Σελίδα 3 από 123 ΠρώτοΠρώτο 123456781353103 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #31
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Τα συγχαρητήρια μου στο μέλος "div400" για το άνοιγμα του παρόντος topic και για το κόπο που έκανε να συγγράψει το βοήθημα για την συντήρηση της αλυσίδας. Παρότι σφίγγω μόνος την αλυσίδα εδώ και χρόνια, δεν ήξερα κάποια από αυτά τα κολπάκια.
    Πάντα όρθιοι

  2. #32





    να ρωτησω και γω κατι?


    και την καθαριζω και την γρασαρω κανονικα (το μοτο ειναι 1 ετους με 4100χλμ)αλλα τον τελευταιο καιρο κανει εναν μεταλικο θορυβο και δεν καταλαβαινω γιατι......



    το τεντωμα με η χωρις αναβατη?(εγω με αναβατη το κανω)......
    ......''Only a Biker knows why a dog sticks his head out of a car window.'' ............
    "μοτοσυκλετα"..
    η μαγεια του μεγαλου ρισκου για ενα ονειρο που μονο εσυ βλεπεις......

  3. #33
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    Αρχικά δημιουργήθηκε από siokatas





    να ρωτησω και γω κατι?


    και την καθαριζω και την γρασαρω κανονικα (το μοτο ειναι 1 ετους με 4100χλμ)αλλα τον τελευταιο καιρο κανει εναν μεταλικο θορυβο και δεν καταλαβαινω γιατι......



    το τεντωμα με η χωρις αναβατη?(εγω με αναβατη το κανω)......
    μεταλικο θορυβο? για δωσε λεπτομεριες.....

    κοιτα αν ειναι ευθυγραμμισμενος ο τροχος.....

    κανονικα ο ελενχος και το τεντωμα γινεται με τον αναβατη καθισμενο στην μηχανη......
    αλλα αν εισαι μονος σου τι να κανεις?

  4. #34
    hello (good to be back)!! Το avatar του/της gamaicas
    Εγγραφή
    23/01/2006
    Μηνύματα
    7
    Ποια ειναι η διαφορα μεταξυ O και Χ rings??.
    ποια ειναι καλυτερη ποιοτικα?.
    hello (good to be back)!!!.

  5. #35
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gamaicas
    Ποια ειναι η διαφορα μεταξυ O και Χ rings??.
    Και τα δυο είναι δαχτυλίδια, αλλά έχουν διαφορετική "τομή".

    Αν τα κόψεις κάθετα στο επίπεδο της μεγαλύτερης επιφάνειάς τους, το ένα είναι στρόγγυλο (οβάλ για την ακρίβεια) και το άλλο έχει σχήμα Χ.

    Τα Χ-rings προορίζονται (σχεδιαστικά) για χωμάτινη χρήση, γιατί "σφραγίζουν" καλύτερα τα εσωτερικά ράουλα χωρίς να έχουν αυξημένη επιφάνεια τριβής (σε σχέση με τα O-rings).

    (Φυσικά και μπαίνουν και σε "ασφάλτινες" αλυσίδες - αλλά ΔΕΝ υπάρχει κέρδος σε ιπποδύναμη, γιατί οι απώλειες λόγω τριβής είναι ίδιες).

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gamaicas
    ποια ειναι καλυτερη ποιοτικα?
    Η ακριβότερη (συνήθως)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    Να ρωτήσω και για πότε περίπου θέλει αλλαγή η αλυσίδα μας?Όπως γνωρίζω αλλάζουμε και τα 2 γρανάζια μαζί με την αλυσίδα.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Η ταυτόχρονη αλλαγή είναι το καλύτερο.
    Αν φοράς αλουμινένια γρανάζια δεν το συζητάμε θα έχουν "τελειώσει".
    Αν φοράς σιδερένια το κόστος αντικατάστασης είναι ελάχιστο οπότε δεν αξίζει τον κόπο να ζορίζεις καινούργια αλυσίδα με τα παλιά γρανάζια.
    Οσο για το κάθε πότε δεν υπάρχει κανόνας.Εξαρτάται απο το μηχανάκι τον τρόπο οδήγησης την αλυσίδα τον καιρό κλπ κλπ

  8. #38
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Το λαδοπετρέλαιο το αδικήσατε από την ιστορική διαδρομή και δεν το θυμήθηκε κανένας.
    Εγώ δεν τη σκουπίζω μετά το ψέκασμα με το σπρέυ. Το αφήνω λίγο να "κολήσει" και τέλος. Αυτό που θα μείνει δηλαδή στην εξωτερική της πλευρά πιστεύω ότι την προστατέβει από την υγρασία, αλμύρα κλπ.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  9. #39
    Αν μια αλυσίδα έχει ομοιόμορφα κατανεμημένο το "παιζω" της, εκτος από ένα σημειο που μαζεύει πολυ, ειναι τελειωμένη, ετσι;

    Το ρωταω γιατι στο μοτο που εχω δει και με ενδιαφερει προς αγορα, η αλυσιδα ειναι οπως παραπανω, εκτος απο το σημειο του "master link", της "ασφαλειας" που λεμε. Οταν αυτος ο κρικος μπαινει στο πισω γραναζι, η αλυσιδα τεντωνει αποτομα.

    Προφανως αυτο σημαινει οτι εχουν χαλαρωσει ολοι οι κρικοι εκτος απο αυτον, ετσι; Και παμε για αλλαγη... (ε καλα, εχει και 26000χλμ πανω της η κακομοιρα...)

    Θενκ γιου.

  10. #40
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$
    Προφανως αυτο σημαινει οτι εχουν χαλαρωσει ολοι οι κρικοι εκτος απο αυτον, ετσι;
    Δεν μου "στέκει", γιατί και καινούρια ασφάλεια να έχει μπεί, οι "θηλυκοί" κρίκοι που περνάει πρέπει να είναι ΗΔΗ χαλαρωμένοι !!!

    (Η επιμηκύνση της αλυσίδας οφείλεται στα "μπόσικα" που αποκτούν - κυρίως - οι ΘΗΛΥΚΟΪ κρίκοι της).

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #41
    Και εγω προσπαθω να καταλαβω τι ακριβως παιζει.

    Η αλυσιδα δεν φαινεται πολυ φθαρμενη, δεν κολλαει πουθενα, τα γραναζια ειναι σε καλη κατασταση, δεν εχουν μεγαλα "φαγωματα" στα δοντια...

    Μπας και δεν ειναι θεμα αλυσιδας;

  12. #42
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$
    Μπας και δεν ειναι θεμα αλυσιδας;
    Βγάλε την ασφάλεια, κράτα τον πίσω τροχό ακίνητο και πέρνα την αλυσίδα αρκετά δόντια μπροστά (ή πίσω).

    Αν σου το ξανακάνει στο ίδιο σημείο, τότε όντως φταίει η αλυσίδα !!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #43
    Της MOTUL το Chain Lube road σε γκρι φιάλη είναι καλό; Είναι αυτό που ανφέρει ο div400 στην αρχή;


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	06-07-17_16-54.jpg 
Προβολές:	2306 
Μέγεθος:	76,4 KB 
ID:	55572
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  14. #44
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Δεν μου "στέκει", γιατί και καινούρια ασφάλεια να έχει μπεί, οι "θηλυκοί" κρίκοι που περνάει πρέπει να είναι ΗΔΗ χαλαρωμένοι !!!

    Μπας, και υπαρχει καμια φωτο με βελακια, να δουμε και εμεις οι τυφλοι, την ασφαλεια και αυτους τους θυλυκους κρικος, γιατι προσωπικα η αλυσιδα εμενα ενα ιδιο πραγμα μου μοιαζει απο την αρχη εως το τελος της

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
    Μπας, και υπαρχει καμια φωτο με βελακια, να δουμε και εμεις οι τυφλοι, την ασφαλεια και αυτους τους θυλυκους κρικος, γιατι προσωπικα η αλυσιδα εμενα ενα ιδιο πραγμα μου μοιαζει απο την αρχη εως το τελος της
    Υπάρχουν αλυσίδες που έχουν κρίκο που μπαινοβγαίνει και μπορείς να την λύσεις να την βγάλεις και να την καθαρίσεις και αλυσίδες στις οποίες αυτός ο κρίκος πρεσάρεται στην αρχή και μετά δύσκολα διακρίνεται και οποσδήποτε δεν ανοίγει αλλά κόβεται για να αλλάξει.
    Αυτός ο κρίκος πολλές φορές είναι και αδύναμος της αλυσίδας, αφού δεν περιέχει λιπαντικό απο την μαμά του αλλά περιμένει απο εμάς να τον γρασάρουμε στην τοποθέτηση.
    Επείσης εκεί ίσως να υπάρχει και κάποιος τζόγος που επιτρέπει στο ακατάλληλο συνήθως λιπαντικό που βάζουμε να διαφεύγει γρηγορότερα, και τελικά μου έχει τύχει να αγοράσω επώνυμη αλυσίδα με ανώνυμο κρίκο που είχε πάρει την θέση του γνήσιου που "χάθηκε".
    Εδώ υπάρχει και το πρόβλημα οτι ενώ οι κατασκευαστές συνιστούν αντικατάσταση του κρίκου αυτού με καινούργιο κάθε φορά που τον ανοίγουμε ο εν λόγω κρίκος δεν υπάρχει συνήθως σαν ανταλακτικό στα μαγαζιά
    Και για όσους την ψάξουν με τον κρίκο τους τώρα να προσέξουν την σωστή τοποθέτηση της ασφάλειας.

Σελίδα 3 από 123 ΠρώτοΠρώτο 123456781353103 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 16:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 12:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 12:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF