Σελίδα 58 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 848535455565758596061626368108 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 856 έως 870 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #856
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Πολλα δεν ειναι ρε Δημητρη?


    Εννοει με ατομο επανω?
    Οχι χωρις φορτιο και με τη μοτο στο πλαινο.

  2. #857
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Σιγουρα καπου θα εχει γραφτει αλλα δεν το βρισκω.

    Ποσα εκατοστα πρεπει να ειναι τα μποσκα της αλυσιδας ,χωρις ατομο επανω,για να θεωρειται σωστα τεντωμενη. Τοσα χρονια την κανω με το ματι και παντα σηκωμενη σε διπλο σταντ.

    Και για να το παω και παρακατω,ποσα για καποιον που ταξιδευει μονος και ποσα για καποιον που ταξιδευει διπλος?
    Ενας και μονοδικος τροπος υπαρχει για να ρυθμισεις απολυτα σωστα την αλυσιδα. Ειναι μπελαλιδικος, αλλα μονο την πρωτη φορα που θα το κανεις.

    1. Φωναζεις 3 φιλους
    2. Ο ενας βασταει την μηχανη ορθια και οι αλλοι δυο καθονται πανω της με νεκρα στο κιβωτιο.
    3. Παιρνεις ενα σπαγγο και τον τεντωνεις απο το κεντρο του μπρος γραναζιου στο κεντρο του αξονα του πισω τροχου.
    4. Καθως καθονται τα παλικαρια στη μηχανη, βλεπεις ποτε ο σπαγγος θα περασει απο το κεντρο του αξονα του ψαλιδιου στο πλαισιο. Εκει η αλυσιδα βρισκεται στη πιο τεντωμενη θεση που μπορει να εχει.
    5. Την ρυθμιζεις σε αυτο το σημειο ωστε να εχει ελαχιστο τζογο. Ενας τροπος ειναι να εχεις ηδη ξεσφιξει τους ρεγουλατορους και να επιτρεψεις στον αξονα του τροχου να μετακινηθει μονος του. Ενα αναγκη βαζεις και λιγο χερι στη ροδα.
    6. Σφιγγεις προσεκτικα τους ρεγουλατορους ωστε να ειναι ρυθμισμενοι συμμετρικα.
    7. Ξεπεζευουν τα παλικαρια, βαζεις την μηχανη στο σταντ, κεντρικο αν εχεις, και μετρας τον τζογο. Αυτην την μετρηση χρησιμοποιεις πλεον για να ρυθμισεις καθε φορα που θα χρειαστει.

    Εναλλακτικα, αν γινεται, ειτε ξεσφιγγεις μεχρι αηδιας την προφορτιση, ειτε αφαιρεις το αμορτισερ σε περιπτωση που εχεις κεντρικο σταντ και δεν εχεις παλικαρια.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #858
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Κι εγώ προτιμώ την ρύθμιση με άτομο επάνω και ρεγουλάρισμα τους τζόγους επιτόπου. Μόνο που όταν ξεπεζεύεις τα μπόσικα είναι αλλού γι αλλού και στο μάτι φαίνεται ξεχειλωμένη...
    Με άτομο (ή άτομα) επάνω είναι οκ.
    Αυτό που λές για την ευθυγράμμιση των 3 σημείων είναι πραγματικά ότι σωστότερο μπορεί να κάνει κάποιος.

  4. #859
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Πολλα τα χρονια της αλυσιδας,και οι καιρικες συνθηκες την επηρεαζουν,οπως και το στυλ οδηγησης.
    Τσακωσε την στο πισω μερος του γραναζιου και τραβηξε την,αν εχει πολυ κενο τοτε χρηζει αλλαγης.
    Αν οχι τοτε εχει ψωμι ακομη.
    Μετα βαλε X-ring
    To στυλ οδήγησης είναι αρκετά στρωτό θα έλεγα στο μεγαλύτερο ποσοστό χρήσης.
    Από κρεμάσματα-ξεχειλώματα-ανομοιομορφίες δεν έχει τίποτα. Το αντίθετο θα έλεγα. Όποτε τεντώνω κατά την περιστροφή-έλεγχο δείχνει τεντωμένη ομοιόμορφα και ρολάρει χωρίς να υπάρχει κάποιο σημείο που να ξεχωρίζει από το υπόλοιπο της αλυσίδας.
    στα 20.000χλμ πρέπει να την έχω τεντώσει 3 φορές. Ίσως 4 αλλά νομίζω 3 είναι αλλά δεν την αφήνω να γίνει και σώβρακο πριν τεντώσω. 1φορά το αμέλησα κάπως και ενώ δε φαινόταν στο μάτι το κατάλαβα στον έλεγχο του γκαζιού.
    Αυτό που ρωτάω έχει να κάνει κυρίως με την αντοχή των συνδέσμων και των orings μιας και η μηχανή κυκλοφορεί καθημερινά ανεξαρτήτως καιρού και τρώει και βροχή.

    Δε με τρώει να δώσω 120-150ευρώ έτσι, αλλά αυτό που παρατηρώ τελευταία είναι οτι ξεκινούν οι κραδασμοί και να ακούγεται πιο γρήγορα από οτι είχα συνηθίσει μετά από λίπανση. Παλιότερα π.χ. θα έκανα και 300χιλιόμετρα πριν σταματήσει να είναι τελείως βούτυρο η αίσθηση.
    Πλεόν λιπαίνω και μετά από 150-200 αρχίζει να κροταλίζει...όχι έντονα αλλά είναι αισθητή η διαφορά.
    Οπότε η ερώτησή μου έχει να κάνει με το κατά πόσο κρατάει τη λίπανσή πλέον στα σημεία που πρέπει να την κρατάει.

    Όταν γίνει η αλλαγή:
    Έχω καταλήξει σε Sunstar μπροστινό γρανάζι (το μόνο που βγαίνει με το λαστιχένιο δαχτυλίδι)
    Αλυσίδα κάποια 520 Xring
    Πίσω γρανάζι είδα τα κλασσικά JT και κάτι πιο εκλεπτυσμένα super lite που δε ξερω αν εχει νόημα.
    Διαφορές τραγικές δε βλέπω στα χρήματα. Ξεκινάμε από τα 120 περίπου και πάμε ως τα 160-170 που μάλλον μου είναι αχρείαστα.

    Πριν όμως προχωρήσω θα ήθελα γνώμες αν υπάρχει φθορά λόγω πολυκαιρισμού αν όλες οι άλλες παράμετροι είναι οκ.

  5. #860
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    To στυλ οδήγησης είναι αρκετά στρωτό θα έλεγα στο μεγαλύτερο ποσοστό χρήσης.
    Από κρεμάσματα-ξεχειλώματα-ανομοιομορφίες δεν έχει τίποτα. Το αντίθετο θα έλεγα. Όποτε τεντώνω κατά την περιστροφή-έλεγχο δείχνει τεντωμένη ομοιόμορφα και ρολάρει χωρίς να υπάρχει κάποιο σημείο που να ξεχωρίζει από το υπόλοιπο της αλυσίδας.
    στα 20.000χλμ πρέπει να την έχω τεντώσει 3 φορές. Ίσως 4 αλλά νομίζω 3 είναι αλλά δεν την αφήνω να γίνει και σώβρακο πριν τεντώσω. 1φορά το αμέλησα κάπως και ενώ δε φαινόταν στο μάτι το κατάλαβα στον έλεγχο του γκαζιού.
    Αυτό που ρωτάω έχει να κάνει κυρίως με την αντοχή των συνδέσμων και των orings μιας και η μηχανή κυκλοφορεί καθημερινά ανεξαρτήτως καιρού και τρώει και βροχή.

    Δε με τρώει να δώσω 120-150ευρώ έτσι, αλλά αυτό που παρατηρώ τελευταία είναι οτι ξεκινούν οι κραδασμοί και να ακούγεται πιο γρήγορα από οτι είχα συνηθίσει μετά από λίπανση. Παλιότερα π.χ. θα έκανα και 300χιλιόμετρα πριν σταματήσει να είναι τελείως βούτυρο η αίσθηση.
    Πλεόν λιπαίνω και μετά από 150-200 αρχίζει να κροταλίζει...όχι έντονα αλλά είναι αισθητή η διαφορά.
    Οπότε η ερώτησή μου έχει να κάνει με το κατά πόσο κρατάει τη λίπανσή πλέον στα σημεία που πρέπει να την κρατάει.

    λογικα φενονται τα χλμ που εχεις. στο k8 600 μου εχω 38κ με στοκ αλυσιδα. λιπανση και καθαρισμα γινονται πολυ συχνα. παρατηρω οτι ακριβως και εσυ δηλ: κανει θορυβο οταν ρολαρω, θελει συχνα λαδωμα κτλ. κοιταξα στο μανουαλ ποση πρεπει να να ειναι η αποσταση αναμεσα σε 21 oring, ειμαι λιγο πριν το οριο.

    αν δεν εισαι καφρος με το γκαζι δε θα δεις πχ φαγωμενα γραναζια οπως στα mx. τη δικια μου αλυσιδα αν τη δει καποιος απειρος θα πει πως ειναι καινουρια, αλλα με βαση το μανουαλ θα πρεπει να την αλλαξω σε 2-3κ χλμ.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  6. #861
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παιδες τα φωτα σας.

    Ακουγα σημερα ενα τακ-τακ οταν οδηγουσα... κυριως το καταλαβαινα ρολλαριστος με νεκρα. Υπεθεσα οτι ειναι απο την αλυσιδα. Οταν ηρθα σπιτι ξεκαπακωσα το μπροστινο γραναζι να δω αν ολα τα δοντια ειναι οκ. Δεν φανηκε κατι. Κοιτωντας προσεκτικα ολη την αλυσιδα σε δυο σημεια, δυο αρθρωσεις της δλδ ειναι απο οτι φαινεται εντελως ακαμπτες. Η αλυσιδα εχει 20.000χλμ, γρασαρεται κανονικα ανα 500χλμ και μια φορα την εχω καθαρισει απλα με πανι και νερο.

    Καπου πηρε το ματι μου οτι βγαινει η αλυσιδα βυθιζεται σε ενα "υγρο" και καθαριζεται..... Τι λετε θα κανει δουλεια ή παω για αλλαγη?

    Πολυ νωρις δεν ειναι για αλλαγη?
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  7. #862
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Μία πιθανώς αφελής ερώτηση: Όταν η μοτοσυκλετα δεν διαθέτει κεντρικό σταντ, πώς λιπαίνεις την αλυσίδα;

  8. #863
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.103
    Τη σηκώνεις στο πλαϊνό. Ή λιπαίνεις και μετακινείς, σιγά-σιγά, αν είσαι μόνος.
    Life begins at 45°.

  9. #864
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Τη σηκώνεις στο πλαϊνό. Ή λιπαίνεις και μετακινείς, σιγά-σιγά, αν είσαι μόνος.
    ή αγοράζεις ένα paddock stand
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	29712-1-24023.jpg 
Προβολές:	118 
Μέγεθος:	51,8 KB 
ID:	361913

    ή σηκώνεις με γρύλλο την μηχανή στηριζόμενος στην βάση του κεντρικού σταντ

    Εμένα με βλέπω για paddock stand πάντως

  10. #865
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.281
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Desperado Προβολή μηνύματος
    ή αγοράζεις ένα paddock stand
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	29712-1-24023.jpg 
Προβολές:	118 
Μέγεθος:	51,8 KB 
ID:	361913

    ή σηκώνεις με γρύλλο την μηχανή στηριζόμενος στην βάση του κεντρικού σταντ

    Εμένα με βλέπω για paddock stand πάντως
    Μακη ειμαι σε ερευνα αγορας αν βρεισ κατι στειλε ομοίως και εγω!!
    Throttle that mysterious friend of ours

  11. #866
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Μακη ειμαι σε ερευνα αγορας αν βρεισ κατι στειλε ομοίως και εγω!!
    ΟΚ m8!!

  12. #867
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.281
    REGINA αλυσιδα ZR XRING με sunstar γραναζια ακου αποψεις σαν σχετικα οικονομικη λυση για 15.000 με 20.000 χλμ
    Throttle that mysterious friend of ours

  13. #868
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    REGINA αλυσιδα ZR XRING με sunstar γραναζια ακου αποψεις σαν σχετικα οικονομικη λυση για 15.000 με 20.000 χλμ
    Τι τιμή την βρίσκεις περασμένη?

  14. #869
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.281
    Οχι αλλα 120 που υπολογιζω με τα περαστικά δε τη λες ακριβή αλλα αν μου πουν παραπανω κυριακη αντι για μπανιο workshop λουτρακι και τα περναω μονος με καφεδακι
    Throttle that mysterious friend of ours

  15. #870
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.103
    Καλύτερα να πάρεις ένα καλό σετ αλυσιδογράναζα και να μην πας για μπάνιο.
    Life begins at 45°.

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 15:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 11:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 11:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF