Σελίδα 5 από 123 ΠρώτοΠρώτο 123456789101555105 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #61
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494

    Re: Για V-strom???

    Αρχικά δημιουργήθηκε από leonas
    Για την αλυσιδα της v-strom αυτο το σπρευ της Bel-ray είναι καλό??εδώ
    ΄
    Φίλε μου κι εγώ αυτό χρησιμοποιώ! Δημιουργτε μια λευκή μεμβράνη στην αλυσίδα και όταν ζεσταίνετε υγροποιήτε! Δεν φεύγει εύκολα (η μεμβράνη)! Είναι απο τα καλύτερα πάντως!
    ΤΕΛΟΣ


  2. #62
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494

    Re: Re: Για V-strom???

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
    ΄
    Φίλε μου κι εγώ αυτό χρησιμοποιώ! Δημιουργτε μια λευκή μεμβράνη στην αλυσίδα και όταν ζεσταίνετε υγροποιήτε! Δεν φεύγει εύκολα (η μεμβράνη)! Είναι απο τα καλύτερα πάντως!
    Ξέχασα να σου πώ ότι είναι και λίγω ακριβό τα 500μλ=> 16,00 ΕΥΡΩ περίπου! Αλλά χαλάλη της!
    ΤΕΛΟΣ


  3. #63
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
    Εγώ έχω αγοράσει για πρώτη φορά , πολύ πρόσφατα, και βάζω το παρακάτω προϊόν !!

    Το περίεργο είναι ότι όταν το απλώσω με το σπρέι και στεγνώσει κάνει κάτι άσπρες και κίτρινες αποχρώσεις σαν κερί . Μήπως δεν είναι για λύπανση αλλά για άλλου είδους συντήρηση (λ.χ προστασία από οξείδωση σε περίοδο αποθήκευσης της μηχανής ) ;

    To έχει χρησιμοποιήσει κάποιος να μου πει τις εντυπώσεις του και αν πράγματι κάνει για τη δουλειά που το πήρα.

    Tο συγκεκριμενο της castrol το chain wax το εχω απο τοτε που πηρα την μηχανη και εχω κανει 7000 απροβληματιστα χιλ!!!δεν ειναι ξηρο,δεν ειναι για σηντηρηση και το σημαντικοτερο δεν πεταει γρασσα σε ζαντα,κωλο(της μηχανης) και μενει πανω στην ζαντα για πολυυυυ καιρο!!!το κακο ειναι οτι κολαει πολυ καλα πανω στην αλυσιδα και οταν ειναι να την καθαρισεις σου φευγει η πιστη:rotflmao: :rotflmao:

  4. #64
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896


    ... φίλε. Αυτό ήθελα να ακούσω γιατί είχα αμφιβολίες. Οπότε, έβαζα ΒP γράσο στην αλυσίδα και μετά το συγκεκριμένο σπρευ(με το κερί) για να κρατάει τη βρώμα.

    Αλλά αφού μου λες ότι έχει και γράσο μέσα τότε θα πάψω να βάζω γράσο ξεχωριστά.

    Πάντα όρθιοι

  5. #65
    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
    ...Η ταπεινη μου αποψη ειναι για νορμαλ χρηση (οχι χωμα ) μια φορα την εβδομαδα λιπανση με σπρευ και μια φορα το μηνα καλο καθαρισμα με πλαστικο βουρτσακι και παραφινελαιο.Σκουπιζουμε την αλυσιδα και ξανα σπρευ....
    Ρίξτε μια ματιά εδώ για μια πιο σύγχρονη προσέγγιση από την παρακάτω:
    http://www.webbikeworld.com/t2/motorcycle-chain-lube/

    Τι κάνω εγω για να καθαρίσω την αλυσίδα μου (αφού έχω διαβάσει τα λινκ στο σάιτ μου);
    (πρώτα ένα ευχαριστώ στον catmaster που με γλίτωσε από το να ψάχνω διαρκώς εδω χάμω που είμαι για κηροζίνη -μερικοί ήδη αναρωτιούνται αν πετάει βλέποντας το τόσο δύσκολα το ονοφάκι.)

    Καί η κηροζίνη επηρεάζει το μέγεθος των o-rings, άν θέλετε να τα αλλάξετε, θα πρέπει να έχετε το μαραφέτι που βάζει το καπάκι πριν την ασφάλεια στη θέση του (το βγάλσιμο είναι παιχνιδάκι), κάτι σαν κι αυτό:
    http://www.didchain.com/install.htm

    (Σε πολύ βρώμικη αλυσίδα που βλέπει συχνά λάσπη, ή λόγω γκαζοκίλερ αναβάτη (πχ σε χωμάτινο μηχανάκι, ή ότι οδηγά o zireous), είναι σαφώς πιο εύκολο να τη βγάλεις, να αφαιρέσεις τα o-ring, να τη πλύνεις, να τη ζεστάνεις με πιστολάκι, να τη λιπάνεις, και να τη ξαναβάλεις με αυτό το μαραφέτι σε 20 λεπτά.)



    Πρώτα αγοράζεις κεντρικό σταντ ή εκείνο το περίεργο ειδικά για τον πίσω τροχό (εγώ έχω φτιάξει ένα), μετά πας μια βόλτα να ζεστάνεις την αλυσίδα.

    Παραφινέλαιο (στα φαρμακεία, υπερ-παντοπωλεία -τί λέξις) σε πανί πρώτα, αφαίρεση όλης της σκόνης, μάκας, μετά βουρτσάκι με λίγο παραφινέλαιο ακόμα, και καλό σκούπισμα με καθαρή μεριά του πανιού.


    Με το πανί στο αριστερό (οι δεξιόχειρες) χέρι να αγκαλιάζει την αλυσίδα, ψεκάζεις με το δεξί με το γράσσο αλυσίδας που προτιμάς.
    Αυτά που έχω δοκιμάσει είναι: Valvolin το άσπρο, Bell-Ray το καινούριο, Αgip με teflon (καρκινογόνο υλικό [Μην αναπνέεις όταν ψεκάζεις, τουλάχιστον.], αυτό βάζω τώρα μέχρι να βρω το Motorex), καί ένα της Wurth που ήταν ίσως το καλύτερο από όλα -έμεινε περισσότερο στην αλυσίδα με παρανοϊκά γρήγορα χιλλιόμετρα για τη μηχανή.


    Αφού τελειώσεις το ψέκασμά, ρίχνεις ένα προσεκτικό σκούπισμα αμέσως (το μόνο σημείο που θες να έχει γράσσο είναι το εσωτερικό των συνδέσμων της, το εξωτερικό της που είδα τίγκα σε φώτο προηγουμένως ήταν τραγική κατάσταση). Μετά με λίγη βενζίνη, σε στουπί αφαιρείς από τα λάστιχα, ζάντες ότι λέρωσες -οι φανατικοί άς ρίξουν μετά και λίγο αφρό και νερό.

    Βγάλε το πίσω σταντ, τσέκαρε την αλυσίδα (άν είσαι καλός τα παραπάνω σου έφαγαν 5 λεπτά) και δες πόσο τεντωμένη είναι (+ 3 λεπτά με τη μηχανή στο σταντ, σε ίσιο δρόμο, με νεκρά σε 2-3 σημεία της αλυσίδας, ά, και μέτρα που και που την απόσταση 20 -ή όσων πρέπει- πείρων και δες το μάνιουαλ πόσο πρέπει να είναι για να την πετάξεις). Άσε τουλάχιστον κάνα 20άλεπτο να περάσει και ξανασκούπισε την αλυσίδα (δες τί λέει το γράσσο), τσέκαρε για λεκέδες μετά από κάποια χιλιόμετρα τα λάστιχα, και σκούπισέ τα όπως παραπάνω. Μέτρα πόσα χιλιόμετρα κάνει το γράσσο να εξαφανιστεί από τους συνδέσμους, και επέλεξε ανάλογα. Κάθε 300χλμ θέλει λίπανση, κάθε 500; θα δείξει το προϊόν...




    Η αλυσίδα (ή τα γρανάζια -ή όλα μαζί) σε εντατική χρήση (χωμάτινη ή όχι) έχει μικρό χρόνο ζωής, για παράδειγμα στο διακοσάκιλο ονοφάκι μου μια λάθος (μικρή) αλυσίδα άντεξε μόλις 9.000 χλμ πριν τελειώσουν οι ρεγουλατόροι, και το γρανάζι πήρε αρκετά. Η DID 520 V (δείτε και πόσο κάνουνε οι αλυσίδες έξω μη σας παραμυθιάζουνε οι dealers εδώ) που έχω πάνω τώρα είναι σαφώς ιδανική για τη μηχανή, αλλά θέλουν προσοχή (και έλεγχο) τα γρανάζια κάθε περίπου τόσα (ή όσα λέει το μάνιουαλ όσον αφορά άλλη μηχανή).

    Μην διανοηθείτε καν να βγάλετε ένα-δύο συνδέσμους, ή να αφήνετε την αλυσίδα χωρίς γράσσο (καλύτερα να βάζετε λίγο γράσσο ακόμα και αν δεν τη καθαρίζετε), η χειρότερη τούμπα είναι αυτή που εκεί που πάς να κόψεις με ταχύτητα μέσα χάνεις το πίσω χωρίς προειδοποίηση...

  6. #66
    Ά και ξέχασα, άν δε δώσετε και πολύ σημασία στο αγγλικό λινκ για το WD-40 (εγώ δε βάζω τέτοια πράγματα στην αλυσίδα μου), δε τρέχει τίποτα.


    Και τέλος άν χρησιμοποιείτε καθαριστικό γενικής χρήσης για τη μηχανή (πλαστικά κυρίως) σαν αυτό της Armor All -εδώ δεν το βρήκα και βάζω το Formula 1 Bike Clean που είναι αρκετά καλό, την επόμενη μέρα από αυτή που γρασσάρω την αλυσίδα, ρίχνω πρώτα σε ένα πανί και κάνει τη ζάντα καινούρια (αλλά θέλει προσοχή μή πάει καθόλου στα λάστιχα-δίσκους ή ανάμεσα σε λάστιχο-ζάντα).

  7. #67
    Το παραφινέλαιο μου έκανε τέλεια δουλειά και στη ζάντα. Προτείνω και πλύσιμο μετά το καθαρισμό με νερό και σαπούνι.
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της savvas
    Εγγραφή
    15/05/2004
    Μηνύματα
    168
    Απ΄ολα τα σπρει αλυσιδας με ικανοποιησε περισσοτερο το Castrol Chain Wax.

    Στο νησι που ειμαι (Ρόδος) δε το βρησκω ποια σε κανενα μαγαζι, και εστειλα τρια (3) email στην Castrol Ελλάς για να με ενημερωσουν απο που μπορω να το προμηθευτω.

    ΔΕΝ μου απάντησαν σε κανενα!

    Τα σχόλια δικά σας...

  9. #69
    Αμελές μέλος Το avatar του/της Alki_Viades
    Εγγραφή
    12/05/2003
    Μηνύματα
    414
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    Tο συγκεκριμενο της castrol το chain wax το εχω απο τοτε που πηρα την μηχανη και εχω κανει 7000 απροβληματιστα χιλ!!!δεν ειναι ξηρο,δεν ειναι για σηντηρηση και το σημαντικοτερο δεν πεταει γρασσα σε ζαντα,κωλο(της μηχανης) και μενει πανω στην ζαντα για πολυυυυ καιρο!!!το κακο ειναι οτι κολαει πολυ καλα πανω στην αλυσιδα και οταν ειναι να την καθαρισεις σου φευγει η πιστη:rotflmao: :rotflmao:
    +1

    Στο Duke τα αλυσογραναζα αντεξαν 28000χλμ, μεχρι που την πουλησα δηλαδη και ειχαν ακομα 3-4000χλμ. Κολλαει στην αλυσιδα, και δεν σου βρομιζει τη ζαντα (το αφηνα βεβαια παντα 1-2 ωρες πριν την χρησιμοποιησω)

    Σημειωνω πως την αλυσιδα δεν την καθαρισα ΠΟΤΕ, μονο οσο νερο ετρωγε απο το πλυσιμο σε πλυντηριο...

  10. #70
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310

    Τεστ λιπαντικών αλυσίδας

    Γιά κάποιο λόγο λάδια και κάθε είδους λιπαντικά είναι θέμα θερμών συζήτησεων.

    Επειδή είναι αδύνατο να καταλήξει κανείς χωρίς κάποιου είδους δοκιμή είχα ψαξει αρκετά και είχα βρεί ένα πολύ καλό τεστ με πολλά λιπαντικά αλυσίδας στο δύκτιο. Πιο πρίν είμουν της άποψης ότι άμα λιπαίνεις συχνά (τουλάχιστον κάθε 500) η ποιότητα δεν παίζει και πολύ. :a24: (Το τεστ είχε εξαιρετική παρουσίαση και συμπεριλάμβανε και δοκιμή διεισδυτικότητας και αντισκωριακής προστασίας ενώ μετρουσαν επιμήκυνση γωνία πλάγιας παραμόρφωσης της αλυσίδας και θερμοκρασία κατά την διάρκεια του τεστ. Το μόνο που δεν μπόρεσαν να δοκιμάσουν είναι πόση σκόνη κολάει στο καθένα και πόση φθορά προκαλεί αυτή. Το μόνο σημαντικό που δεν θυμάμαι είναι αν η αλυσίδα ήταν o-ring ή όχι.)

    Στο τέστ έβαλαν μια αλυσίδα να κάνει συγκεκριμένο αριθμό περιστροφών με ελεγχόμενο φορτίο και ταχύτητα. Βρήκαν τεράστιες διαφορές με το χειρότερο να προκαλεί επιμήκυνση πάνω από εκατοστό και το καλύτερο 2 χιλιοστά ενώ από μέτρηση της θερμοκρασίας είχαν πάνω από 20C διαφορά.

    Τώρα θα μου πείτε "και που είναι ρε καραγκιόζη karamoto το τεστ?":a16:. Έλα ντε???? Δεν το βρίσκω πουθενά. Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι το motul και το ipone ήταν κορυφαία και έκτοτε χρησιμοποιω αυτά.

    Ψάχνοντας όμως για εκείνο το τεστ έπεσα σε ένα ξένο forum που λέει:

    The january edition of Ride Mag did a test on 25 chain lube's.

    top ten

    10:silkolene titanium

    9:bel-ray super clean

    8:rock oil chain wax

    7:PJ1

    6:ipone spray chain

    5:tecflow ceramic

    4 castrol chain wax

    3 muc off chain lube

    2 ipone racing chain

    1 wurth high performance dry

    Το τέστ θα το βρείτε εδώ:
    http://www.socweb.co.uk/forum/forum_...256&KW=terayon

    Βρήκα και ένα άλλο το οποίο είναι τα αποτελέσματα από συγκριτικό του motorrad.
    http://www.testberichte.de/preisverg...rad_22982.html
    Φυσικά δεν ξέρω λέξη Γερμανικά αλλά το πιάνει κανείς το υπονοούμενο.

    1. Platz
    hs Motorradteile The White Power
    Note: "sehr gut" (82 von 100 Punkten); "Testsieger"

    2. Platz
    Caramba Kettenspray
    Note: "sehr gut" (80 von 100 Punkten)

    2. Platz
    Motul Chain Lube Road Plus
    Note: "sehr gut" (80 von 100 Punkten)

    4. Platz
    France Equipement White Chain Lube
    Note: "sehr gut - gut" (78 von 100 Punkten)

    4. Platz
    Polo Motorrad Weißes Kettenspray
    Note: "sehr gut - gut" (78 von 100 Punkten)

    6. Platz
    Dr. Wack S 100 weißes Kettenspray
    Note: "sehr gut - gut" (76 von 100 Punkten)

    7. Platz
    Castrol Chain Spray O-R
    Note: "gut" (73 von 100 Punkten)

    8. Platz
    Hein Gericke Chain Spray weiß
    Note: "gut" (72 von 100 Punkten)

    8. Platz
    Procycle Weißes Kettenspray
    Note: "gut" (72 von 100 Punkten)

    10. Platz
    Ipone Racing Chain
    Note: "gut" (71 von 100 Punkten)

    11. Platz
    Shell Advance Chain Ultra
    Note: "befriedigend" (63 von 100 Punkten)

    12. Platz
    JMC Kettenspray
    Note: "befriedigend" (62 von 100 Punkten)

    13. Platz
    Enuma Kettenspray weiß
    Note: "ausreichend" (52 von 100 Punkten)

    13. Platz
    Motorex Chain Lube Racing
    Note: "ausreichend" (52 von 100 Punkten)

    13. Platz
    Putoline New Tech Chain
    Note: "ausreichend" (52 von 100 Punkten)

    Βέβαια δεν έχω διαβάσει το πλήρες κείμενο και δεν ξέρω τι ακριβώς συγκρίναν και πως.

    Από προσωπική τώρα εμπειρία το ipone έκανε εξαιρετική δουλειά και διατήρησε σε σταθερή (κρισιμη) κατάσταση μία αλυσίδα που είχε αρχίσει την εκθετική διάλυση (που έρχεται στο τέλος της ζωής της αλυσίδας) ενώ με το παλιό λιπαντικό η πορεία προς την καταστροφή ήταν ταχύτατη.

    Τώρα χρησιμοποιώ το motul το οποίο επείσεις μοιάζει καλό και απλώνει εξαιρετικά σε όλη την επιφάνεια του μετάλου. Κολλάει όμως με αποτέλεσμα να μαζεύει βρωμιά και να φεύγει γρήγορα σε χωματόδρομους.

    Φυσικά άμα λαδώνετε κάθε που κάνετε service βάλτε ότι ναναι. Έτσι και αλλιώς η αλυσίδα θα ζήσει το ελάχιστο της ζωής της. Χωρίς λάδωμα στην Ελλάδα δεν γίνεται τίποτα λέμε.
    Δρομερός και τριάθλιος....

  11. #71
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αφού τελειώσεις το ψέκασμά, ρίχνεις ένα προσεκτικό σκούπισμα αμέσως (το μόνο σημείο που θες να έχει γράσσο είναι το εσωτερικό των συνδέσμων της, το εξωτερικό της που είδα τίγκα σε φώτο προηγουμένως ήταν τραγική κατάσταση). Μετά με λίγη βενζίνη, σε στουπί αφαιρείς από τα λάστιχα, ζάντες ότι λέρωσες -οι φανατικοί άς ρίξουν μετά και λίγο αφρό και νερό.






    το εγραψε πριν λιγο καιρο ενας φιλος αλλα δεν θυμαμαι πιοος στις ζαντες που ειναι βαμμενες δεν κανουμε το λαθος να βαλουμε βενζινη καθως ξεθωριαζει και κοβει το χρωμα.ενα απλο ψεκασμα σε ολη την ζαντα με WD-40 και φευγουν ΟΛΑ!!!με ενα πανακι στεγνωνουμε και μετα αρχιζουμε το πλυσιμο της καλης μας,εγω αυτο κανω πρωτα πριν την πλυνω αν εχει γρασσο(τι γρασσο πιτσιλιες μετα απο τελικες και μονο ειπαμε castrol chain wax)

  12. #72
    Στις ζάντες που είναι βαμμένες όπως σωστά είπες, δεν θα έπρεπε να ρίχνουμε τίποτα σχετικό με βενζίνη, ούτε WD-40 όμως.

    Τα καθαριστικά που πρότεινα σου έρχονται πιο φτηνά από το WD-40, και δεν είναι διαβρωτικά για το χρώμα, απλά ψεκάζεις σε πανί, καθαρίζεις, αν θές γυαλίζεις με καθαρό πανί και τέλος, γίνεται η ζάντα καινούρια χωρίς διαβρώσεις, και σε χρόνο ρεκόρ (αλλά μακριά από τα λάστιχα).

  13. #73
    Επιμένω, δοκιμάστε το παραφινέλαιο από το φαρμακείο της γειτονιάς σας.. Θα πάθετε πλάκα σε αλυσίδα-ζάντα-γρανάζια.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	06-09-15_19-28.jpg 
Προβολές:	1853 
Μέγεθος:	94,9 KB 
ID:	65396
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  14. #74
    Αρχικά δημιουργήθηκε από harrysvr
    και τώρα λαδωμένη και ωραία... [IMG]http://img485.imageshack.us/img485/1508/dscn02731kc.jpg[/IMG]
    μπορεί να μην καταλαβα αλλα που ακριβώς ρίχνεις το σπρει???

    για καθαρισμό το καλύτερο είναι το παραφινέλαιο απο το φαρμακείο.....

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harrysvr
    Εγγραφή
    05/12/2004
    Μηνύματα
    133
    στο εσωτερικό της αλυσίδας, άσχετα αν φαίνεται ψεκασμένη απ`έξω, το σπρέυ δεν ελέγχεται...
    ΑΕΚ

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 16:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 12:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 12:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF