Σελίδα 23 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 1318192021222324252627283373 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 331 έως 345 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #331
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
    Συνάδελφε δεν ξέρω εάν το teflon προκαλεί γρηγορότερη ζημιά στην αλυσίδα αλλά επειδή έχω χρησιμοποιήσει και τα 2 να σου πω την εμπειρία μου...Πάντα χρησιμοποιώ το motorex 622 road το πράσινο που λες και είμαι πολυ ευχαριστημένος.Μια φορά στο κατάστημα που το αγοράζω, δεν είχε μου έδωσε το racing με teflon,λέγοντας μου ότι είναι καλύτερο.Έχει ένα άσπρο χρώμα το οποίο αισθητικά ήταν μια αηδία πάνω στην αλυσίδα,άσε που μετά από μερικές μέρες μπήκα σε βατό χωματόδρομο,όχι κάτι extreme και ό,τι χώμα και σκόνη υπήρχε πήγε και κόλλησε στην αλυσίδα. Προχτές πήγα πάλι μετά από καιρό να πάρω το 622 και μου δίνει πάλι το racing...άσε που η motorex άλλαξε και μπουκάλια και δεν το πήρα πρέφα αμέσως.Μόλις πήγα σπίτι και το πήρα πρέφα του το επέστρεψα και μου είπε πως του κάνει εντύπωση γιατί δεν είμαι ευχαριστημένος,όλοι οι πελάτες του αυτό χρησιμοποιούν και το τέφλον είναι πολύ καλύτερο από το 622 και για το λόγο αυτό φέρνει μόνο το racing πλέον...έκανα τη μαλακία και το πήρα τελικά,έδωσα 16 ευρώ τζάμπα και την άλλη μέρα το έδωσα σε φίλο που έχει ένα Ζ και πήγα σε άλλο κατάστημα και πήρα το κλασσικό 622.
    Αν έμπαινα χώμα δεν θα το σκεφτόμουν, θα έμενα στο 622 αλλά αν και με χρήση δρόμου κολλάνε πάλι διάφορα πάνω στο τεφλόν δεν έχω όρεξη να καθαρίζω μετά από κάθε βόλτα. Θα το χρησιμοποιήσω μου φαίνεται κανα δυο φορές να δω τι θα κάνει και μετά το χαρίζω όπως λες κ εσύ. Αλλά 16 ευρώ , εγώ νομίζω 11,5 το είχα πάρει. Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  2. #332
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    απορια...εχω αλλαξει δυο αλυσιδες μεχρι τωρα,η τελευταια εχει κανει γυρω στις 10 χιλ.χλμ.την προσεχω την καθαριζω με παραφινελαιο,ποτε δεν στεγνωνει απο λιπανση,χρησιμοποιω το καστρολ το σπρει,παντα τεντωμενη σωστα,και οταν γυριζω απο χωμα η λασπη καθαρισμα αμεσως....γιατι κατσαρωνουν?????και η προηγουμενη και αυτη.σε καμμια προηγουμενη μηχανη δεν το παθαινα.οι αλυσιδες ειναι διαφορετικης μαρκας.τα φωτα σας κυριοι

  3. #333
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428
    Παιδιά επειδή ήθελα ένα γράσσο για την αλυσίδα έριξα μια ματιά στο πρακτικερ μπας και βρω κάτι στα γρήγορα να τελειώνω. Η αλυσίδα μου είναι με x-ring, καινούρια, και η μηχανή ασφάλτινη.

    Βρήκα από 7-10 ευρώ τα εξής:

    1) Γράσσο λευκού λιθίου autocare
    2) Super grass autocare (non-fling o-ring safe γράφει πάνω) Γράσσο λευκού λιθίου
    3) Presto chain lube
    4) Castrol chain lube racing (o-ring x-ring)
    5) Shell advance chain lube

    και ένα καθαριστικό: Bison chain cleaner

    Λέει κάτι κάποιο από αυτά ή να πάρω κάτι άλλο από ιντερνετ; Το castrol δεν γράφει αν είναι γράσσο λευκού λιθίου...

  4. #334
    Putoline Tech Chain Wax... Το καλυτερο που εχω χρησιμοποιησει... και εχω χρησιμοποιησει πολλα... Και δεν λερωνει καθολου αν το βαλεις σε λογικες ποσοτητες... Αλλα και να λερωσει την ζαντουλα βγαινει απλα με το πιεστικο στο πλυσιμο...

  5. #335
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Μετά από το σημερινό καθάρισμα αλυσίδας και 3 x-ring που πήρα στο χέρι (βρέθηκαν κολλημένα με λιπαντικό κάπου κοντά στο μπροστινό γρανάζι) και άλλα 3 που είναι έτοιμα να φύγουν κατέληξα ότι :

    MOTUL = Σκατά σε μορφή spray

    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  6. #336
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    pολυ ευχαριστημενος (με την προυποθεση να μην πατατε χωμα) εμεινα με μοτορεξ τεφλον
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  7. #337
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.820
    Τελικα απο οολο το θεμα δεν εχουμε καταληξει τι χρεισιμοποιειται για το καθαρισμα της αλυσιδας (χωρις να την καταστρεφει)...
    [wd-40,παραφινελαιο,βενζινη,πετρελαιο.........] :hypnotize
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  8. #338
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Παραφινέλαιο.Και φθηνό και άκακο μέχρι και για ζάντες και πλαστικά.

    (εννοείται ότι άν πέσει στα φρένα καθάρισμα με καθαριστικό φρένων)
    Keep spamming!!!:a13:

  9. #339
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.820
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    Παραφινέλαιο.Και φθηνό και άκακο μέχρι και για ζάντες και πλαστικά.

    (εννοείται ότι άν πέσει στα φρένα καθάρισμα με καθαριστικό φρένων)
    Thanks!:wacko:
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  10. #340
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
    Τελικα απο οολο το θεμα δεν εχουμε καταληξει τι χρεισιμοποιειται για το καθαρισμα της αλυσιδας (χωρις να την καταστρεφει)...
    [wd-40,παραφινελαιο,βενζινη,πετρελαιο.........] :hypnotize
    Οτιδήποτε είναι πετρελαϊκής βάσης, καταστρέφει τα O-X-S-rings..

    Όσο πιο πτητικό είναι, παραμένει λιγότερο στην αλυσίδα αλλά ξεραίνει τα εν λόγω τσιμουχάκια...

    Όσο βαρύτερο είναι, παραμένει περισσότερο στην αλυσίδα και τα διαβρώνει χημικά...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #341
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Οτιδήποτε είναι πετρελαϊκής βάσης, καταστρέφει τα O-X-S-rings..

    Όσο πιο πτητικό είναι, παραμένει λιγότερο στην αλυσίδα αλλά ξεραίνει τα εν λόγω τσιμουχάκια...

    Όσο βαρύτερο είναι, παραμένει περισσότερο στην αλυσίδα και τα διαβρώνει χημικά...
    Διπλωμάτη
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  12. #342
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.820
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Διπλωμάτη
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  13. #343
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.820
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Οτιδήποτε είναι πετρελαϊκής βάσης, καταστρέφει τα O-X-S-rings..

    Όσο πιο πτητικό είναι, παραμένει λιγότερο στην αλυσίδα αλλά ξεραίνει τα εν λόγω τσιμουχάκια...

    Όσο βαρύτερο είναι, παραμένει περισσότερο στην αλυσίδα και τα διαβρώνει χημικά...
    Με αυτο το σκεπτικο καλυτερα να μην την καθαριζουμε ποτε, γιατι
    ολα τα καθαριστικα επηρεαζουν...
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  14. #344
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
    Με αυτο το σκεπτικο καλυτερα να μην την καθαριζουμε ποτε, wave2:
    +500

  15. #345
    εγώ πάντως όσα χρόνια έχω το GSX-R χρησιμοποιώ συσκευασμένη κυροζήνη (την προτείνει το service manual) για καθαρισμό και motorex racing chain lube για λίπανση.είναι αρκετά κολλώδες οπότε μένει προσκολλημένο στην αλυσίδα στις υψηλές ταχύτητες και περιέχει teflon αλλά σίγουρα δεν κάνει για off-road χρήση γιατί υποψιάζομαι ότι όλα τα πετραδάκια θα κολλήσουν στην αλυσίδα...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 15:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 11:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 11:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF