Σελίδα 42 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 3237383940414243444546475292 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 616 έως 630 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #616
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Σε γενικές γραμμές συμφωνώ στα λεγόμενα σου, ωστόσο μπορείς να μου εξηγήσεις τα περί λαδιού που αναφέρεις
    Η βενζίνη τα ξεραίνει. Το πετρέλαιο τα μαλακώνει. Το φωτιστικό που έχει περισσότερο λάδι κάνει λιγότερη ζημιά.

  2. #617
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Σε γενικές γραμμές συμφωνώ στα λεγόμενα σου, ωστόσο μπορείς να μου εξηγήσεις τα περί λαδιού που αναφέρεις
    Τι να εξηγήσω, όλα ανήκουν στα καυσιμα έλαια είναι παράγωγα του αργού πετρελαίου και όλα έχουν διαφορετική σύνθεση. Αλλά και τα παραφινέλαια πάλι δεν είναι όλα ίδια μεταξύ τους ανάλογα με την περιεκτικότητα σε βενζόλιο ή όχι κτλ.
    Sent from me using a computer.

  3. #618
    Πάντως ρε παιδιά το παραφινέλαιο με βάση την δικιά μου πείρα και καλή δουλειά και αν το χρησιμοποιήσεις σωστά δεν κάνει και ζημιά στην αλυσίδα.

    Το βασικό είναι η οδοντόβουρτσα, το σκούπισμα μετά με χαρτί κουζίνας () και πάντα να το αφήνεις κάνα μισάωρο πριν μπει το λιπαντικό για να στεγνώσει πλήρως.

    Αφού η αλυσίδα είναι μέταλλο σκέτο βάζεις το λιπαντικό και είσαι οκ.

    Α και κάτι άλλο: Wurth παιδιά! Είναι φοβερό! Λιπαίνει όμορφα και το βασικό ΔΕΝ πιτσιλάει καθόλου!

  4. #619
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Εστω οτι καθαριζουμε με παραφινελαιο, ακομη και αν το αφησουμε μιση ωρα να στεγνωσει νομιζω πως η "λαδιλα" παραμενει. Πως το αφαιρουμε και πως ειμαστε σιγουροι οτι δεν υπαρχει πλεον στην αλυσιδα παραφινελαιο ωστε να ψεκασουμε με το σπρει και να μην πεσει πανω στο παραφινελαιο, οποτε να παει χαμενο;
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  5. #620
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Προσωπικά, σκουπίζω τα πολλά, κάνω καμμιά βόλτα και το παραφινέλαιο φεύγει.

    Μετά λιπαίνω.

  6. #621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Εστω οτι καθαριζουμε με παραφινελαιο, ακομη και αν το αφησουμε μιση ωρα να στεγνωσει νομιζω πως η "λαδιλα" παραμενει. Πως το αφαιρουμε και πως ειμαστε σιγουροι οτι δεν υπαρχει πλεον στην αλυσιδα παραφινελαιο ωστε να ψεκασουμε με το σπρει και να μην πεσει πανω στο παραφινελαιο, οποτε να παει χαμενο;
    Την είχα πατήσει πολλές φορές έτσι. Έχω ξοδέψει πολλές φορές τσάμπα το λιπαντικό μου. Δεν πρέπει να παραλείπουμε το σκούπισμα μετά με απορροφητικό υλικό. Αλλιώς είναι δώρο άδωρο... Και νομίζω με ότι χρησιμοποιείς για να καθαρίσεις την αλυσίδα σου είναι απαραίτητο να την σκουπίσεις μετά. Έτσι κ αλλιώς όλα τα καθαριστικά περιέχουν συστατικά που είναι ικανά να διασπούν λάδι γράσα και λεκέδες. Άρα επιβάλλεται να το περνάς ένα σκούπισμα μετά ώστε να είναι στεγνό μέταλλο μόνο πριν πέσει πάνω του το λιπαντικό.

  7. #622
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Ρε σεις σοβαρά τώρα?

    Πριν πόσα ποστ έγραψα ότι αφού καθαρίσουμε και σκουπίσουμε δεν τελειώσαμε.

    Πρέπει να κάνουμε μια βόλτα για να ανεβάσει θερμοκρασία και να πετάξει ότι έχει παραμείνει από το καρθαριστικό.

    Μετά έγραψα ότι ξανασκουπίζουμε για να πάρουμε τα τελευταία υπολείμματα καθαριστικού και μετά λιπαίνουμε.


    Σε πολλά ποστ έχω γράψει... (και όχι μονο εγω αν θυμάμαι καλά)

    Μην φοβάστε να κάνετε βόλτα το μηχανάκι σας χωρίς λιπαντικό στην αλυσίδα. Δεν είναι χωρίς λιπαντικό! Λιπαντικό έχει μέσα από κατασκευής της. Η βόλτα μας πρέπει να είναι τέτοια ώστε να ανεβάσει θερμοκρασία και να πετάξει ότι έχει παραμείνει από το καθαριστικό. Μια γύρα στο τετράγωνο με 20 χλμ προφανώς δεν είναι αρκετή, το καθαριστικό που παγιδεύεται μεταξύ εξωτερικών κυλίνδρων και κουζινέτου δεν θα φύγει έτσι ουτε θα βγει στην επιφάνεια ώστε να το καθαρίσουμε.




    Φίλε Δημήτρηsag. Με την οδοντόβουρσα γινόμαστε σαν σκυλιά δαλματίας.
    Πιστεύεις ότι το παραφυνέλαιο εξατμίζεται αν την αφήσεις μισή ώρα?

    Αφού είστε τόσο ψείρες με την αλυσίδα σας γιατί δεν πάτε να πάρετε αυτά τα ειδικά καθαριστικά βουρτσάκια που την αγκαλιάζουν με αγάπη και καθώς γυρίζουμε τη ρόδα αυτή γίνεται λαμπερή σαν τον ήλιο και αστράφτει?

    Bradipous με τον τοπο που περιέγραψα φεύγει. Απολύτως σίγουρος ότι δεν έχει μείνει ούτε μυρωδιά από το καθαριστικό μπορείς να είσαι μόνο με τα καθαριστικά του εμπορίου τα οποία πραγματικά εξατμίζονται σχεδόν στον ίδιο χρόνο με το καθαριστικό φρένων.
    Εξατμίζονται τόσο γρήγορα που αν ψεκάσεις και δεν προλάβεις να σκουπίσεις έχουν γίνει καπνός και πρέπει να ξαναψεκάσεις.
    Κανα δυο φορές που πήρα κόντεψα να τελειώσω ένα μπουκάλι για ένα καθάρισμα. Αν θέλεις μπορείς να καθαρίζεις με παραφυνέλαιο μέχρι η αλυσίδα σου να λάμψει και μετά να ρίχνεις μια πενιά από καθαριστικό για να διώξει ότι έχει παραμείνει απ' το παραφινέλαιο. Με αυτόν τον τρόπο θα κάνεις οικονομία στο ακριβό καθαριστικό αλυσίδας αφού θα το χρησιμοποιήσεις πολύ περισσότερες φορές και θα είσαι απολύτως σίγουρος ότι είναι πεντακάθαρη και χωρίς ίχνος απο οτιδήποτε που μπορεί να διασπάσει το λιπαντικό.
    Sent from me using a computer.

  8. #623
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    1. Μην φοβάστε να κάνετε βόλτα το μηχανάκι σας χωρίς λιπαντικό στην αλυσίδα.


    2. ..........τα καθαριστικά του εμπορίου τα οποία πραγματικά εξατμίζονται σχεδόν στον ίδιο χρόνο με το καθαριστικό φρένων.
    Εξατμίζονται τόσο γρήγορα που αν ψεκάσεις και δεν προλάβεις να σκουπίσεις έχουν γίνει καπνός και πρέπει να ξαναψεκάσεις.
    Κανα δυο φορές που πήρα κόντεψα να τελειώσω ένα μπουκάλι για ένα καθάρισμα.


    3. Αν θέλεις μπορείς να καθαρίζεις με παραφυνέλαιο μέχρι η αλυσίδα σου να λάμψει και μετά να ρίχνεις μια πενιά από καθαριστικό για να διώξει ότι έχει παραμείνει απ' το παραφινέλαιο. Με αυτόν τον τρόπο θα κάνεις οικονομία στο ακριβό καθαριστικό αλυσίδας αφού θα το χρησιμοποιήσεις πολύ περισσότερες φορές και θα είσαι απολύτως σίγουρος ότι είναι πεντακάθαρη και χωρίς ίχνος απο οτιδήποτε που μπορεί να διασπάσει το λιπαντικό.


    1. Στη βόλτα δε με το παραφινέλαιο θα διαπιστώσετε ότι η αλυσίδα "κελαηδάει" σαν καινούργια. Αλλά δεν κρατάει πολύ.


    2. Πραγματικά, κανα δυό που δοκίμασα δεν κατάλαβα πως, υποτίθεται ότι, λειτουργούν. Εξατμίζονταν πριν προλάβουν να διαλύσουν τη βρώμα. Δεν έκαναν τίποτε. Εκτός εάν πράγματι χρειάζεται μισό μπουκάλι τη φορά, οπότε δεεεν........... Παραφινέλαιο for ever.


    3. Αν κάποιος έχει την υπομονή να το κάνει όλο αυτό, μπράβο του. Μάλλον είναι ο πιο σωστός και πλήρης τρόπος.
    Τελευταία τροποποίηση από lykourgi; 22/12/2014 στις 16:05.

  9. #624
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Bradipous με τον τοπο που περιέγραψα φεύγει. Απολύτως σίγουρος ότι δεν έχει μείνει ούτε μυρωδιά από το καθαριστικό μπορείς να είσαι μόνο με τα καθαριστικά του εμπορίου τα οποία πραγματικά εξατμίζονται σχεδόν στον ίδιο χρόνο με το καθαριστικό φρένων.
    Εξατμίζονται τόσο γρήγορα που αν ψεκάσεις και δεν προλάβεις να σκουπίσεις έχουν γίνει καπνός και πρέπει να ξαναψεκάσεις.
    Κανα δυο φορές που πήρα κόντεψα να τελειώσω ένα μπουκάλι για ένα καθάρισμα. Αν θέλεις μπορείς να καθαρίζεις με παραφυνέλαιο μέχρι η αλυσίδα σου να λάμψει και μετά να ρίχνεις μια πενιά από καθαριστικό για να διώξει ότι έχει παραμείνει απ' το παραφινέλαιο. Με αυτόν τον τρόπο θα κάνεις οικονομία στο ακριβό καθαριστικό αλυσίδας αφού θα το χρησιμοποιήσεις πολύ περισσότερες φορές και θα είσαι απολύτως σίγουρος ότι είναι πεντακάθαρη και χωρίς ίχνος απο οτιδήποτε που μπορεί να διασπάσει το λιπαντικό.
    Αυτο κανω κ εγω...
    Και μετα την βολτα - ζεσταμα αλυσιδας κανα 2 γερες γκαζιες στο διπλο σταντ για να φυγουν και τα τελευταια.


    Για τους περισσοτερο εκλεπτισμενους υπαρχουν κατι τετοιες πατεντες.
    https://www.youtube.com/watch?v=iF1dKUZLQE4
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  10. #625
    Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι για όλους εμάς που το εργαλείο μας δεν στέκεται στα δυο ποδάρια... Αχ...

  11. #626
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Kαπου ειχα δει ενα πινακα με τις απωλεις που μπορει να εχουμε με κακοσυντηρημενη αλυσιδα.Αν θυμαμαι καλα σε αρκετες περιπτωσεις εφτανε το 10%.Τις μετρησεις τις ειχε κανει η Total(?).

    Μου ειχε κανει φοβερη εντυπωση.

  12. #627
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι για όλους εμάς που το εργαλείο μας δεν στέκεται στα δυο ποδάρια... Αχ...
    Έπρεπε να με δεις χθές ......
    Καθάρισμα και λίπανση στο μαγαζι, χωρίς το σταντ μιας και το έχω αφησει στο σπιτι....
    Βαρεθηκα να σμπρωχνω το γουμαρι πέρα δώθε.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  13. #628
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Έπρεπε να με δεις χθές ......
    Καθάρισμα και λίπανση στο μαγαζι, χωρίς το σταντ μιας και το έχω αφησει στο σπιτι....
    Βαρεθηκα να σμπρωχνω το γουμαρι πέρα δώθε.
    Μωρέ, αν είστε ντουέτο με κάνα φίλο γίνεται δουλειά. Ξαπλάρει το μοτόρι ο ένας πάνω του με το σταντ και ελευθερώνεται ο πίσω τροχός... Δεν μπορώ όμως να σκεφτώ όμως καμία πατέντα (χωρίς να έχω πίσω σταντ) για τις μέρες μοναξιάς...

  14. #629
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Ειχα σκασει 14 ευρω για κηροζινη(ναφθα) της χοντα, μιλαμε επρεπε να ριξω στην αλυσσιδα το μισο σπρευ για να εχω αποτελεσμα..δεν συμφερει με τιποτα...παραφινελαιο και παλι παραφινελαιο...οσο για το σπρευ της Wyeth πραγματικα ηταν οτι καλυτερο εχω βαλει και οτι πιο κοντα στην αισθηση της βαλβολινης αλλα ελεος...8 ευρω για 150 ml(!) Σπρευ ειναι πανακριβο και δεν συμφερει με τιποτα.....

  15. #630
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Για τους περισσοτερο εκλεπτισμενους υπαρχουν κατι τετοιες πατεντες. https://www.youtube.com/watch?v=iF1dKUZLQE4

    Αν προσέξετε, το υγρό που χρησιμοποιούν για το καθάρισμα, μοιάζει πολύ με παραφινέλαιο. Βρε λες;

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 15:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 11:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 11:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF