Σελίδα 43 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 3338394041424344454647485393 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 631 έως 645 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #631
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756


    Τι άλλο θα δούμε ρε?!
    Sent from me using a computer.

  2. #632
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Μωρέ, αν είστε ντουέτο με κάνα φίλο γίνεται δουλειά. Ξαπλάρει το μοτόρι ο ένας πάνω του με το σταντ και ελευθερώνεται ο πίσω τροχός... Δεν μπορώ όμως να σκεφτώ όμως καμία πατέντα (χωρίς να έχω πίσω σταντ) για τις μέρες μοναξιάς...
    Με ένα μικρό γρύλο στα δεξιά του ψαλιδιού σηκώνεις ελάχιστα ώστε να απελευθερωθεί ο πίσω τροχός και να μπορείς να τον γυρίσεις.
    Φύγαμε...

  3. #633
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος


    Τι άλλο θα δούμε ρε?!
    Το Kettenmax υπάρχει καιρό. Να σου πω την αλήθεια το έχω σκεφτεί, αλλά μετά δεν ξέρω τι θα κάνω με όλες τις παλιές μου οδοντόβουρτσες...


    Κάποτε κάποιος μου είπε : "η αλυσίδα είναι αναλώσιμο, δεν ασχολούμαι μαζί της και όταν έρθει η ώρα της απλά την αλλάζω".
    Όσο μεγαλώνω αρχίζω και καταλαβαίνω ολοένα και περισσότερο την πρόταση αυτή
    Φύγαμε...

  4. #634
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Το Kettenmax υπάρχει καιρό. Να σου πω την αλήθεια το έχω σκεφτεί, αλλά μετά δεν ξέρω τι θα κάνω με όλες τις παλιές μου οδοντόβουρτσες...


    Κάποτε κάποιος μου είπε : "η αλυσίδα είναι αναλώσιμο, δεν ασχολούμαι μαζί της και όταν έρθει η ώρα της απλά την αλλάζω".
    Όσο μεγαλώνω αρχίζω και καταλαβαίνω ολοένα και περισσότερο την πρόταση αυτή
    Δεν το αποφασίζω συχνά αλλά όταν το αποφασίζω, ένα ζευγάρι γάντια, κανα δυο πανάκια, λίγο καμένο λάδι που φυλάω σε κάθε αλλαγή και κανένα 10λεπτο σκάρτο, μου είναι υπερ αρκετά.

    Την τελευταία εβδομάδα όλο λέω να την καθαρίσω και το μόνο που κάνω είναι να γράφω θεωρίες για το πως είναι το ιδανικό καθάρισμα.

    Να αμελήσει κάποιος την αλυσίδα του δεν είναι κακό αλλά είναι σημαντικό να ξέρει πότε ήρθε η ώρα της αλλαγής για να μην την τραβάει απ' τα κάρτερ.
    Sent from me using a computer.

  5. #635
    Ερώτηση:
    Καθάρισα-ρύθμισα την αλυσίδα, αλλά...
    Νομίζω ότι δεν έχω ρεγουλάρει τον πίσω τροχό τέλεια... Που το βασίζω; Στο ότι πέρα από το γεγονός ότι έχασα τον ρυθμό μου και δεν θυμάμαι αν έστριψα στον ίδιο αριθμό στροφών και τους δύο ρεγουλατόρους, ενώ τα σημάδια του τροχού μου δείχνουν ότι είναι οκ, έχω ένα ανεπαίσθητο κοσκίνισμα στο τιμόνι όταν είμαι στα 80 χμ/ω. Όταν δε είχα πάνω την μπαγαζίερα ήταν πολύ πιο έντονο!
    Επίσης όπως είδα σήμερα το πίσω γρανάζι, όταν το κοιτάς από τη μεριά της αλυσίδας στα δόντια του δεν έχει γράσο (σαν να το έχεις καθαρίσει, φαίνεται το μέταλλο), ενώ όταν το κοιτάς από την άλλη μεριά είναι κανονικά με γράσο.
    Το μήκος των ρεγουλατόρων είναι το ίδιο; Το λέω γιατί αν είναι έτσι είναι εύκολο να υπολογίσουμε την τέλεια ρύθμιση απλά μετρώντας και ρυθμίζοντας ώστε το μήκος της περισευούμενης βίδας του ρεγουλατόρου να είναι ίδιο και στους δύο.

  6. #636
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Η λογικη λεει οτι οταν αλλαζεις θεση στον ενα ρεγουλατορο ακολουθει και ο αλλος.Το κοσκινισμα λογικα οφειλετε στον μπροστινο τροχο.Αν ητανε ο πισω στραβοκαθισμενος θα κοσκινιζε ο πισω.Ριξε και μια ματια στις βιδες της μπαγαζιερας.

    Ποσο τεντωσες την πισω αλυσιδα,στην τυχη το εκανες?

  7. #637
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Η λογικη λεει οτι οταν αλλαζεις θεση στον ενα ρεγουλατορο ακολουθει και ο αλλος.Το κοσκινισμα λογικα οφειλετε στον μπροστινο τροχο.Αν ητανε ο πισω στραβοκαθισμενος θα κοσκινιζε ο πισω.Ριξε και μια ματια στις βιδες της μπαγαζιερας.

    Ποσο τεντωσες την πισω αλυσιδα,στην τυχη το εκανες?
    Χαχα, όχι δεν το έκανα στην τύχη, έχει τον απαιτούμενο τζόγο της! Απλά νομίζω ότι παίζει να έχω σφίξει 1 τέταρτο παραπάνω τον αριστερό... Γιατί όταν πρέπει να κάνεις κάτι στη μηχανή πρέπει να είσαι σε έναν χώρο που τίποτα να μη σου τραβάει την προσοχή...

  8. #638
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Η λογικη λεει οτι οταν αλλαζεις θεση στον ενα ρεγουλατορο ακολουθει και ο αλλος.Το κοσκινισμα λογικα οφειλετε στον μπροστινο τροχο.Αν ητανε ο πισω στραβοκαθισμενος θα κοσκινιζε ο πισω.Ριξε και μια ματια στις βιδες της μπαγαζιερας.

    Ποσο τεντωσες την πισω αλυσιδα,στην τυχη το εκανες?
    οι ταλαντώσεις σχεδόν πάντα καταλήγουν στο τιμόνι, και εμπρός...
    τσέκαρε εκτός από το αν είναι ίσια εκατέρωθεν οι ρεγουλατόροι (βασιζόμενος ΜΟΝΟ στα σημάδια που έχει το ψαλίδι), επίσης αν έχεις σφίξει καλά και δεν έχει μπόσικα ο πίσω τροχός.
    Συν αυτό, καλό θα ήταν να ελέγξεις και τα ρουλεμάν σου τα οποία ενδεχομένως να είχαν φθαρεί, και τώρα μετά την επέμβασή σου επιτρέπουν να υπάρχουν μπόσικα στον πίσω άξονα, και συνεπώς ταλαντώσιεις..

  9. #639
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Χαχα, όχι δεν το έκανα στην τύχη, έχει τον απαιτούμενο τζόγο της! Απλά νομίζω ότι παίζει να έχω σφίξει 1 τέταρτο παραπάνω τον αριστερό... Γιατί όταν πρέπει να κάνεις κάτι στη μηχανή πρέπει να είσαι σε έναν χώρο που τίποτα να μη σου τραβάει την προσοχή...
    Αν εχεις διπλο σταντ, σηκωσε την και κοιταξε την .Αλλιως ξανακαντο απο την αρχη.

  10. #640
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Γιατί όταν πρέπει να κάνεις κάτι στη μηχανή πρέπει να είσαι σε έναν χώρο που τίποτα να μη σου τραβάει την προσοχή...
    Να μην ξανατεντώσεις αλυσίδα σε στριπτιζαδικο..!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #641
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    ...καλό θα ήταν να ελέγξεις και τα ρουλεμάν σου τα οποία ενδεχομένως να είχαν φθαρεί, και τώρα μετά την επέμβασή σου επιτρέπουν να υπάρχουν μπόσικα στον πίσω άξονα, και συνεπώς ταλαντώσιεις..
    Τα ρουλεμάν πως να τα ελέγξω;

  12. #642
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Τα ρουλεμάν πως να τα ελέγξω;
    Κουνώντας τον τροχο στις 2 καθετες διευθύνσεις σε σχέση με τον άξονα..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #643
    ρε παιδιά μέσα σε δύο βδομάδες ξαναχαλάρωσε η ρουφ-ι-άνα... είναι δυνατόν;;;

  14. #644
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    μηπως εκει που τη βλεπεις χαλαρη ειναι το κανονικο της τεντωμα;
    αστην εκει που ειναι και τσεκαρε αν θα χαλαρωσει κι αλλο

  15. #645
    λες; Καλά θα δω, δεν θέλω επιπλέον έξοδα (έπεται μεγάλο σέρβις το στανιό μου...)

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 15:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 11:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 11:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF