Σελίδα 49 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 3944454647484950515253545999 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 721 έως 735 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #721
    Παρεμπιπτόντως, σε ένα φίλο μου του πρότειναν να βάλει αλυσίδα tsubaki, διότι είναι πολύ καλύτερη από την χρυσή της DID και κρατάει παραπάνω χιλιόμετρα. Έλα όμως που κοστίζει και 30% περισσότερο...
    υπάρχει γνώση και εμπειρία επί του θέματος....?

  2. #722
    Οι tsubaki ειναι πολυ καλες οντως αλλα ακριβές.
    εξαρτάται πιο μοντελο θες. Γιατι αλλο η alpha αλλο η sigma κτλ κτλ
    Νομιζω η afam ειχε μεγαλυτετο DAN απο την αναλλογη tsubaki.
    Αγγλία μεσω ebay ειχα πετυχει καλη τιμη μετα απο παζάρι.
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  3. #723
    Λοιπον πηρα σημερα βαλβολινη 75/80 9€ το λιτρο Ακυρη μαρκα. Νταξ μου τον πιασανε αλλα ειπα να στηριξω την τοπικη οικονομια.
    και τσακωθηκα κιολας γιατι λεω της κουλής torco εχεις? Οχι μου λεει γιατι δεν βαζεις motul 300v που ειναι και καλύτερα?
    - καλύτερα απο ποια της λεω, απο τα τορκο μου λεει. Αστειεύεσαι της λεω και κατι αλλα μαζι.
    τεσπ στο θεμα μας τωρα.
    ρε σεις η βαλβολινη που πηρα μοιάζει με κανονιο λαδι κινητηρα, ετσι ειναι? Και γιατι δεν βαζουμε στην αλυσίδα λαδι απο το μοτερ κατευθείαν να τελειώνουμε? ?? Ε?
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  4. #724
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McTalas Προβολή μηνύματος
    Λοιπον πηρα σημερα βαλβολινη 75/80 9€ το λιτρο Ακυρη μαρκα. Νταξ μου τον πιασανε αλλα ειπα να στηριξω την τοπικη οικονομια.
    και τσακωθηκα κιολας γιατι λεω της κουλής torco εχεις? Οχι μου λεει γιατι δεν βαζεις motul 300v που ειναι και καλύτερα?
    - καλύτερα απο ποια της λεω, απο τα τορκο μου λεει. Αστειεύεσαι της λεω και κατι αλλα μαζι.
    τεσπ στο θεμα μας τωρα.
    ρε σεις η βαλβολινη που πηρα μοιάζει με κανονιο λαδι κινητηρα, ετσι ειναι? Και γιατι δεν βαζουμε στην αλυσίδα λαδι απο το μοτερ κατευθείαν να τελειώνουμε? ?? Ε?
    Αυτο θελω να το μαθω και γω.
    Παντως για να πω την αληθεια, εχω βαλει πολλες φορες 15-50 στην αλυσιδα.

  5. #725
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.169
    McTala αν πήρες βαλβολίνη 75/80 κι είναι σαν λαδι 40ρι ας πούμε, κατι περίεργο σου πούλησαν.

    Λαδι μοτοσυκλέτας μια χαρά την λιπαίνει την αλυσίδα, απλά δεν μενει για πολύ πανω της, αν βρέξει εχει φύγει με τη μια, και τα εχει κανει βέβαια όλα γύρω κ%%λος.

    Παλιά ετσι κάναμε όλοι, δεν υπήρχαν πάντα σπρει αλυσίδας!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #726
    Αρη δεν ξερω αν ειναι σαν λάδι 40αρι αλλα εχει χρυσαφι χρώμα απλά βρωμαει. Διαφορετικα απο το κανονικο λάδι. Το κουτί γράφει βαλβολινη υψηλής απόδοσης
    Τοτε γιατί το μανιουαλ λεει βαλβολινη ?
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  7. #727
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.169
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McTalas Προβολή μηνύματος
    Αρη δεν ξερω αν ειναι σαν λάδι 40αρι αλλα εχει χρυσαφι χρώμα απλά βρωμαει. Διαφορετικα απο το κανονικο λάδι. Το κουτί γράφει βαλβολινη υψηλής απόδοσης
    Τοτε γιατί το μανιουαλ λεει βαλβολινη ?
    Eτσι ειναι η βαλβολίνη βρωμάει. Κατα τα άλλα είναι σαν πολύ παχύρευστο λάδι.
    Μια χαρά είναι για την αλυσίδα, απλά δεν είναι εύκολο να εισχωρήσει στις οπές. Δεν λερώνει σαν απλό λάδι, αλλά λερώνει περισότερο απο σπρέι.
    Αν η αλυσίδα ειναι καυτή μετα απο καλή βόλτα ειναι πιο εύκολο. Εγώ προσωπικά δεν ασχολούμαι με τέτοια σπόρ πλέον, βαζω σπρει.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #728
    Καλα και εγω σπρει βαζω. Ειπα για αλλαγη να το δοκιμάσω αλλα δε νομίζω να ασχοληθώ κσι πολυ
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  9. #729
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.525
    η βαλβολινη ξερναει τα ρεστα στην πρωτη βολτα
    σκουπιζεις και απο κει και περα δουλευει καθαρα
    τα σπρει υπαρχουν μονο για να κυκλοφορει το χρημα

  10. #730
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    McTala αν πήρες βαλβολίνη 75/80 κι είναι σαν λαδι 40ρι ας πούμε, κατι περίεργο σου πούλησαν.

    Λαδι μοτοσυκλέτας μια χαρά την λιπαίνει την αλυσίδα, απλά δεν μενει για πολύ πανω της, αν βρέξει εχει φύγει με τη μια, και τα εχει κανει βέβαια όλα γύρω κ%%λος.

    Παλιά ετσι κάναμε όλοι, δεν υπήρχαν πάντα σπρει αλυσίδας!
    Παλιά στο ΙΤ που δεν έβρισκα αλυσίδα- αφού την έκοψε - πήρα το καλύτερο κομμάτι και με μία άλλη από φίλο με ΧΤ την μπολιασα με δύο ασφάλειες και πήγαινε κανονικότατα.
    Σήμερα πάντως δεν το συνιστώ.
    Πέρυσι που άλλαξα αλυσιδογραναζα στο παπί, η αλυσίδα μου φάνηκε μεγάλη μετά από κάποια χλμ και τέντωμα έφτασε στο στοπ.
    Τα γρανάζια κίνησης οκ η αλυσίδα το ίδιο.
    Αφού χαλάρωσε την έβγαλα την έκοψα στα < αρσενικά > κομμάτια αφαίρεσα τρία εβαλα την ασφάλεια και εδώ και ένα χρόνο δουλεύει μια χαρά.
    Παλιά τα είχαμε ψωμοτύρι κάτι τέτοια, με αλυσίδες, είχα διδαχθεί από τα ποδήλατα που είχα πιτσιρικάς.
    Και έφτασα στο σήμερα( σχετικό) να μαλώσω με μάστορα που σε αλλαγή αλυσιδογραναζων με πρεσαριστη ασφάλεια, την έσφιξε μάλλον πολύ που σε εκείνο το σημείο καμπουριαζε,δεν δούλευαν τα κυλινδρακια τής ασφάλειας, μου είχε πει - στην πρώτη βόλτα θα στρώσει - έλα που δεν έστρωσε....

  11. #731
    Λοιπόν παιδιά εγώ άλλαξα αλυσίδα χθες στο cbf, έβαλα μια D.I.D. x-ring και πραγματικά δεν μπορούσα να φανταστώ πόσο πολύ επηρεάζει η αλυσίδα την οδηγική συμπεριφορά.
    Από τότε που την πήρα, για πρώτη φορά νιώθω τη μηχανή να έχει μια γλυκιά μετάδοση στον πίσω τροχό, χωρίς γρουμ-μπουμ-ντρουμ μόλις κατεβάζεις ταχύτητα ή κλείνεις γκάζι.

    Τώρα για τη λύπανση, ο μάστορής μου είναι φαν του πατροπαράδοτου γράσου. Όχι σε σπρέι. Αλλά με πολύ υπομονή και λερωμένα χέρια να πάει σε όλη την αλυσίδα. Μπορεί να έχει και δίκιο. Λέω σε αυτήν να δοκιμάσω αυτή τη μέθοδο..

  12. #732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν παιδιά εγώ άλλαξα αλυσίδα χθες στο cbf, έβαλα μια D.I.D. x-ring και πραγματικά δεν μπορούσα να φανταστώ πόσο πολύ επηρεάζει η αλυσίδα την οδηγική συμπεριφορά.
    Από τότε που την πήρα, για πρώτη φορά νιώθω τη μηχανή να έχει μια γλυκιά μετάδοση στον πίσω τροχό, χωρίς γρουμ-μπουμ-ντρουμ μόλις κατεβάζεις ταχύτητα ή κλείνεις γκάζι.

    Τώρα για τη λύπανση, ο μάστορής μου είναι φαν του πατροπαράδοτου γράσου. Όχι σε σπρέι. Αλλά με πολύ υπομονή και λερωμένα χέρια να πάει σε όλη την αλυσίδα. Μπορεί να έχει και δίκιο. Λέω σε αυτήν να δοκιμάσω αυτή τη μέθοδο..
    αν ήταν σε κλωβό το γράσσο θα ήταν όντως ότι καλύτερο...όμως ότι βρωμια υπάρχει κολλάει πάνω του
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #733
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Το γρασσο πρεπει να κανει την καλλιτερη δουλεια, ειδικα αν ειναι για εφαρμογες θαλασσας.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #734
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    αν ήταν σε κλωβό το γράσσο θα ήταν όντως ότι καλύτερο...όμως ότι βρωμια υπάρχει κολλάει πάνω του
    Κλωβός...;

  15. #735
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Κλωβός...;
    καβούκι.προστατευτικά καπάκια.όπως είχαν τα περισσότερα made in japan παπιά
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	456719205_457.jpg 
Προβολές:	89 
Μέγεθος:	44,5 KB 
ID:	334217
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 15:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 11:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 11:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF