδα εβαλα απο αυτο και κατεβηκα Πατρα!
    Ουτε ιχνος πιτσιλιας πουθενα!
    Και η αλυσιδα μου ουτε καν ακουγετε κανει εναν γλυκο ηχο!!!
    12 ? το μουκαλακι αλλα πιστευω αξιζε τον κοπο!
    ναι καθαρίζει αααλλλλλα

    για ευνόητους λόγους δεν βαζουμε πιεστικό στην αλυσίδα...
    τα πιεστικα ριχνουν με αρκετη πιεση ωστε να σπασουν ενα oring ή να περάσει το νερο στο εσωτερικο του, οπου δεν το θες καθολου.
    για να μην μιλησω για τα ρουλεμαν του τροχου οπου ολο και κατι θα παει....


  4. #19
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    polu kalo spreu pou den tinazei ka8olou einai to MOTOREX....to prasino...to kokkino einai gia xwma....

  5. #20
    missing his Multistrada.. Το avatar του/της skous
    Εγγραφή
    31/10/2004
    Μηνύματα
    332
    na rotisw kati?

    mono me tous tentwtires den ginetai douleia? dioti emena to na ksevidwsw to paximadi tis pisw rodas, mou fainete ligo... epikindino

  6. #21
    Αρχικά δημιουργήθηκε από skous
    na rotisw kati?

    mono me tous tentwtires den ginetai douleia? dioti emena to na ksevidwsw to paximadi tis pisw rodas, mou fainete ligo... epikindino
    Αν δεν ξεβιδωσεις το παξιμαδι πως θα λασκαρει ο τροχος για να παρεις τα μποσικα μετα στους ρεγουλατορους??Το πολυ που θα κανεις ειναι να καταφερεις να χαλασεις κατι..

    Στο εντουρακι που ειχα(KDX 125-Oldman μη βαρας εντουρακι ειναι κι αυτο και πολυ καλο μαλιστα) και στο παπι ξεβιδωνω και βγαζω αξονα - βγαινει η πισω ροδα τσεκαρισμα σινεμπλοκ- λιπανση / τσεκαρισμα αξονα για μπιχλα- σκουριες - λιπανση/επανατοποθετηση /μποσικα αλυσιδας-λιπανση/ σφιξιμο/ξανα τσεκαρισμα ψαλιδι-αλυσιδα ολα ισια (ηρθε ενας φιλος με παπι με το ψαλιδι πουτ@να γιατι ο μπαρμπα γιαννης ο κανατας = μαστορας του αλλαξε λαστιχο και δεν εβαλε το ρουλεμαν αναμεσα τροχο και ψαλιδι ) και φευγεις αφου κατσει καλα το λαδακι...


    Επιστημη εχει γινει η λιπανση της αλυσιδας τη σημερον ημεραν..

    Old θυμασαι κατι εποχες που εβγαινε τελειως η αλυσιδα εμπαινε στο ταψι της μαμας και εβραζε με χοντρο γρασσο??



  7. #22
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
    αφου κατσει καλα το λαδακι...


    Επιστημη εχει γινει η λιπανση της αλυσιδας τη σημερον ημεραν..

    Old θυμασαι κατι εποχες που εβγαινε τελειως η αλυσιδα εμπαινε στο ταψι της μαμας και εβραζε με χοντρο γρασσο??


    και ερωτω εγω ο νεοπας: τι σημερον δεν μπορει να γίνει κατι τετοιο με το orings? και γιατι?

    ας περιγραψει καποιος παλαιοτερος την διαδικασια...
    μονο και μονο για να δουμε τι ευκολα τα εχουμε σημερα οι νεοι

  8. #23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    ναι καθαρίζει αααλλλλλα

    για ευνόητους λόγους δεν βαζουμε πιεστικό στην αλυσίδα...
    τα πιεστικα ριχνουν με αρκετη πιεση ωστε να σπασουν ενα oring ή να περάσει το νερο στο εσωτερικο του, οπου δεν το θες καθολου.
    για να μην μιλησω για τα ρουλεμαν του τροχου οπου ολο και κατι θα παει....

    Φιλαρακι πιεστικο σπιτιου ειπαμε οχι μανικα πυροσβεστικης!
    Μπορεις να ρυθμισεις ποσο λεπτη η οχι θα ειναι η δεσμη του νερου που βγαινει και δεν θα το κανεις απο αποσταση ενος εκατοστου!
    Τοσο αναλυτικα πρεπει να τα γραφουμε?
    Καποια πραγματα ειναι αυτονοητα!
    Αλλα και παλι αν ηταν να σπανε τα ο-rings με την πιεση του νερου οταν σκας την πρωτη που η δυναμη που περναει στην αλυσιδα ειναι απιστευτη δεν θα επρεπε να μενει τιποτα!
    Παντος αυτο που κανει δουλεια και καθαριζει την αλυσιδα δεν ειναι η πιεση αλλα το ζεστο νερο!

  9. #24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    και ερωτω εγω ο νεοπας: τι σημερον δεν μπορει να γίνει κατι τετοιο με το orings? και γιατι?

    ας περιγραψει καποιος παλαιοτερος την διαδικασια...
    μονο και μονο για να δουμε τι ευκολα τα εχουμε σημερα οι νεοι
    Μιλαμε για πολυ παλιες εποχες...
    Ο πατερας μου εβγαζε την αλυσιδα απο την Montesa εκλεβε στη ζουλα ενα κατσαρολικο απο τη μανα μου πεταγε παχυρευστο πρωτογενες γρασσο και την αλυσιδα μεσα τα εβαζε στο γκαζακι και μετα τρελα ντουμανια..
    Μετα τα ντουμανια η μανα μου που εψαχνε την προικα της του το εφερνε κολλαρο..:rotflmao: (Πατερας : Ελα ρε συ τι να κανω αυτο βρηκα../Μανα : Εγω φταιω που δεν ακουσα τη μανα μου να μη μπλεξω με αληταρα μηχανοβιο....:rotflmao: :rotflmao: )

    Τες πα τωρα πια υπαρχουν οι αλυσιδες με τα oring που περιεχουν το λαδακι μεσα τους .Η ταπεινη μου αποψη ειναι για νορμαλ χρηση (οχι χωμα ) μια φορα την εβδομαδα λιπανση με σπρευ και μια φορα το μηνα καλο καθαρισμα με πλαστικο βουρτσακι και παραφινελαιο.Σκουπιζουμε την αλυσιδα και ξανα σπρευ.


  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.802
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    και ερωτω εγω ο νεοπας: τι σημερον δεν μπορει να γίνει κατι τετοιο με το orings? και γιατι?

    ας περιγραψει καποιος παλαιοτερος την διαδικασια...
    μονο και μονο για να δουμε τι ευκολα τα εχουμε σημερα οι νεοι
    Στις oring δεν γίνεται τίποτα με την συγκεκριμένη διαδικασία.
    Βέβαια αν υπάρχει μια αντλία κενού.........
    αλλά ξεχάστε το καλύτερα.

  11. #26
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
    Old θυμασαι κατι εποχες που εβγαινε τελειως η αλυσιδα εμπαινε στο ταψι της μαμας και εβραζε με χοντρο γρασσο??


    Ήταν η πιο σίγουρη μέθοδος για διακοπή διπλωματικών σχέσεων με την οικογένεια !!! (Ειδικά αν η διαδικασία γινόταν πάνω στο μάτι της κουζίνας).

    Εναλλακτική περίπτωση (λιγότερο αποτελεσματική...) ήταν το ανακάτωμα του γράσου με βενζίνη (ώστε να "λεπτύνει" το μίγμα) σε ταψάκι (κατά προτίμηση από Ρεβανί Βεροίας ) και παράτημα σε αεριζόμενο μέρος μέχρι να εξατμιστεί εντελώς η βενζίνη !!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


    Ήταν η πιο σίγουρη μέθοδος για διακοπή διπλωματικών σχέσεων με την οικογένεια !!! (Ειδικά αν η διαδικασία γινόταν πάνω στο μάτι της κουζίνας).

    Εναλλακτική περίπτωση (λιγότερο αποτελεσματική...) ήταν το ανακάτωμα του γράσου με βενζίνη (ώστε να "λεπτύνει" το μίγμα) σε ταψάκι (κατά προτίμηση από Ρεβανί Βεροίας ) και παράτημα σε αεριζόμενο μέρος μέχρι να εξατμιστεί εντελώς η βενζίνη !!!

    Ετσιιιιι!
    :rotflmao: :rotflmao:


  13. #28
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
    Φιλαρακι πιεστικο σπιτιου ειπαμε οχι μανικα πυροσβεστικης!
    Μπορεις να ρυθμισεις ποσο λεπτη η οχι θα ειναι η δεσμη του νερου που βγαινει και δεν θα το κανεις απο αποσταση ενος εκατοστου!
    Τοσο αναλυτικα πρεπει να τα γραφουμε?
    Καποια πραγματα ειναι αυτονοητα!
    Αλλα και παλι αν ηταν να σπανε τα ο-rings με την πιεση του νερου οταν σκας την πρωτη που η δυναμη που περναει στην αλυσιδα ειναι απιστευτη δεν θα επρεπε να μενει τιποτα!
    Παντος αυτο που κανει δουλεια και καθαριζει την αλυσιδα δεν ειναι η πιεση αλλα το ζεστο νερο!
    φιλαρακι μου, εγω αμαρτια ουκ εχω.....

    ο παλιανθρωπος μου ειπε να τα λεω!

    :rotflmao:

    οχι σοβαρα τωρα, η πιεση δεν ενδικ.. ενδεικνυε.... (γμτ γμτ) δεν κανει (οχου). τωρα ο καθενας οτι θελει κανει.....


  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harrysvr
    Εγγραφή
    05/12/2004
    Μηνύματα
    133
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


    Εμένα γιατί μου φαίνεται και Υπερ-Super-Καρα ΤΕΝΤΩΜΕΝΗ ????
    Σου φαίνεται τεντωμένη αλλά δεν είναι,
    πως αλλιώς θα έβγαινε καλή η φωτογραφία; συνήθως δε λέμε κοίτα το πουλάκι;
    :rotflmao:
    ΑΕΚ

  15. #30
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    ακόμα και αν οι ρεγουλατόροι δεν εχουν τερματισεί;
    δυστυχως αλλα ναι....αν και σπανιοτατο να μην εχουν τερματισει οι ρεγουλατοροι....
    εκτος αν ο μαστορας εχει βαλει μικροτερη και δεν θα τερματισουν ποτε....
    Γενικα ισχυει :λιπαινεις οταν τη βλεπεις στεγνη,η καθε βδομαδα με καθημερινη χρηση,η καθε 500-600 κμ...η συντηρηση/λιπανση που κανω ειναι:καθαρισμα με φωτιστικο πετρελαιο (και για ναχω το κεφαλι μου ησυχο εχω ριξει και 20%λαδακι) και λαδωματακι παραδοσιακο με πινελο και 90αρα βαλβολινη...αυτο προτεινει και το φακιν μανουαλ αυτο (εκανα)και κανω...βεβαια επειδη βαριεμαι καμια φορα εχω και ενα παλιοσπρευ της ARAL για τις βιαστικες μερες-καλλιο σπρευ παρα στεγνη-και πορευομαι...οσο για τα δοντια που φαινονται αν τραβηξεις την αλυσιδα απο τη μεση του γραναζιου (του πισω εννοειται,εκει που "αγκαλιαζει" η αλυσιδα) πας για αλλαγη γραναζιων και αλυσιδας...για οικονομια οι "παλιοι"εκαναν το κλασσικο τρυκ:αλλαζαν γραναζι πισω και αλυσιδα μονο,κατα τη γνωμη μου ανουσια οικονομια αφου το μικρο γραναζι εχει πολυ μικρο σχετικα κοστος...
    αυτααααα....
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

Σελίδα 2 από 123 ΠρώτοΠρώτο 12345671252102 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 16:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 12:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 12:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF