Σελίδα 51 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 41464748495051525354555661101 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 751 έως 765 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #751
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Βασικα ναι οντως ειναι πολυ καλο και αυτο βαζω στο μοτερ αλλα εννοουσα για σπρει αλυσιδας!
    Ναι σωστά, σε αυτό το θρεντ φυσικά και εννοούσες σπρέι αλυσίδας. Τι σκεφτόμουν?

    Έχω το souper clean (μαυρο μπουκάλι). Κάνει αυτό που υπόσχεται, δεν πετάει τίποτα και δεν μαζεύει βρωμιά.

    Ενώ στην αρχή είναι λεπτόρρευστο, όπως πρέπει στην συνέχεια μένει επάνω αλλά δεν γίνεται σαν κόλλα πάνω στην οποία μαζεύεται η μισή βρώμα του δρόμου. Το στρώμα που μένει επάνω στην αλυσίδα είναι "στεγνό" σαν να την έχεις ψεκάσει με σκόνη από λευκή κιμωλία.

    Επίσης έχει αρκετά καλή διάρκεια.

    Για αποτελεσματικότητα στην λίπανση (διεισδυτικότητα) δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω πολλά γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει αρκετά αλλά αν κρίνω απ' την κατάσταση που ήταν η αλυσίδα μου οταν το πήρα και τα χλμ που μου έβγαλε από τότε μάλλον κάνει δουλειά.

    Πόσο βρίσκεις τα 400ml?
    Sent from me using a computer.

  2. #752
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ναι σωστά, σε αυτό το θρεντ φυσικά και εννοούσες σπρέι αλυσίδας. Τι σκεφτόμουν?

    Έχω το souper clean (μαυρο μπουκάλι). Κάνει αυτό που υπόσχεται, δεν πετάει τίποτα και δεν μαζεύει βρωμιά.

    Ενώ στην αρχή είναι λεπτόρρευστο, όπως πρέπει στην συνέχεια μένει επάνω αλλά δεν γίνεται σαν κόλλα πάνω στην οποία μαζεύεται η μισή βρώμα του δρόμου. Το στρώμα που μένει επάνω στην αλυσίδα είναι "στεγνό" σαν να την έχεις ψεκάσει με σκόνη από λευκή κιμωλία.

    Επίσης έχει αρκετά καλή διάρκεια.

    Για αποτελεσματικότητα στην λίπανση (διεισδυτικότητα) δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω πολλά γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει αρκετά αλλά αν κρίνω απ' την κατάσταση που ήταν η αλυσίδα μου οταν το πήρα και τα χλμ που μου έβγαλε από τότε μάλλον κάνει δουλειά.

    Πόσο βρίσκεις τα 400ml?
    No worries!

    Αν θυμαμαι καλα 7-8? Μπορει να κανω και λαθος..... τωρα που θα παρω το καινουριο θα σου πω!

  3. #753
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Καλησπέρα.
    Μπορώ να καθαρίσω την αλυσίδα με συρματόβουρτσα ή θα της κάνω ζημιά;
    Μια οδοντόβουρτσα θα ήταν προτιμότερη;
    Τελευταία τροποποίηση από Konstantinos; 07/06/2015 στις 00:13.

  4. #754
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα.
    Μπορώ να καθαρίσω την αλυσίδα με συρματόβουρτσα ή θα της κάνω ζημιά;
    Μια οδοσντόβουρτσα θα ήταν προτιμότερη;
    Oδοντοβουρτσα! Και χρησιμοποιησε καποιο καθαριστικο αλυσιδας μαζι ή παραφινελαιο. Επισης κανει δουλεια και το καθαριστικο για δισκοφρενα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #755
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα.
    Μπορώ να καθαρίσω την αλυσίδα με συρματόβουρτσα ή θα της κάνω ζημιά;
    Μια οδοντόβουρτσα θα ήταν προτιμότερη;
    Καθαριστικο σπρεϊ αλυσιδας και οδοντοβουρτσα. Εγω μετα την πλενω και με σφουγγαρι και απορρ. πιατων(και κραξτε με οσο θελετε )

  6. #756
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    .. Επισης κανει δουλεια και το καθαριστικο για δισκοφρενα.
    Ξεραίνει τα τσιμουχάκια. Πολλά καθαριστικά μπορεί να κάνουν δουλειά με τη βρωμιά. Όμως, άλλα ξεραίνουν τα ο-ρινγκ και άλλα τα μαλακώνουν και τα φουσκώνουν, αυτό δεν φαίνεται με μια δυο χρήσεις. Καθαρίζουμε και λιπαίνουμε ώστε η αλυσίδα μας να μας βγάλει όσο περισσότερο γίνεται. Μετά από 30Κ χλμ τα τσιμουχάκια είναι ήδη ταλαιπωρημένα απ' την θερμοκρασία και τις τριβές. Αν τα έχουμε ταλαιπωρήσει με λάθος καθαριστικά ή θα τα βρίσκουμε κολλημένα στη ζάντα ή θα επιτρέπουν στη βρωμιά να περάσει μέσα.

    Στην αλυσίδα χάνονται τα περισσότερα άλογα του στροφάλου που κατάφεραν να τη γλιτώσουν απ' την κίνηση του αντικραδασμικού, του εκκεντροφόρου μέσω της καδένας, του στατορα κτλ. Μια αλυσίδα με κρίκους που δεν λυγίζουν εύκολα μπορεί να κουτσάνει μέχρι και 4 άλογα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pardalotzatziki Προβολή μηνύματος
    Καθαριστικο σπρεϊ αλυσιδας και οδοντοβουρτσα. Εγω μετα την πλενω και με σφουγγαρι και απορρ. πιατων(και κραξτε με οσο θελετε )
    Το καθαριστικό αλυσίδας στεγνώνει σχετικά γρήγορα, μέχρι να τρίψεις με την οδοντόβουρτσα πρέπει να ξαναψεκάσεις και έτσι δεν κάνεις οικονομία. Επειδή το καθαριστικό είναι πολύ δραστικό ένα ψέκασμα και πέρασμα με πανί συνήθως είναι αρκετό. Όσες φορές την ψέκασα με τέτοιο μαντζούνι η βρωμιά έσταζε στο έδαφος. Μέχρι να καθαρίσω είχε στεγνώσει μαζί με υπολείμματα λιπαντικού. Οπότε την καθάριζα τμηματικά ώστε να γίνεται και σωστή δουλειά και οικονομία χωρίς να ψεκάζω 2η φορά το ίδιο σημείο. Διαφορετικά είναι πολύ εύκολο να αδειάσεις το μπουκάλι, το οποίο δεν ειναι φθηνό, με μόλις 2 χρήσεις.
    Για το καθαριστικό πιάτων (και το νερό φαντάζομαι) είμαι σίγουρος ότι είχες εμένα στο μυαλό σου! Κάνεις αυτό που θεωρείς σωστό και καλά κάνεις και το αναφέρεις, αν καλύπτει και κάποιον άλλο αυτή η λύση ας την εφαρμόσει.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα.
    Μπορώ να καθαρίσω την αλυσίδα με συρματόβουρτσα ή θα της κάνω ζημιά;
    Μια οδοντόβουρτσα θα ήταν προτιμότερη;
    Κοίτα τι μπορεί να γίνει. Να ξεκινήσεις να καθαρίζεις με οδοντόβουρτσα όπως σου είπαν και όταν διαπιστώσεις ότι θέλει ώρα, είναι δύσκολο, η βρωμιά πετάγεται μια στα μούτρα σου και μία στη ζάντα ...

    να το γυρίσεις σε συματόβουρτσα.

    Ε λοιπόν μη το κάνεις! Το θρεντ έχει γίνει ένα μικρό χάος αλλά αρκεί να διαβάσεις έστω την πρώτη σελίδα.
    Sent from me using a computer.

  7. #757
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.821
    Πολυ απλα, ενα περασμα τμηματικα με σπρέι καθαρισμου αλυσιδας και ταυτοχρονα καθαρισμα με ενα πανακι... αφου σκουπιστει, βαζουμε το σπρει λιπανσης (οχι με το κιλο, γιατι θα γινει χαλια και η μηχανη & εμεις) και ειμαστε ok!
    Ολα αυτα με ζεστη αλυσιδα, μετα απο βολτα...
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  8. #758
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pektis Προβολή μηνύματος
    Πολυ απλα, ....
    Μετά από 50 σελίδες ήρθες να μας πεις ότι τα πράγματα ειναι πολύ απλά?

    Πας καλά?

    Sent from me using a computer.

  9. #759
    για τον καθαρισμό, παραφινέλαιο με πινέλο πέρασμα, μετά σφουγγάρι πιάτων με λίγο υγρό πιάτων
    καλό καθάρισμα κ ξεπλύμα με νερό
    μετά το στέγνωμα βάζω σπρέι γράσου κ κάθε 300χλμ κάνω ένα πέρασμα με το σπρέι.
    Το κακό ότι όταν μπαίνω χώμα η αλυσίδα γίνεται χάλια γιατί κολλάει πολύ εύκολα το χώμα.

    Τι άλλο να κάνω που να μην είναι τόσο χρονοβόρο;

  10. #760
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Να πάρεις μηχανή χωρίς αλυσίδα.

    Στο χώμα η αλυσίδα πρέπει να είναι στεγνή. Η καλύτερη αλυσίδα για χώμα ειναι αυτή που δεν έχει ο ρινγκ.

    Βλέπω δεν είσαστε λίγοι αυτοί που βάζετε μπουγάδα ε?
    Sent from me using a computer.

  11. #761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Να πάρεις μηχανή χωρίς αλυσίδα.

    Στο χώμα η αλυσίδα πρέπει να είναι στεγνή. Η καλύτερη αλυσίδα για χώμα ειναι αυτή που δεν έχει ο ρινγκ.

    Βλέπω δεν είσαστε λίγοι αυτοί που βάζετε μπουγάδα ε?
    θα το σκεφτώ στην επόμενη αλλαγή με αυτήν έχω περίπου 8000χλμ κ είναι ακόμα σε καλή κατάσταση

  12. #762
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Το καθαριστικό αλυσίδας στεγνώνει σχετικά γρήγορα, μέχρι να τρίψεις με την οδοντόβουρτσα πρέπει να ξαναψεκάσεις και έτσι δεν κάνεις οικονομία. Επειδή το καθαριστικό είναι πολύ δραστικό ένα ψέκασμα και πέρασμα με πανί συνήθως είναι αρκετό. Όσες φορές την ψέκασα με τέτοιο μαντζούνι η βρωμιά έσταζε στο έδαφος. Μέχρι να καθαρίσω είχε στεγνώσει μαζί με υπολείμματα λιπαντικού. Οπότε την καθάριζα τμηματικά ώστε να γίνεται και σωστή δουλειά και οικονομία χωρίς να ψεκάζω 2η φορά το ίδιο σημείο. Διαφορετικά είναι πολύ εύκολο να αδειάσεις το μπουκάλι, το οποίο δεν ειναι φθηνό, με μόλις 2 χρήσεις.
    Για το καθαριστικό πιάτων (και το νερό φαντάζομαι) είμαι σίγουρος ότι είχες εμένα στο μυαλό σου! Κάνεις αυτό που θεωρείς σωστό και καλά κάνεις και το αναφέρεις, αν καλύπτει και κάποιον άλλο αυτή η λύση ας την εφαρμόσει.
    Ενα καθαριστικο αλυσιδας εχω χρησιμοποιησει μονο, της AFAM, και δεν στεγνωνει καθολου. Αν ηταν φτιαγμενο να στεγνωνει γρηγορα βραστα(οπως λες).
    Το αφηνω επανω μερικα λεπτα, μετα πλυσιμο με νερο και φευγουν τα περισσοτερα. Μετα καθαρισμα με το σφουγγαρι, νερακι και αφου την αφησω να στεγνωσει και κανω μια γυρα να πεταξει
    το υπολοιπο νερο την γρασαρω.

    Αυτο με το κοκκινο καπακι.
    https://www.google.gr/search?q=%CE%B...be%3B110%3B110


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Μετά από 50 σελίδες ήρθες να μας πεις ότι τα πράγματα ειναι πολύ απλά?

    Πας καλά?

    χαχαχαχα αντε ντε, εδω εχουν γινει Ομηρικες μαχες

  13. #763
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foreno Προβολή μηνύματος
    Το κακό ότι όταν μπαίνω χώμα η αλυσίδα γίνεται χάλια γιατί κολλάει πολύ εύκολα το χώμα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Στο χώμα η αλυσίδα πρέπει να είναι στεγνή. Η καλύτερη αλυσίδα για χώμα ειναι αυτή που δεν έχει ο ρινγκ.

    Βλέπω δεν είσαστε λίγοι αυτοί που βάζετε μπουγάδα ε?
    Αυτα τα σπρεϋ που ειναι λεπτορευστα και δεν στεγνωνουν που λενε για χωματινη χρηση κανουν δουλεια;


    Μονο λιγο υγρα πιατων;; Εγω το αδειαζω χαχα

  14. #764
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Μετά από 50 σελίδες ήρθες να μας πεις ότι τα πράγματα ειναι πολύ απλά?

    Πας καλά?

    προσέχουμε για να έχουμε!...

  15. #765
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Ενα φαγωμενο ραουλο αλυσιδας δημιουργει προβλημα και τι...;;;

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 15:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 11:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 11:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF